live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

У грудні що не день - свято! Катерини, Андрія, Миколая і Різдво, День чаю, День календаря і подарунків: традиції, прикмети, святкові фішки

З першого дня грудня розпочинається цикл зимових свят. Розповімо про найбільші з них, що вони символізують, які мають традиції і прикмети

Грудень - місяць, у якому найбільше свят. І скільки б ми не нарікали на холод і темряву цього місяця, через майже щоденність свят у ньому зазвичай він проходить яскраво, святково і натхненно. "Від Романа до Йордана" - є така гарна приказка про свята, які супроводжуватимуть нас майже пів зими. 

Зимові свята розкривають веселу вдачу українців, щедру і щиру душу. Вони - з піснями і танцями (коли завершується піст), а в період посту - це підготовка до Різдва, перевірка прикмет, підбиття підсумків року в стилі народних традицій і ворожіння.

Наші бабусі й дідусі не особливо вдавалися в роздуми про плюси й мінуси кожної пори року, для них практично не існувало такого поняття, як осіння депресія чи весняний авітаміноз. Якщо говорилося про пори року, то вони умовно поділялися на зиму і літо.

"Скільки там тієї зими" - у цьому жарті є й частка правди, бо зима була здебільшого для святкувань та відпочинку, а відтак швидко минала. "Дасть Бог, доживемо до літа", - казали наші прадіди і дуже тішилися появі весняного сонця і снігу, який танув, та бралися за знаряддя праці: сіяти, садити, плекати.

null

Романа і Введення -  "морози ще зими не роблять" 

1 грудня - Романа. Ім’я трактується двояко: латинське ім’я, що означає "римський, римлянин", або грецьке ім’я, що означає "сильний, міцний". У народі святий Роман був широко відомий як цілитель. Йому молилися про те, щоб відчути радість материнства.

У народі кажуть, що "Роман дає заспіванку всієї зими: рік замикає, зиму починає, хитрі візерунки на вікнах розписує, очі снігами тішить".

null

За погодою на Романа визначають зиму -  якщо день теплий, то й зима тепла. Якщо протягом дня буде зміна в погоді, то стільки разів вона буде змінюватися взимку. Опівдні холод і заметіль -  така буде і середина зими. А вечірня заметіль затягне зиму надовго.  

Побачите вечері на Романа в небі місяць буде в колі, знайте:  це до гарної погоди. Місяць "в рукавицях", тобто в яскравих відблисках і сяйві - намічається мороз. 

4 грудня - Введення 

Введення в Храм Пресвятої Богородиці і Приснодіви Марії. Цей день є дванадесятим святом, тобто одним з дванадцяти головних свят річного кола.

"Коли Марії виповнилося три роки, Її батьки – праведні Іоаким та Анна – виконали свою обітницю і привели свою дитину до Храму. Там, узявши Марію за руку, натхненний Святим Духом первосвященик Захарія ввів Богообрану в Святеє Святих, куди входити міг тільки він сам і лише раз на рік.

Подія Її входження у Храм символічно вказує на те, що людство отримало можливість звільнитися від полону гріха та наблизитися до Бога як до Свого Небесного Отця. Через Сина Божого, Який мав народитися від Духа Святого і Пречистої Діви, відкривається людству шлях до спасіння і життя вічного", -  говорить Митрополит Київський і всієї України Епіфаній у привітанні до цього дня.   

7 грудня – Катерини. Починається справжня зима

Цього дня вшановують святу великомученицю Катерину, яка прийняла християнську віру і яку через це вбили за наказом тодішнього імператора.

З цього дня "законно" починаються справжні морози.

Але морози – морозами, нам не звикати. Головне - не забути, що тільки цього дня можна ворожити й парубкам і що ворожіння цього дня має справжню силу, так кажуть у народі. Напередодні їм треба дотриматися посту, щоб "Бог послав хорошу жінку".

Увечері перед днем Катерини молодь іде на вечорниці. І якраз на них добре хлопцям,  як, утім, і дівчатам, поставити у воду вишневу гілочку. Є велика ймовірність, що до Різдва вона розквітне, і це означатиме, що "садівник" чи "садівниця" цього року точно віднайдуть свою пару і скоро весілля.  Так само ворожили і на членів сім’ї.

А ще на Катерини дівчата “закликали долю”. Такі обряди проводили на Катерини, на Андрія, на Старий Новий рік.

Прикмети на Катерини

 • Якщо на Катерини холодно, може бути неврожай (голодно).
 • Як Катерина по воді, то Різдво по льоді.
 • На святу Катерину ховайся під перину.

 13 грудня – Андрія Первозваного. “Андрію, Андрію, на тебе коноплі сію”

Покровитель молоді. Тому на Андрія молодь збиралася на вечорниці, веселилася, лузала насіння, жартувала і ворожила.

А ще з давніших часів, часу поклоніння сонцю, до нас перебралася традиція випікання Калити - обрядового хліба, великого круглого коржа з діркою посередині. Дівчата витискали на ньому орнамент і підвішували його до стелі. Іноді місили тісто на відварі любистка. Любисток - улюблена рослина дівчат, водою з ним умивалися, робили з нього букети - щоб хлопці любили. Сторожив калиту так званий "Пан Калитинський", тримаючи в руці ганчірку, обмащену в сажі. Інший учасник гри, осідлавши коцюбу ("Пан Коцюбинський"), скакав до нього, і між ними відбувався жартівливий діалог.

Ворожіння і повір'я на Андрія

 • Дівчата виходили на город і символічно сіяли зерно чи льон, промовляючи: “Андрію, Андрію, на тебе коноплі сію”. Цей обряд означав засівання своєї долі, бо зерно завжди асоціювалося із засіванням своєї долі. 
 • Дівчина набирала жменю зерна зі снігом, яке щойно посіяла, й роздивлялася у хаті: якщо кількість зернин була парною, значить, - бути в парі.
 • Випікали млинець і вранці вибігали з ним на дорогу.
 • Збирали в оберемок дрова – якщо парне число, цього року вийдуть заміж.
 • Перед сном дівчата під ліжко ставили миску з водою. А на неї клали дощечку-місточок. Якщо уві сні парубок переведе її через той місточок – він її засватає.
 • Перекидали через паркан черевик: у який бік поверне носок, з того боку чекати долю.
 • Дівчата ходили рахувати кілля огорожі, дев’ятий кіл зав’язували стрічкою. А вранці по тому зав’язаному колу визначала судженого: високий чи низький, прямий чи кривий, товстий чи стрункий тощо.
 • Про характер майбутнього чоловіка дізнавалися так: пускали до хати вночі курку - якщо вона тихенько починала клювати зерно, то наречений буде спокійної вдачі, якщо курка бігала - буде грізний і сваритиметься.

14 грудня - Наума. Найкращі інвестиції - у вчення!

Святого вважають покровителем науки.  Колись у ці зимові дні діти розпочинали навчання, бо вже закінчувалися вдома всі основні роботи й вони мали вільний час.

17 грудня –  Варвари-великомучениці

Свята Варвара, вважають віруючі, має дар допомагати людям, рятувати їх від наглої (трагічної) смерті. 

Цього дня також ворожили, але лише дівчата. Палили газети на тарілці, і за обрисами полум'я впізнавали обличчя судженого. Розглядали попіл – з цією ж метою. Варили пісні вареники із "секретною" начинкою: серед усіх вареників, приміром, з маком, є один з яблуками. І кому він припаде, та перша з компанії дівчат вийде заміж.

19 грудня – святого Миколи Чудотворця

Весь день напередодні свого свята святий Миколай випікає духмяні солодкі зірочки, які, потрапляючи в його торбину, стають схожими на нього самого. А наступного дня він у пишному кожусі з помічниками-янголами розносить гостинці чемним дітям, виконуючи ще безліч їхніх прохань. Це - одна з численних легенд, яку приписують найшанованішому святому. 

Традиції на Миколая

 • Господарі варили пиво, скликали гостей, веселились, вітали сніжну зиму. А по обіді запрягали коней і з піснями та веселими вигуками їздили навколо села - "дізнатися, чи слизький сніг цього року випав!".
 • У багатьох містах і селах цього дня - храмове свято. Навіть нині тільки в Києві на Подолі є три церкви Святого Миколая з давніми легендами.
 • На Миколая укладалися договори і угоди, бо всі були впевнені, що в цей святий день ніхто не наважиться на обман.
 • А ще зі свята Миколая в українських містах починали працювати ярмарки, де встановлювалася ціна на хліб і борошно.
 • У нас цього святого називають "скоропомічним",  адже він завжди поспішає на допомогу тим, хто цього потребує.

Народні прикмети на Миколая:

Якщо на Миколая день холодний і ясний - рік видасться урожайним.

Якщо на Миколая день теплий видався - чекай суворих морозів.

Який день на Миколу зимового, такий і на Миколу літнього.

У кожному році два Миколи: до першого Миколи не буває холодно ніколи, а до другого Миколи не буває тепла ніколи.

Як на Миколу піде дощ, то врожай на озимину.

Як на Миколая морозяний день - на уроду хліба й городини.

Якщо в день Миколая замітає слід, дорозі не стояти від Миколи до Різдва.

Скільки дає день Миколая снігу, стільки буде трави на Миколу теплого.

Читайте також: Миколай і "миколайчики". Як не пропустити диво на Миколая

22 грудня – жіноче свято, День надії

Або ж Зачаття Праведною Ганною Пресвятої Богородиці. У цей день бездітні батьки моляться до Матері Богородиці, щоб Вона подарувала їм дитину.

Усі жінки, особливо ті, які хотіли дітей, напередодні свята споживали тільки хліб і воду. Зранку йшли до церкви, сповідалися, причащалися і молилися Святій Заступниці за майбутніх нащадків.

Цього дня вагітним жінкам не можна було нічого робити.

Прикмети на Ганни:

Якщо йде дощ - вся весна буде дощовою.

Тихий і безвітряний день - на врожай садовини.

Сонячний день - Новий рік буде морозяним; якщо ховається за хма-

рами, а на деревах висне іній - під Новий рік буде хмарно, з відлигою.

Яка Ганна до ніченьки, така зима до весноньки.

А в давнину в народі цей день називали "народинами сонця", бо він - найкоротший день року. А все тому, що це свято припадає зимове сонцестояння, після чого воно "повертає на літо, а зима на мороз". Кажуть: "На Ганни світловий день додається на горобиний крок". В давнину був такий звичай: дзвонареві, який сповіщав про народження сонця, давали 24 срібняки, а за те, що оголошував улітку "повернення сонця на зиму", садили на добу у в’язницю.

Узагалі вважається, що літо зустрічається із зимою двічі на рік: на Стрітення та в день святої Ганни.

Гарний звичай існував на Ганни: виготовляти різдвяні прикраси -"павуків" та "їжаків"  із соломи. Та й загалом з цього дня вже можна готуватися до весни - сонце на літо повертає!

Два Різдва - одна радість

Різдво - День народження, якого найбільше очікує, без перебільшення, все населення планети, незалежно від віросповідань, поглядів, системи цінностей і поглядів. Це, власне, той випадок, коли всі деталі не мають значення порівняно із самим святом: народженням Спасителя.

За Григоріанським календарем, святкування припадає на 25 грудня, за Юліанським - на 7 січня. Більшість християн усього світу величають народження Сина Божого 25 грудня.
Але найкраще в ситуації визначення дати святкування - те, що кожен має право на таке визначення. Багаторічна традиція святкування Різдва 7 січня також сильна, тому ці обидва свята - і 25 грудня і 7 січня - залишаються як Різдво Христове. Відтак дата знову не відіграє вирішального значення: головне - усвідомлювати, переживати ці дні як дні народження Спасителя, який прийде на цю землі спокутувати наші гріхи і подарувати цим вічне життя. І скільки б логіки ми не вишукували в цих біблійних твердженнях, яку б науку не застосовували, щоб спростувати ці легенди, за тисячоліття вони так не спростувалися і не відмінилися, а ще більше зміцнилися.

Читайте також: Ой радуйся, земле! Два Різдва - одна радість: історія свята, його сакральний зміст, традиції святкування

Грудень багатий і на міжнародні свята, які чудово прижилися в нас і роблять трохи пасмурний грудень святковішим і змістовнішим. 

15 грудня - Міжнародний день чаю

Кожен знає, що пити гарячу воду з ароматами і безліччю смаків приємно: вона і заспокоїть, і зігріє, і підлікує. І яких тільки трав не вживали люди! Приміром, древні шумери заварювали мирис і вербу. Гіппократ, побувавши у Скіфії, писав про використання ревеню, полину та інших рослин. А тим часом у теплих краях, на сході планети, росла маленька рослина під назвою "чай", яка згодом підкорила весь світ.

Ми давно облюбували чорний та зелений. А ще залюбки, якщо приготуємо, п'ємо чай квітковий, ягідний, лісовий, комбінований, який, крім смаку та аромату, має ще і певні лікувальні властивості. Багатьом подобається липовий, м’ятний, малиновий, трояндовий, жасминовий і ще багато інших. Готує чаї кожен по-різному. Квіти і листя заварюють у порцеляновому чайнику, заливаючи крутим окропом і кілька хвилин тримають на слабкому вогні, або просто настоюють. 
Ми пропонуємо вам найароматніші, найкорисніші, найсмачніші чаї - вибирайте на здоров'я!

Читайте : Топ-15 найсмачніших чаїв та глінтвейнів: зроби цю осінь гарячою!

26 грудня - День подарунків

Гарне і приємне свято, бо, говоримо ми про це чи ні, але подарунок - кожному приємно! І, що цікаво, - чим більше душі вкладено в подарунок, тим він цінніший. Через подарунок можна передати не тільки свою ніжність і турботу, а й показати всю щирість своїх почуттів і переживань стосовно коханої людини, друга чи подруги, родича, знайомого, колезі по роботі або навіть начальнику. Ще колись у далекій Великобританії та пов’язаних з нею країн Британської співдружності, а саме в Канаді та Австралії, Новій Зеландії та на Самоа, Кірібаті та в інших країнах, виникло це дивовижне свято, свято сюрпризів, свято подарунків, свято уваги. Робіть подарунки - це дуже приємно!

28 грудня - День календаря

28-го грудня 1708 року з ініціативи Петра I був виданий перший цивільний календар. Григоріанський календар на території колишньої Російської імперії, а згодом Радянської Росії був введений в епоху революційних змін з 14-го лютого 1918-го року. Примітно, що в період з 1930-го по 1940-й рік радянські власті навіть встановили свій своєрідний радянський революційний календар, в якому був реалізован п’ятиденний тиждень і декілька суто політичних моментів.

 

Як бачимо, грудень за святами займає пальму першості. Кожен може обирати, що і як святкувати, бо свято - апріорі неканонічна подія. Це враження, настрій, відчуття єдності роду і народу, відчуття вдічності від перебування на землі. Святковий настрій створюється кожним особисто. Натхнення на це, приємних сюрпризів, передбачень, див, які в ці дні точно є! І гарних свят! 

 

новини партнерів

12 серпня, 2020 середа

12 серпня, 2020 середа

Відео

Введіть слово, щоб почати