Джеррі Скіннер: Ланцюжок звинувачень приведе до кабінетів, сусідніх з кабінетом Путіна

Антін Борковський
2 квітня, 2020 четвер
07:07

Американський адвокат сімей, загиблих у справі “Боїнгу”, збитого російським “Буком”, в ефірі програми телеканалу Еспресо “Студія Захід з Антоном Борковським” про хід слухань у Гаазі, відмінність від справи “боїнга”, збитого за вказівкою Каддафі, і перспективи притягнення замовників обстрілу MH17 до відповідальності

Зміст

У світі буяє пандемія коронавірусу, але лишилися інші вкрай важливі речі, йдеться, зокрема, про розслідування жахливого злочину – про збитий Boeing над Україною, і є низка підстав говорити, що це було зроблено російськими військовими злочинцями. Як зараз виглядає справа із судом у Гаазі? 

Я був на судовому засіданні в Нідерландах, на відкритті слухань і встиг повернутись додому перед закриттям авіасполучення. Засідання мало тривати 4 дні. Під час відкриття кримінального провадження було використано доволі просту тактику відволікаючого маневру, і це відбувалось постійно. Вони чекали до останнього, відправили одного нідерландського адвоката, очевидно, зі сторони Російської Федерації, і він не мав матеріалів справи, коли з’явився, бо сталось це в останній момент. Це дуже проста тактика, але доволі ефективна, бо Росія неодноразово, починаючи з дня атаки, ставила під сумнів зусилля в розслідуванні даної справи, ставила під сумнів позицію керівництва Нідерландів, бо вважала її упередженою в цій справі через ту кількість їхніх громадян, яка була в літаку, ставила під сумнів мету розслідування, бо їм здавалося, що воно сфокусоване на Росії, зрештою, так і є, але те, що справа дійсно сфокусована на Росії, дало можливість їм вийти і сказати, що “наш захист не готовий. Ви ж хороші хлопці і ви дозволяєте людям захищати себе, тож ви повинні дозволити навіть нам це зробити”. Затягування часу  - це найбільш розповсюджена тактика “поганих хлопців”. Вони ще не вдавались до більш витончених методів, але це попереду, я думаю. 

Тож тепер засідань до червня не буде. На моє переконання, як людини, що має досвід у таких справах і мала їх у своїй кар’єрі, це - майстерна робота адвоката над затягуванням процесу. Адвокат  - голландець, він не російський адвокат, у нього не було п’яти чи чи-то майже шести років, аби розібратися з документами і матеріалами слідства. Він зробив досить переконливе зауваження, сказавши, що є недостатньо підготовленим, щоб  повною мірою захистити свого клієнта. А суддя, який є дуже коректним, дозволив цьому відбутися. Це викликало жаль у родин загиблих, які прибули на суд з усіх куточків світу, незважаючи на спалах коронавірусу, які приїхали, аби почути, що відбувається у суді. Я боюсь, що вони лише побачили людину, запобігливу перед російською позицією, що є попросту невиправданим.  

А якщо, наприклад, говорити про конкретну доказову базу, котра дозволила би злити воєдино, умовно кажучи, російський “Бук”, російську обслугу “Бука” і тих, хто з російського керівництва міг віддавати подібний дозвіл чи наказ. Чи є шанси довести і протягнути цей ланцюжок доведень до самого кремлівського верху?

За останньою інформацією, ланцюжок відповідальності осіб, що фігурують у судовому процесі, це наразі ті, по кому найлегше було довести причетність. Вони перебувають на середньому рівні - вони не з Кремля, але вони і не екіпаж “Бука”. Вони ті, хто виконував задачі посередині, забезпечували доставку зброї на локацію і виконання задачі - залпу зі зброї. Це автоматично тягне ланцюжок в обох напрямках, - і до екіпажу, і до тих осіб, що сидять, за наявною інформацією, як я думаю, у кабінетах через кілька дверей до кабінету Путіна. Тяжко повірити, що рішення  по типу відправки такого потужного озброєння до іншої країни приймаються без відома містера Путіна. Я думаю, що автоматично такі рішення походять з найвищих щаблів влади Російської Федерації.

Просто ми знаємо ще один приклад військового злочину проти пасажирського літака. Йдеться про Boeing, який знищили за вказівкою Муаммара Каддафі в небі над Локербі в Шотландії. Але все, все одно, вдалося довести: хто винний, хто відповідальний і так далі. І хочеться вірити, що попри те, що Путін зараз виглядає надзвичайно сильним і потужним лідером, правду в цьому конкретному злочині буде встановлено. 

Ці дві катастрофи дуже схожі, я був членом переговорної групи, яка вела перемовини з довіреними людьми Каддафі, але різниця у тому, що випадок у Локербі був визнаний в США терористичним актом. Ми досягли справедливості по Лівії у США, в американському суді – було вчинено тиск на Лівію і лівійські активи опинились під ударом. Тож все почало діяти саме через авторитет американського суду. Я б хотів побачити саме такі дії і від Європейського суду з прав людини. Санкції та обмеження, колись накладені на Лівію, розставили все на свої місця, їх було використано як важіль, аби отримати компенсації сім’ям і використано як важіль, аби видали Меграхи, одного з двох  лівійців, яких судили у Кемп Зайц у  Нідерландах. Хотілося б подібних санкцій і тут, але ні один з європейських урядів не спромігся використати такі санкції проти Росії, і суд не в змозі протистояти так як колись американський, якщо порівнювати ці випадки. Тож так, мені б дуже хотілося побачити схожу ситуацію з санкціями і обмеженнями проти Росії від західних, європейських країн та США, які б політично і дипломатично змусили Росію сісти за стіл. Ми звичайно бажаємо побачити їх там, у межах кримінального провадження і обговорити можливість видачі причетних осіб. Можливо комбінація коронавірусу, тих санкцій, що вже накладені, і цих свідків, що виходять на публіку в кримінальній справі, допоможуть закінчити це. Ми надіємось на це. І зараз єдине, що є, це надія.  

А як буде виглядати розгляд цієї справи, якщо Росія, наприклад, так і не видасть основних свідків. Йдеться, наприклад, про Гіркіна, або, наприклад, станеться якесь нещастя, і частина свідків, яких намагається допитати нідерландське правосуддя загине від коронавірусу чи просто розчиняться в російському просторі. Тому що, ми розуміємо, основні свідки в подібних справах, на жаль, в Росії довго не живуть. 

Так, такі речі трапляються. Всі ця справа відбувається на тлі загрози, що якщо ти проти Росії, то можеш сам постраждати. Про це йдеться у деяких емейлах, які я отримував, але я достатньо невелика фігура, порівняно із задіяними у кримінальній справі. Навіть не можу уявити того, з чим вони стикаються. Росія дуже потужна і загрози великі, люди, яких переслідують, усі живі люди, і під тиском загрози вони можуть відступити, аби  не боятися отруйних парасольок, плутонієвих напоїв, ситуації зі Скрипалями;  всі ці речі, які вже траплялись, є пересторогою,  що це може легко повторитись. Знаєте, у цьому є фундаментальна річ - триває війна, і в горнилі цієї війни літак, що не є бойовим, був збитий. Він не розбився -  його збили. І всі докази та свідки підтверджують це. Знаєте, я багато чув про міцність російського характеру, тож якщо ви це зробили, не дивлячись на причини, встаньте і візьміть відповідальність та зробіть щось для сімей. 

А на яку допомогу з боку українського правосуддя на теперішньому моменті ви зараз найбільше розраховуєте? 

Я не можу зараз говорити про кримінальне провадження, бо достатньо не спілкувався з прокурорами і стикнувся з несподіваним відкладанням засідань. Я не знаю, як там піде далі. Але у цивільному процесі, в якому я беру участь, нам би дійсно придалась якась додаткова інформація з українського боку. В Європейському суді аудиторів (ECA) на розгляді знаходиться вимога України до Росії. Ми майже нічого не знаємо про це. Я б хотів побачити ці матеріали, у чому Україна звинувачує Росію. Росія каже, що саме через ці претензії наші засідання та вимоги повинні бути відкладені на пізніше. Ми не вважаємо, що це пов’язані речі. Є висновки і факти, що MH 17 -  це інше діло, і нам було б добре побачити, про що саме йдеться у тих українських матеріалах, аби ми могли повернутись і сказати, що немає причин відкладати те, що ми робимо, бо наша справа -  не про те саме. Ми б були дуже вдячні за таку можливість.
 

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+23°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • Біла Церква
 • USD 41.17
  Купівля 41.17
  Продаж 41.7
 • EUR
  Купівля 44.71
  Продаж 45.48
 • Актуальне
 • Важливе
2024, середа
24 липня
11:31
Жінки в ЗСУ
До ЗСУ долучилися 7 жінок, які відбували покарання у в’язниці
11:22
Оновлено
РФ 23 липня атакувала Херсон дронами: поранено двох поліцейських та двох цивільних
11:19
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Світла буде більше: до енергомережі України підключили один з енергоблоків, який був у ремонті
11:13
Огляд
Карта Покровськ Торецьк липень
Карта бойових дій за період 17-24 липня: Торецьк чи Покровськ – куди піде головний наступ росіян
11:11
Дитяче Євробачення - 2024
Оголошені імена 15 виконавців, які пройшли до лонглиста Нацвідбору Дитячого Євробачення – 2024
11:11
Оновлено
Наслідки атаки 24 липня
РФ уранці вдарила по харківському офісу гуманітарної організації, яка займається розмінуванням: є загиблий
11:06
Віктор Медведчук
У справі нафтопроводу "Самара-Західний напрямок" оголосили підозри Медведчуку та ексменеджерам Прикарпатзахідтрансу
10:56
Олександр Сирський
"Це реалістично": Сирський заявив, що Україна має план повернення Криму
10:43
Повертають тіла без внутрішніх органів: родичі військовополонених припускають, що РФ використовує загиблих бійців ЗСУ для трансплантації
10:23
За участі "друзів Путіна": у Чорногорії затвердили оновлений склад уряду
10:23
У Києві відкриється фотовиставка загиблого воїна Максима Далі Кривцова
10:19
Олександр Сирський
РФ планує збільшити чисельність військ в Україні до 690 тис., - Сирський
10:05
OPINION
Валерій Пекар
Про соціологію. З людьми треба говорити
09:56
лісові пожежі ліс пожежа
Липневі лісові пожежі на ТОТ Луганщини завдали шкоди на 36,5 млрд грн
09:52
електроенергія, графіки відключень
Укренерго скасувало графіки відключення світла до 16:00
09:46
кібератака
Фахівці ГУР з ранку масовано атакують банківську систему РФ, - ЗМІ
09:37
МОК створює Олімпійські кіберспортивні ігри: перші змагання пройдуть у 2025 році
09:30
Партнерський матеріал
Чому call-центри – це шахрайство та чим ризикують люди, які влаштовуються туди на роботу: пояснення адвоката
09:28
У Москві підірвали авто, за даними ЗМІ - із заступником начальника центру військового зв'язку
09:15
Вибух
У Румунії вночі оголошували повітряну тривогу через атаку РФ по Україні: місцеві чули вибухи
09:07
Румен Радев
Президент Болгарії Радев зізнався, що був проти призначення прозахідного посла в Києві, який підтримує військову допомогу Україні
09:03
обстріл, ППО
Українська ППО знищила 17 "шахедів" і 8 розвідувальних дронів
08:38
Оновлено
Війна з Росією
РФ штурмує українські позиції на 11 напрямках: на Покровському ЗСУ відбили 41 атаку
08:36
Камала Гарріс
Конгресмен-республіканець ініціював статтю про імпічмент проти Гарріс
08:30
Оновлено
сили ППО
РФ атакувала Україну "шахедами": на Харківщині та Одещині є постраждалі, на Київщині працювала ППО
08:03
OPINION
Олексій Петров
З мобілізованих "бусиками" виходять надійні воїни
07:55
Олімпійська збірна України з футболу
Олімпіада-2024: де дивитися стартовий матч збірної України з футболу на Іграх у Парижі
07:53
обстріл Херсона
Вночі ворог вдарив по Херсону: під завалами будинку загинула жінка
07:41
Інфографіка
смерть рашистським окупантам
Літак, 1140 військових і 14 танків: втрати РФ за добу війни в Україні
07:27
Оновлено
Патрульний корабель ЧР РФ "Василь Биков"
Росія вивела в Чорне море 2 носії "калібрів": загальний залп - до 12 ракет
07:05
Війна з Росією, ЗСУ
РФ намагається оточити частину українських бійців під Прогресом, наказу на відхід немає, - DeepState
06:52
КНДР відправила чергову партію повітряних куль зі сміттям до Південної Кореї
Повітряна куля зі сміттям із КНДР впала на офіс президента Південної Кореї
06:27
Хусити
Військові США знищили три ракетні установки єменських хуситів
05:32
Китай
У Держдепі США підкреслили важливість прямої комунікації України та Китаю
03:43
Камала Гарріс
"Я бралася за будь-яких кривдників": Гарріс розкритикувала Трампа на першому виборчому мітингу
03:22
ЄС - Україна
Міністр оборони Польщі Косіняк-Камиш вважає, що Україна не має бути членом ЄС, поки не буде вирішено "Волинське питання"
02:43
РФ утримує в заручниках українку після її відмови від російського громадянства
"У неї бойовий дух": адвокати відвідали незаконно затриману РФ кримську татарку Леніє Умерову
02:25
Олаф Шольц
Шольц закликав спонсорів надати підтримку ВООЗ для боротьби з епідемією ВІЛ/СНІДу
02:02
Дональд Трамп
Time: Якщо Трамп стане президентом США, він скоротить допомогу Україні та підштовхне її до "мирної угоди" на користь РФ
01:34
конгрес США
Лідери демократів у Конгресі США підтримали кандидатуру Гарріс на президентських виборах
Більше новин