Дарина Марчак: “Важливо, щоб Нацбанк утримувався від емісії гривні”

Андрій Яніцький
11 квітня, 2020 субота
13:57

Очільниця Центру аналізу публічних фінансів та публічного врядування при Київській школі економіки, розповідає про ситуацію з українським бюджетом

Зміст

Бесіда відбулася в ефірі програми “Еспресо: капітал” на телеканалі “Еспресо ТБ”. Ведучий – економічний оглядач Андрій Яніцький.

Чи є сьогодні в українському бюджеті гроші на зарплати та пенсії?

Поки що є, але з бюджетом не все ладно, в нас відбувається недобір коштів до бюджету. Але поки що недобір не настільки масштабний для того, щоб говорити про нестачу грошей на зарплати та пенсії.

А який недобір приблизно? Я чув про 15-20 відсотків.

За результатами трьохмісяців недобір близько 11%, це 28 мільярдів гривень. Але цей недобір не є рівномірним. Найбільшим він був у січні, у лютому ситуація значно покращилася, а в березні очікувано трохи погіршилася, оскільки було запроваджено карантин. Але в цілому в березні недобір складає десь 10 мільярдів гривень, і це близько 10% від плану. 

Отже, недобір є, але він не загрожує зарплатам та пенсіям. І є хороша новина, що Національний банк України нещодавно переказав у бюджет велику суму, щось близька 50 мільярдів гривень. Звідки взялися ці гроші в Національного банку? 

Це частина прибутку, який Національний банк отримує. Нацбанк тримає в своєму портфелі боргові інструменти, в тому числі Уряду України. І по цих боргових інструментах нараховуються відсотки, які є виплатами Мінфіну, але в той же час це є доходом Національного банку. Тому зараз якщо це питання про те, чи можна казати, що це емісія, то в даному випадку це не є вона. І дуже важливо, щоб Нацбанк і далі втримувався від емісії гривні, від друку гривні на підтримку економіки.

А чому він має утримуватися? Ми чули про різні країни, Америку, яка там заливає грошима свої ринки. Чому б НБУ просто не надрукувати гроші і не роздати людям у цей кризовий час?

Є технічна юридична причина: Національний банк не має за законом робити таких операцій. Взагалі Національний банк є незалежною установою і він не має задовольняти побажання Уряду. 

І є логічна причина: в нас було принаймні дві економічні кризи, які були спричинені друком гривні. Це ситуація гіперінфляції у 1992-1994 роках, коли Верховна Рада просто казала Нацбанку друкувати кошти. І тоді карбованець знецінювався швидше, ніж ми встигали на нього щось купувати. Друга ситуація була в 2012-2013 роках. Тоді девальвації ще не було, але Національний банк вже активно друкував гривню, щоб фінансувати видатки бюджету. І це вилилося в девальвацію 2014 року. Це була одна з причин девальвації. 

Ключова причина, чому так відбувається, тому що в період кризи ми з вами, бізнес і громадяни, якщо маємо кошти, не довіряємо національній валюті і йдемо купувати долар. 

Ми всі бачили, що відбувалось на початку березня. Ви щойно самі казали, що Нацбанк витрачав по мільярду доларів на підтримку курсу гривні. І власне це – цей синдром. І тому велика ймовірність того, що у разі, якщо нам всім зараз в період кризи дати кошти, в ситуації, коли магазини зачинені, ми не можемо сходити в кіно або випити кави і ми всі сидимо вдома, то нашою природною реакцією буде бігти і купувати валюту інших країн. 

Так, 100%, гадаю, що багато людей так би і вчинили. А якщо неможна друкувати гроші, то можливо можна їх позичити? Візьмемо на час кризи в когось в борг, а потім віддамо, коли в нас все буде добре. 

Насправді це є якщо не єдина, то найочевидніша зі стратегій. Але тут є окремі питання. Для того, щоб взяти в когось в борг, потрібен хтось, хто готовий давати нам в борг. І тут в нас ключове обмеження. Тому що зараз уряд для того, щоб профінансувати збільшення соціальних видатків, підтримку бізнесу, підтримку по безробіттю, допомогу пенсіонерам, додаткові виплати, які уряд на цьому тижні прийняв, для цього всього в ситуації, коли в нас падають надходження, нам потрібні додаткові кошти. Ці додаткові кошти ми можемо взяти в двох джерелах фактично. Або це приватизація державного майна, або це борг. А по боргу є питання. По-перше, тому що внутрішній український бізнес, ті підприємства, банки, які зазвичай купували борг в Міністерства фінансів, наразі не готові його купувати. З різних причин. І прикладом цього є те, що в березні Мінфін мав провести 5 аукціонів, з яких два Мінфіном було відмінено. Тому що не було попиту.

Ну, а приватизації, як ми знаємо, немає, бо коронавірус. І під час коронавірусу тільки так звана мала приватизація проводиться. А великі стратегічні об’єкти не виставляють на продаж. 

Трохи завершу по боргах. Наразі зовнішні приватні інвестори також дуже обережні. Вони скептично дивляться на нові ринки і вкладають лише в безпечні інструменти, якими є держоблігації США. Тому ключовою для нас є співпраця з міжнародними фінансовими установами. Лише якщо ми будемо працювати з ними, ми справді зможемо позичати кошти для фінансування наших внутрішніх витрат.

Що б ви порадили простим людям? Як їм краще організувати свій особистий бюджет?

Мені здається, що зараз всі приблизно в однаковій ситуації. З одного боку падають доходи, а з іншого також падають можливості для витрат. Я дивлюся по своїй родині. Ми нічого, окрім захисних масок та продуктів харчування, не купуємо. Я думаю, що так роблять дуже багато родин. Це окремий плюс...

Зараз держава сфокусована на допомозі пенсіонерам. Але насправді не вони зараз є найбільш незахищеними, а ті люди, які втратили чи можуть втратити роботу. І я сподіваюсь, що уряд з одного боку буде допомагати людям зберігати робочі місця, допомагати дійсно виплатами. А з іншого боку уряд допоможе, Національний банк допоможе банкам кредитувати населення на поточні витрати у разі, якщо у людей є потреба в додатковому фінансуванні. 

А що будуть робити депутати з нашим бюджетом? 

Дійсно урядом пропонувалося значно збільшити видатки бюджету. Але при цьому так званим нерозподіленим пакетом, стабілізаційним фондом в обсязі майже 100 мільярдів гривень(за інформацією на 4 квітня, - ред.). В цьому є певна логіка. Стабфонд це - інструмент, щоб давати гроші в даний момент тому, хто їх найбільше потребує. І з одного боку це може стати рішенням питання і по видатках для безробітних і по видатках для Пенсійного фонду, і в інших напрямках. Але в той же час це створює певні корупційні ризики, тому що нам з вами буде важко відслідкувати, як в країні ці кошти витрачаються, чи дійсно на тих, кому вони найбільше потрібні. 

Але зміни потрібні в бюджеті чи можна лишити так, як є зараз?

Потрібні зміни, тому що зараз вже відбувається невиконання бюджету. Те, про що ми говорили на початку, – 11% за результатами 3 місяців. І тенденція буде продовжуватися і ймовірно погіршуватися. 

І макропрогноз поміняли. Ми розраховували на зростання економіки в цьому році, а уряд вже каже, що буде падіння. Здається, що на 4 чи 5 відсотків. 

Так, майже на 4 відсотки. Ситуація змінюється. З одного боку, збільшиться інфляція, і це трохи “допоможе” в виконанні бюджету. В лапках, тому що інфляція з’їдає наші збереження, вона не допомагає насправді людям ставати більш заможними.

Ви згадували про Міжнародний валютний фонд. Це останнє, але дуже важливе питання. Чи потрібен нам транш МВФ, чи він буде та коли?

Коли він буде: уряд обіцяє, що ось-ось. Транш надзвичайно потрібен. Бо, як я говорила, уряд не зможе профінансувати видатки. Чи збільшення дефіциту, чи навіть з бюджетом на нинішньому рівні без того, щоб нам допомагали міжнародні інституції. Це ключовий фактор того, що ми взагалі виживемо як країна з фінансової точки зору.               

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.07
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
24 листопада
10:24
Ексклюзив
Утримувати території на Курщині стратегічно недоцільно, - генерал армії Маломуж
10:03
швидка
На окупованій Луганщині з 2022 року кількість бригад швидкої зменшилася на третину, - ОВА
10:00
OPINION
Чому Єрмак прибрав людей Федорова з Міноборони
10:00
церква
День великомучениці Катерини: історія, прикмети, традиції та заборони
09:47
Макс Ферстаппен
Нідерландець Макс Ферстаппен четвертий раз поспіль став чемпіоном Формули-1
09:30
безпілотник, дрон
Росіяни заявили про збиття двох ракет і 36 безпілотників над 5 областями
09:29
Уламки північнокорейських ракет
У ракетах, які КНДР надає РФ для ударів по Україні, виявили компоненти, вироблені у США та Європі, - CNN
09:23
ЗСУ, мобільні вогневі групи ППО
Сили ППО збили 50 з 73 дронів, якими росіяни атакували Україну
09:04
Румунія, прапор Румунії
У Румунії стартував перший тур президентських виборів
09:00
стрілянина
В Йорданії біля посольства Ізраїлю сталася стрілянина: троє постраждалих
08:40
COP29
На Кліматичному саміті ООН країни погодили щорічну фінансову допомогу у $300 млрд країнам, що розвиваються
08:39
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус
Росія за три місяці виробляє стільки ж зброї та боєприпасів, скільки ЄС за рік, - Пісторіус
08:16
ЗСУ, зброя, Міноборони
На фронті за добу сталося 227 боєзіткнень: Генштаб звітує про складну ситуацію
08:00
OPINION
Блокада на кордоні з Польщею: кому на руку?
07:43
Інфографіка
втрати окупантів
Понад 1000 окупантів, 4 танки і 5 артсистем: втрати РФ за добу війни в Україні
07:37
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія вночі атакувала Київ безпілотниками: тривога тривала понад 3 години
07:20
Країни-учасниці саміту з продбезпеки заявили про виділення $44 млн на програму "Зерно з України"
06:00
OPINION
Не тільки питання перемовин: Рютте переконує Трампа
2024, субота
23 листопада
23:56
вогонь, полум'я, пожежа
У росіян є просування на Курщині, Донеччині та Харківщині, - DeepState
23:13
Олександр Усик і Тайсон Фʼюрі
"Пояси знову будуть моїми": Фʼюрі зробив амбітну заяву перед боєм з Усиком
22:38
Роман Кабачій
До комуністичних Голодоморів українці від нестачі їжі масово не вмирали, лише від епідемій, - історик Кабачій
22:38
Віктор Циганков, Ла Ліга, Жирона
Циганков вперше з вересня зіграв у Ла Лізі та допоміг "Жироні" розгромити "Еспаньйол"
22:37
Ексклюзив
Віталій Портников
Портников назвав умови, за яких війна може закінчитися у 2025 році
22:16
Генеральний секретар ЦК КПРС у 1982-1984 рр. Юрій Андропов
За Андропова агентура КДБ вишукувала, хто з України передає на Захід списки жертв та спогади про Голодомор: Служба зовнішньої розвідки оприлюднила документи
22:02
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Є нюанс, через який республіканці жодним чином не припинять підтримку України, - російський опозиційний експерт Морозов
21:59
Ерлінг Холанд і Філ Фоден, АПЛ, Манчестер Сіті
"Ман Сіті" програв свій 5-й матч поспіль, цього разу "Тоттенгему". Це найгірший відрізок у карʼєрі Гвардіоли
21:56
фейк, розсилка
У мережі шириться фейк про нібито виїзд співробітників низки посольств за межі України: в ЦПД спростували
21:35
Ексклюзив
Віталій Портников
Путін може вважати, що ескалація ситуації дасть йому кращі позиції в розмові з Трампом, - Портников про ядерну загрозу
21:29
Буджак на мапі України
Під час влаштованого Сталіним голодомору вимерло 50% гагаузів, а сьогодні вони вірять російській пропаганді й Україна занехаяла цей регіон, - історик Кабачій
21:26
Віктор Бондарєв
Російський сенатор анонсував повторний удар "Орешником"
21:24
Операції з золотом
Вірменські компанії допомагають РФ обходити західне ембарго на торгівлю золотом, – ЗМІ
21:05
Донбас, Донеччина, війна
Навколо Великої Новосілки на півдні Донеччини вкрай складно, ситуація продовжує погіршуватися, - DeepState
20:42
Роман Яремчук, збірна України, Євро-2024
У Греції встановили цінник на українця, якого забажали продати після вдалого матчу за збірну
20:27
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп не в змозі забезпечити ні одну з умов закінчення війни, - російський опозиційний експерт Морозов
20:10
Оновлено
До кінця сьогоднішнього дня в Україні світло не вимикатимуть
20:03
OPINION
Хоронителі пам'яті совка
20:00
У Києві вночі сталася стрілянина в готелі: загинув 27-річний чоловік
19:58
Озброєні комуністичною символікою: у Греції невідомі напали на українців під час акції до роковин Голодомору
19:53
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Ворскла" здолала "ЛНЗ Черкаси", "Шахтар" розніс "Інгулець". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
19:48
У Броварах вибухнула граната у квартирі: постраждала жінка
Більше новин