Морква. Кольорові пригоди

Олексій Мустафін
12 квітня, 2020 неділя
09:28

“Сидить дівчина в коморі, а коса її надворі” - ця дитяча загадка, звісно, не про карантин. А про моркву. Бо ж хто з українців не знає, що найціннішим у цьому овочі є соковитий помаранчевий корінь, який зазвичай ховається в землі, лише іноді “виглядаючи” на поверхню, ніби видивляючись, чи не йде хтось збирати врожай?

Зміст

Проте так було не завжди. Адже тоді, коли людина познайомилася з морквою, коріння в неї було тонке, гірке, ще й фіолетового кольору. Саме так вона і зараз виглядає в дикому вигляді на своїй батьківщині, в горах сучасного Афганістану. В давнину ці краї називали Бактрією. Можна, звісно, лише дивуватися, як такі непоказні корінці взагалі могли зацікавити місцевих мешканців. Якщо не знати, що вони ними насправді і не цікавилися. Бо спочатку вживали в їжу зовсім не корінці, а соковиту зелень моркви. А згодом –  і її насіння. 

На думку дослідників це сталося наприкінці 4 тисячоліття до нашої ери. Смак морквяної зелені настільки припав бактрійцям до смаку, що вони стали не лише збирати її в навколишніх горах, а й вирощувати вподобану рослину самі. “Окультурену” моркву в бактрійців запозичували й сусідні народи. І вже через кілька століть (швидкість для тієї доби надзвичайна) її вирощували не лише в Азії, а й в Європі. Насіння моркви було знайдене серед залишків неолітичних селищ швейцарських Альп і на Британських островах. Можливо, з нею були знайомі і перші індоєвропейці, адже її українська назва походить від індоєвропейського слова “морк” - ним наші далекі пращури, однак, позначали будь-яке їстівне коріння, не обов’язково моркву.

Оскільки цю загалом невибагливу рослину навчилися вирощувати первісні племена Західної Європи, здавалося цілком логічним припущення, що з морквою мали бути знайомі й куди ближчі до її батьківщини цивілізації Близького Сходу. Проте, на здивування вчених, жодних згадок про неї в єгипетських папірусах, скажімо, так і не було знайдено. Хіба що кілька малюнків, які віддалено і справді нагадують знайомий нам корнеплід. Проте тогочасна морква, як ми вже знаємо, якраз була зовсім не схожа на сучасну. А жодних інших підтверджень, що це саме вона, не залишилося.

Так само про моркву не згадують і месопотамські джерела – принаймні до 8 сторіччя до нашої ери, коли у Вавилоні правив цар Мардукаплаіддін. В історії він залишився зокрема й завдяки табличці з переліком 67 городніх рослин, які зростали в його розкішному саду. Деякі вчені впевнені, що серед них була й морква. Проте навіть те, під яким саме іменем вона згадана (якщо, звичайно, і справді є в списку), називати не наважуються. Отже, цілком можливо, що вавилоняни про неї теж не знали.

фото: GettyImages

Відтак, першим серед цивілізованих народів давнини, який точно вживав моркву, можна вважати давніх греків. І вони ж першими звернули увагу не лише на її зелень та насіння, а й на корінь. Звернули як в буквальному сенсі цього слова – його фалічна форма була приводом для непристойних жартів (згаданих, зокрема, комедіографом Аристофаном), так і в кулінарному, тобто вживали його як їжу. Цікаво, однак, що грецька морква була ані помаранчевою, як сучасна, ані фіолетовою, як дика бактрійська, а біла – здатність цієї рослини змінювати кольори і справді вражає. 

Що ж до смаку, то він залишався так само гірким – тому використовували його здебільшого як замінник редьки (і то лише в разі її відсутності). А найвідоміший грецький лікар Гіппократ радив кілька разів виварювати моркву перед вживанням. Втім, гіркота не заважала грекам вважати, що морква “притягує кохання”, - можливо, знову ж таки, з огляду на форму коріння. А насіння моркви використовували як ліки і як "антидот" - відомо що його використовували для виготовлення славнозвісною протиотрути, яку пов'язують з іменем понтійського царя Митридата VI (цей володар настільки добре навчився протистояти отрутам, що, коли вирішив накласти на себе руки, не зміг отруїтися і змушений був вкоротити собі вік мечем).

Солодка морква відома вже з римської доби. Хоча, можливо, римляни в цьому випадку ні до чого – над вдосконаленням смаку століттями працювали саме грецькі садівники і завойовники просто “прийшли на готове”. Власне, і найвідоміша розповідь про “солодкуватий їстівний корінь” належить греку Діоскориду, який, щоправда, жив вже за правління імператора Нерона. Римські автори – Колумелла, Апіцій, Пліній Старший - також залишили чимало повідомлень про моркву, проте вони часто називали її одним іменем з пастернаком – теж білим корнеплодом, хіба що більшим за розміром. Покласти край плутанині намагався особистий лікар імператора Марка Аврелія, пергамець Гален, але без великого успіху – дві рослини плутали аж до середньовіччя.

Відомо, що морквою любив ласувати імператор Тиберій, якому привозили її до Риму аж з долини Рейну. А наступник Тиберія, Калігула, якось влаштував оргію, учасників якої годували лише стравами з моркви – допитливий володар таким чином вирішив перевірити, чи справді це коріння “притягує кохання”. Втім, не варто вважати, що їли її лише імператори. Зображення моркви збереглися на малюнках і мозаїках в Остії, Помпеях і північно-африканському Фісдрусі – які підтверджують, що морква була доступною для всіх верств суспільства.

З розпадом Римської імперії щоденне меню західних європейців суттєво збідніло. Але моркви спрощення смаків навряд чи торкнулося – впоратись з її вирощуванням цілком могли і вчорашні варвари. Ба більше - вона додала в різноманітності - з 5 сторіччя відома морква вже й звичного для нас помаранчевого кольору. Принаймні такою її зображували автори візантійських “видань” класичної праці Діоскорида. Втім, цілком можливо, що насправді йшлося про коріння жовтого кольору, а на ілюстрація просто “згущували фарби”. Солодку моркву згадували Ісідор Севільський та Павло Егінський – поважні енциклопедисти раннього середньовіччя.

У 8 або ж 9 сторіччі в Арабському халіфаті, під владою якого опинилися величезні території від Атлантичного Океану до кордонів Індії, з’явилася ще й червона морква – як результат схрещування римського її різновиду з білим корінням із фіолетовим бактрійським (піддані халіфів могли дозволити собі сміливі експерименти – бо в цей час саме в розпалі була так звана “арабська сільськогосподарська революція”). Отриманий гібрид виявився соковитішим, хрусткішим і солодшим за обох попередників. Звісно, як для середньовіччя, з його прагненням до містики і повчальної символіки, така версія “перефарбування2 могла звучати надто прозаїчно. Тож одразу ж з’явилися народні легенди-пояснення, які стверджували, що білий корінь насправді набув кольору крові християнських мучеників, загиблих від рук “невірних”. 

фото: GettyImages

У Візантії, за повідомленнями  Симеона Сета, вирощували і червону, і жовту  моркву – остання, вочевидь була прямим нащадком “римської”. Про таке ж кольорове розмаїття, але вже в мусульманській Іспанії, писав у 12 сторіччі й андалузький вчений Абу Закарія Ібн аль-Аввам. Жовта (або ж навіть зелена – все залежить від фантазії перекладача з арабської) морква, за його словами, була менш смачною та поживною, але доступнішою для бідних, які часто вживали її “замість хліба”.

Втім, саме такою морквою, швидше за все, століттями харчувалися мешканці країн на північ від Іспанії – іншої в них просто не було. Але в тому, що її роль в овочевому раціоні західних європейців була визначальною, сумнівів немає. При цьому йшлося як про коріння, так і про листя – не дарма морква за середньовіччя отримала поетичну назву “мережив королеви Анни”. Її згадував і славнозвісний “Капітулярій про маєтки” Карла Великого (на відміну від римлян – недвозначно відрізняючи її від пастернака), і англосаксонські тексти часів Альфреда Великого. Жовтою морквою харчувалися і вікінги, що з 9 сторіччя наводили жах на весь континент, не оминаючи й країн, що перебували під владою мусульман.

Можливо, до речі, що саме завдяки своїй “неперебірливості” вікінги познайомилися із червоною морквою навіть раніше за підданих католицьких монархів. В Італії вона з’явилася лише в 12 сторіччі. Звідти потрапила до Франції, Німеччини, Польщі. До Англії ж дісталася вже в 15 столітті. До Китаю червоні корнеплоди потрапили за часів панування в країні монголів, які самі запозичили їх з Персії. Приблизно в цей же час морква поширилася й в Індії – яка увесь цей час була найближчою сусідкою “морквяної батьківщини”.

Зрозуміло, що познайомитися і навіть розсмакувати соковитий корінь - ще не означало навчитися його вирощувати. Перша дружина англійського короля Генріха VIII Катерина Арагонська, скажімо, змушена була відряджати посланців на континент, бо на батьківщині її чоловіка не було фахівців, здатних вирощувати моркву “за правилами”. Йшлося, однак, не про Іспанію, звідки походила Катерина, а про Нідерланди, які в ті часи перетворилися на головний центр європейського городництва. 

Справжньою “морквяною столицею” Нідерландів було містечко Горн. Головним здобутком його селекціонерів було виведення нового сорту моркви, багатшого за інші на бета-каротин. Завдяки цій своїй властивості її корінь мав яскравий помаранчевий колір. З часом з’явилася підлабузницька версія, за якій місцеві садівники свідомо намагалися вивести саме помаранчевий корнеплід – адже це був “родовий” колір Вільгельма Нассау, принца Оранського, ватажка Нідерландів в боротьбі за незалежність проти Іспанії. Філіпп Монморансі, граф Горна, також був одним з лідерів цієї боротьби і був навіть страчений іспанцями за непокору. 

Насправді це не більше, ніж легенда. Перший помаранчевий сорт моркви у Горні з’явився ще до початку повстання. Не можна, звісно, виключати, що “патріотичний” колір сприяв поширенню помаранчевої моркви і в самих Нідерландах і за її межами – але навряд чи це була головна причина її популярності. Голландці і фламандці просто обирали більші за розміром, соковитіші, солодші корнеплоди, а їхній колір були лише так би мовити “бонусом”. 

Втім, і в незалежних Нідерландах селекційна робота з морквою тривала. З’являлися все нові й нові сорти помаранчевих корнеплодів, пристосовані для різних потреб – від подачі на стіл до годування худоби. В 19 сторіччі естафету підхопили французи. Відомий селекціонер Луї Вільморін створив власні сорти - “нант” і “шантане”. Навчилися вирощувати навіть корнеплоди різних форм – від “кулі” до “веретена”.  Не менш важливим була й здатність помаранчевої моркви мандрувати на далекі відстані і довгий час не псуватися при зберіганні. Завдяки усім цим властивостям до кінця позаминулого сторіччя вона просто “витіснила” всі інші – принаймні з масового виробництва - в Європі та Америці.

фото: GettyImages

І лише кілька десятиліть тому, з поширенням ідей органічного землеробства та здорового харчування на ринки почала повертатися різнокольорова морква – не в останню чергу завдяки тим же селекціонерам. Гурмани можуть сьогодні придбати не лише білі, жовті, фіолетові чи майже чорні корнеплоди. Є навіть сорти моркви фіолетові ззовні і помаранчеві всередині. І тепер, навіть під час карантину, ми можемо фантазувати і експериментувати на кухні так, як не могли собі дозволити ані кухарі римських імператорів, ані садівники арабських халіфів.

Кольорові пригоди тривають.  Далі буде...

Теги:
Читайте також:
Київ
+17.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.36
    Купівля 41.36
    Продаж 41.92
  • EUR
    Купівля 47.06
    Продаж 47.76
  • Актуальне
  • Важливе
2025, п'ятниця
25 квітня
22:57
Світовий банк виділить $70 млн на підтримку енергосистеми України
22:51
У Павлограді на Дніпропетровщині росіяни знищили базу "Госпітальєрів"
22:38
Самотня чорна діра
У 7,15 разів перевищує масу Сонця: американські астрономи вперше підтвердили існування самотньої чорної діри
22:27
Ексклюзив
гривня
Для України можливе оголошення дефолту поки що нічим не загрожує, - економіст Кушнірук
22:15
США в ООН озвучили вимоги до Сирії для можливого зняття санкцій
22:13
Оновлено
За добу на фронті відбулося 116 боїв, на Покровському напрямку зафіксовано 31 атаку РФ
21:58
росія депутат
Берлін заборонить демонстрацію російських прапорів на радянських меморіалах міста 9 травня
21:56
Дональд Трамп
Трамп: Україна не підписала фінальну угоду по рідкісноземельних металах, це має відбутися негайно
21:53
Ексклюзив
Додам трохи перцю: ексголова СБУ Наливайченко про ліквідацію в Підмосков'ї генерала генштабу РФ
21:43
Саміт ЄС, Емманюель Макрон
Макрон не проводитиме дипломатичних зустрічей на похороні Папи Франциска
21:15
Володимир Зеленський
Найближчими днями можуть бути зустрічі, що повинні наблизити тишу для України, - Зеленський
21:07
Ексклюзив
Дональд Трамп
Бажання Трампа знову торгувати з Путіним не здійсниться, - Омелян
21:07
на фото Володимир Зеленський
"Пропозиції, наші відповіді, чекаємо реакцію": Зеленський розкрив деталі нових мирних умов, які передали Трампу
21:05
Війна з Росією
У Збройних Силах створили 8-й корпус Десантно-штурмових військ, до якого увійшло 6 бригад
20:34
Гренландія
Конгрес навряд чи підтримає вторгнення в Гренландію, - лідер демократів у палаті представників США Джеффріс
20:16
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Операція з ліквідації російського генерала й деталі боїв за Часів Яр. Колонка Сергія Згурця
20:10
Базиліка Святого Петра у Ватикані
Кардинал Микола Бичок розповів, коли має відбутися конклав, та оцінив свої шанси на Святий престол
20:05
OPINION
Мирна угода можлива лише з тим, хто веде проти нас війну
20:01
ЗСУ, мобілізація
МОН ініціювало відстрочку від мобілізації для деяких педагогів закладів позашкільної освіти
19:51
Оновлено
Артем Козак, "Інгулець" - "Олександрія"
УПЛ: "Олександрія" здолала "Інгулець" та впритул наблизилася до "Динамо", "Зоря" перемогла "Лівий берег"
19:49
ракетна атака, ракета
РФ накопичувала ракети під час "енергетичного перемир'я", – британська розвідка про атаку на Україну 24 квітня
19:44
Володимир Зеленський
Україна не визнаватиме російськими будь-які тимчасово окуповані території, - Зеленський про заяву Трампа щодо Криму
19:33
Володимир Зеленський
Зеленський припустив, що може не встигнути на похорон Папи Римського. Хто представлятиме Україну
19:25
Ексклюзив
Підготовка до похорону Папи Франциска у Ватикані
Ватикан та Італія готуються до похорону Папи Франциска: до патрулювання будуть залучені 2 тис. поліцейських
19:20
Спікер МЗС України Георгій Тихий
Іноземні військові, які візьмуть участь у параді Путіна, маршуватимуть пліч-о-пліч із воєнними злочинцями, – МЗС України
19:13
Оновлено
У Підмосков'ї внаслідок вибуху авто загинув російський генерал Москалик. У Кремлі звинуватили в причетності Україну
19:03
підземне сховище газу
Україна отримає від ЄБРР 270 млн євро на закупівлю газу для наступного опалювального сезону
18:58
Оновлено
Внуково
У Москві закінчилася зустріч Путіна з Віткоффом: говорили про можливість відновлення прямих перемовин між РФ та Україною
18:57
Ексклюзив
путін трамп
США будуть тиснути на РФ: військовий експерт Снєгирьов про механізми припинення війни
18:52
РФ вдарила дроном по Марганцю на Дніпропетровщині
Атака РФ на автобус у Марганці 23 квітня: 9 загиблих, кількість постраждалих зросла до 58
18:47
Огляд
"Очі: Легенда Карпат"
Бери "Насіння священного інжиру": що подивитися на вихідні
18:46
Радослав Сікорський
Сікорський закликав Дуду не діяти, як Чемберлен, на тлі заяви президента Польщі про поступки України
18:36
переселенці на Волині
Агентство ООН скорочує підтримку українських переселенців: названо причини
18:33
Китай та США
Китай скасував мита на деякі товари зі США, однак спростував заяву Трампа про те, що переговори про тарифи тривають
18:23
ЗСУ загиблі
Перші поховання полеглих на фронті неідентифікованих бійців відбудуться у травні, - МВС
18:13
Австрія
"Не нам вирішувати": у МЗС Австрії зробили заяву щодо поступок України заради миру
18:02
OPINION
Перемовна маячня імені Дональда Трампа
18:00
Огляд
ракета" "Барс"
Москва під прицілом: що таке "розумна ракета" "Барс" і чому вона принесе клопоти росіянам
17:53
Дональд Трамп
"Насправді я не тролю": Трамп заявив, що не жартував, коли казав про наміри зробити Канаду 51-м штатом
17:47
інавгурація Джо Байдена
Байден поїде на похорон Папи Франциска у Ватикані
Більше новин