План Б. Ліквідувати посаду президента

Максим Розумний
21 квітня, 2020 вiвторок
13:25

Як свідчать соціологічні опитування, через рік після свого обрання Володимир Зеленський ще зберігає ресурс довіри значної частини виборців, які повірили в “президента Голобородька”. Але інтрига з його "кіношним" президентством вже практично зникла. Разом з надіями на кардинальні зміни в українській політиці

Зміст

Якщо коротко, то – у них нічого не вийшло.

Тобто, декого вони, звичайно, "зробили", як обіцяли, але зовсім не тих, і не так, як цього очікувало суспільство.

Ніякої ідеї, програми, плану дій чи бодай зрозумілої моральної платформи у команди Зеленського не виявилося і вже не  з’явиться.

“Слуги народу” привели у владу чергову партію невігласів, пройдисвітів і випадкових людей, що добираються вже навіть не за кумівським, а за якимось дворовим принципом.

Корупційна система лишилася недоторканою, а олігархи знову "рятують країну", диктуючи владі свої умови.

Війна на Донбасі триває, і милості від Путіна очікувати не доводиться. Натомість, позиції української армії, українського духу та української правди у цій війні послаблені.

Гуманітарна політика Зеленського не об’єднала українців, а ще більше загострила взаємну недовіру та конфліктність у питаннях ідентичності.

Економічного розквіту не настало, а пенсіонери та бюджетники опинилися в ще гіршій ситуації, ніж раніше.

Поведінка влади у кризовій ситуації (коронавірус, пожежі) імпульсивна, нерозумна, позбавлена стратегії, правової та адміністративної логіки.

Володимир Зеленський був не першим главою української держави, який починав з високої довіри виборців. І, звісно ж, він не перший президент, який розчаровує український народ результатами своєї діяльності. Тому можна передбачити, що одночасно з критикою діяльності Зеленського буде все голосніше звучати ідея скасування інституту президентства в Україні як такого. Або зведення його до церемоніальних повноважень.

Такі пропозиції регулярно з’являються у вітчизняному публічному просторі, і вже навіть були частково враховані в конституційній реформі 2004 року, коли президент втратив значну частину важелів контролю над виконавчою владою.

Можна не сумніватися, що ідея відмовитися від президентства стане в Україні знову популярною. Вона з початку 2000-х прописана в російському плані демонтажу української державності, разом з федералізацією та позаблоковістю. Тому її просуватиме весь антимайданівський пул парламентських фракцій, телеканалів і блогерів.

Позбутися президентського центру влади, напевне, захочуть і вітчизняні олігархи, яким на парламентсько-урядовому рівні буде зручніше і безпечніше ділити ресурси, посади, сфери впливу.

Ліквідація посади президента може розглядатися як хороший вихід з поганої ситуації для самого Зеленського. Такий “фінт ушамі”, по-перше, цілком відповідає стилю його президентства, а по-друге, відповідатиме інтересам його спонсорів.

Знищення “ненависної” посади президента і всього негативу, пов’язаного з нею в Україні, може стати третьою “місією” Зеленського, в яку він вкладе весь свій акторський талант. Після невдалого припинення війни на Донбасі і не надто популярного в народі запровадження ринку землі, ліквідація поста президента має хоч якось виправдати прихід Зеленського до влади в очах вічно “протестного” електорату.

Перелік аргументів, які використовують противники сильної президентської влади в Україні, відомий.Більшість із них спирається на досвід вітчизняної політики.

Вважається, що саме посада президента створює політичну напругу, оскільки спонукає кожного, хто займає цю посаду, концентрувати у своїх руках владу. А при цьому виникає спокуса й скористатися цією владою в своїх інтересах. Дуже матеріальних і дуже приватних інтересах.

І це не єдина причина, чому вибори президента переростають в Україні у громадянське протистояння. Доки триває процес національного самовизначення, а громадяни не сформували спільної ідентичності, перемога одного кандидата над іншим сприймається програвшою стороною як загроза її базовим цінностям.

Крім того, критики ідеї сильного президента говорять, що ми не повинні залежати від геополітичних вподобань чи суб’єктивізму однієї людини, яка в один момент може розвернути курс країни і життя громадян на 180 градусів.

Друга група аргументів апелює до досвіду інших країн. Мовляв, у Європі переважають парламентські республіки (і монархії), тож наш європейський вибір ніби підказує більш прийнятну модель організації влади. А ще кажуть, ніби парламентська модель є більш демократичною.

Розгляд європейського досвіду і теоретичних засад демократичного урядування вимагає більш тривалої розмови і розлогої аргументації, тож залишимо його на майбутнє. А з власним досвідом президенціалізму та позиціями його критиків спробуємо коротко розібратися.

Здавалося б, аргументація в останніх залізна. Але такою вона видається лише на перший погляд. І то лише в разі, якщо керуватися не причинно-наслідковою логікою, а лише асоціативними зв’язками.

Насправді, інститут президента, його стан і вплив на ситуацію в країні – це лише індикатор більш глибоких проблем. У нас роздвоєна свідомість, недоформована національна ідентичність та відсутня культура громадянства. В Україні вже практично немає держави і державної політики в жодній сфері, які зачіпає перша-ліпша криза. Останні залишки державного контролю – це поліцейські патрулі, які мають повноваження штрафувати бабусю на вулиці на 17 тисяч гривень. Національні ресурси, починаючи від природних багатств і закінчуючи місцевими бюджетами, контролюються мафією, що являє собою унікальне об’єднання криміналу і правоохоронців, бізнесу і політики, медіа і експертного середовища.

Президент – це поплавок на поверхні українського болота, якого тягне на дно вовтузіння жирних сомів у муляці.  

Але якщо ми його позбудемося, то, по-перше, наша демократія втратить останній механізм зворотного зв’язку між владою і народом, у вигляді прямих виборів глави держави. А по-друге, ми втратимо інструмент, який залишає хоча б теоретичну можливість витягнути чортів з нашого болота. Інструмент, яким ми поки що не скористалися. На жаль, Володимире Олександровичу.

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.6
    Купівля 41.6
    Продаж 42.1
  • EUR
    Купівля 43.29
    Продаж 44.01
  • Актуальне
  • Важливе
2025, понедiлок
3 лютого
06:38
Кір Стармер
Стармер закличе країни ЄС взяти на себе більшу відповідальність за допомогу Україні
06:27
Оновлено
Ілюстративне фото
РосЗМІ повідомили про атаку на Волгоград, губернатор каже, що були "локальні займання" біля НПЗ
06:06
Дональд Трамп
"Включаючи Україну й Росію": Трамп заявив, що планує "зустрічі й переговори" з різними сторонами
05:44
Адміністрація Трампа відправила у вимушену відпустку близько 100 працівників USAID, а Маск заявив, що USAID "має померти"
05:07
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Армія РФ атакує Україну ударними БПЛА: на Київщині працювала ППО
2025, неділя
2 лютого
23:36
протест проти AFD, Німеччина
Близько 160 тис. демонстрантів у Берліні вийшли на акцію проти співпраці з "Альтернативою для Німеччини"
22:53
Оновлено
ЗСУ
З початку доби на фронті сталося 93 боєзіткнення: РФ 39 разів штурмувала на Покровському напрямку
22:47
Жадан представив альбом "Семафори" у харківському метро
Жадан представив альбом "Семафори" у харківському метро
22:25
Ексклюзив
інавгурація Дональда Трампа
"Їхні вимоги лишаються незмінними": експерт Гончар про те, чи може Трамп вмовити Саудівську Аравію знизити ціни на нафту
22:02
Євгенія Гуцул
Прокремлівську очільницю Гагаузії Гуцул затримали в аеропорту Кишинева, - росЗМІ
21:57
Оновлено
На місці вибуху біля ТЦК у Павлограді (2 лютого 2025 року)
Через вибух біля ТЦК у Павлограді поранено військового
21:45
Андрій Сибіга
Заяви Путіна на тему легітимності Зеленського є абсурдними, - Сибіга
21:40
Путін дає інтерв'ю в салоні авто
Путін сказав, на кого розраховує в Європі. Серед них - німецька "Альтернатива"
21:23
радник президента з питань комунікацій Дмитро Литвин
"Не злякає Путіна": радник Зеленського Литвин прокоментував план Келлога щодо України
21:22
Ексклюзив
Терористи РФ, російська армія, окупант
Потрібно створювати дистанційну деідеологізацію дітей на ТОТ України, - правозахисник Лисянський
21:19
Огляд
Атака БПЛА у Нижньогородській області
Дрони ГУР б'ють по нафтовій інфраструктурі Лукойла, уражений ракетний арсенал росіян у Тверській області: де у ворога вибухало та палало цього тижня
20:57
Україна Британія
Ексдепутат парламенту Британії Лопресті приєднався до лав ЗСУ
20:54
Оновлено
міна, розмінування
У Ізюмі на Харківщині четверо чоловіків постраждали через підрив вибухонебезпечного предмета
20:29
росія мобілізація орки окупанти
Жителів Генічеська змушують йти до армії РФ. Передусім ексзасуджених та безробітних, - "Атеш"
20:23
Оновлено
Знищена Росією п'ятиповерхівка у Полтаві (1 лютого 2025 року)
Атака РФ 1 лютого: у Полтаві кількість загиблих зросла до 14, серед них - троє дітей
20:11
вогонь, полум'я, пожежа
У Москві палає ангар з газовими балонами, чутно вибухи
20:08
Ексклюзив
росія, санкції
"Побачимо, що буде в кінцевому результаті, але є хороша новина": експертка з євроінтеграції Голуб про пакет санкцій проти РФ до третьої річниці війни
20:08
Ексклюзив
Віктор Орбан
Орбан погрожував заблокувати новий пакет санкцій ЄС, але заяви Трампа його стримали, - Брайза
20:00
OPINION
Про що нам скаже досвід Польщі
19:39
Окупанти атакували два райони Дніпропетровщини, є постраждалий та руйнування
19:16
Оновлено
Окупанти вдарили по середмістю Херсона керованою авіабомбою, є постраждалі
19:00
Зеленський: Україна отримала від США лише $70 млрд військової допомоги, а не $100-200 млрд, як дехто стверджує
18:45
Інтерв’ю
"Орешник" путін
РФ намагається інформаційною артпідготовкою вибудувати стартову позицію для першого контакту між Москвою і Вашингтоном, - Безсмертний
18:20
Ексклюзив
Дмитро Кулеба
"Виправдовують своє небажання допомагати Україні": Кулеба про заклики союзників знизити мобілізаційний вік
18:01
OPINION
блог Сергій Таран
План Келлога не містить гарантій для України
17:59
ППО
Протягом січня Сили ППО збили у небі над Україною понад 2300 дронів та ракет ворога
17:57
Грузія, біля будівлі парламенту
У Тбілісі демонстранти намагаються перекрити в'їзд до міста: йдуть жорсткі затримання
17:38
Ексклюзив
Дмитро Кулеба
"Схоже, Трамп усвідомив, що ситуація набагато складніша": Кулеба про прагнення президента США закінчити війну в Україні
17:15
Інтерв’ю
Зеленський Трамп
Трамп кардинально змінив свою позицію щодо військової допомоги Україні, - дипломат Брайза
17:00
Аналітика
Віктор Орбан
Російські гірки від Орбана: як угорський прем'єр шантажує ЄС та Україну через транзит газу
16:52
вогонь, полум'я, пожежа
Росіяни скинули вибухівку на люк маршрутки із пасажирами у Херсоні: серед 5 постраждалих є діти
16:51
Ексклюзив
обмін заручниками у межах угоди про припинення вогню між Ізраїлем та ХАМАС
ХАМАС робить шоу зі звільнення заручників, щоб показати хоч якусь перемогу, - співзасновник організації "Ізраїльські друзі України"
16:45
Дональд Трамп
Жодних митних тарифів, нижчі податки і кращий військовий захист: як Трамп переконує Канаду стати 51-м штатом
16:20
"Така родина лише одна на Галіндезі": українські полярники показали сім'ю пінгвінів з трьома дитинчатами біля станції "Академік Вернадський"
16:07
Джилонг ​​2 лютого 2025 року
На північному сході Австралії масштабна повінь, загинула одна людина
Більше новин