Христо Грозєв: Полковник ФСБ, підозрюваний в організації замаху на Осмаєва, відвідував ЄС більше 50 разів. Його можна було взяти

Антін Борковський
8 травня, 2020 п'ятниця
07:05

Розслідувач групи Bellingcat, журналіст в ефірі програми телеканалу Еспресо “Студія Захід з Антоном Борковським” про ідентифікацію верхівки ФСБ у справі збитого Боїнгу й російську агентурну мережу на континенті

Зміст

Вітаю! Хотів би висловити  вам і вашим колегам вдячність за пророблену роботу із встановлення  особистості так званого загадкового “Владіміра Івановіча”, яким радше всього є генерал-полковник, перший заступник голови Прикордонної служби ФСБ РФ Бурлака. Як це вдалося?  

Все почалось із публікації декількох перехватів, які були випущені в листопаді минулого року Міжнародною групою слідчих, голландськими слідчими разом з іншими чотирьома країнами, котрі розслідують справу MH17. В публічний доступ було викладено  23 телефонних дзвінки і з них стало зрозумілим, що головною людиною з російської сторони, яка  вирішувала, яку зброю допускати через кордон і які важливі задачі будуть у Гіркіна і решти терористів, це все на початку червня було передано одній конкретній людині з ФСБ. Всі звертались до нього з великою повагою і називали його “Владімір Івановіч”. Було зрозуміло, що швидше за все це не його справжнє ім’я та прізвище, але у трьох дзвінках було також чути і  його голос, коли він злим тоном дає інструкції, визначає, яку зброю він дасть чи не дасть  визначеним угрупованням у східній Україні. От ми 4-5 місяців цим займались і приблизно у середині березня змогли встановити, з дуже великою вірогідностю, особистість Владіміра Івановіча, але нам було потрібно ще місяць, аби отримати судову експертизу голосу, аби ми могли опублікувати все це. 

З опублікованих телефонних дзвінків, загалом підтверджених в тій чи іншій формі, самим Гіркіним-Стрелковим виходить, що він підкорявся наказам цього генерал-полковника Бурлаки.

Абсолютно. І дуже важливо, що навіть зараз він не заперечує цього. Всі ми знаємо, що він - терорист, що він працював на ФСБ і так далі, спочатку від імені і за гроші Малофєєва, а потім за інструкціями ФСБ, але в нього є така специфіка, що він не може напряму брехати і тому цікаво дивитись за його відповідями. Наприклад, коли на його сторінці Вконтакті йому поставили питання, -“Дивіться тут Bellingcat вас звинувачує, що ви отримували інструкції напряму від шефа погранслужби ФСБ Бурлаки. Це правда чи ні?”, - він не відповів, що це, мовляв, неправда, нісенітниці й брехня. Він сказав: “Я не буду коментувати.  Ополчення Боїнг не збивало”. Цими словами він підтвердив, що, по-перше,  отримував інструкції з ФСБ, а по-друге, він не заперечує того,  що Росія збила Боїнг. Для нього ж  було б дуже елементарним заявити, що Україна збила Боїнг, але він ніколи цього не казав. А загалом цією справою до кінця розбивається міф про те, що всі ці “ополченці” діяли самостійно. 

Назвати і плюс-мінус встановити це одне, а довести і вимагати видачі тих чи інших злочинців значно складніша справа. Ми розуміємо і пам’ятаємо історію Лугового, якого звинувачували в отруєнні Литвиненка, але замість цього він отримав мандат депутата Держдуми Росії.     

Доказова база більш ніж достатня. У голландців є понад 150 тисяч перехоплених дзвінків. Вони видали нам у публічний доступ всього може 40-50. Уявіть собі, скільки ще є в них. Так що повні докази представлені в суді будуть більш ніж достатніми. На друге ваше  питання, чи можна сподіватись, що хтось буде заарештований? Я думаю, що так, бо ще не всі названі, а деякі з тих, хто причетний, але ще не названий, продовжують подорожувати по світу. Як виявилось минулого тижня, коли ми облікували інформацію про те, що інший, причетний до цієї справи під прізвиськом “Ельбрус” ще менше місяця тому подорожував - до березня цього року - по всьому світі. Якби була б краща координація між українськими і голландськими службами, чи між німецькими і голландськими службами я думаю, що його могли б арештувати і він був би дуже цінним свідком, або звинуваченим по справі Боїнгу.

 

Це дуже важливий момент, йдеться про співпрацю між українськими і голландськими чи американськими  групами. Зараз в Україні різко змінюється внутрішньополітичний клімат і наше суспільство втрачає довіру до розслідування тих чи інших резонансних справ, пов’язаних зі звинуваченнями Російської Федерації. 

Я не можу коментувати внутрішньоукраїнські політичні сценарії, але є таке відчуття, що немає такого тісного співробітництва між західними правоохоронними органами і службами розвідки  з українськими, як воно було ще два роки тому. Це напружує. Це може бути пов’язане із втратою довіри західних партнерських служб, але це може бути просто хаос і відсутність координації з українського боку. Не можу назвати реальної причини, але відчуття такого послаблення рівня співпраці в мене є.

Є ще один дуже важливий кейс. Йдеться про справу генерала Шайтанова і полковника Єгорова, котрий, за певною інформацією, курував Шайтанова.

Ми розслідували цього полковника Єгорова. Більше року тому ми почали ним займатись, бо вже тоді у нас з’явилась обґрунтована підозра, що саме він і є цим  містичним полковником “Ельбрусом”, котрий був куратором від ФСБ в Луганську в 2014-2015 роках. На нього посилались кілька відомих сепаратистських ЗМІ і блогерів. Його описували, як ключового ФСБешника, котрий причетний до керівництва так званої “ЛНР” в 2014 році і от у тих самих перехватах, опублікованих Міжнародною слідчою групою в листопаді минулого року, було вже чути, що він один з  тих людей, щоправда підпорядкованих цьому “Владіміру Івановічу”, котрий, як ми довели -  Бурлака, але він був на місці весь час і реально курував і командував місцевими бойовиками в Луганській області. Тому для нас він був дуже цікавою особистістю. Ми ще не знали тоді, що він досі подорожує по світу і займається диверсійною діяльність, як у випадку з Шайтановим і зі спробою вбивства чеченського емігранта, що проживає у Києві. 

Адама Осмаєва.

Так. Як тільки з’явилась ця інформація, ми дійсно перевірили його по всьому світі. Виявилось, на здивування, що він подорожував більше 50 разів до Європейського Союзу за останні п’ять років, вже після того, як він незаконно брав участь у діяльності військових формувань  і курував їх. Європейський Союз якось допустив те, що він 50 разів подорожував, отримавши два рази візу. Лише у Німеччині він був 12 разів. Отже, ми почали відслідковувати причини  його подорожей туди-сюди і виявили, що є велика кореляція між його подорожами і операціями, які пов’язані з зачисткою чеченців, яких Кремль вважає ворогами. Один з них, зараз виявилось, за твердженнями СБУ і цих перехватів, був людиною, що проживає у Києві. Я не відкидаю, що коли у Берліні було вбито, застрелили іншого чеченця.

Хангошвілі.

Так. Саме у ці чотири дні, коли проводилась  операція з  його вбивства  Єгоров був відсутній у Москві. Він тоді літав до Хорватії, але ми не знаємо, куди він з Хорватії поїхав далі. Тому зараз ми розслідуємо гіпотезу, що він пов'язаний із вбивством у Берліні минулого серпня.

Як ви думаєте, наскільки великою була агентурна мережа Єгорова? Ми розуміємо, що, в принципі, якщо у неї міг потрапити генерал українських спецслужб, то, напевно, це був не єдиний випадок.

Я вважаю, що в нього була агентурна мережа в Чорногорії, Болгарії, точно у Хорватії, Франції і Німеччині, окрім України. Тож я думаю, що ми ще на початковому етапі результатів розслідування і що ми виявимо реально іншу, паралельну мережу ФСБ, окрім  ГРУшної, яку ми вже раніше розкрили.

Що стосується України. Які ще справи можна було б асоціювати із діяльність Єгорова.

Майте на увазі, що коли ми зробили аналіз його подорожей і з ким він ще подорожував по Європі і світі, ми помітили, що він  перетинається з тими співробітниками ФСБ, що займаються чеченською лінією, але також він подорожував з Сергієм Беседою, а ми знаємо, що він один із заступників директора ФСБ, який відповідає за так зване “П’яте відділення” - міжнародно-інформаційне відділення і він реально один з тих, хто був у Києві за кілька днів до початку розстрілів на Майдані. Він тоді зустрічався з Януковичем. Зараз він під санкціями американців. Тому очевидно, що ще до цього, ще до початку війни, Єгоров був якось задіяний в Україні і тому, скоріш за все є багато інших ліній контролю і є багато його агентів, яких він завербував, про яких ми ще не знаємо. 

Можливо є частина українського політикуму, яка була пов’язана з цими справами?

Не можна так довго ховати приховану істину. Росія корумпована країна і там дуже часто спливає продана інформація, бази даних, які хтось вирішив продати. Навіть самі ФСБшники ними торгують. Тому я думаю, що Росії приховати інформацію про свої злочини і про агентурну мережу дуже-дуже складно, тож, якщо були такі контакти і відносини з українськими політиками, це рано чи пізно вийде. Відтак, я б рекомендував слідчим органам в Україні не зупинятись і продовжувати розслідування. Рано чи пізно правда вийде і краще аби вони, слідчі органи України, самі її знайшли, і вона не приходила із Bellingcat чи інших міжнародних організацій. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+1.1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.08
    Купівля 42.08
    Продаж 42.66
  • EUR
    Купівля 43.29
    Продаж 44.04
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
19 січня
21:18
"Не гірше, ніж Patriot": Сирський заявив про розробку Україною власної системи ППО
21:08
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росіяни атакують Україну "шахедами": на Київщині уламки ворожих БПЛА пошкодили приватну будівлю та легкові авто
21:06
втрати окупантів
За 2024 рік окупанти втратили більше живої сили, ніж за 2 попередні роки, - Сирський
20:49
Сирський заявив, що Сили оборони роблять все, щоб не допустити втрату Покровська
20:45
Огляд
удар по військових об'єктах ворога
Дрони у Татарстані, свіжа пожежа на базі в Енгельсі й на нафтобазі у Калузькій області: де у росіян вибухало та палало цього тижня
20:28
Ексклюзив
сховище газу
"Поки що ми не зможемо проходити цю зиму виключно на газі з власного видобутку": експерт з енергетики Омельченко
20:25
Реактивна система залпового вогню калібру 122 мм “Град”
Білорусь виробляє снаряди для російських "градів": що встановило розслідування
20:11
Оновлено
TikTok
У TikTok заявили про початок процесу відновлення роботи застосунку в США
20:02
OPINION
Цією війною Росія хоче заразити нас смертю
19:52
війна з РФ, ЗСУ
Генштаб перевіряє, як формується 156-та бригада: що виявили
19:50
Ольга Решетилова
Ненаправлення на ВЛК і лікування та проблеми переведення між підрозділами: уповноважена з питань захисту прав військовослужбовців Решетилова про першу хвилю звернень
19:01
Ексклюзив
робота військових у місті Часів Яр
Ворог просувається, але не так швидко, як йому хотілося б, - воєнний оглядач Пехньо про ситуацію на Донеччині
18:45
Інтерв’ю
У Парижі відбулась тристороння зустріч між Макроном, Трампом та Зеленським
Поки Трамп не прийде, не здійме шуму та не змусить діяти, важко очікувати реальних змін в обороні ЄС, - полковник Грант
18:22
Армія FM
У Києві в студії радіостанції "Армія FM" стався вибух: постраждала ведуча
18:03
Нова влада Сирії відхилила прохання курдів про створення власного військового блоку
18:00
OPINION
Ми не можемо залишатися буферною сірою зоною між демократією та диктатурою
17:45
Інтерв’ю
Дональд Трамп і Володимир Путін
У США розуміють, що питання вступу України в НАТО є універсальним важелем тиску на РФ, - Безсмертний
17:33
ЗСУ
З початку доби на фронті відбулося 125 боєзіткнень: на Торецькому напрямку українські захисники відбили 11 атак
17:16
Плакати із заручниками Емілі Техіла Дамарі, Ромі Гонен і Даніелла Гілбо
ХАМАС передав Червоному Хресту трьох ізраїльських заручниць
17:12
Аналітика
Дональд Трамп та Ілон Маск
Права рука чи тіньовий президент: хто такий Ілон Маск у новому світі Дональда Трампа. Пояснюємо
16:54
Джо Байден
Байден помилував п’ятьох ув’язнених, ще двом – пом’якшив вироки
16:27
Ексклюзив
"Аеропорт. 242": у Музеї Війни відкрили виставку робіт Олега Дробоцького
"Аеропорт. 242": у Музеї Війни відкрили виставку робіт Олега Дробоцького
16:22
Сирський зустрівся з начальницею Штабу оборони ЗС Канади Каріньян: говорили про ситуацію на фронті та потреби ЗСУ
16:02
OPINION
блог Сергій Гузь
Чи зможе Україна утримувати величезну армію після війни
15:32
санкції
Шуфрич, Симоненко, Мураєв, Григоришин, Крюкова потрапили під санкції. Бойка позбавили держнагород
15:28
Херсонська область
Росіяни вдарили з артилерії по Червоному Маяку на Херсонщині, загинув чоловік
15:22
"Він добре знає фронт": Зеленський заявив, що Роман Качур очолить Академію сухопутних військ
14:48
землетрус
У Ялті стався землетрус магнітудою 2,8
14:44
За два дні правоохоронці ліквідували 10 ухилянтських схем у різних регіонах України
14:43
опалення, тепло
У Києві на Солом'янці пошкоджено трубопровід: без тепла залишилися понад 450 будинків
14:36
Світло
Частина Краматорська залишилася без світла і води: яка причина
14:20
Мали понад 2 млрд грн щорічного обороту: поліцейські припинили діяльність нелегального онлайн-казино з Дніпра
14:15
TikTok
У МЗС Естонії порадили Європі слідом за США заборонити TikTok
14:00
OPINION
Про мобілізаційний вік: бачити логіку процесів
13:44
У Черкасах озброєна жінка відкрила вогонь в магазині
13:42
У чотирьох регіонах України затримали 15 ділків, які намагалися налагодити незаконний продаж зброї
13:38
Дональд Трамп
Посол Німеччини в США попередив, що адміністрація Трампа планує змінити конституційний порядок у країні, - Reuters
13:18
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
За ніч до Білорусі залетіли щонайменше 12 російських "шахедів", - Гаюн
13:15
Екс-прем'єр Фіцо
"Я не український слуга": Фіцо прокоментував візит депутатів парламенту Словаччини до Києва та пригрозив накласти вето на допомогу Україні від ЄС
13:03
Олександр Сирський
Сирський заборонив переводити висококваліфікованих спеціалістів Повітряних Сил у піхоту
Більше новин