Христо Грозєв: Полковник ФСБ, підозрюваний в організації замаху на Осмаєва, відвідував ЄС більше 50 разів. Його можна було взяти

Антін Борковський
8 травня, 2020 п'ятниця
07:05

Розслідувач групи Bellingcat, журналіст в ефірі програми телеканалу Еспресо “Студія Захід з Антоном Борковським” про ідентифікацію верхівки ФСБ у справі збитого Боїнгу й російську агентурну мережу на континенті

Вітаю! Хотів би висловити  вам і вашим колегам вдячність за пророблену роботу із встановлення  особистості так званого загадкового “Владіміра Івановіча”, яким радше всього є генерал-полковник, перший заступник голови Прикордонної служби ФСБ РФ Бурлака. Як це вдалося?  

Все почалось із публікації декількох перехватів, які були випущені в листопаді минулого року Міжнародною групою слідчих, голландськими слідчими разом з іншими чотирьома країнами, котрі розслідують справу MH17. В публічний доступ було викладено  23 телефонних дзвінки і з них стало зрозумілим, що головною людиною з російської сторони, яка  вирішувала, яку зброю допускати через кордон і які важливі задачі будуть у Гіркіна і решти терористів, це все на початку червня було передано одній конкретній людині з ФСБ. Всі звертались до нього з великою повагою і називали його “Владімір Івановіч”. Було зрозуміло, що швидше за все це не його справжнє ім’я та прізвище, але у трьох дзвінках було також чути і  його голос, коли він злим тоном дає інструкції, визначає, яку зброю він дасть чи не дасть  визначеним угрупованням у східній Україні. От ми 4-5 місяців цим займались і приблизно у середині березня змогли встановити, з дуже великою вірогідностю, особистість Владіміра Івановіча, але нам було потрібно ще місяць, аби отримати судову експертизу голосу, аби ми могли опублікувати все це. 

З опублікованих телефонних дзвінків, загалом підтверджених в тій чи іншій формі, самим Гіркіним-Стрелковим виходить, що він підкорявся наказам цього генерал-полковника Бурлаки.

Абсолютно. І дуже важливо, що навіть зараз він не заперечує цього. Всі ми знаємо, що він - терорист, що він працював на ФСБ і так далі, спочатку від імені і за гроші Малофєєва, а потім за інструкціями ФСБ, але в нього є така специфіка, що він не може напряму брехати і тому цікаво дивитись за його відповідями. Наприклад, коли на його сторінці Вконтакті йому поставили питання, -“Дивіться тут Bellingcat вас звинувачує, що ви отримували інструкції напряму від шефа погранслужби ФСБ Бурлаки. Це правда чи ні?”, - він не відповів, що це, мовляв, неправда, нісенітниці й брехня. Він сказав: “Я не буду коментувати.  Ополчення Боїнг не збивало”. Цими словами він підтвердив, що, по-перше,  отримував інструкції з ФСБ, а по-друге, він не заперечує того,  що Росія збила Боїнг. Для нього ж  було б дуже елементарним заявити, що Україна збила Боїнг, але він ніколи цього не казав. А загалом цією справою до кінця розбивається міф про те, що всі ці “ополченці” діяли самостійно. 

Назвати і плюс-мінус встановити це одне, а довести і вимагати видачі тих чи інших злочинців значно складніша справа. Ми розуміємо і пам’ятаємо історію Лугового, якого звинувачували в отруєнні Литвиненка, але замість цього він отримав мандат депутата Держдуми Росії.     

Доказова база більш ніж достатня. У голландців є понад 150 тисяч перехоплених дзвінків. Вони видали нам у публічний доступ всього може 40-50. Уявіть собі, скільки ще є в них. Так що повні докази представлені в суді будуть більш ніж достатніми. На друге ваше  питання, чи можна сподіватись, що хтось буде заарештований? Я думаю, що так, бо ще не всі названі, а деякі з тих, хто причетний, але ще не названий, продовжують подорожувати по світу. Як виявилось минулого тижня, коли ми облікували інформацію про те, що інший, причетний до цієї справи під прізвиськом “Ельбрус” ще менше місяця тому подорожував - до березня цього року - по всьому світі. Якби була б краща координація між українськими і голландськими службами, чи між німецькими і голландськими службами я думаю, що його могли б арештувати і він був би дуже цінним свідком, або звинуваченим по справі Боїнгу.

 

Це дуже важливий момент, йдеться про співпрацю між українськими і голландськими чи американськими  групами. Зараз в Україні різко змінюється внутрішньополітичний клімат і наше суспільство втрачає довіру до розслідування тих чи інших резонансних справ, пов’язаних зі звинуваченнями Російської Федерації. 

Я не можу коментувати внутрішньоукраїнські політичні сценарії, але є таке відчуття, що немає такого тісного співробітництва між західними правоохоронними органами і службами розвідки  з українськими, як воно було ще два роки тому. Це напружує. Це може бути пов’язане із втратою довіри західних партнерських служб, але це може бути просто хаос і відсутність координації з українського боку. Не можу назвати реальної причини, але відчуття такого послаблення рівня співпраці в мене є.

Є ще один дуже важливий кейс. Йдеться про справу генерала Шайтанова і полковника Єгорова, котрий, за певною інформацією, курував Шайтанова.

Ми розслідували цього полковника Єгорова. Більше року тому ми почали ним займатись, бо вже тоді у нас з’явилась обґрунтована підозра, що саме він і є цим  містичним полковником “Ельбрусом”, котрий був куратором від ФСБ в Луганську в 2014-2015 роках. На нього посилались кілька відомих сепаратистських ЗМІ і блогерів. Його описували, як ключового ФСБешника, котрий причетний до керівництва так званої “ЛНР” в 2014 році і от у тих самих перехватах, опублікованих Міжнародною слідчою групою в листопаді минулого року, було вже чути, що він один з  тих людей, щоправда підпорядкованих цьому “Владіміру Івановічу”, котрий, як ми довели -  Бурлака, але він був на місці весь час і реально курував і командував місцевими бойовиками в Луганській області. Тому для нас він був дуже цікавою особистістю. Ми ще не знали тоді, що він досі подорожує по світу і займається диверсійною діяльність, як у випадку з Шайтановим і зі спробою вбивства чеченського емігранта, що проживає у Києві. 

Адама Осмаєва.

Так. Як тільки з’явилась ця інформація, ми дійсно перевірили його по всьому світі. Виявилось, на здивування, що він подорожував більше 50 разів до Європейського Союзу за останні п’ять років, вже після того, як він незаконно брав участь у діяльності військових формувань  і курував їх. Європейський Союз якось допустив те, що він 50 разів подорожував, отримавши два рази візу. Лише у Німеччині він був 12 разів. Отже, ми почали відслідковувати причини  його подорожей туди-сюди і виявили, що є велика кореляція між його подорожами і операціями, які пов’язані з зачисткою чеченців, яких Кремль вважає ворогами. Один з них, зараз виявилось, за твердженнями СБУ і цих перехватів, був людиною, що проживає у Києві. Я не відкидаю, що коли у Берліні було вбито, застрелили іншого чеченця.

Хангошвілі.

Так. Саме у ці чотири дні, коли проводилась  операція з  його вбивства  Єгоров був відсутній у Москві. Він тоді літав до Хорватії, але ми не знаємо, куди він з Хорватії поїхав далі. Тому зараз ми розслідуємо гіпотезу, що він пов'язаний із вбивством у Берліні минулого серпня.

Як ви думаєте, наскільки великою була агентурна мережа Єгорова? Ми розуміємо, що, в принципі, якщо у неї міг потрапити генерал українських спецслужб, то, напевно, це був не єдиний випадок.

Я вважаю, що в нього була агентурна мережа в Чорногорії, Болгарії, точно у Хорватії, Франції і Німеччині, окрім України. Тож я думаю, що ми ще на початковому етапі результатів розслідування і що ми виявимо реально іншу, паралельну мережу ФСБ, окрім  ГРУшної, яку ми вже раніше розкрили.

Що стосується України. Які ще справи можна було б асоціювати із діяльність Єгорова.

Майте на увазі, що коли ми зробили аналіз його подорожей і з ким він ще подорожував по Європі і світі, ми помітили, що він  перетинається з тими співробітниками ФСБ, що займаються чеченською лінією, але також він подорожував з Сергієм Беседою, а ми знаємо, що він один із заступників директора ФСБ, який відповідає за так зване “П’яте відділення” - міжнародно-інформаційне відділення і він реально один з тих, хто був у Києві за кілька днів до початку розстрілів на Майдані. Він тоді зустрічався з Януковичем. Зараз він під санкціями американців. Тому очевидно, що ще до цього, ще до початку війни, Єгоров був якось задіяний в Україні і тому, скоріш за все є багато інших ліній контролю і є багато його агентів, яких він завербував, про яких ми ще не знаємо. 

Можливо є частина українського політикуму, яка була пов’язана з цими справами?

Не можна так довго ховати приховану істину. Росія корумпована країна і там дуже часто спливає продана інформація, бази даних, які хтось вирішив продати. Навіть самі ФСБшники ними торгують. Тому я думаю, що Росії приховати інформацію про свої злочини і про агентурну мережу дуже-дуже складно, тож, якщо були такі контакти і відносини з українськими політиками, це рано чи пізно вийде. Відтак, я б рекомендував слідчим органам в Україні не зупинятись і продовжувати розслідування. Рано чи пізно правда вийде і краще аби вони, слідчі органи України, самі її знайшли, і вона не приходила із Bellingcat чи інших міжнародних організацій. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.39
  Купівля 39.39
  Продаж 39.85
 • EUR
  Купівля 42.09
  Продаж 42.85
 • Актуальне
 • Важливе
2024, середа
24 квітня
15:03
земля, земельні ділянки
Росіяни вигадали нову схему позбавлення українців права власності на ТОТ Запорізької області, - Спротив
15:02
На фото: Кадр з фільму "Я і Фелікс"
Фільм Ірини Цілик "Я і Фелікс" за книжкою Артема Чеха вийшов у прокат у Канаді
14:39
Хотіла продати дворічного сина за 1 млн грн: жительці Дніпра оголосили підозру
14:33
Міністерство оборони
Міноборони створило Офіс для управління військовою допомогою, яку надають країни-партнери
14:25
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:12
грузія
Європарламент пропонує не починати переговори з Грузією про вступ до ЄС через закон про "іноагентів", - Радіо Свобода
14:03
OPINION
Семен Єсилевський
Обмеження консульських послуг: навіщо воно в епоху електронних реєстрів?
13:51
Андрій Лунін та Бернарду Сілва (ліворуч)
"Реал" назвав суму, за яку готовий продати Луніна
13:49
погода
Наталка Діденко розповіла, коли припиняться дощі та прийде тепла погода
13:42
Україна Євросоюз
ЄС виділив Україні новий транш макрофінансової допомоги на €1,5 млрд
13:31
Верховна Рада
ВР схвалила у першому читанні законопроєкт про посилення контролю за гральним бізнесом й обмеження реклами азартних ігор
13:30
трактор, поле, фермер
"Зроблено в Україні": аграрії можуть компенсувати 25% вартості придбаної сільгосптехніки. Умова
13:18
Ентоні Блінкен
Блінкен прибув до Китаю: зустрінеться із Сі Цзіньпіном і лідерами бізнесу
13:15
Пил із Сахари
У атмосфері та опадах: до України дістався пил із Сахари
13:14
На фото: кадр з фільму "Путін"
Вийде в 35 країнах світу: оголошена дата премʼєри трилера "Путін" з дипфейком президента РФ у підгузку та в лікарні
12:45
застосунок Дія
Парламент прийняв за основу законопроєкт про розмитнення авто в Дії
12:41
На фото: Документальний фільм "Білий янгол – кінець Мар’їнки"
Фільм про евакуацію мирних мешканців з Марʼїнки отримав золоту нагороду та гран-прі New York Festival
12:30
грузія
Грузія продовжила термін безвізового перебування для українців
12:29
Еспресо лого
Відключення Еспресо з Т2 й напад митрополита Лебідя на кореспондентку телеканалу: держдеп США оприлюднив звіт про порушення прав людини в Україні
12:09
На фото: Олег Собчук з гурту "СКАЙ"
"Річ не в страху": лідер гурту "СКАЙ" Собчук пояснив, чому не воює
12:07
На Закарпатті прикордонники з пострілами затримали шістьох чоловіків, які планували втекти до Угорщини
ВР проголосувала за збільшення чисельності прикордонників
12:04
OPINION
Валерій Пекар
Чому ми втікаємо з поля битви за свідомість
11:52
Євген Балицький
ВАКС конфіскував у колаборанта Балицького 5 літаків, автомобілі, квартири та будинок
11:30
Оновлено
нафтобаза у Смоленській області
Безпілотники СБУ вночі атакували дві нафтобази у Смоленській області РФ
11:18
Джамала
Джамалу обрали речницею від України на Євробаченні-2024
11:15
Збір на амуніцію для 65 ОМБр
11:15
Огляд
міжнародний огляд
Як штучний інтелект допомагає ЗСУ та чому найбільша загроза для Європи не Путін, а ультраправі. Акценти світових ЗМІ 24 квітня
11:14
Електроенергія
Україна третю добу поспіль залучає аварійну допомогу з Європи: ситуація в енергосистемі станом на 24 квітня
11:13
Водопілля у Києві 2024 рік
У Києві рівень води у Дніпрі піднявся до рекордної цієї весни позначки
11:06
На фото: російські книжки
У Росії створили експертний центр, який визначатиме відповідність книг законодавству
11:04
Ексклюзив
окупанти
Кримська операція залежатиме від того, що будуть робити росіяни після 9 травня
10:54
Огляд
Карта. Авдіївка_2404
Карта бойових дій за період 17-24 квітня: Тактичні невдачі на фронті vs стратегічні перемоги у війні
10:48
Оновлено
обстріл одеса
Росіяни зранку вдарили ракетами по Одесі: є постраждала
10:45
окупанти в Криму
Британська розвідка назвала кількість дезертирів, яких РФ засудила з 2022 року
10:42
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 24 квітня: скільки просять за долар та євро в обмінниках
10:41
КНДР, Північна Корея
Міністр зовнішніх економічних зв'язків КНДР після візиту до Росії прилетів до Ірану
10:31
в Одесі затримали агента ФСБ
Наводив ракети на будівлі СБУ та прокуратури, щоб помститися за судимість: в Одесі затримали агента ФСБ
10:26
На фото: виставка "06:29 Момент зупинки музики"
У Нью-Йорку відкрили виставку, яка відтворює музичний фестиваль в Ізраїлі, на який 7 жовтня напав ХАМАС
10:11
Ексклюзив
Згурець назвав пріоритетні цілі для застосування ATACMS
10:08
OPINION
Віктор Трегубов
Декого переконати оплесками та лагідним поглядом неможливо
Більше новин