Христо Грозєв: Полковник ФСБ, підозрюваний в організації замаху на Осмаєва, відвідував ЄС більше 50 разів. Його можна було взяти

Антін Борковський
8 травня, 2020 п'ятниця
07:05

Розслідувач групи Bellingcat, журналіст в ефірі програми телеканалу Еспресо “Студія Захід з Антоном Борковським” про ідентифікацію верхівки ФСБ у справі збитого Боїнгу й російську агентурну мережу на континенті

Вітаю! Хотів би висловити  вам і вашим колегам вдячність за пророблену роботу із встановлення  особистості так званого загадкового “Владіміра Івановіча”, яким радше всього є генерал-полковник, перший заступник голови Прикордонної служби ФСБ РФ Бурлака. Як це вдалося?  

Все почалось із публікації декількох перехватів, які були випущені в листопаді минулого року Міжнародною групою слідчих, голландськими слідчими разом з іншими чотирьома країнами, котрі розслідують справу MH17. В публічний доступ було викладено  23 телефонних дзвінки і з них стало зрозумілим, що головною людиною з російської сторони, яка  вирішувала, яку зброю допускати через кордон і які важливі задачі будуть у Гіркіна і решти терористів, це все на початку червня було передано одній конкретній людині з ФСБ. Всі звертались до нього з великою повагою і називали його “Владімір Івановіч”. Було зрозуміло, що швидше за все це не його справжнє ім’я та прізвище, але у трьох дзвінках було також чути і  його голос, коли він злим тоном дає інструкції, визначає, яку зброю він дасть чи не дасть  визначеним угрупованням у східній Україні. От ми 4-5 місяців цим займались і приблизно у середині березня змогли встановити, з дуже великою вірогідностю, особистість Владіміра Івановіча, але нам було потрібно ще місяць, аби отримати судову експертизу голосу, аби ми могли опублікувати все це. 

З опублікованих телефонних дзвінків, загалом підтверджених в тій чи іншій формі, самим Гіркіним-Стрелковим виходить, що він підкорявся наказам цього генерал-полковника Бурлаки.

Абсолютно. І дуже важливо, що навіть зараз він не заперечує цього. Всі ми знаємо, що він - терорист, що він працював на ФСБ і так далі, спочатку від імені і за гроші Малофєєва, а потім за інструкціями ФСБ, але в нього є така специфіка, що він не може напряму брехати і тому цікаво дивитись за його відповідями. Наприклад, коли на його сторінці Вконтакті йому поставили питання, -“Дивіться тут Bellingcat вас звинувачує, що ви отримували інструкції напряму від шефа погранслужби ФСБ Бурлаки. Це правда чи ні?”, - він не відповів, що це, мовляв, неправда, нісенітниці й брехня. Він сказав: “Я не буду коментувати.  Ополчення Боїнг не збивало”. Цими словами він підтвердив, що, по-перше,  отримував інструкції з ФСБ, а по-друге, він не заперечує того,  що Росія збила Боїнг. Для нього ж  було б дуже елементарним заявити, що Україна збила Боїнг, але він ніколи цього не казав. А загалом цією справою до кінця розбивається міф про те, що всі ці “ополченці” діяли самостійно. 

Назвати і плюс-мінус встановити це одне, а довести і вимагати видачі тих чи інших злочинців значно складніша справа. Ми розуміємо і пам’ятаємо історію Лугового, якого звинувачували в отруєнні Литвиненка, але замість цього він отримав мандат депутата Держдуми Росії.     

Доказова база більш ніж достатня. У голландців є понад 150 тисяч перехоплених дзвінків. Вони видали нам у публічний доступ всього може 40-50. Уявіть собі, скільки ще є в них. Так що повні докази представлені в суді будуть більш ніж достатніми. На друге ваше  питання, чи можна сподіватись, що хтось буде заарештований? Я думаю, що так, бо ще не всі названі, а деякі з тих, хто причетний, але ще не названий, продовжують подорожувати по світу. Як виявилось минулого тижня, коли ми облікували інформацію про те, що інший, причетний до цієї справи під прізвиськом “Ельбрус” ще менше місяця тому подорожував - до березня цього року - по всьому світі. Якби була б краща координація між українськими і голландськими службами, чи між німецькими і голландськими службами я думаю, що його могли б арештувати і він був би дуже цінним свідком, або звинуваченим по справі Боїнгу.

 

Це дуже важливий момент, йдеться про співпрацю між українськими і голландськими чи американськими  групами. Зараз в Україні різко змінюється внутрішньополітичний клімат і наше суспільство втрачає довіру до розслідування тих чи інших резонансних справ, пов’язаних зі звинуваченнями Російської Федерації. 

Я не можу коментувати внутрішньоукраїнські політичні сценарії, але є таке відчуття, що немає такого тісного співробітництва між західними правоохоронними органами і службами розвідки  з українськими, як воно було ще два роки тому. Це напружує. Це може бути пов’язане із втратою довіри західних партнерських служб, але це може бути просто хаос і відсутність координації з українського боку. Не можу назвати реальної причини, але відчуття такого послаблення рівня співпраці в мене є.

Є ще один дуже важливий кейс. Йдеться про справу генерала Шайтанова і полковника Єгорова, котрий, за певною інформацією, курував Шайтанова.

Ми розслідували цього полковника Єгорова. Більше року тому ми почали ним займатись, бо вже тоді у нас з’явилась обґрунтована підозра, що саме він і є цим  містичним полковником “Ельбрусом”, котрий був куратором від ФСБ в Луганську в 2014-2015 роках. На нього посилались кілька відомих сепаратистських ЗМІ і блогерів. Його описували, як ключового ФСБешника, котрий причетний до керівництва так званої “ЛНР” в 2014 році і от у тих самих перехватах, опублікованих Міжнародною слідчою групою в листопаді минулого року, було вже чути, що він один з  тих людей, щоправда підпорядкованих цьому “Владіміру Івановічу”, котрий, як ми довели -  Бурлака, але він був на місці весь час і реально курував і командував місцевими бойовиками в Луганській області. Тому для нас він був дуже цікавою особистістю. Ми ще не знали тоді, що він досі подорожує по світу і займається диверсійною діяльність, як у випадку з Шайтановим і зі спробою вбивства чеченського емігранта, що проживає у Києві. 

Адама Осмаєва.

Так. Як тільки з’явилась ця інформація, ми дійсно перевірили його по всьому світі. Виявилось, на здивування, що він подорожував більше 50 разів до Європейського Союзу за останні п’ять років, вже після того, як він незаконно брав участь у діяльності військових формувань  і курував їх. Європейський Союз якось допустив те, що він 50 разів подорожував, отримавши два рази візу. Лише у Німеччині він був 12 разів. Отже, ми почали відслідковувати причини  його подорожей туди-сюди і виявили, що є велика кореляція між його подорожами і операціями, які пов’язані з зачисткою чеченців, яких Кремль вважає ворогами. Один з них, зараз виявилось, за твердженнями СБУ і цих перехватів, був людиною, що проживає у Києві. Я не відкидаю, що коли у Берліні було вбито, застрелили іншого чеченця.

Хангошвілі.

Так. Саме у ці чотири дні, коли проводилась  операція з  його вбивства  Єгоров був відсутній у Москві. Він тоді літав до Хорватії, але ми не знаємо, куди він з Хорватії поїхав далі. Тому зараз ми розслідуємо гіпотезу, що він пов'язаний із вбивством у Берліні минулого серпня.

Як ви думаєте, наскільки великою була агентурна мережа Єгорова? Ми розуміємо, що, в принципі, якщо у неї міг потрапити генерал українських спецслужб, то, напевно, це був не єдиний випадок.

Я вважаю, що в нього була агентурна мережа в Чорногорії, Болгарії, точно у Хорватії, Франції і Німеччині, окрім України. Тож я думаю, що ми ще на початковому етапі результатів розслідування і що ми виявимо реально іншу, паралельну мережу ФСБ, окрім  ГРУшної, яку ми вже раніше розкрили.

Що стосується України. Які ще справи можна було б асоціювати із діяльність Єгорова.

Майте на увазі, що коли ми зробили аналіз його подорожей і з ким він ще подорожував по Європі і світі, ми помітили, що він  перетинається з тими співробітниками ФСБ, що займаються чеченською лінією, але також він подорожував з Сергієм Беседою, а ми знаємо, що він один із заступників директора ФСБ, який відповідає за так зване “П’яте відділення” - міжнародно-інформаційне відділення і він реально один з тих, хто був у Києві за кілька днів до початку розстрілів на Майдані. Він тоді зустрічався з Януковичем. Зараз він під санкціями американців. Тому очевидно, що ще до цього, ще до початку війни, Єгоров був якось задіяний в Україні і тому, скоріш за все є багато інших ліній контролю і є багато його агентів, яких він завербував, про яких ми ще не знаємо. 

Можливо є частина українського політикуму, яка була пов’язана з цими справами?

Не можна так довго ховати приховану істину. Росія корумпована країна і там дуже часто спливає продана інформація, бази даних, які хтось вирішив продати. Навіть самі ФСБшники ними торгують. Тому я думаю, що Росії приховати інформацію про свої злочини і про агентурну мережу дуже-дуже складно, тож, якщо були такі контакти і відносини з українськими політиками, це рано чи пізно вийде. Відтак, я б рекомендував слідчим органам в Україні не зупинятись і продовжувати розслідування. Рано чи пізно правда вийде і краще аби вони, слідчі органи України, самі її знайшли, і вона не приходила із Bellingcat чи інших міжнародних організацій. 

Читайте також:
Вероніка Марченко
28 липня, 2021 середа
Олімпіада-2020: Українка Марченко створила на Іграх у Токіо гучну сенсацію
Зеленський Путін
28 липня, 2021 середа
Віталій Портников: “Один народ” для 41 відсотка
Василь Ломаченко
29 липня, 2021 четвер
Ломаченко дізнався дату наступного бою
Київ
+21
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.81
  Купівля 26.81
  Продаж 27.04
 • EUR
  Купівля 31.68
  Продаж 32.06
 • Актуальне
 • Важливе
2021, четвер
29 липня
22:50
З серпня в Ізраїлі почнуть вакцинувати від COVID-19 третьою дозою людей старше 60 років
22:30
У США конгресмени підтримали збільшення фінансової допомоги Україні
22:24
Олександр Ткаченко
Світовий конгрес українців готовий інвестувати понад $20 млн в державний проєкт Бабиного Яру, — Ткаченко
22:15
Лісові пожежі в Туреччині: хто не вилітає додому - радять залишатись в готелях, - туристка
Лісові пожежі в Туреччині: хто не вилітає додому - радять залишатись в готелях, - туристка
22:14
Олег Кудрик
Воротар, якого погнав "Шахтар", спрогнозував перемогу "Динамо" в УПЛ
22:08
Нафтогаз
У наглядовій раді Нафтогазу не чули про ймовірні премії за 2021 рік
21:45
В Італії оголосили четверту хвилю пандемії COVID-19
21:33
Ворскла - КуПС
"Ворскла" сенсаційно програла КуПСу і вилетіла з Ліги конференцій
21:29
Естонія готова визнавати українські свідоцтва вакцинації, - Ляшко
21:15
ЄС
ЄС планує у вересні повернутися до питання другого траншу допомоги Україні
20:56
"Почули жахливий крик": під Полтавою пантера напала на ветеринара, він в лікарні
20:43
Зеленський
Цифрова валюта НБУ, регуляторна “пісочниця” та відкритий банкінг: Зеленський підписав закон про платіжні послуги
20:24
На Черкащині в ДТП загинули поліцейський із Закарпаття, а також його дружина та донька
20:09
Даніель Карвахаль
"Реал" продовжив контракт з захисником, який виграв 4 Ліги чемпіонів
20:07
В Україні випробували новий реактивний снаряд "Тайфун-1"
19:57
У серпні в Україні очікується збільшення летальних випадків від COVID-19, - науковці
19:40
Олексій Данілов
На засіданні РНБО на Донеччині розглянуть вісім питань
19:31
Денис Монастирський
Монастирський: поліція контролюватиме дотримання автоперевізниками габаритно-вагових норм
19:27
Колос - Олімпік
"Колос" дізнався суперника у Лізі конференцій
19:26
З 2015 року до армії РФ незаконно призвали понад 30 тис. кримчан
19:23
НАБУ
НАБУ передало в суд другий епізод "газової справи Дубневичів" зі зловживаннями на 2,1 млрд грн
19:01
Інфографіка
Михайло Романчук
Олімпіада-2020: За кого українцям вболівати 30 липня
18:56
"Якщо я виживу, то моя дорога тільки до України": українка-політв'язень просить допомоги у Зеленського
18:55
Зеленський підписав закон про можливість заміни житла особам з інвалідністю
18:38
Сніг на півдні Бразилії, 29 липня
На півдні Бразилії випав сніг: синоптики кажуть - зима найхолодніша за 65 років
18:33
Ольга Харлан
Харлан розповіла, чи відновить кар'єру заради Олімпіади-2024
18:30
У Чернівцях внаслідок потужної зливи затоплені вулиці міста
18:21
На Луганщині під автомобілем СБУ виявили предмет, який схожий на вибухівку
На Луганщині під автомобілем СБУ виявили предмет, який схожий на вибухівку
18:17
Різник про мотивацію
"Ворскла" - КуПС: склад української команди на матч Ліги конференцій
18:10
На Прикарпатті збирають кошти для родини, яка втратила будинок через авіакатастрофу
18:09
Еліна Світоліна
На жаль, є інші спортсмени, які теж добре грають, - Світоліна про поразку в півфіналі Олімпіади
17:52
прикордонники
Окупанти на Донбасі чотири рази порушили "тишу"
17:49
Мартін Моїз
Вдова президента Гаїті покинула країну з дітьми: лікуватиметься від результатів замаху у Флориді
17:36
Роман Зозуля
Український футболіст Зозуля став гравцем португальського клубу
17:26
китай ракета
У США заявили про побудову Китаєм 110 шахт для міжконтинентальних ядерних ракет: це свідчить, що в КНР їх більше ніж в Росії
17:12
SkyUp
У серпні Ryanair та SkyUp запустять низку нових авіарейсів зі Львова
17:10
У Чорноморську на пляжі помер турист
17:06
Інфографіка
Михайло Романчук
Олімпіада-2020: Який вигляд має медальний залік Ігор у Токіо
16:55
нагрівання планети
Внаслідок нагрівання планети до кінця століття можуть померти 83 млн людей,- дослідження
16:47
Володимир Головатюк
Посла Молдови відкликали з Москви через сексуальні домагання
Більше новин