Побачити світ, навчитись нового та розповісти про Україну: українські митці розповідають, як це втілити безкоштовно

15 травня, 2020 п'ятниця
12:50

Карантин та ізоляція - чудовий час, щоб знайти натхнення для втілення всіх творчих задумів. Тим паче коли завдяки таланту можна здобути новий досвід, випробувати себе та навіть трохи змінити світ на краще

Зміст

Вже у травні Європейська Комісія запустить новий конкурс для цифрової дистрибуції контенту в сфері культури, а дедлайни ще за цілою низкою програм продовжили у зв’язку з карантином, тож гайда до роботи. 

А поки для натхнення розповімо про досвід українських художниць та культурних фахівчинь, що стали учасницями проекту i-Portunus від програми “Креативна Європа” Європейського Союзу. Проєкт фінансував поїздки конкурсантів 41-ї країни-учасниці “Креативної Європи” з квітня по вересень 2019 року. Залежно від тривалості бажаної поїздки (від 15 до 85 днів) різнилася сума фінансування (від 1500 до 3400 євро).

Танцювальна імпровізація на території колишнього колгоспу

Марія Бакало - кримчанка, яка переїхала після анексії до Львова та заснувала там свою студію танцювальної імпровізації. Завдяки програмі стала учасницею The P.O.R.C.H. Synthesis Module в Lunow-Stolzenhagen (Німеччина):

“У мене була потреба поїхати повчитися, тому що у моїй діяльності, на жаль, в Україні нестача інформації. Поки що ми в своїй країні не займаємося танцювальною імпровізацією аж так сильно, як це цікаво мені”, - ділиться дівчина.

Дівчина чула від друзів про мистецьку резиденцію в Німеччині, яка знаходиться на території колишнього колгоспу Понде Роза. Митці перетворили цей простір на креативний. 

Марія мріяла туди потрапити, подала заявку на участь, отримала запрошення від організаторів і вже у серпні завдяки програмі поїхала на три тижні:

“Це резиденція, куди приїжджають митці з різних країн, паралельно там відбувалися майстер-класи чи майстерні. Наш синтез-модуль об’єднував 8 митців з різних країн -з Канади, США, Австралії, Ізраїлю тощо. У всіх - різний бекграунд, різні погляди на життя, творчість, етичні норми, тож це дуже розвиває”, - ділиться вона.

Марія каже, що подача на різноманітні мистецькі програми та резиденції- це частина її роботи і що саме ця заявка була нескладною. . - Це крута програма, бо дозволяє подаватися фізичним особам. Я подавалася як митець-фрілансер, який не закріплений за жодною інституцією. Це дуже спрощує звітування щодо використання грошей”, - зауважує вона.

Мистецтво перформансу в трьох країнах

А перформерці Ярині Шумській зі Львова завдяки програмі мобільності вдалося побувати одразу в трьох країнах. Художниця за освітою Ярина займається перформенсом вже більше 14 років, зараз вона викладає у львівській Академії мистецтв. З 11 листопада по 1 грудня вона мала змогу представити свій проєкт “Кілограми пам’яті” на трьох різних локаціях:

“Щоб податися на цю програму - треба було мати запрошення. Й оскільки воно мені все підходило по часу й потрібно було мати три запрошення - це все уклалося в єдину подорож, яка тривала три тижні”, - розповідає Ярина.

Першим у її мандрівці стало містечко Лук’ян - на півдні Франції:

“Місцева художниця вже близько 20 років організовує у себе вдома резиденцію для художників. У Лук’яні в мене вийшли два проєкти: “Мистецька зустріч №5”, у якій брали участь три французькі художники та я - кожен представляв свій перформанс. У цій резиденції я була першою художницею з України”, - згадує дівчина.

Наступним місцем став Кельн (Німеччина):

“У цьому місті є найбільший в світі архів перформансу. Німецький художник-перформер Борис Несльони вже більше 40 років збирає всі матеріали, які стосуються перформансу. Тож було дуже приємно зробити свій вклад в цей архів”, - пояснює вона.

Третьою частиною подорожі Ярини в межах i-Portunus став фестиваль “Коло часу” в польському місті Торунь. 

Найважливішим результатом участі в програмі мобільності Ярина називає нові знайомства:

“Це можливість запросити цих людей сюди, показати їм те, чим ми займаємося. А ще - поділитися правильними контактами зі своїми студентами. Такі моменти завжди надихають, бо життя йде у певній зацикленості: робота, обов’язки.  Можливість побути в іншому середовищі - дуже потрібна, бо дозволяє трохи по-іншому подивитися на світ”, - підсумовує Ярина.

Розмови про мистецтво та фемінізм у Варшаві, Празі та Парижі

Мистецька кураторка Оксана Брюховецька дізналася про програму i-Portunus під час форуму ArtGora у Ризі - там вона презентувала книгу “Право на істину. Розмови про мистецтво і фемінізм” (за редакцією Оксани Брюховецької та Лесі Кульчинської).

Автор фото: Саша Коваленко

“Ми саме думали над тим, як розповсюдити книжку за кордоном, у тих країнах, де ми брали наші інтерв’ю. i-Portunus стала чудовою нагодою для цього. Я подала аплікацію (подача була досить легка) і отримала мінімальний двотижневий грант для відвідин Варшави, Праги і Парижу. У ці три міста я привезла по десятку віддрукованих книжок і провела публічні презентації в трьох інституціях, з якими співпрацювала”, - розповідає Оксана. 

Збираючи матеріали для книги, Оксана спілкувалась з художницями, кураторками і активістками з різних країн, зокрема з філософинею Женев’єв Фресс.

Авторка фото: Марія Соколова

У Варшаві презентація книги відбулася в Музеї сучасного мистецтва Варшави. 

“У експозиції антифашистської виставки демонструвалися антивоєнні роботи американської художниці Марти Рослер. У нашій же книзі вміщено інтерв’ю з Мартою Рослер”, - згадує вона. 

У книзі вперше опублікували українською Кодекс феміністичної мистецької інституції, створений у Празі. Там презентація проходила в креативному просторі transit.cz, а найбільше аудиторії вдалося залучити в Парижі:

“Ми провели її (презентацію - ред.) разом із Сеґолен Пруво, нашою партнеркою по дослідженню з "Європейських Альтернатив", із залученням Женев’єв Фресс і активістки Офелі Латіль”, - згадує Оксана.

Вона пояснює, що заголовок книги “Право на істину” - це фраза із текстів Фресс, де вона аналізує дискусії кінця 19 століття щодо дозволу жінкам малювати оголену натуру. 

Лекція в Промприлад Івано-Франківськ

“Готуючи окремі презентації для кожного з трьох міст, які відрізняються контекстами, я намагалася в першу чергу представити аудиторії роботи українських художниць, розповісти про український контекст. У книжці зокрема можна прочитати інтерв’ю з українськими художницями Валентиною Петровою, Аліною Копицею і Даною Кавеліною”,- розповідає вона.


І-Portunus був пілотним короткостроковим проектом, організований консорціумом на чолі з Гете-Інститутом з Institut français, Izolyatsia та Nida Art Colony Вільнюської академії мистецтв. 

У підсумку трьох хвиль конкурсів вдалося задовольнити заявки від 337 учасників на загальну суму 620 933 евро. 

“Але подавалося в 10 разів більше митців, що довело наскільки великий попит на подібні ініціативи”, - розповідає директорка фонду ІЗОЛЯЦІЯ Оксана Саржевська-Кравченко.

За її словами, Україна потрапила до топ-10 країн за кількістю поданих заявок: 95 українців подавалися на три хвилі конкурсу - з них 18 осіб були відібрані.

У 2020 році повинна з’явитися друга подібна ініціатива вже з іншими консорціумами. Усі проекти покликані визначити, як найкращим чином сприяти міжнаціональний мобільності для митців. Згодом планується, що ініціатива стане постійною в рамках програми “Креативна Європа” на 2021-2027 роки.

Детальну інформацію про програми, вимоги та дедлайни можна дізнатися на сайті Креативної Європи в Україні.

Цю статтю було підготовлено в рамках проекту "Східне Сусідство ЄС". Думки, висловлені в статті, належать виключно автору.

Теги:
Читайте також:
Київ
+19°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.04
    Купівля 41.04
    Продаж 41.51
  • EUR
    Купівля 44.49
    Продаж 45.18
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 липня
05:34
15 пересувних автотранспортних майстерень
Підрозділи ДСНС отримали 15 пересувних автотранспортних майстерень
04:06
замах на Трампа
Замах на Трампа: у ФБР підтвердили, що колишнього президента США поранила куля
03:35
Дмитро Пєсков
Пєсков пригрозив, що рішення ЄС спрямувати Україні €1,5 млрд доходів від активів РФ, не залишиться без відповіді
03:08
школа в окупації
Росіяни склали список пропагандистської літератури, який буде обов’язковим для шкіл та бібліотек на ТОТ, - Нацспротив
02:31
На фото: Меланія та Дональд Трамп
Дружина Трампа Меланія заявила, що випустить мемуари
01:49
безпілотник, дрон
У РФ заявили про масовану атаку безпілотників на Брянську область
01:25
Румунія, прапор Румунії
Інциденти з російськими "шахедами" в Румунії: прем'єр Чолаку пояснив, чому їх не можуть збивати
00:45
Мін'юст провів перевірку законності нових правил вступу в аспірантуру
00:33
Олімпіада-2024, Париж, Ейфелева вежа
Олімпіада-2024: онлайн-трансляція церемонії відкриття Ігор у Парижі
00:22
фейк
"Україна не може перемогти, не спровокувавши ядерну війну": маніпуляції світових ЗМІ за 26 липня
2024, п'ятниця
26 липня
23:50
Збірна України, Олімпіада-2024, церемонія відкриття
У Парижі відкрилися XXXIII літні Олімпійські ігри
23:27
Оновлено
ЗСУ війна фронт
Від початку доби на фронті відбулося 107 боєзіткнень: ворог концентрується на Курахівському і Покровському напрямках
23:01
Зеленський зустрівся з прем’єр-міністром Індії Нарендрою Моді
Прем'єр Індії Нарендра Моді може здійснити візит до України в серпні, - ЗМІ
22:49
Міністр фінансів США Єллен
Міністерка фінансів США Єллен розповіла, коли G7 погодить умови кредиту Україні на $50 млрд
22:23
Леді Гага, Олімпіада-2024, церемонія відкриття
Леді Гага виступила на церемонії відкриття Олімпіади в Парижі та виконала пісню французькою мовою
21:58
Дональд Трамп
Деякі республіканці незадоволені вибором Венса кандидатом у віцепрезиденти від Трампа, - The Hill
21:53
Вільям Бернс
Шеф ЦРУ зустрінеться з представниками Ізраїлю, Катару та Єгипту для обговорення питань щодо Гази
21:35
Володимир Зеленський
Має бути зроблене все, щоб посилити наші позиції, - Зеленський про ситуацію на Покровському напрямку
21:28
Ексклюзив
Володимир Огризко
Китайці продовжують гратися з нами, - дипломат Огризко про невідповідність слів та дій Пекіну
21:23
Оленівка - наша Катинь
Військовополонені азовці вперше звернулись до президента України з полону, дружини вимагають їхнього звільнення
21:20
ЛУКОЙЛ
Російський "Лукойл" через зупинку нафтопроводу "Дружба" збільшив експорт нафти морем
21:11
US Department of Defense
Маркарова розповіла, коли F-16 будуть застосовані на полі бою
20:48
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Ситуація на фронті та як протидіяти розвідувальним безпілотникам ворога. Воєнні підсумки тижня
20:32
москва червона площа
На Красній площі в Москві хотів вчинити самопідпал співробітник НДІ, що працює на міноборони РФ
20:15
У матчі між "Епіцентром" і "Минаєм" визначили другого претендента на вихід в УПЛ
20:04
Оновлено
метро Харків
Деімперіалізація та деколонізація: у Харкові перейменували 3 станції метро та 48 вулиць
20:01
OPINION
Борислав Береза
Історія з Чирковим ганебна, але ілюстративна
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 884-го дня війни:  удари по аеродрому в окупованому Криму, ЄС виділив Україні 1,5 млрд євро із заморожених активів РФ
19:37
Міноборони, мобілізація, Резерв+, Оберіг
У Резерв+ можна підвантажувати актуальні дані про бронювання: кому доступна послуга
19:36
Лукойл
Припинення транзиту нафти "Лукойл": Словаччина заявила, що запропонувала Україні технічне рішення
19:10
Оновлено
дрон, БПЛА
Росіяни атакували з дронів Херсон і Кіндійку: поранено 6 людей
19:05
Податки нерухомість
У Мінфіні пояснили, чи можна підвищити в Україні ПДВ замість військового збору
18:59
Ексклюзив
Не схоже на робочий зразок морського дрона: Defense Express про гідроцикл з вибухівкою біля Стамбула, який нібито належить Україні
18:58
ракета "Довгий Нептун"
Російські ракети й дрони містять іноземні компоненти з понад 20 країн, - Інститут судекспертиз
18:55
санкції проти Ірану
Україна та Молдова приєдналися до рішення Ради ЄС продовжити санкції проти Ірану
18:52
безпілотник, дрон
Росія використовує дешеві дрони для виявлення української ППО, - Reuters
18:41
РФ здійснила майже два десятки атак на Нікопольський район за день: тяжко поранено людину
18:31
У 59-й ОМБр завершили службову перевірку після звернення парамедикині Пташки щодо діяльності командира. Що виявили
18:28
окупанти в Криму
У Росії навряд чи закінчиться військова техніка у 2025 році, – розвідка Естонії
18:21
Олександр Лукашенко
У КНДР повідомили, що Лукашенко пообіцяв працювати "над подальшим розширенням співпраці" держав
Більше новин