4 століття репресій. Нашу мову убивали щонайменше 134 рази - за що і навіщо?

Тетяна Зінченко
8 червня, 2020 понедiлок
16:06

Українська мова за 4 останні століття пережила безліч придушень, тому і не стала загальновживаною і загальнонародною. Як повернути собі свою мову?

Понад 4 століття в українців намагалися відібрати мову: законами, анафемами, указами, державними актами. 

Документи, які зараз є у вільному доступі, а також історичні довідки засвідчують нищення української мови ще з далекого минулого.  А також - той факт, що вона за свою історію пережила дуже багато актів лінгвоциду (свідомого нищення мови як головної ознаки етносу).

nullДля порівняння: історія фіксує небагато проявів лінгвоциду на планеті: згадується у цьому зв'язку окупована Каталонія і заборона режимом Франко каталонської мови, лінгвоцид щодо української мови в Російській імперії та Радянському Союзі й лінгвоцид удегейської мови в СРСР.

В одному матеріалі непросто розглянути майже півтори сотні (в історичних довідниках найчастіше зустрічається число 134) задокументованих актів придушення української мови. Проте кожне століття свідомого нищення мови має свої особливості, зупинимося на них.

Церковні душителі мови

Вони активізувалися вже у далекому ХVII столітті. Так у 1626 р. Київський митрополит Йосиф Кракiвський склав акафiст до Святої Варвари. Дозволили, але за умови його перекладу росiйською мовою. Заодно синод наказав Київському митрополитовi позбирати з усiх церков України книги старого українського друку, а замiсть них завести московськi видання.

Де подіти українські книжки - вирішилося майже відразу: 1627 р. указом царя Михайла наказано було книги українського друку зiбрати й спалити.

І вже 1693 р. "увінчався" листом патрiарха Московського до Києво-Печерської Лаври про заборону будь-яких книг українською мовою.

Царі, цариці й українці

Петро І розпочав мововбивче XVIII століття примусовим скороченням кількості студентiв Києво-Могилянської академiї з 2000 до 161, а кращим науково- просвiтницьким силам звелiв перебратися з Києва до Москви.

Далі його укази в цьому напрямі посипалися, як з "рогу достатку":

У 1720  році заборонив  книгодрукування українською мовою і наказав вилучити українські тексти з церковних книг,  у наступному році видав наказ  цензурування українських книжок, у 1729 році - наказ переписати з української мови на російську всі державні постанови і розпорядження.

У 1740 р. до царського мовознищення додалася росiйська iмператриця Анна Іванiвна, яка створила правлiння гетьманського уряду пiд керiвництвом московського князя Олексiя Шаховського i запровадила росiйську мову в дiловодствi на територiї України, а кількома роками раніше наказала вилучити книги старого українського друку, а "науки вводить на собственном российском языке".

Катерина ІІ "добила" мовне питання XVIII століття, заборонивши у 1763 році викладати українською мовою в Києво-Могилянській академії і всіляко приклавшись у 1775 році до зруйнування Запорізької Січі та закриття українських шкіл при полкових козацьких канцеляріях.

Шкільна грамота – українській тут не місце!

У XIX столітті винищували мову в школах, забороняли не лише українські твори, а навіть кирилицю.

Так, у 1804 р. царським указом заборонялося навчання українською мовою.

У  1847 році відбувся сумно відомий розгром Кирило-Мефодіївського товариства й посилення жорстокого переслідування української мови та культури, заборона найкращих творів Шевченка, Куліша, Костомарова та інших, наказ слідкувати за ними, "не давая перевеса любви к родине над любовью к отечеству".

У 1859-му Міністерство віросповідань та наук Австро-Угорщини в Східній Галичині та Буковині здійснило спробу замінити українську кириличну азбуку латинською.

Української мови "не было, нет и быть не может"

1863 рік приніс сумно відомий циркуляр Валуєва про заборону видання підручників, літератури та книг релігійного змісту українською мовою, якої "не было, нет и быть не может".

Затим у 1864 році послідував Статут про початкову школу, за яким навчання має провадитись винятково російською мовою. У 1870 з'явилося роз'яснення міністра освіти Росії Дмитрія Толстого про те, що "кінцевою метою освіти всіх інородців незаперечно повинно бути оросійщення".

Емський указ

За ним заборонялося друкування та ввіз з-за кордону будь-якої україномовної літератури, а також українські сценічні вистави і друкування українських текстів під нотами, тобто народних пісень.

Повний текст Емського указу за журналом "Особого Совещания" вперше оприлюднено у книжці Федора Савченка  "Заборона українства 1876 р."

Указ зобов’язував "прийняти як загальне правило", щоб в Україні призначалися вчителі-московіти, а українців спроваджувати на учительську роботу в Петербурзькому, Казанському й Оренбурзькому округах.

Це "загальне правило", по суті, діяло і за радянської влади – аж до проголошення Україною незалежності в 1991 році.

Як наслідок, за понад 100 років з України у такий спосіб було виселено кілька мільйонів української інтелігенції, а в Україну "відряджено" стільки ж росіян.

Кінець XІX століття – це суцільні заборони: викладання у народних школах та виголошення церковних проповідей українською мовою, указ Олександра III про заборону вживання української мови в офіційних установах і хрещення українськими іменами, заборона перекладати книжки з російської мови на українську.

Українська мова XX століття

Репресії міцніли. Через чотири роки (у 1908-му) після визнання Російською академією наук української мови таки "мовою" Сенат оголошує україномовну культурну й освітню діяльність шкідливою для імперії. Двома роками пізніше відбувається закриття за наказом уряду Столипіна всіх українських культурних товариств, видавництв, заборона читати лекції українською мовою, створювати будь-які неросійські клуби.

У 1914 році на світ з’являється доповідна записка полтавського губернатора фон Баґовута, яка дає найповніше уявлення про ставлення імперської влади до української проблеми в Україні.

"1.Привлекать на должности учителей по возможности только великороссов.

2.На должности инспекторов и директоров народных училищ назначать исключительно великороссов.

3.Всякого учителя, проявляющего склонность к украинскому, немедленно устранять.

4.Составить правдивую историю малорусского народа, в которой разъяснить, что "Украина" — это "окраина" государства в былые времена.

…14.За семинарии нужно взяться и искоренить гнездящийся в них дух украинства.

…17.Разъяснить, что "Украина" — означает окраину Польши и России и что никогда украинского народа не было.

18.Доказывать необходимость великорусского языка как общегосударственного и литературного и что малорусский, как простонародный, не имеет ни литературы, ни будущности.

19.Всеми способами искоренять употребление названий "Украина", "украинский"".

1918 рік ввійшов в історію страшною розправою більшовицьких військ з 300 українськими героями — київськими гімназистами та студентами, що під Крутами стали на захист своєї Вітчизни України. 26 січня 1918 року, захопивши Київ, більшовицькі інтервенти за кілька днів розстріляли 5000 осіб, які розмовляли українською мовою, носили український національний одяг або у кого в хаті висів портрет Т. Шевченка…

"Зачем возрождать допетровскую эпоху, зачем гальванизировать украинский язык, который покрылся уже прахом", писав російський письменник Федір Гладков.

У 1929-1930 роки почалися арешти визначних діячів української науки, культури, освіти, церкви, харківський судовий процес над ними: процес "Спілки Визволення України".

На допиті одного з арештованих слідчий Соломон Брук сказав:

"Нам надо украинскую интеллигенцию поставить на колени, это наша задача. Кого не поставим — перестреляем".

Генеральні секретарі – на "стражі" мови

Саме з їх подачі у 1978 році з’являється постанова "Про заходи щодо подальшого вдосконалення вивчення і викладання російської мови в союзних республіках", так званий "Брежнєвський циркуляр" і (у 1979 році) - "Про додаткові заходи з поліпшення вивчення російської мови в загальноосвітніх школах та інших навчальних закладах союзних республік", так званий "Андроповський указ".

Затим у 1984 році з’являється наказ про переведення діловодства в усіх музеях на російську мову, а в школах починаються виплати підвищеної на 15% зарплатні вчителям російської мови, порівняно з учителями української мови.

Апогеєм мововбивчого століття була в 1989 році постанова про "Законодавче закріплення російської мови як загальнодержавної" і - в наступному році - прийняття Верховною Радою СРСР Закону про мови народів СРСР, де російській мові надавався статус офіційної.

Початок ХХІ століття також вніс свою ложку дьогтю у відродження мови.

10 серпня 2012 року набуває чинності  закон "Про засади державної мовної політики"  (неофіційно — закон Колесніченка-Ківалова або "мовний закон").

Закон передбачає можливість офіційної двомовності в регіонах, де чисельність нацменшин перевищує 10%.  

Двомовність інформаційного простору, постійні суперечки про те, якою має бути мова офіційних документів, і досі притісняють мову народу на його землі.

  null

А тим часом українська мова є однією з найпоширеніших мов у світі, оскільки за кількістю носіїв посідає 26-те місце. Також вона є другою за поширеністю серед мов слов’янського походження. Усвідомлюючи значення української мови для розвитку світової культури, Японія запровадила її вивчення в Токійському університеті.

Фото Національного музею народної архітектури та побуту України

І, тим часом, дискусії: бути чи не бути українській мові в Україні, точаться й досі. Годі уявити іншу країну з подібними дискусіями. 

Фото рідних краєвидів  на теренах Національного музею народної архітектури та побуту України Анатолія Борейка 

Фото Анатолія Борейка 

 

Фото Анатолія Борейка Фото Анатолія Борейка 

Фото Анатолія Борейка 

Коли я мешкала в гуртожитку після закінчення навчання, часто думала, що там з людьми відбувається. 
Чергова, вахтеркою ми її називали, тітка Ніна, просто забороняла нам усім спілкуватися з двома її маленькими дітками українською мовою. Хоч вони з чоловіким приїхали із села і працювали на будівництві. 
- Нехай не думають люди, що хоч вони із села! - казала мені. 
Мені її було відверто шкода. Хлопчик і дівчинка, її діти, названі якимись дивними іменами (щоб не подумали, що сільські), змалечку говорили якимось покручем, бо їхні тато з мамою між собою говорили українською, а з ними - російською, яку, втім, вони й не знали.  
Але цей панічний страх - "щоб не подумали, що із села". 
У місті чи селі народився - це зовсім не міняє чогось важливого у житті. Міняє наше манкурство, наш вроджений страх, наша м'якотілість. Кожен народ має свою власну мову. І лиш ми століттями дискутуємо, треба нам наша мова, чи не обов'язково. Дивні люди...
І зараз - нова хвиля дискусій про мову. Слів уже нема - скільки можна? Хто за нас заступиться, як не ми? Чому ми такі перелякані, скажіть?

Читайте також:
Київ
+16°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 36.81
    Купівля 36.81
    Продаж 37.37
  • EUR
    Купівля 39.62
    Продаж 40.43
  • Актуальне
  • Важливе
2023, п'ятниця
9 червня
06:26
Сергій Кислиця
Кислиця: Підрив Каховської ГЕС розслідувати в умовах окупації неможливо 
05:36
Рамштайн 3
Наступне засідання у форматі "Рамштайн" проведуть 15 червня
04:26
Морська піхота, ЗСУ, українські військові
Морпіхи ліквідували 27 росіян та знищили 2 артсистеми ворога
03:42
Суперкубок УЄФА, Бензема
"Я завжди хотів жити тут": володар "Золотого м'яча" Бензема пояснив, чому обрав Саудівську Аравію
03:28
Каховська ГЕС, підтоплення
Данія відреагувала на підрив Каховської ГЕС та оголосила пакет гуманітарної допомоги для України
02:44
Володимир Зеленський
"Є результат": Зеленський заявив про успіхи на фронті
01:44
Оновлено
Дмитро Медведєв
Центр протидії дезінформації оприлюднив добірку фейків від Росії за 8 червня
01:27
Михайло Мудрик, "Челсі", АПЛ
"Шахтар" зіграє благодійний матч з "Челсі"
01:17
Енергодар, ЗАЕС
Експерти МАГАТЕ домовляються про доступ для перевірки рівня води і стану систем охолодження на ЗАЕС
01:06
Каховська ГЕС, підтоплення
У Херсонській області зафіксували відступ води на 6 см, - ОВА
00:40
Каховська ГЕС, підтоплення
Зеленський: Кинути жителів лівобережної частини Херсонщини напризволяще - це свідомий вибір Росії
00:22
вибух у Бердянську, 8 червня 2023
У тимчасово окупованому Бердянську пролунав вибух, виникла пожежа
00:21
Відьмак
Netflix показав трейлер третього сезону "Відьмака"
2023, четвер
8 червня
23:59
Сунак і Байден
Байден та Сунак у Вашингтоні заявили про "непохитну підтримку" України
23:40
Сенат США
Комітет сенату США підтримав проєкт резолюції, яка засуджує викрадення українських дітей до РФ і називає дії Москви геноцидом
23:12
Грета Тунберг і Зеленський
"Росія має відповісти за свої злочини": екоактивістка Ґрета Тунберг після звернення Зеленського прокоментувала підрив Каховської ГЕС
23:00
Патріарх РПЦ Кирил
РПЦ заявила, що віддала Угорщині групу українських військовополонених
22:40
Оновлено
Ракетний удар по Уманщині
Росія вдарила ракетами по Уманщині: поранено вісьмох людей, двоє - у важкому стані
22:05
Ексклюзив
путін
Висловами українофобів, які розривають мозок російським патріотам, Кремль тестує внутрішню реакцію та реакцію Заходу, - Клімкін
21:56
Україна - НАТО
Кулеба: НАТО допоможе Україні в подоланні наслідків російського теракту на Каховській ГЕС 
21:47
Енергодар, ЗАЕС
Каховське водосховище обміліло: забір води для ЗАЕС і водоканалів неможливий, - голова Укргідроенерго
21:35
Квадрокоптери і "Валькірії" від "Рошен": компанія Порошенка передає у війська велику партію безпілотників
21:28
Росатом
Україна скерувала ноту до Єврокомісії через активізацію співпраці Угорщини з Росатомом
21:16
Лукашенко
Заборона на імпорт золота й експорт технологій, боротьба з пропагандою: Велика Британія розширила санкції проти Білорусі 
20:33
Інфографіка
Ціни на пальне,  АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштує бензин, газ і дизель
20:32
Оновлено
Евакуація після повіні через підрив Каховської ГЕС
Через підрив Каховської ГЕС евакуйовано понад 2,3 тис. людей, - МВС
20:29
Ексклюзив
Завод Титан
Росіяни можуть перетворити завод "Кримський титан" на хімічну бомбу, - головний редактор видання BlackSeaNews Клименко
20:27
речник ГУР Андрій Юсов
Щомісяця понад 3 тисячі російських військових хочуть здатися в український полон, — Юсов
20:04
OPINION
Ігор Гулик
Коли історія корчить гримаси
19:54
Офіс генпрокурора
Катували ув'язнених і вимагали кошти за припинення тортур: затримано екскерівників бердянської колонії
19:32
газопровід
Розвідка вважає, що РФ готує теракт на своїй ГТС, щоб звинуватити Україну, - ЗМІ
19:17
Олексій Резніков
Україна може створити ракети з дальністю ураження понад тисячу км, - Резніков
19:10
Ексклюзив
Дмитро Разумков
Влада знала, що забере доплати у військових, ще у листопаді минулого року, - нардеп Разумков
19:02
посольство Росії в Румунії
Румунія оголосила про видворення 40 співробітників посольства Росії
19:00
Огляд
Переможні новини
Переможні новини 470 дня війни: успіхи ЗСУ біля Бахмута та ануляція ліцензій телеканалів Медведчука, Шуфрича та Мураєва
18:51
окупанти в Криму
Окупанти використовують як живий щит людей, евакуйованих із затоплених населених пунктів, - Генштаб
18:42
Ексклюзив
Маргарита Сімоньян і Володимир Путін
Пропагандисти РФ налякані контрнаступом ЗСУ, в їхньому інформпросторі почалася дестабілізація, - в. о. керівника Центру протидії дезінформації при РНБО Шаповалов
18:40
Каховська ГЕС, затоплена Херсонщина
Україна доповнила позов проти Росії у ЄСПЛ через підрив Каховської ГЕС
18:36
Кличко звільнив чиновника КМДА, якого ЗМІ "спіймали" за святкуванням із забудовником у ресторані під час комендантської години
18:17
Ексклюзив
екологія
Все, що винесе вода у Чорне море внаслідок підриву Каховської ГЕС, перетворить його на органічну кашу, - еколог
Більше новин