live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Коли Україна зможе відмовитися від кредитів МВФ. Експертне опитування

Будівля штаб-квартири МВФ у Вашингтоні
фото: Getty Images
Міжнародний валютний фонд (МВФ) надав кредит Україні. Фонд відійшов від своїх правил і дозволив закрити "дірку" у державному бюджеті. У майбутньому Україна може відмовитись від співпраці з МВФ - все в її руках

Однак для цього треба провести системні реформи, забезпечити захист приватної власності, подолати корупцію, прибрати зайву бюрократію. Це рецепт не тільки відмови від кредитів МВФ, а й успішного розвитку країни. Журналістка Еспресо.TV Ольга Чайка опитала експертів про умови відмови від співпраці МВФ.

Дмитро Боярчук, виконавчий директор CASE Україна

Щоб відмовитись від кредитів МВФ, потрібна зважена економічна політика не тільки тоді, коли нам дуже важко. Треба, щоб це були системні рішення з року в рік.

Нездорові тенденції в економіці випливають із невчасних або невдалих рішень. Якщо політика буде виваженою, системною, то ми зможемо нормально жити і без кредитів МВФ.

Необхідні системні реформи прописані в тих самих меморандумах.

Щоб залучати міжнародних інвесторів, потрібні зрозумілі правила гри. Правила гри - це верховенство права. Верховенство права - це незалежна судова гілка. У тому числі верховенство права для поліції, прокуратури, СБУ. Щодо СБУ давно є рекомендація скасувати їхні повноваження у сфері економіці. Щоб у жодному силовому органі не було економічного блоку. Це не їхня справа займатися так званими "економічними злочинами", це пережиток радянських часів.

Верховенство права - це щоб закон був один для всіх. Щоб не було таких випадків, як з карантином - коли одні працюють, а іншим заборонено.

Також це питання ринкових цін у соціально чутливих секторах - наприклад, на комунальні послуги. Кожного разу, коли у нас починають субсидіювання чого-небудь під будь-яким приводом - це рано чи пізно (через 5-10 років) перетворюється на нову кризу.

Та сама ситуація з правами власності, з банківською системою.

Завдяки тому, що почистили банківську систему, ми досить спокійно проходимо принаймні перший етап кризи. Не було традиційних обвалів, валютних шоків. Також була виважена монетарна політика.
Захист прав власності -  це в тому числі захист прав кредиторів. Або управління державними банками, коли їхні кредити видають просто як хабар. Масштаби цього розростаються, врешті решт це вимагає докапіталізації банків.

Щодо строків - все залежить від нас. Цього можна було досягнути і 5, і 10 років тому.

Ігор Бураковський, голова правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій

Ми зможемо відмовитися від кредитів МВФ тільки тоді, коли ми зможемо розвиватися за рахунок наших власних коштів і тих запозичень, які ми зможемо отримати на зовнішніх ринках без МВФ.

Для цього ми повинні провести цілу низку інституційних реформ, вирішити цілу низку проблем у багатьох сферах економіки і не тільки. Ну і в принципі мова йде про те, коли ми станемо досить багатою країною, яка зможе вирішувати проблеми, не вдаючись до програм співпраці з МВФ.

Реформи вимагають багато часу і сил. Дещо можна зробити швидше, дещо - не так швидко. Дуже важко говорити, коли ми зможемо це зробити. Все залежить від наших внутрішніх зусиль, внутрішньої мобілізації держави, багатьох інших чинників.

Зараз немає якоїсь однієї реформи, чи трьох, чи п’яти, які ми втілимо і все піде добре. Ясно, що ми повинні намагатися робити все можливе, щоб забезпечити економічне зростання на рівні 5-7 чи більше відсотків протягом найближчих 7-10 років. Рівень економічного зростання означатиме підвищення рівня економічного розвитку країни, забезпеченості громадян, посилення наших позицій на світових ринках.

Якщо говорити про конкретні речі, то тут є чинники внутрішні і зовнішні. На зовнішні ми не можемо повпливати. Внутрішні - це і питання, пов’язані з ефективністю уряду, його окремих кроків. Це перш за все питання, пов’язані із бізнесовим кліматом, залучення іноземних і внутрішніх інвестицій, захистом прав власності - щоб не було корупції, бюрократичних перепон. Ясно, що мова має йти і про пенсійну реформу, охорони здоров’я тощо.

Михайло Федоров, аналітик Інвестиційної групи "Універ"

МВФ, образно кажучи, - це останній кредитор для країн в момент, коли вже ніхто не хоче давати в борг або дає гроші під захмарні відсотки, що ведуть до кабали.

Зараз прибутковість по ОВДП (Облігаціям внутрішніх державних позик) вже знизилася до 10% у гривні. І в поточний момент дешеві гроші МВФ разом з дешевими кредитами від інших фінансових інститутів дозволять стабілізувати ситуацію з державними фінансами.

А ще більша стабілізація державних фінансів дає надію, що Україна в найближчими місяцями отримає кредитний рейтинг "B" від міжнародного рейтингового агентства Moody's. Тоді у країни буде рейтинг "В" від всіх трьох основних світових рейтингових агентств. Адже агентства "Fitch" і "Standard & Poor's" раніше вже присвоїли Україні рейтинг "В". А з рейтингом "В" прибутковості по ОВДП знизяться ще більше, аж до 7%, і може ще нижче до початку 2022 року.

Тож якщо в Україні не відбудеться чогось суттєво негативного, з досить великою долею ймовірності Україна до 2022 року вже не буде потребувати допомоги МВФ. Оскільки вона зможе займати в борг на відкритому ринку без "кабальних" відсотків. Країна буде готова до самостійного "плавання".

новини партнерів

19 жовтня, 2020 понеділок

19 жовтня, 2020 понеділок

Відео

Введіть слово, щоб почати