Можна вистояти: де бізнесу шукати ресурси для відновлення після карантину
Карантин минає, полегшується, однак життя малого і середнього бізнесу легшим не стає. За даними Державної податкової служби, в квітні поточного року припинили роботу 13,3 тис. фізичних осіб-підприємців
Найбільше підприємств закрились у сфері гуртової та роздрібної торгівлі. Загалом, за даними Опендатабот, в Україні у зв’язку з карантинними обмеженнями була чи залишається забороненою діяльність понад 277 тисяч фізосіб-підприємців.
Щоб повернутись в докарантинний стан, бізнесу знадобиться чимало часу. Прискорити вихід з кризи може втручання держави — наразі уряд запропонував декілька варіантів. Та поки держава обирає шляхи можливої допомоги, на захист малого та середнього бізнесу готові стати саме ті, кому проблеми бізнесменів близькі та зрозумілі — великий бізнес та приватні фонди. Де знайти підтримку для свого бізнесу, читайте у матеріалі.
Держава для бізнесу: пільгове кредитування
До початку карантину уряд запустив через українські банки програму пільгового кредитування 5–7–9%, що передбачає вигідні умови кредитування для малого бізнесу. Проте ризики можуть уже очікувати на банки – партнерів такої програми, адже вони можуть отримати непряму вигоду. Банки мають продемонструвати, що вони насправді є лише фінансовими посередниками програми та дійсно передають переваги саме отримувачам допомоги.
З 25 травня ПриватБанк знизив кредитні ставки за діючими та новими кредитами для фінансування малого та середнього бізнесу. Антикризові умови фінансування підприємців діятимуть до кінця 2020 року. Для кредитування за зниженими ставками підприємцям не треба заповнювати заяви, збирати документи чи відвідувати відділення банку, адже ставки будуть знижені автоматично.
Хоча програма "5-7-9" ще не запрацювала на повну, уряд уже планує запустити новий інструмент – портфельне гарантування.
Портфельні гарантії – це зобов'язання держави погасити перед банком до 80% кількох кредитів (кредитного пулу) підприємця, якщо він збанкрутує.
Як отримати портфельне гарантування? Клієнт приходить зі зверненням на участь в портфельному гарантуванні до банку. Клієнт з банком визначають кредитний пул: кількість позик, до 80% яких гарантуватиме держава. Банк укладає угоду з державою про надання гарантії. Потім банк платить державі за надання гарантії. Розмір плати буде мінімальним, але впливатиме на ціну кредиту. Якщо підприємець банкрутує, діє визначений законом механізм державного гарантування, за яким держава може розрахуватися з банком замість клієнта.
Великий бізнес для малого: "Можна разом"
В Україні все влаштовано так, що на кожну проблему, яку проігнорує держава, звернуть увагу небайдужі. Поки урядові програми не запрацювали, бізнес вже може отримати допомогу від великих компаній.
Масштабний проект "Можна разом" запустили IQOS разом з партнерами Chatbot studio та Neos. Подавши заявку для участі в ньому, підприємці можуть отримати промо для своїх товарів чи послуг та запустити власного чатбота.
Найперше, що бізнесу скорочують у кризу – це бюджети на маркетинг та просування. Але з іншого боку, саме маркетинг – це спосіб знайти нових клієнтів, нагадати про себе старим та й просто не втратити обізнаність про компанію. Спільний ко-брендинговий проєкт "Можна разом" пропонує запустити рекламу кампанію у соціальних мережах (кожен учасник отримує бюджет у розмірі 200$). Також тим, хто хоче долучитись, допоможуть розробити креативні матеріали та зменеджерити рекламну кампанію, а після закінчення проекту обов’язково нададуть звітність. Серйозним доповненням є розробка власного чатботу у Telegram, з яким також допоможуть, якщо в цьому буде така необхідність. Робота проекту автоматизована по максимуму. Усі налаштування для промо задаються учасником на сайті у простій та зрозумілій формі. Рекламні матеріали генеруються спеціальним конструктором банерів на сайті.
Як стати учасником проекту "Можна разом"?
Участь безкоштовна. Подати заявку можна, якщо ваш бізнес відповідає таким
критеріям:
● переважно офлайн бізнес-модель
● бізнес вже відновив роботу або частково перелаштувався на онлайн
(наприклад, ресторани з доставкою, виробники з інтернет-магазинами, тощо)
● бізнес офіційно зареєстрований, працює 3+ офіційних працівників
Подати заявку можна на сайті "Можна разом".
Укрпошта та Програма USAID "Конкурентоспроможна економіка України" запустили ініціативу "E-Export – твій ключ до успіху та розширення власної справи!". Ініціатива спрямована на допомогу українським малим та середнім підприємствам (МСП) вийти на міжнародні ринки. В рамках ініціативи МСП отримають довідник, як розпочати продавати свої товари за кордон та ознайомляться з історіями успіху тих українських підприємців, які вже експортують свою продукцію за межі України. Програма дозволяє отримати покрокову інструкцію як розпочати експортувати, отримати необхідні юридичні та фінансові знання, а ті, хто вже експортує, дізнаються, як розширити свою експортну діяльність.
ЄС для українського бізнесу
Малі та середні бізнеси приносять нашій країні понад половину ВВП та забезпечують роботою 82% зайнятого населення України. Для подолання наслідків епідемії ЄС мобілізував для України пакет екстреної допомоги розміром понад 190 млн євро. З цієї суми найбільшу частку спрямують на підтримку МСП. Всі ці ініціативи реалізуються, тому що вигідні умови дадуть можливість бізнесу інвестувати в розвиток і вийти з кризи.
ЄС також почав консультації з потенційними партнерами щодо реалізації нових програм підтримки підприємництва із загальним бюджетом 20 млн євро, деталі яких будуть повідомлені незабаром.
Європейський банк реконструкції та розвитку надав українській лізинговій компанії "ОТП лізинг" кредит на суму до 15 млн євро для довгострокових лізингових операцій по всій країні. Кредитування доступне в євро та гривні, але в національній валюті воно захистить позичальників від валютних ризиків і матиме довші терміни погашення.
Паралельно з новими ініціативами діють нинішні програми співпраці, які теж можуть допомогти бізнесу в період кризи. Програма EU4Business продовжує сприяти пільговому кредитуванню через українські банки у гривні та іноземній валюті. Кредитування на вигідних умовах доступне по всій Україні. Також діють регіональні програми 50-відсоткового відшкодування кредитних ставок.
Дізнатися більше про програми та можливість участі можна на сайті.
- Актуальне
- Важливе