Як подолати безробіття в Україні? Експертне опитування

Ольга Чайка
30 липня, 2020 четвер
08:08

Офіційно в Україні на початку липня було 518 тис. безробітних. Неофіційно - близько 2 млн, підрахували у Центрі економічної стратегії. А ще є ті, хто опинився у примусовій відпустці за власний рахунок чи чиї робочі години скоротили - це ще близько 3 млн осіб

Зміст

І хоча зараз кількість офіційних безробітних знижується, проблема залишається нагально. Тому журналістка Еспресо.TV Ольга Чайка запитала в експертів, як Україна має боротися із безробіттям.

Дарія Михайлишина, дослідниця Центру економічної стратегії (під час представлення результатів дослідження):

Активність з боку безробітних знизилась під час карантину. Але це пов’язано із об’єктивними чинниками, тому що якщо немає вакансій - вони раціонально не мали роботи.

Тому, мені здається, це в першу чергу має бути з боку держави. З іншого боку, державні робочі місця - це не дуже хороша ідея, тому що ці місця не завжди у продуктивних сферах економіки.

Мені здається, краще - це дати можливість бізнесу працювати, винаймати нових працівників. Тобто не втручатись у роботу бізнесу - це найкращий спосіб боротьби з безробіттям у порівнянні зі створенням робочих місць державою.

Ігор Бураковський, голова правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій:

Українське безробіття має свою специфіку, яка полягає в тому, що українська економіка значною мірою перебуває в тіні. І тому, за великим рахунком, важко говорити про реальні показники безробіття. Тому що, з одного боку, тіньова економіка - це акумулятор безробітних. Люди, не реєструючись і не сплачуючи податки, знаходять якісь варіанти зайнятості. Їх це цікавить з точки зору отримання доходу, а працедавців - з точки зору несплати податків, тобто економії безпосередньо на робочій силі.

Тому проведення такої довгострокової і серйозної політики наражається перш за все на дефіцит інформації. Ясно, що одне із перших завдань - розібратися, що таке безробіття в Україні, скільки його і яка його структура. Ну, і які безпосередньо тренди, враховуючи тіньову і офіційну зайнятість.

Що стосується інструментів подолання безробіття, я б умовно розділив їх на дві великі  групи:

  1. Інструменти, пов'язані з розвитком економіки.Зрозуміло, що безробіття - це похідна від економічного стану. Якщо економіка динамічно розвивається, якщо в економіку заходять інвестиції, якщо бізнес насолоджується гарненим бізнес-кліматом, то зрозуміло, що розвиток економічної активності так чи інакше впливає на зменшення безробіття і на підвищення рівня зайнятості. Хоча тут також можуть бути нюанси - залежно від того, куди направляються гроші. В цьому сенсі ми повинні говорити стратегічні речі, які пов'язані безпосередньо з реформами. З тим, щоб в цю країну і цю економіку було цікаво вкладати кошти. А це, очевидно, буде сприяти підвищенню зайнятості з усіма відповідними наслідками.
  2. Заходи, які треба вживати безпосередньо в умовах кризи. Ясно що, будь-яка держава намагається мінімізувати негативний вплив (перш за все соціальний), пов'язаний з падінням економічної активності, безробіттям, а відтак і зниженням доходів населення. В Україні це намагання зробити шляхом спрощення процедур реєстрації у якості статусу безробітного, через виплати відповідних допомог тощо. Це традиційний шлях. Але зрозуміло, що він може використовуватися лише протягом дуже короткого періоду часу.

Для того, щоб вирішувати питання безробіття в коротко-, середньо- і довгостроковій перспективі, потребує реформування Служба зайнятості населення, вирішення питань, пов'язаних із професійною орієнтацією людей і надання інформації. Тому що сьогодні, щоб влаштуватися на роботу, потрібно мати інформацію, яку можна збирати інтернеті. Але ясно, що тут велику роль має відігравати держава.

Якщо ми говоримо про вирішення проблеми поточного безробіття, то тут держава може організовувати так звані громадські роботи. Вона також може стимулювати приватний бізнес та державні компанії, щоб вони не скорочувати людей чи навіть розширювали набір робочої сили і розширювали можливості для занйнятості.
Проведення цієї політики залежить від пріоритетів, які стоять перед країною в соціально-економічному розвитку поточному етапі і в перспективі. І, звичайно, від її фінансових і інституційних можливостей.

Олег Пендзин, експерт Економічного дискусійного клубу:

В дійсності немає способів, окрім створення нових робочих місць. А от як створювати нові робочі місця - це надзвичайно важливе питання. Їх можна створювати, тільки даючи можливість розвиватися бізнесу. І тут одразу виникає величезна кількість способів вирішення цього питання.

По-перше, особливо на тлі коронавірусу, дуже актуальною стає фінансова підтримка держави по відношенню до бізнесу. Наші європейські і американські партнери багато роблять, щоб максимально спростити доступ бізнесу до фінансових ресурсів.

Це могла б бути емісія. чому, наприклад, емісія, яку проводять американці і європейці, не призводить до фантастичної інфляції в єврозоні? Головна причина полягає в тому, що ця емісія у вигляді рефінансування роздається комерційним банкам, а комерційні банки видають дешеві кредити бізнесу. І доходам населення ця емісіія обертається у вигляді заробітної платні вже після того, як було створено додану вартість.

Але Україна є дуже специфічною країною: рефінансування НБУ потрапляє до державних банків, які тут же викуповують державні облігації. І нічим не забезпечені гроші потрапляють у бюджет і тут же спрямовуються на соціальні виплати.

В Європі і в Америці цю ситуацію обійшли дуже просто. У них державні облігації мають надзвичайно низьку дохідність. І тому банкам для того, щоб нормально працювати, необхідно надавати кредити бізнесу.

Щодо створення робочих місць державою. Держава може створити робочі місця на соціально-значущих роботах - розгрібання сміття, покладання доріг. Формально держава може створити там робочі місця, але із дуже низькими зарплатами. Тому що це низькокваліфіковані соціальні роботи.

Держава може створити робочі місця в державному секторі. Але ми маємо розуміти, що роботи у бюджетній системі - в межах вторинного перерозподілу державного бюджету, вони не створюють доданої вартості напряму. Тобто це не бізнес, який створює додану вартість, це перерозподіл доданої вартості. Тобто бюджетник існує за рахунок грошей, які вже надійшли у вигляді податків.

У нас за останній місяць зменшилася кількість офіційних безробітних. Але є ще один показник - за цей же період зменшилася сплата єдиного соціального внеску. Про що це говорить? Це говорить, що люди, йдучи з реєстрації відділів зайнятості, тобто знаходячи собі роботу, або знаходять її в інших країнах, або знаходять їх у тіньовому секторі.

Тому питань є дуже багато, не можна просто відповісти. Є ціла система проблем, яка пов'язана із тим, що треба робити і в банківському секторі, і в фіскальній допомозі тощо.

Дмитро Олійник, голова Ради Федерації роботодавців України:

У нас часто повторюють тезу - треба впроваджувати найкращі світові практики. Тож треба дивитися, що роблять інші країни. Вони перебувають у кризі. Деякі країни на початку року ще навіть не думали, що буде такий рівень безробіття.

Перше, що роблять ці країни - наприклад, Сполучені Штати Америки, - вони розуміють, що треба надавати сильну підтримку економіці. Федеральний Уряд США та Федеральна резервна система працюють як єдина команда. У нас чомусь це називають "друкувати гроші". Вважаю, що це дуже грубе сприйняття.

Ми говоримо про те, що економіка потребує коштів для того, щоб вони пішли у сектор інфраструктурних проектів, сектор публічних фінансів і державних закупівель. Таким чином держава може стимулювати попит.
У світі нічого іншого не роблять, окрім стимулювання споживання та економічного зростання. Саме ці інструменти сприяють зайнятості.

 

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.8°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.69
    Купівля 41.69
    Продаж 42.2
  • EUR
    Купівля 43.4
    Продаж 44.1
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
22 грудня
12:54
ЗСУ загиблі
Росіяни розстріляли пʼятьох українських полонених військових: Лубінець звернеться до ООН та МКЧХ
12:41
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 22 грудня: скільки коштують долар та євро у банках
12:36
санкції проти Росії
ЄС готує новий пакет санкцій проти Росії до третьої річниці повномасштабного вторгнення в Україну, - ЗМІ
12:34
Іран
В Ірані масштабна енергетична криза: на підприємствах скоротили графік роботи, школи перевели на дистанційку, - NYT
12:17
новини Львівщини
Росіяни атакували цивільного чоловіка у Куп’янську: поранення кінцівок призвели до ампутації
12:04
фейк
Росіяни поширюють у соцмережах анонси мітингів в Європі "проти порушень прав людини в Україні", - ЦПД
12:02
OPINION
Українська дипломатія: вмерла, так вмерла…
12:01
терористи ХАМАС
Перемовини між Ізраїлем і ХАМАС щодо перемир'я завершені на 90%, - BBC
11:54
Ексклюзив
Роберт Фіцо
Фіцо намагається отримати вдячність Путіна після війни, - політолог Рейтерович
11:40
втрати окупантів
На Куп’янському напрямку Сили оборони знищили бронетанкову групу російських загарбників
11:11
У Туреччині вертоліт швидкої допомоги врізався у будівлю лікарні: четверо людей загинули
10:54
Ексклюзив
війна з РФ, ЗСУ
Мотивовані добровольці значно краще справляються з обовʼязками й мають бажання працювати, - лейтенант ЗСУ Волянський
10:54
ППО, обстріл, ЗСУ
Сили ППО за ніч ліквідували 52 російських БПЛА, ще 44 - не досягли цілей
10:52
Оновлено
РФ атакувала Україну "шахедами" і ракетами, у Броварах уламки дронів впали на багатоповерхівку: ситуація вранці 22 грудня
10:46
Марк Бернетт
Трамп призначить телепродюсера Марка Бернетта спецпредставником США у Британії
10:19
У Забайкальському краї РФ зіткнулися потяги: з рейок зійшли десятки вагонів з вугіллям
10:03
OPINION
Україна — НАТО: вічний вступ
09:58
TikTok
Албанія на рік заборонила TikTok через негативний вплив на дітей
09:49
Винищувач F/A-18
Над Червоним морем "дружнім вогнем" збили військовий літак США: обидва пілоти вижили
09:35
Польща
Польща досі не збивала російські ракети, бо вони не загрожували об’єктам на території країни, - міністр оборони
09:15
Окупанти через Маріуполь переміщують колони військової техніки на різні напрямки: зафіксовано нову позначку
08:54
Марка "Усик - Світ любить сильних"
"Передбачила перемогу": Укрпошта випустила нову марку на честь українського боксера Усика
08:53
Тайсон Ф'юрі
"Усик отримав маленький різдвяний подарунок від суддів": Ф'юрі прокоментував поразку у реванші
08:30
Китай
"Порушує принцип одного Китаю": у КНР розкритикували нову військову допомогу США Тайваню
08:20
ЗСУ
За добу на фронті сталося 186 боєзіткнень: окупати активізувалися на Времівському напрямку
08:02
OPINION
Чи реальною є перспектива розпаду РФ?
07:47
Усик привіз на бій до Ер-Ріяду справжню шаблю Івана Мазепи 17-го століття
07:36
Олександр Усик
Усик присвятив другу перемогу над Фʼюрі своїй матері та матерям України
07:29
Даніель Дюбуа
Чемпіон світу у надважкій вазі Дюбуа викликав Усика на реванш: українець погодився
07:23
Інфографіка
втрати окупантів
Три системи ППО, 15 танків та 1820 військових: що втратила армія РФ за добу війни на фронті
07:10
Оновлено
корабель рф
Росіяни завели усі ракетоносії до пунктів базування
07:00
Огляд
Олександр Усик
Усик побив Фʼюрі, допінг-скандал з Мудриком. Головні новини українського спорту за тиждень
01:31
Олександр Усик та Тайсон Ф'юрі (ліворуч)
Усик переміг Ф'юрі та захистив титули чемпіона світу
01:30
Олександр Усик та Тайсон Ф'юрі (ліворуч)
Реванш Усик - Ф'юрі: онлайн-трансляція супербою між українцем та британцем
2024, субота
21 грудня
23:25
Окупанти в Маріуполі
Росіяни вербують українських школярів до своїх ВНЗ, - ЦНС
22:32
Володимир Кличко
Ми будемо тримати кулаки, щоб Усик продемонстрував, що він найкрутіша людина на Землі, - Кличко-молодший
22:10
Ексклюзив
"Орешник" путін
"Путін пропонує запрограмоване масове вбивство людей": Портников про застосування РФ ракети "Орешник"
21:51
Володимир Зеленський
Україна обовʼязково продовжить завдавати ударів по військових обʼєктах РФ, - Зеленський
21:46
Ексклюзив
Віталій Портников
Якщо Трамп зустрінеться з Путіним, це буде елементом його слабкості, - Портников
21:25
Київ обстріл 20.12.24
У Мінкульті оприлюднили план реставрації Миколаївського костелу, який постраждав внаслідок удару РФ по Києву
Більше новин