Переділ політичного ринку України

Максим Розумний
26 жовтня, 2020 понедiлок
15:39

Вітчизняний політичний та ідеологічний простір структурується під кожні вибори заново. У цьому наша особливість як перехідної і незрілої демократії. Але в цьому нас починають наслідувати і демократії стабільні та, навіть, взірцеві

Зміст

Нинішня кампанія дає лише проміжні результати такої чергової реструктуризації. Теоретично, нова конфігурація має дозріти до наступного президентсько-парламентського циклу. Але не виключено, що вона сформується раніше і вимагатиме своєї легалізації у вигляді дострокових виборів.

Традиційно політична динаміка в Україні визначається тим, що владу і національні ресурси намагаються поділити між собою кілька олігархічних центрів та ще низка регіонально-галузевих мафій. Але поділити справедливо і порівну, так щоб забезпечити стабільність системи, ніяк не вдається.

Здатність запропонувати і реалізувати подібну схему є головною кваліфікаційною вимогою до претендента на президенство. Цю вимогу в підсумку не виконав Петро Порошенко, її не захотів виконувати Віктор Янукович, Віктору Ющенку її не дозволила виконати Юлія Тимошенко, і тільки Леонід Кучма був близький до її встановлення в короткий період між перемогою на виборах 1999 року і зникненням журналіста Георгія Гонгадзе у вересні 2000-го.

Сьогодні на політичній арені сформувалися три основні угруповання, генезис яких, так чи інакше, пов’язаний з Євромайданом.

Після шести років різних маневрів, поглинань і ребрендингів основні групи організаторів і вигодоотримувачів Майдану зуміли конвертувати свій вплив і реальний контроль над ситуацією в політичну перевагу. Організатори Майдану з боку влади зосередилися в ОПЗЖ і практично монополізували нішу прорадянського електорату. Переможна опозиція стиснулася до формату ЄС і акумулювала підтримку національно свідомих громадян з прозахідною орієнтацією.

Умовна коаліція Майдану й Антимайдану (Турчинов-Порошенко-Льовочкін-Медведчук) пройшла усі відбіркові тури і готується зіграти між собою у фіналі.

Їм не вдалося ще “поділити країну на двох”, як це постійно намагаються зробити головні претенденти на владу в Україні, але свої позиції ЄС і ОПЗЖ посіли міцно і навряд чи втратять їх до наступних виборів. 

Другим за своєю важливістю фактором нестабільності української політичної системи, після нездатності олігархів домовитися між собою, є невизначеність та амбівалентність самого українського суспільства. От ніби зовсім недавно, в 2014 році воно чітко поділилося на тих, хто за Майдан (національну ідею, орієнтацію на Захід), і тих хто за Антимайдан (повернення в СРСР і орієнтацію на Росію). А вже у 2019-му значна частина громадян відмовилася визначати цей поділ ключовим. Їм захотілося “чогось іншого”, а чого саме – підказали автори серіалу “Слуга народу” та інформаційно-ресурсні спонсори президентської кампанії Володимира Зеленського.

Так виник феномен “третьої сили” під патронатом Коломойського-Пінчука, що вирівняв становище основних олігархічних груп і повернув ситуацію в глухий кут. Тому всі знову шукають формулу, як поділити порівну і по справедливості, а поки що борсаються у війні всіх проти всіх.

Звісно, не лишаються осторонь і зовнішні чинники, які роблять свої ставки та претендують на власну частку пирога. За підтримку Москви, Брюсселя чи Вашингтона треба буде розраховуватися не міфічними “інтеграційними векторами”, а конкретними економічними преференціями, політичними поступками, ринками, кадровими призначеннями і т.д.

Таким є підґрунтя нинішнього етапу політичної боротьби, що визначає склад її учасників, їхнє позиціонування та ресурсне забезпечення. 

Націонал-демократи знайшли в особі Петра Порошенка те, чого їм бракувало впродовж усього періоду незалежності: вмотивованого лідера і платоспроможність.

Водночас, прив’язка національної ідеї та євроінтеграційних сподівань до фігури Порошенка накладає свої обмеження та створює певні ризики для цього об’єднання промайданівських сил. Особистий антирейтинг колишнього президента суттєво звужує горизонт можливої електоральної підтримки ЄС. Так само, як і консервативний націонал-патріотичний пафос, що позитивно сприймається в українському суспільстві далеко не всіма. Тож, аби здобути нових прихильників, ЄС доведеться маневрувати. Акцент на європейській інтеграції є першою спробою такої корекції.

Порошенко мислить ринковими категоріями і до маркування свого політичного проекту підходить дуже прагматично. Перелік цінностей “армія, мова, віра” був таким само ситуативним пріоритетом Петра Олексійовича, як і гасло “Жити по-новому”. Якщо йому буде вигідно зайняти іншу політичну позицію, він змінить кольори без жодних сумнівів і зволікань.

На цьому шляху політична сила Петра Порошенка цілком може повторити шлях “Батьківщини” Юлії Тимошенко, яка вже була полум’яною опозиціонеркою, ефективним державним менеджером (2вона працює”), борцем з олігархією, останньою надією галицьких націоналістів, партнером Путіна, головним поборником соціальної справедливості. Не досягнувши бажаної повноти влади, Юлія Володимирівна, тим не менше, досі залишається у вищій лізі української політики. 

Звісно, амбіції у Порошенка значно масштабніші і він вірить у своє тріумфальне повернення на вершину влади, але це вже буде залежати не стільки від позиціонування Європейської Солідарності, скільки від поведінки її основних конкурентів та загальної політичної кон’юнктури.

Порошенко залишається і в політиці бізнесменом, тому він, як ніхто інший, бачить обмеженість націонал-патріотичної ніші на політичному ринку України. Успіх Зеленського показує величезні можливості переділу цього ринку і його завоювання новими політичними продуктами. Венчурні проекти на зразок “Демократичної сокири” - це лише експериментальні зразки, що мають на меті відпрацювати певні інноваційні рішення та провести якісний маркетинг.

Складність завдання полягає в тому, що збільшити свою електоральну підтримку ЄС може лише за рахунок виборців “Слуги народу”.Отже Порошенко має дрейфувати в бік центристських, ліберальних цінностей (які йому, до речі, значно ближчі за консервативну національну платформу). Але тут виникає ризик віддати патріотичний електорат націоналістам (“Свободі”, наприклад), але не стати при цьому своїм і для 73% більшості, що значною мірою була сформована на базі особистого несприйняття Порошенка.

Великі надії на електоральну спадщину “Слуги народу” після остаточної дискредитації Зе-команди плекають і в штабі ОПЗЖ. Вже сьогодні середовище “слуг” розділене непримиренними ідеологічними протиріччями, коли одна частина фактично відтворює програмні засади сил Майдану (а отже, можуть об’єднатися з умовними Порошенком-Турчиновим-Яценюком та залишками “Самопомочі” й “Голосу”), а інша частина відверто стоїть на позиціях Медведчука-Рабиновича-Шарія.

Як довго зможе Офіс президента утримувати ці частини в єдиній фракції, сьогодні вже є питанням другорядним. Поляризація по лінії Майдан-Антимайдан буде в українському політикумі продовжуватися, у ній зацікавлені усі внутрішні і зовнішні сили, крім Зеленського і його останнього спонсора Пінчука. Ну, і, може, ще Ахметова, який змушений буде вкладати кошти в пошуки “альтернативи”, якої насправді для України не існує.

Антимайданівський, прорадянський, ностальгійний, реакційний виборець складає найбільш ласий електоральний сегмент політичного ринку України. Він досить передбачуваний, терплячий, не надто вимогливий, реагує, головним чином, на уявні загрози своїм цінностям і уявленням про світ.

Медведчуку й Льовочкіну довелося пройти довгий шлях до захоплення цієї електоральної ніші. Спочатку мали зійти з арени комуністи, до чого колишній заступник голови ВРУ і глава президентської адміністрації доклав чимало зусиль на рубежі дев’яностих-двотисячних. Потім прийшов час донецьких. Їх треба було перечекати, а потім внаслідок карколомної політичної авантюри витіснити на політичний маргінес.

Зараз прийшов час закріпити свій успіх. У цьому Медведчуку відверто допомагають росіяни (не власні ж кошти він витратив на придбання телеканалів) та численні тіньові мафіозні групи, які контролюють прибутковий бізнес, адміністративний апарат, судові й правоохоронні органи. Входять у цей пул також досвідчені експертні та політтехнологічні групи, які навіть у «найтемніші» для політика часи не залишалися без фінансування.

Але головна запорука успіху антимаданівських сил – це діяльність її опонентів, яку вони вміло спрямовують якщо не прямим фінансуванням (про що натякають амбарні книги Партії регіонів), то методами “рефлексивного контролю”. Найкраще допомагає консолідувати й мобілізувати прорадянський електорат так звана “політика декомунізації”.

У цьому контексті лишається тільки персоналізувати тренд контрреволюції іменем Медведчука (ну, не Льовочкіна ж, і не Бойка). І в цьому йому теж активно допомагають націонал-патріоти. Демонізація Медведчука перетворює не надто публічного і зовсім не симпатичного політика на політичний символ, за який можна буде голосувати. Щось подібне в Росії було зроблене з образом Путіна, у якого на службі в КДБ, кажуть, була кличка “моль”.

Словом, переділ політичного ринку ще тільки починається. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+21°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.47
  Купівля 40.47
  Продаж 40.99
 • EUR
  Купівля 43.37
  Продаж 44.17
 • Актуальне
 • Важливе
2024, середа
19 червня
03:31
Оновлено
шахед
Росія запустила "шахеди" з півдня в ніч на 19 червня: на Львівщині працює ППО
03:26
"Ми не віддамо свободу": у Братиславі громадські активісти вийшли на протест за свободу і демократію
02:58
Андрій Медведєв (ПВК Вагнера)
У Норвегії засудили ексвагнерівця Андрія Медведєва, який побив свою подругу та напав на бармена
02:39
США готується навчати українських пілотів
Пентагон зосереджений на роботі з авіаційною коаліцією для виконання вимог України, - речник
02:25
Оновлено
Олексій Навальний
Канада розширила список росіян, на яких наклала санкції через смерть Навального: посол РФ відреагував
02:15
Ентоні Блінкен
Блінкен заявив, що наступний саміт НАТО буде зосереджений на зміцненні довгострокового успіху України
02:06
Снаряди 155 мм калібру
Американська компанія Northrop планує виробляти боєприпаси в Україні
01:55
скільки заробляють лікарі у Львові
У Південній Кореї лікарі провели загальнонаціональний страйк: причина
01:30
алкоголь
Парламент посилив регулювання виробництва і обігу спирту, алкоголю й тютюну: що змінилось
01:07
Рада безпеки ООН
Кисилиця закликав усі "миролюбні країни" долучитись до спільного комюніке Саміту миру
00:55
Кримський міст
Ексголову Росавтодору, який проєктував Кримський міст, засудили до 12 років в'язниці
00:48
Оновлено
Атака дронів по двох нафтобазах у Ростовській області
Атака дронів по двох нафтобазах у Ростовській області РФ: з'явилися супутникові знімки наслідків
00:13
Оновлено
Протягом доби 18 червня на фронті відбулося 113 боєзіткнень, 37 з них - на Покровському напрямку
00:00
Оновлено
Михайло Мудрик, збірна України, Євро-2024
Євро-2024: розклад і результати усіх матчів чемпіонату Європи з футболу
2024, вiвторок
18 червня
23:57
Рафаель Леао, збірна Португалії, Євро-2024
Португалія завдяки голу на останніх хвилинах перемогла Чехію на Євро-2024
23:55
Марк Рютте
Угорщина і Словаччина підтримали кандидатуру Марка Рютте на посаду нового генсека НАТО
23:42
Грузинські фанати на Євро-2024
Вболівальники заспівали "Путін - ху*ло" на матчі Грузія - Туреччина
23:24
Армія Ізраїлю повідомила, що затверджено оперативні плани наступу в Лівані
23:18
Юхим Конопля, збірна України
"Ми все читаємо і всіх почули": Конопля вибачився і попросив підтримати збірну перед матчем Україна - Словаччина
23:07
Кріштіану Роналду, Євро-2024
Роналду встановив шалене досягнення на Євро-2024
22:51
Вовчанськ
РФ планує перекинути морпіхів із Тихоокеанського флоту в район Вовчанська, - ОСУВ "Хортиця"
22:37
Оновлено
Айдос Садиков
Дружина розповіла про стан казахстанського опозиціонера Садикова, в якого стріляли в Києві
22:23
Ексклюзив
Кучеренко
"Мене бентежить та зухвалість, з якою влада нехтує елементарними речами": нардеп Кучеренко про підвищення податків
22:20
Олег Синєгубов
Уже є результати: Синєгубов розповів про посилення засобів ППО й систем РЕБ у Харкові й області
22:17
Путін і Кім Чен Ин в аеропорту Пхеньяна, Північна Корея, 18 червня 2024 року
Путін прибув до КНДР. Кім Чен Ин зустрів його в аеропорту
21:58
Оновлено
На замовлення спецслужб РФ планували підпали авто ТЦК у Дніпрі: СБУ затримала зловмисників
21:41
Оновлено
Луганщина
Ворог отримає адекватну відповідь: в ОСУВ "Хортиця" відреагували на заяву 3-ї ОШБр про наступ РФ на Луганщині
21:40
Оновлено
Росія випробовує світ на міцність: Лубінець відреагував на обезголовлення українського військовополоненого на Донеччині
21:25
Угорщина
"Зробимо Європу великою знову": Угорщина обрала для головування в Раді ЄС гасло, подібне до фрази Трампа
21:15
Ексклюзив
Микола Княжицький
Очікувати на швидкий мир не варто, - Княжицький про Саміт миру
20:59
Арда Гюлер, збірна Туреччини, Євро-2024
Туреччина перемогла Грузію на Євро-2024
20:53
Швейцарець Джона Нейдхарт
Швейцарця, якому загрожує ув'язнення за службу в ЗСУ, відпустили з-під арешту. Він відвідав акцію українок, чиї близькі в полоні РФ
20:40
Георгій Судаков, збірна України, Євро-2024
"Ми маємо 2 фінали": футболіст збірної України перепросив за провальний старт на Євро-2024
20:29
Протягом дня росіяни обстрілювали Дніпропетровщину з БПЛА та артилерії: є постраждалі
20:29
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Про QR-код у "Резерв+" та створення Rheinmetall нової машини для посилення обороноздатності України. Колонка Сергія Згурця
20:26
Оновлено
Заступниця голови Верховної Ради Олена Кондратюк і спікерка Сейму Литви Вікторія Чміліте-Нільсен
Очільниця сейму Литви виступила в Раді й зустрілася із Зеленським
20:19
Дмитро Медведєв
Медведєв закликав Україну прийняти пропозиції Путіна про "мир": маніпуляції роспропаганди за 18 червня
20:03
OPINION
Вікторія Сюмар
Сталий мир — це колективна безпека і членство в НАТО
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 846-го дня війни: окупанти перебувають в оточенні на заводі у Вовчанську, а на Дніпрі втрачають до 5 човнів щодоби
19:57
Алаа Грам
"Шахтар" заплатив 2 млн євро за футболіста збірної Румунії
Більше новин