
Стефанішина підтвердила блокування Угорщиною процесу вступу України до ЄС
У п'ятницю, 14 лютого, Угорщина заблокувала відкриття першого кластера перемовин щодо членства України в Європейському Союзі, що має назву "Основи" і стосується верховенства права
Про це повідомив європейський дипломат журналістам польського видання RMF24.
Зазначається, що Польща, яка головує в Раді ЄС, підготувала лист з умовами для відкриття кластера "Основи" у перемовинах щодо вступу України до ЄС. У документі вказується, що Україна повинна розробити дві дорожні карти: одну для реформ у сфері верховенства права, іншу – для реформ державного управління.
За даними журналістів, Угорщина єдина виступила проти ухвалення цього листа, наполягаючи на тому, щоб Україна також представила план захисту національних меншин.
Читайте також: "Вступ України до ЄС: основні досягнення та перспективи на 2025 рік"
Це може призвести до блокування відкриття першого кластера перемовин у квітні, адже до того часу мають ухвалити ще два процедурних рішення, кожне з яких можуть заблокувати.
Пізніше віцепрем'єрка з питань євроінтеграції, міністерка юстиції Ольга Стефанішина розповіла, що Угорщина використала принцип одностайності рішень щодо розширення ЄС, щоб заблокувати подальше просування України на шляху до приєднання до блоку.
"Поки ми тут говоримо, одна держава-член блокує вступний процес України до ЄС – це сталося буквально вчора", – заявила вона під час публічної дискусії на "Українському ланчі" у Мюнхені.
У кулуарах Мюнхенської безпекової конференції Стефанішина визнала, що йдеться про Угорщину.
"Дійсно, колеги з держав-членів повідомили нам про те, що представники країн ЄС не змогли затвердити офіційне запрошення на адресу України до відкриття першого кластера переговорів про вступ до ЄС. Як стверджують, Угорщина вимагає розширити перелік умов, висунутих на адресу України", – пояснила Стефанішина.
Вона розповіла, що зараз Україна та Євросоюз готуються до початку практичної фази переговорів; для цього має відкритися кластер "Засадничі питання" (Fundamentals).
За стандартною схемою, що діє у процесі розширення ЄС, для відкриття Fundamentals держава-кандидат має узгодити з Брюсселем дві "дорожні карти" – щодо верховенства права (включає також права людини), та щодо реформи системи держуправління. Надалі виконання цих дорожніх карт визначатиме прогрес України у переговорах загалом.
Водночас Угорщина вимагає, аби у запиті на адресу України ЄС додав вимогу щодо підготовки третього документа – плану захисту національних меншин. Зараз через цю розбіжність рух до початку переговорів повністю заблоковано, адже без відкриття Fundamentals неможливі жодні подальші рішення. Наразі незрозуміло, наскільки серйозну затримку це може спричинити.
"Ми сподіваємося, що процес буде розблокований найближчим часом, а наразі чекаємо на деталі та готові пояснити, яких кроків Київ вже вживає у співпраці з угорською меншиною", – додала Стефанішина.
- У січні Україна сформувала 36 робочих груп для підготовки переговорних позицій про вступ до Європейського Союзу за всіма кластерами.



- Актуальне
- Важливе














