Не зупиняймо мову! Можливості та переваги вивчення української мови онлайн

Тетяна Зінченко
31 жовтня, 2020 субота
09:00

Для вивчення мови не мусить бути перешкод. Як вчити мову і удосконалювати її знання в час карантину і не лише - у мовній розвідці Еспресо-TV

Нові часи диктують нові правила. А надто, коли ці часи ускладнюються такими форс-мажорними обставинами, як пандемія. Міняються звички, з'являються нові обов'язки і вимоги, застороги і певні незручності. Але життя триває, і стишувати його не можна хоча б з тих причин, що жоден день не повернеться і кожен день - унікальний по-своєму. 

Мова скорочує дистанції

Це ж саме стосується і мови. Швидше, мови - в першу чергу, бо це те, що нас об'єднує, особливо тоді, коли ми мусимо волею долі триматися певної дистанції. Мова зближує нас у віртуальних просторах, у  соціальних мережах і здатна створити відчуття присутності людини чи людей не менше, ніж фізична присутність. 

"Як це так - у нас без нашого?"

Моя мала племінниця (Таїса, 12 років) каже, що їй зручно висловлюватися онлайн: "Я не червонію і можу написати все, що думаю". А ще вона вивчає українську мову онлайн, хоч послуговується нею з дитинства - з молоком, як кажуть, матері. Я поцікавилася думкою дитини: що спонукало її до рішення записатися на курси онлайн.

Відповіді 12-річної дівчини:

  • "Хочу говорити красиво, щоб не було суржику, щоб мова звучала гарно і щоб мої друзі казали: "Таїсо, ти можеш бути ведучою якоїсь зіркової програми!". 
  • Хочу поїхати в якусь країну, там говорити українською, щоб у світі чули, яка в нас гарна мова. Я її люблю. Особливо люблю співати українською мовою. Можливо, я стану співачкою. Тоді я поїду кудись і заспіваю дуже гарну українську пісню, щоб у світі сказали: "Які у вас пісні красиві". 
  • Хочу листуватися з друзями нашою мовою. Хочу, щоб відчувалося, що ми - українці, бо ми листуємося українською мовою. Мої друзі  придумують смішні історії на ТІК ТОК українською мовою - це мені цікаво і приємно слухати! Я порівнюю з іншими відео, і це дуже добре, що наші такі ж гарні і цікаві. Мені приємно чути свою мову в них.
  • Хочу написати книжку потім. З коміксами - і написати їх нашою мовою. Я хочу, щоб у нас було наше, як всюди, де я читаю і бачу. Бо як це так - у нас без нашого?".

    null

Дуже приємно чути такі думки дітей. Інколи ловиш себе на думці, що вчишся в них. І ось зараз, коли збиратися на курси вивчення мови стало складніше через відомі причини, давайте промоніторимо онлайн-можливості її вивчення. Бо про мову не можна забувати ні на хвилину. Вона тримає нас як народ, підносить нас і розповідає про нас світові. Занепаде мова - як про нас дізнається світ? Чужою мовою? Жестами?  Як ми явимося світові? Представимося чужою мовою? Тоді сенс називатися українцем?

Ресурси для вивчення мови онлайн

Їх є багато - було б бажання і мотивація. 

Інтернет-сайти:

  • Офіційний сайт української мови. Зручний для вивчення мови сайт, де можна знайти правила правопису, пунктуації, правильних наголосів, а також словник синонімів. 
  • Тренажер із правопису української мови. Зібрані онлайн-вправи з усіх розділів мовознавства з правилами безпосередньо перед завданнями. Але підказок нема - треба розраховувати на свої сили, отож навчання передбачається успішне.  
  • Лінгвістичний портал "Мова.info". Правила правопису і різні словники. Є також довідкова служба з відповідями на поширені запитання.

Додатки

Mova
Герой Лепетун пояснює правила правопису, фразеологізми та синоніми і розповідає, як позбутися русизмів. Усі правила подані коротко та у вигляді ілюстрацій. Також є вправи, які допомагають уникнути повторення помилок.

Сторінки у Facebook

  • Українська мова для всіхМайданчик для шанувальників мови, для тих, хто шукає шляхи для її утвердження і зміцнення. Можна дізнатися про мовні новинки, а також про стан мови на певному етапі, про історію мови, її розвиток. Сторінка для істиних борців за мову. Усім, кому не байдужа українська мова; для тих, хто знає українську мову і не знає; для тих, хто хоче вивчити, і тих, хто може допомогти іншим вивчити. 
  • "Переходь на українську"Проект "Переходь на українську" відкриє вам історії людей, які перейшли на українську мову й відтоді спілкуються нею постійно. На сторінці публікують історії тих, хто вирішив спілкуватися українською. Гарний спосіб мотивувати себе на вивчення або покращення знань про мову.
  • Пишемо грамотно українською мовою. Запитуйте - відповідаємо! Спільнота, де можна швидко дізнатися про правльне написання, переклад, тлумачення слів. 

Онлайн-курси

  • Лайфхаки з української мови

Онлайн-курс у формі корисних порад для вивчення теорії української мови. Складається із 16 лекцій, також доступний інтерактивний конспект зі всіма темами.

Є-мова - це освітня платформа громадської організації "Український світ", яка має на меті створити українськомовний культурний простір.

Оскільки це - безкоштовний і дуже зручний наразі ресурс, ми вирішили поцікавитися про його роботу, досягнення і можливості в Анастасії Розлуцької, засновниці платформи "Є-мова". 

"Відповідно до Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", стаття 6, держава має  "організувати безкоштовні курси української мови для дорослих та забезпечити можливість вільно опанувати державну мову громадянам України, які не мали такої змоги", але на зараз таких курсів немає" - розповідає Анастасія Розлуцька. 

   Мова - мрія, яку потрібно втілити

Так вважає засновниця мовної платформи, тому з командою однодумців працює в цьому напрямі.  

Анастасія Розлуцька, засновниці платформи "Є-мова". 

"Волонтерський рух "Безкоштовні курси української мови", які до того навчали 6 років української мови в оффлай режимі, перейшли онлайн і організували освітню платформу Є-мова, яка вже сьогодні надає можливість вивчати українську безкоштовно.  "Є-мова"  - це перша онлайнова платформа з вивчення української мови з наголосом на живе розмовне спілкування" - розповідає засновниця платформи "Є-мова".

Так, на сайті представлені декілька курсів для вивчення української:  

1. “Українська за 27 уроків” - елементарний рівень, який направлений більше розвинути комунікативні можливості слухача для  використання української мови в різних сферах спілкування.

2. “22 уроки до мовної впевненості” - новий онлайновий курс з вивчення української мови, який допоможе охочим досягти рубіжного рівня мовних навичок і стати впевненим користувачем мови. 

Ці курси розраховані на широке коло слухачів. Та насамперед орієнтовані на тих, хто на роботі чи вдома послуговується часто та/або переважно російською мовою, проте прагне удосконалити рівень побутового українського мовлення. Такий онлайновий формат вивчення української мови зручний також для українців, які перебувають на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, АР Крим. На курсі можуть навчатися іноземці, які мають базові знання з української.

3."Мовний менеджмент в освіті та комунікативні стратегії" - передбачений насамперед для вчителів, директорів закладів повної загальної середньої освіти.

null

"Ми не можемо собі дозволити не знати мову країни, в якій живемо"

"Для того, щоб розпочати вивчати українську, зрештою, як і будь-яку іншу мову, в людини має бути мотивація і, відповідно, бажання, - продовжує Анастасія Розлуцька. - Упродовж не одного року координування роботи нашого волонтерського проєкту курсів української мови ми зустрічались з різними мотиваціями до вивчення державної мови.

Мені подобається дуже, коли люди на курсах приходили "щоб повернути  в сім’ю українську, повернути історичну справедливість", "щоб читати внукові казки українською", "щоб освідчитись коханій".
null
Також багато було патріотичної мотивації. Але не менше прикладів, коли державну мову вивчали і для роботи: щоб писати статті українською мовою і бути взірцем переходу на українську для колег, щоб потрапити на державну службу.  Мотивації вивчати державну мову можуть бути найрізноманітніші. Але ми не можемо собі дозволити не знати мову країни, в якій живемо".
Курси шукайте за цим лінком: Є-мова

Ольга Андрусенко, Віра Шелудько, Олександра П'ятіна, Яна Сабляш - команда "Є-мова"

З 16 січня в ступає в дію норма закону про державну мову в  сфері послуг

"На сьогодні наша платформа є першою ініціативою, яка запропонувала вивчати українську мову онлайн для громадян України, які переважно послуговуються в побуті та на роботі російською. Оскільки з 16 січня в ступає в дію норма закону про державну мову в  сфері послуг, то ми вже зараз надаємо можливості для вивчення мови онлайн", - підсумовує Анастасія Розлуцька.

 nullФото з Фейсбук-сторінки Є-мова https://www.facebook.com/emovaua/

Україномовний простір

І, звісно, треба невпинно створювати навколо себе українськомовний простір. Читати українські книжки, сайти, газети (електронні, якщо йдеться про онлайн), переглядати українські фільми, слухати українську музику, читати україномовні блоги. Це - невід'ємна частина нашого буття і наша особиста участь у державотворенні, в утвердженні свого. Хто ж, як не ми, берегтимемо свою мову? Щоб не розповідати світові про себе жестами.

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.4
    Купівля 39.4
    Продаж 39.85
  • EUR
    Купівля 42.1
    Продаж 42.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
25 квітня
01:52
куріння
У Турині ввели обмеження на куріння у людних місцях на вулиці
01:24
Придністров'я
Молдова зупинила експорт у РФ товарів на ВПК із заводів Придністров'я, - ЗМІ
01:04
Оновлено
ID-картка, паспорт
У МЗС прокоментували постанову уряду про те, що чоловіки призовного віку зможуть отримати паспорти лише в межах України
00:56
Еммануель Макрон
 Макрон не підтримує переобрання фон дер Ляєн на посаду голови Єврокомісії, - Bloomberg
00:28
польща україна , біженці
Польща готова сприяти поверненню в Україну військовозобов’язаних, - міністр Косіняк-Камиш
00:26
криптовалюта
Засновника криптовалютної біржі Binance Чжао можуть ув'язнити на три роки
2024, середа
24 квітня
23:48
Олег Верняєв
Олег Верняєв здобув срібло в багатоборстві чемпіонату Європи зі спортивної гімнастики
23:29
Оновлено
HIMARS з ATACMS
У Білому домі впевнені, що Україна виконуватиме зобов’язання щодо ATACMS
23:14
Євгенія Гуцул
У Молдові через російські гроші судитимуть очільницю Гагаузії
23:11
комендантська година, Великдень
Комендантську годину в Києві на Великдень не скасовуватимуть
22:44
Дмитро Пєсков
"У Херсоні ЗСУ поводяться, як загарбники, а не як захисники": російські фейки та маніпуляцій за 24 квітня
22:33
Ексклюзив
Паспортний сервіс
"Точно не змусить чоловіків повертатися": політолог Розумний про заборону видачі документів українцям за кордоном
22:28
зруйнована телевежа Харків
У Харкові відновили телемовлення після удару РФ по телевежі 22 квітня
22:26
Оновлено
Тимур Іванов, Володимир Путін та Сергій Шойгу (зліва - направо)
РосЗМІ повідомили, що Шойгу відсторонив з посади свого заступника, заарештованого начебто через хабарництво
21:57
У Миколаєві вибухнув невідомий пристрій: постраждали 5 рятувальників
21:40
книжка вогонь знищення
Окупанти почали нові зачистки бібліотек у Криму, - Спротив
21:33
Оновлено
США таємно передали Україні ракети ATACMS і ЗСУ застосували їх щонайменше двічі
21:24
Ексклюзив
росія - китай
Дипломат Хара пояснив, чому Китаю вигідна слабка Росія як партнерка
21:13
VivaTech 2024: 14 стартапів представлять Україну на технологічній конференції у Франції
20:22
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
США можуть відправляти допомогу Україні на $1 млрд щомісяця. Колонка Сергія Згурця
20:08
ЗСУ
Упродовж доби на фронті відбулось 84 боєзіткнення, Сили оборони відбили 65 атак і збили ракету Х-59
20:04
OPINION
Володимир Ар'єв
Консульства і ухилянти: чи має влада право на помилку?
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 791-го дня війни: запасний Patriot для України від армії США, Сили ППО збили новітню російську ракету Х-69
19:48
Міністр оборони Латвії Андріс Спрудс
Коаліція дронів для України зібрала майже €500 млн, - міноборони Латвії
19:45
світло
Міненерго пояснило українцям, як споживати електрику, щоб енергосистема залишалася стабільною
19:33
Ексклюзив
Микола Княжицький
Ми маємо бути демократичними не на словах, а на ділі, - нардеп Княжицький про "Єдині новини"
19:07
Ексклюзив
Львівські десантники під Бахмутом зупинили ворожий наступ і знищити бронетехніку РФ
ФАБи, FPV, нічні штурми: військовий ЗСУ Фірсов розповів про тактику ворога та особливості застосування ним дронів
19:04
Катажина Котинська
Премія Drahomán Prize для перекладачів з української мови на мови світу: лауреатка переклала книгу Забужко
19:04
Пентагон
США оголосили пакет військової допомоги Україні на $1 млрд: що в ньому
19:04
Володимир Зеленський
Росія має план зі зриву Саміту миру, - Зеленський
19:00
Огляд
крилата ракета Х-101
Подвійна загроза: що таке модернізовані ракети Х-101 і чим вони небезпечні
18:44
Верховна Рада
Заволодіння держземлею на 291 млн грн: до Ради внесли проєкт постанови про звільнення Сольського
18:38
Анонс
Виставка Ольги Погрібної-Кох
У Львові відкривається виставковий проєкт Ольги Погрібної-Кох “Пісня Пісень”
18:20
Євроcoюз ЄС
В ЄС відреагували на рішення України про припинення видачі документів українцям за кордоном
18:06
OPINION
Вадим Денисенко
Чому затримання заступника Шойгу невигідне Україні?
18:05
На фото: Ненсі Гонсалес
Дизайнерку люксового одягу Ненсі Гонсалес засудили до увʼязнення за контрабанду сумок з крокодила та пітона
18:00
Ексклюзив
Пограбоване РФ сховище Херсонського художнього музею
"Кидали картини, наче сміття". Як окупанти "подбали про збереження" Херсонської колекції та вивезли твори до Криму
18:00
Оновлено
Сенат США
Байден підписав пакет допомоги Україні, Ізраїлю та Тайваню на $95 млрд
17:59
Ексклюзив
Карта Авдіївка 24.04
"Інформаційний спротив": окупанти не захопили Очеретине, там ще тривають бої
17:42
На фото: Артем Пивоваров
Артем Пивоваров зламав ніс фанатці під час концерту
Більше новин