Навіщо нам думати про Карабах?

Максим Розумний
10 листопада, 2020 вiвторок
14:59

Останнім часом в соціальних мережах активно ширяться іронічні меми, що ілюструють надмірне захоплення звичайних українців колізіями виборчого змагання в США. Так само несхвально сприймається часом інтерес до війни на Кавказі чи, скажімо, протестних рухів і внутрішньоелітних конфліктів у Росії

Зміст

І якщо американські вибори ще сприймаються як такі, що заслуговують на увагу, оскільки залежність України від настроїв у Білому Домі не викликає сумнівів, то стосовно Росії і пострадянського простору для багатьох патріотів прийнятним є лише один підхід – не цікавитися, відгородитися високим муром і забути.

Новини про перемир’я в зоні вірмено-азербайджанського конфлікту та введення в регіон російських миротворців, здавалося б, нічого нового про локальні конфлікти на теренах колишнього СРСР і участь Росії в їх розпалюванні та заморожуванні нам не говорять. Але нинішня ситуація навколо Нагірного Карабаху / Арцаху, насправді, відрізняється від того, що ми бачили в Придністров’ї, Абхазії, Південній Осетії і на українському Донбасі.

Запрошення Путіна у ролі посередника і гаранта перемир’я, вочевидь, має тішити імперські амбіції Москви і її виключні повноваження в “ближньому зарубіжжі”. Але вигоди від цієї ролі не такі очевидні, як в інших “гарячих точках”” СНД. Росія тут не є стороною конфлікту і не має можливості прикривати своєю “миротворчістю” фактичну окупацію чужих територій.

Вірмено-азербайджанська (чи ширше вірмено-турецька) війна почалася не вчора, і закінчиться не завтра. Досягнута угода фіксує лише її проміжний результат, що неминуче буде переглядатися одразу після того, як зміняться нинішні позиції сторін. Після того, наприклад, як у Вірменії завершиться внутрішньополітична криза. Або після зростання економічних, воєнних і геополітичних проблем Ердогана. Чи внаслідок зміни демографічної ситуації на спірних територіях. У кожному разі, роль Росії в цьому буде, скоріш за все, пасивною.

Чи стане завтра Вірменія ближчим і кориснішим союзником для Москви? Ні, скоріше вона стане слабшою і, до того ж, матиме образу на «союзника», який не врятував від поразки. Чи буде більш вдячним і поступливим у відносинах з Путіним Алієв-молодший? Ні, він пам’ятатиме, що запорукою успіху стали союз із Туреччиною і віра у власні сили. І продовжить будувати газо- і нафтотранспортні коридори в обхід Росії.

Чи оцінить “стриманість” Москви Ердоган, який відверто хизується своєю військовою присутністю в Сирії, Лівії, а тепер і на Кавказі? Ні, Анкара вірить лише в силу, а «добру волю» в питаннях територій і впливу розглядає лише як слабкість противника, або його хитрість.

Російські миротворці стають для Москви певним інструментом контролю над своїми кавказькими партнерами. Але можливості цього контролю досить обмежені. Єдине, чим може Путін шантажувати Єреван і Баку, це – виводом своїх військових, що може спровокувати нову ескалацію і зрив домовленостей. Але при цьому й сам російський контингент стає заручником можливих провокацій та потенційною жертвою відновлених воєнних дій. І це не говорячи про витрати на утримання миротворців, що навряд чи порадують звичайних російських пенсіонерів.

Останнім часом у російському експертному дискурсі ширяться дві опортуністичні тези, що входять у пряму суперечність із оголошеним на Мюнхенській конференції 2007 року путінським зовнішньополітичним курсом. Перша теза вимагає перегляду ідеї реінтеграції пострадянського простору на користь більш прагматичних відносин із колишніми «братніми» республіками. Друга стосується необхідності примирення із Заходом, що також неможливо без зниження експансіоністських амбіцій Кремля. До реалізації цих тез в практичній площині російське керівництво буде спонукати сама реальність – скорочення ресурсної бази режиму, зростання соціального напруження, класової, релігійної і етнічної конфліктності в російському суспільстві, загострення боротьби угруповань всередині російської влади. 

Миротворча місія РФ у зоні вірмено-азербайджанського конфлікту може стати тією новою моделлю участі Кремля в міжнародних справах, яка дозволить йому стабілізувати свою роль у світі і відновити стосунки з розвинутими країнами. Ця роль “поліцейського за викликом” несе, звісно, загрози суверенітету і національним інтересам суміжних країн, але все ж має відрізнятися від поведінки “ведмедя в лісі”, що її відверто практикував Путін, починаючи з 2008 року.

Є підстави думати, що передумови для такого “відступу” від плану імперського реваншу були сформовані значно раніше. І що вся ця історія “вставанія с колен”, експансії “русского міра”, включно з “поверненням” Криму, була лише спектаклем для внутрішнього російського телеглядача, у свідомості якого був сформований симулякр імперської величі та історичної значущості президентства Путіна. І цей симулякр дозволив правлячій в РФ корпорації зберегти своє домінуюче становище впродовж минулих 10 років, що було критично важливо для збереження особистих статків і влаштування майбутнього їхніх дітей і внуків (за межами Росії, звичайно).

Для України це питання є важливими у двох аспектах. По-перше, ми повинні правильно розуміти наміри й стратегічні інтереси противника. Якщо цього не відбувається, то ми зазнаємо поразки в головному, хоча при цьому можемо думати, що досягли успіху в якомусь уявному вимірі конфлікту.

Якщо нам стане ясно, що метою всієї операції дестабілізації, здійсненої проти України Путіним у 2014 році, було зовсім не “повернення України в імперію”, а її внутрішній розкол, граничне ослаблення, дискредитація і виштовхування з пострадянського простору, то ми краще зрозуміємо не лише рушійні сили скидання Януковича, історію з Донбасом і подальші кроки російської сторони, але й наші нинішні, здавалося б, суто внутрішні проблеми з ідентичністю, векторами розвитку, співробітництва та інтеграції.

На відносинах України з країнами пострадянського простору слід наголосити окремо. І це – той другий аспект проблеми, який має нас цікавити в стратегії Москви.

Думка про те, що стратегічні інтереси України, можливості її динамічного розвитку і національного відродження лежать, скоріше, на схід від українського кордону, ніж на захід, вважається крамольною і мало що не злочинною. Тим часом, саме на пострадянському просторі знаходяться ринки для нашої технологічної продукції, а Європа готова приймати від нас лише сировину і дешеву робочу силу. Саме в колишніх радянських республіках нас готові сприймати з повагою і розумінням, а не як прохачів і злиднів.

Ми могли б стати дуже серйозним конкурентом Москві на тому етапі, коли пострадянські країни виходять з постімперської залежності та починають формувати власні політичні союзи і стратегії. Саме в цей момент Путін і “виштовхнув” Україну з пострадянського простору. І це було зроблено абсолютно свідомо.

Після початку протистояння Росія першим ділом перерізала транспортні коридори, що сполучали нас із центральноазіатськими енергоресурсами і ринками. Угоду про Асоціацію з ЄС Москва використала для зведення митного муру для українських товарів, зупинивши їх рух не лише на власний ринок, але й на ринки інших країн Євразійського економічного союзу. Російська пропаганда сформувала для мешканців колишніх радянських республік образ українця як «фашиста», американського “запроданця”, засліпленого ненавистю націоналіста, а саму Україну представляє у вигляді жертви внутрішнього конфлікту, безладу, корупції і бідності.

Загалом, можна констатувати, що цей етап боротьби за національні інтереси ми програли, і дозволили зробити Путіну все, що він хотів. Але сьогоднішній приклад Азербайджану показує, що жодну поразку не слід вважати остаточною. А для майбутнього успіху треба дуже уважно відстежувати зміну кон’юнктури і вчасно скористатися своїм шансом.

Зміна ролі Росії на пострадянському просторі та нові тенденції щодо розмороження задавнених конфліктів формують сукупність чинників, які ми згодом маємо використати на свою користь. 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.14
    Купівля 41.14
    Продаж 41.62
  • EUR
    Купівля 43.44
    Продаж 44.17
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
15 листопада
03:37
Оновлено
удар по Одесі ввечері 14 листопада 2024 р.
Росія запустила БПЛА по території України: в Одесі загинула жінка, серед поранених - 9-річний хлопчик
02:31
Севастополь
Росіяни збираються повернути Чорноморський флот у Севастополь, - "Атеш"
01:59
Артем Довбик, "Рома"
Українець Довбик побореться за приз найкращого футболіста світу
01:23
У Новій Зеландії парламент перервав роботу через маорійський ритуал хаку в залі
01:06
російська армія, мобілізація
Мета РФ - захопити Старі Терни у максимально короткі терміни: DeepState про ситуацію біля Курахового
00:30
Олександр Усик і Тайсон Фʼюрі
Фʼюрі розпочав підготовку до реваншу з Усиком
2024, четвер
14 листопада
23:47
Оновлено
Майк Меньян і Тео Ернандес, збірна Франції, Євро-2024
Ліга націй: Англія розгромила Грецію, а Норвегія - Словенію. Результати всіх матчів 14 листопада
23:38
Німеччина уряд
Уряд Німеччини має дані про 10 своїх громадян, які загинули на війні РФ проти України
23:06
Оновлено
Війна з Росією, ЗСУ
Від початку доби на фронті відбулося 138 боєзіткнень: найбільше ворожих атак на Курахівському напрямку
22:57
трамп путін
Посол РФ в ООН заявив, що Росія "відкрита для мирних переговорів", якщо їх ініціює Трамп
21:50
Україна прапор
Опитування IRI: в перемогу України над Росією вірять 88% респондентів
21:32
Ексклюзив
Саміт миру
"Проводити другий Саміт миру вже немає потреби": політолог Шлінчак назвав причину
21:22
Міністр оборони Норвегії Бйорн Арільд Грам та міністр оборони України Рустем Умєров
Умєров у Норвегії зустрівся з очільником міноборони Грамом: обговорили посилення ППО та підготовку військових
21:13
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Росіяни активізувались на ще одному напрямку фронту, українські радіостанції закуповують для потреб ВПС США та чому Україна повинна мати власний супутник. Колонка Сергія Згурця
21:09
Ексклюзив
Дональд Трамп
Після перемоги Трампа ситуація не виглядає позитивно для Путіна, - військовий експерт Самусь
20:59
Шуфрич суд
Суд продовжив запобіжний захід нардепу Шуфричу
20:43
Володимир Зеленський
Культура, безпека й енергетика: Зеленський розповів про роботу над внутрішнім Планом стійкості України
20:38
Марк Рютте
Серед пріоритетів – Україна. Рютте розповів, про які питання мають домовитися лідери НАТО до саміту в Гаазі
20:19
Пресреліз
Форум Віа Карпатія
Via Carpatia 2024: як пройшов міжнародний Форум
20:18
нафтовий танкер
ЄС до кінця року запровадить новий пакет санкцій проти "тіньового флоту" РФ, - Bloomberg
20:00
OPINION
Немає золота в Сірих Горах
19:59
Оновлено
Україна ЄС
Єврокомісія погодила виділення Україні 4,1 млрд євро
19:42
Окупанти, ЗАЕС
У МЗС Росії заявили, що місія спостерігачів МАГАТЕ на окупованій ЗАЕС може завершитись у будь-який момент
19:39
Херсонська область
Росіяни вдарили по Садовому на Херсонщині: троє поранених
19:31
Огляд
Дональд Трамп
Кадрові призначення Трампа: хто працюватиме в адміністрації нового президента США
19:24
Twitter, X, Ілон Маск
Одна з найпопулярніших газет Іспанії заявила про вихід з соцмережі X
19:23
військовий квиток, мобілізація
В оборонному комітеті ВР розповіли, чи можна відмовитися від мобілізації через ТЦК на користь рекрутингу
19:22
Ексклюзив
Дональд Трамп
Анонсовані Трампом призначення можуть виглядати скандально: політексперт про Тулсі Габбард, яка робила проросійські заяви
19:18
Анімація Міць
Нескорені українські міста: прем’єра анімаційних фільмів про Ізюм та Бахмут
18:55
Артем Довбик (праворуч), Україна - Грузія
Стало відомо, чи зіграє Довбик у вирішальних матчах Ліги націй
18:54
політв'язні поневолених народів РФ
"Політичні в'язні поневолених народів РФ": у Києві презентували правозахисний проєкт
18:41
Дональд Трамп та Ілон Маск
"Поводиться як співпрезидент": оточення Трампа незадоволене надмірною присутністю Маска, - NBC
18:39
Окупанти атакували два райони Дніпропетровщини: поранено жінку
18:32
МВФ
Україна розраховує отримати транш від МВФ у розмірі $1,1 млрд наприкінці грудня
18:19
Оновлено
музей історії
Мінкульт розкритикував плани Києва збудувати підземний паркінг на Старокиївській горі: у КМДА заявили, що будують протирадіаційне укриття
18:18
Ексклюзив
Радянські бронетранспортери БТР-152 і танк Т-55 на мосту Яна Сверми в Празі
У Defense Express пояснили, навіщо армія РФ взяла у "Мосфільму" 28 танків Т-55
18:04
OPINION
Доходи українців зростають. Та невже?
17:56
В Україні оголосили підозру пропагандистці, яка співпрацює з ворогом в окупованому Маріуполі
17:44
Оновлено
Андрій Одарченко
Нардепа Одарченка засудили до 8 років позбавлення волі. НАБУ просить Інтерпол оголосити його в розшук
17:25
Єврокомісія оштрафувала Meta на €797 млн за порушення антимонопольних правил
Більше новин