Навіщо нам думати про Карабах?

Максим Розумний
10 листопада, 2020 вiвторок
14:59

Останнім часом в соціальних мережах активно ширяться іронічні меми, що ілюструють надмірне захоплення звичайних українців колізіями виборчого змагання в США. Так само несхвально сприймається часом інтерес до війни на Кавказі чи, скажімо, протестних рухів і внутрішньоелітних конфліктів у Росії

Зміст

І якщо американські вибори ще сприймаються як такі, що заслуговують на увагу, оскільки залежність України від настроїв у Білому Домі не викликає сумнівів, то стосовно Росії і пострадянського простору для багатьох патріотів прийнятним є лише один підхід – не цікавитися, відгородитися високим муром і забути.

Новини про перемир’я в зоні вірмено-азербайджанського конфлікту та введення в регіон російських миротворців, здавалося б, нічого нового про локальні конфлікти на теренах колишнього СРСР і участь Росії в їх розпалюванні та заморожуванні нам не говорять. Але нинішня ситуація навколо Нагірного Карабаху / Арцаху, насправді, відрізняється від того, що ми бачили в Придністров’ї, Абхазії, Південній Осетії і на українському Донбасі.

Запрошення Путіна у ролі посередника і гаранта перемир’я, вочевидь, має тішити імперські амбіції Москви і її виключні повноваження в “ближньому зарубіжжі”. Але вигоди від цієї ролі не такі очевидні, як в інших “гарячих точках”” СНД. Росія тут не є стороною конфлікту і не має можливості прикривати своєю “миротворчістю” фактичну окупацію чужих територій.

Вірмено-азербайджанська (чи ширше вірмено-турецька) війна почалася не вчора, і закінчиться не завтра. Досягнута угода фіксує лише її проміжний результат, що неминуче буде переглядатися одразу після того, як зміняться нинішні позиції сторін. Після того, наприклад, як у Вірменії завершиться внутрішньополітична криза. Або після зростання економічних, воєнних і геополітичних проблем Ердогана. Чи внаслідок зміни демографічної ситуації на спірних територіях. У кожному разі, роль Росії в цьому буде, скоріш за все, пасивною.

Чи стане завтра Вірменія ближчим і кориснішим союзником для Москви? Ні, скоріше вона стане слабшою і, до того ж, матиме образу на «союзника», який не врятував від поразки. Чи буде більш вдячним і поступливим у відносинах з Путіним Алієв-молодший? Ні, він пам’ятатиме, що запорукою успіху стали союз із Туреччиною і віра у власні сили. І продовжить будувати газо- і нафтотранспортні коридори в обхід Росії.

Чи оцінить “стриманість” Москви Ердоган, який відверто хизується своєю військовою присутністю в Сирії, Лівії, а тепер і на Кавказі? Ні, Анкара вірить лише в силу, а «добру волю» в питаннях територій і впливу розглядає лише як слабкість противника, або його хитрість.

Російські миротворці стають для Москви певним інструментом контролю над своїми кавказькими партнерами. Але можливості цього контролю досить обмежені. Єдине, чим може Путін шантажувати Єреван і Баку, це – виводом своїх військових, що може спровокувати нову ескалацію і зрив домовленостей. Але при цьому й сам російський контингент стає заручником можливих провокацій та потенційною жертвою відновлених воєнних дій. І це не говорячи про витрати на утримання миротворців, що навряд чи порадують звичайних російських пенсіонерів.

Останнім часом у російському експертному дискурсі ширяться дві опортуністичні тези, що входять у пряму суперечність із оголошеним на Мюнхенській конференції 2007 року путінським зовнішньополітичним курсом. Перша теза вимагає перегляду ідеї реінтеграції пострадянського простору на користь більш прагматичних відносин із колишніми «братніми» республіками. Друга стосується необхідності примирення із Заходом, що також неможливо без зниження експансіоністських амбіцій Кремля. До реалізації цих тез в практичній площині російське керівництво буде спонукати сама реальність – скорочення ресурсної бази режиму, зростання соціального напруження, класової, релігійної і етнічної конфліктності в російському суспільстві, загострення боротьби угруповань всередині російської влади. 

Миротворча місія РФ у зоні вірмено-азербайджанського конфлікту може стати тією новою моделлю участі Кремля в міжнародних справах, яка дозволить йому стабілізувати свою роль у світі і відновити стосунки з розвинутими країнами. Ця роль “поліцейського за викликом” несе, звісно, загрози суверенітету і національним інтересам суміжних країн, але все ж має відрізнятися від поведінки “ведмедя в лісі”, що її відверто практикував Путін, починаючи з 2008 року.

Є підстави думати, що передумови для такого “відступу” від плану імперського реваншу були сформовані значно раніше. І що вся ця історія “вставанія с колен”, експансії “русского міра”, включно з “поверненням” Криму, була лише спектаклем для внутрішнього російського телеглядача, у свідомості якого був сформований симулякр імперської величі та історичної значущості президентства Путіна. І цей симулякр дозволив правлячій в РФ корпорації зберегти своє домінуюче становище впродовж минулих 10 років, що було критично важливо для збереження особистих статків і влаштування майбутнього їхніх дітей і внуків (за межами Росії, звичайно).

Для України це питання є важливими у двох аспектах. По-перше, ми повинні правильно розуміти наміри й стратегічні інтереси противника. Якщо цього не відбувається, то ми зазнаємо поразки в головному, хоча при цьому можемо думати, що досягли успіху в якомусь уявному вимірі конфлікту.

Якщо нам стане ясно, що метою всієї операції дестабілізації, здійсненої проти України Путіним у 2014 році, було зовсім не “повернення України в імперію”, а її внутрішній розкол, граничне ослаблення, дискредитація і виштовхування з пострадянського простору, то ми краще зрозуміємо не лише рушійні сили скидання Януковича, історію з Донбасом і подальші кроки російської сторони, але й наші нинішні, здавалося б, суто внутрішні проблеми з ідентичністю, векторами розвитку, співробітництва та інтеграції.

На відносинах України з країнами пострадянського простору слід наголосити окремо. І це – той другий аспект проблеми, який має нас цікавити в стратегії Москви.

Думка про те, що стратегічні інтереси України, можливості її динамічного розвитку і національного відродження лежать, скоріше, на схід від українського кордону, ніж на захід, вважається крамольною і мало що не злочинною. Тим часом, саме на пострадянському просторі знаходяться ринки для нашої технологічної продукції, а Європа готова приймати від нас лише сировину і дешеву робочу силу. Саме в колишніх радянських республіках нас готові сприймати з повагою і розумінням, а не як прохачів і злиднів.

Ми могли б стати дуже серйозним конкурентом Москві на тому етапі, коли пострадянські країни виходять з постімперської залежності та починають формувати власні політичні союзи і стратегії. Саме в цей момент Путін і “виштовхнув” Україну з пострадянського простору. І це було зроблено абсолютно свідомо.

Після початку протистояння Росія першим ділом перерізала транспортні коридори, що сполучали нас із центральноазіатськими енергоресурсами і ринками. Угоду про Асоціацію з ЄС Москва використала для зведення митного муру для українських товарів, зупинивши їх рух не лише на власний ринок, але й на ринки інших країн Євразійського економічного союзу. Російська пропаганда сформувала для мешканців колишніх радянських республік образ українця як «фашиста», американського “запроданця”, засліпленого ненавистю націоналіста, а саму Україну представляє у вигляді жертви внутрішнього конфлікту, безладу, корупції і бідності.

Загалом, можна констатувати, що цей етап боротьби за національні інтереси ми програли, і дозволили зробити Путіну все, що він хотів. Але сьогоднішній приклад Азербайджану показує, що жодну поразку не слід вважати остаточною. А для майбутнього успіху треба дуже уважно відстежувати зміну кон’юнктури і вчасно скористатися своїм шансом.

Зміна ролі Росії на пострадянському просторі та нові тенденції щодо розмороження задавнених конфліктів формують сукупність чинників, які ми згодом маємо використати на свою користь. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+22°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.11
    Купівля 41.11
    Продаж 41.58
  • EUR
    Купівля 45.45
    Продаж 46.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
16 вересня
00:58
Оновлено
Атака шахедів, ЗСУ
Армія РФ увечері 15 вересня атакує Україну "шахедами": на Київщині працює ППО
00:55
Оновлено
Дональд Трамп
Біля Дональда Трампа у Флориді сталася стрілянина: що відомо
00:33
Ракета Storm Shadow
Прем'єри Британії та Італії обговорять удари України по території РФ, - Bloomberg
2024, неділя
15 вересня
23:51
Окупанти просунулися біля 6 населених пунктів на Донеччині, - DeepState
23:32
ЗСУ
З початку доби на фронті відбулося 137 боєзіткнень: РФ атакує позиції ЗСУ на 9 напрямках
23:04
Наслідки дронової атаки у райцентрі Раменське Московської області РФ
"У мене чоловік на "СВО", він шокований": як жителі підмосковного Раменського сприймають удари дронами по багатоповерхівках
22:57
На фото: монумент "Батьківщина-мати"
У Києві тимчасово погіршилася якість повітря: причина
22:24
Ексклюзив
Україна - США, конгрес
"Завжди краще поговорити до": дипломат Клімкін про План перемоги України, який Зеленський планує представити в США
22:16
Саакашвілі
Саакашвілі: Іванішвілі, який хоче вибачитися за війну 2008 року, вчинив безпрецедентну в історії Грузії зраду
21:45
вогонь
На Луганщині вирують пожежі: окупанти оголосили надзвичайну пожежну небезпеку
21:43
Оновлено
Кадировці на ЗАЕС зберігають боєприпаси й влаштували там тир: інформація від партизанів
21:29
Ексклюзив
грузія
Суспільство у Грузії залякане війною, - політолог Сушко про заяву Іванішвілі щодо вибачення за війну 2008 року
21:25
Оновлено
Укрзалізниця скасувала низку рейсів через повені в ЄС
21:17
Оновлено
Росіяни вдарили КАБом по багатоповерхівці у Харкові
Росіяни вдарили шістьма КАБами по Харкову та району: горіла багатоповерхівка, є загибла, 42 людини поранені
21:14
Володимир Зеленський
Зеленський після чергового удару по Харкову: треба нищити російську військову авіацію там, де вона базується
21:04
повінь
Україна запропонувала країнам ЄС допомогу в боротьбі з наслідками шторму "Борис"
21:00
Чорноморський флот РФ
Чорноморський флот вивели з Новоросійська в очікуванні далекобійних ударів: що видно з супутника
20:56
Ексклюзив
День шахтаря
"Там екологічна катастрофа": правозахисник Лисянський про ситуацію з окупованими шахтами на Донбасі
20:42
Володимир Зеленський та Джо Байден
Зеленський назвав 4 пункти Плану перемоги України, який він особисто представить Байдену, Гарріс, Трампу і конгресу
20:42
Дональд Трамп
Трамп оголосив, що ненавидить Тейлор Свіфт після того, як співачка підтримала Камалу Гарріс на виборах
20:33
Огляд
Займання на нафтопроводі
Атака дронів на Москву, пожежа на нафтопроводі в Оренбурзькій області та влучання безпілотників по російських військах у Маріуполі: де в росіян вибухало та палало цього тижня
20:11
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Укренерго не планує вимкнень світла 16 вересня
20:08
OPINION
Галина Пагутяк
Украдені діти
19:58
Оновлено
"Ворскла" - "Рух" 0:0 (15.09.2024)
"Ворскла" розійшлася миром з "Рухом", "Полісся" здолало "Верес". Розклад і результати 6-го туру УПЛ
19:47
США Україна
США схильні дозволити удари вглиб РФ, оскільки бояться паралічу українських АЕС, - Politico
19:36
Ексклюзив
ЗСУ
Росіяни шукають слабкі місця на Курахівському напрямку, - генерал Маломуж про ситуацію на фронті
18:57
Джейк Салліван
Радник президента США Салліван: дозволу на удари вглиб РФ ще немає, тривають "інтенсивні консультації"
18:47
Інтерв’ю
санкції проти Росії
Є способи за допомогою яких США і ЄС можуть посилити тиск на Росію, - експерт Фрід
18:28
Андрій Деркач
Екснардеп від ПР, спонсор УПЦ МП, сват Литвина: Андрій Деркач став російським сенатором від Астраханської області
18:26
Десна
Забруднення Десни дісталося Київщини: що це означає
18:14
на фото прем'єр-міністр України Денис Шмигаль
Шмигаль назвав кількість заброньованих від мобілізації
18:01
OPINION
І знову про російські ядерні випробування
17:43
терористи ХАМАС
ХАМАС заявив, що має достатньо ресурсів, аби продовжувати війну з Ізраїлем
17:32
Інтерв’ю
путін
Зараз старий план Кремля не працює, а нового ще нема, - російський опозиційний експерт Морозов
17:22
Наслідки російської атаки по Сумщині
Протягом доби на Сумщині армія РФ поранила двох жителів прикордоння
16:51
Аналітика
ракети великої дальності ATACMS
Удари по РФ західною зброєю: коли партнери можуть дати дозвіл та чим битиме Україна
16:50
Оновлено
повінь у Туреччині
Шторм "Борис" у Центральній Європі: у Чехії вода почала зносити будинки, Румунія, Австрія та Польща повідомляють про смерті унаслідок повені
16:35
Ексклюзив
Конгрес США
"Гроші точно не пропадуть": професор Айзенберг про $5,8 млрд, передачу яких Конгрес США має ухвалити до 30 вересня
16:29
повістка
В Україні автоматизують повістки: усі подробиці
16:20
Оновлено
Росіяни вбили трьох людей поблизу Гуляйполя
Поблизу Гуляйполя росіяни вбили трьох аграріїв: у Нацполіції розповіли подробиці
Більше новин