Яким буде курс долара у 2021 році. Експертне опитування

Ольга Чайка
2 січня, 2021 субота
09:40

З початку грудня гривня послідовно укріплюється по відношенню до долара, свідчать дані Нацбанку. От-от і опуститься нижче 28 грн/$. Водночас у державний бюджет на наступний рік закладено курс 29,1 грн/$, розповідав міністр фінансів Сергій Марченко

Журналістка Еспресо Ольга Чайка запитала в експертів у сфері економіки, чого чекати українцям від курсу долара і як зберігати заощадження.

Ігор Бураковський, голова правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій:

null

Наш прогноз по валютному курсу — це середньорічний, в середньому він буде складати десь 28,4 грн/$. Перепади, очевидно, будуть, але їх важко прогнозувати, тому ми завжди прогнозуємо в середньому.

Звісно, є події, за якими варто спостерігати — це і виплати по зовнішньому боргу, вони нікуди не поділися. У нас є співпраця з Міжнародним валютним фондом та іншими міжнародними організаціями, які на сьогоднішній день допомагають Україні різними інструментами. Звичайно, треба спостерігати за ситуацією в самій країні. Тому що не до кінця зрозуміло, як будуть розвиватися події в економіці у зв’язку із пандемією коронавірусу.

Зараз є великий елемент невизначеності. Чи буде третя хвиля? Коли вона буде? Якою вона буде, на що вплине? Ну і, звичайно, ситуація на зовнішніх ринках. Україна є експортно-орієнтованою країною і зрозуміло, що ситуація на зовнішніх ринках прямо впливатиме на українську економіку.

Сергій Фурса, фахівець відділу продажів боргових цінних паперів інвесткомпанії Dragon Capital:

null

Зараз дуже важко прогнозувати курс. Тому що він залежить від того, чи буде співпраця України з МВФ, а також від багатьох інших зовнішніх факторів. Курс буде плюс-мінус стабільно коливатися в тих межах, які ми бачили. Значних рухів поки ми не очікуємо — як в одну, так і в іншу сторону.

У разі відсутності поступу у співпраці з МВФ протягом одного кварталу — за цей квартал нічого не станеться. Буде тиск — тоді гривня, скоріше за все, буде знижуватися.

Але з іншого боку, ми зараз бачимо, що іноземці повертаються на ринок внутрішнього боргу, бо дуже багато грошей у світі, і вони доходять навіть до України.

Стабільна порада українцям — диверсифікувати валюти зберігання заощаджень: частину тримати в гривні, частину в доларах, частину в євро.

Олександр Паращій, керівник аналітичного департаменту в інвестиційній компанії Concorde Capital:

null

Ми чекаємо середній за рік курс на рівні приблизно 28,5 грн/$. Допускаємо коливання він 26,5 грн/$ до 29 грн/$. Я не бачу прив’язки цих коливань до якихось подій, хоча можуть бути певні тенденції.

Курс може залежати від динаміки співпраці з МВФ, але це буде не основний фактор. Все ж на нього варто зважати: співпраця з МВФ визначає нашу можливість залучати дешевші кредити в іноземній валюті, але не обов’язково дешевші кредити в іноземній валюті визначають курс гривні.

Тим, хто не хоче щодня слідкувати за новинами і перейматися, краще диверсифікувати свої заощадження. Бажано не тримати свої заощадження в одній валюті. Бажано розміщувати їх на депозитах, щоб хоча б частково, а може й повністю убезпечити від інфляційного знецінення. Або шукати інші можливості, як зберегти гроші.

Павло Кухта, директор з політичних питань Київської школи економіки (КШЕ), колишній виконуючий обов'язки міністра економічного розвитку, торгівлі та сільського господарства:

null

Офіційні прогнози — те, на базі чого побудований бюджет, здається, трохи менше 30.

В принципі, можна пробувати прогнозувати пару сценаріїв. Якщо відбувається щось сильно оптимістичне (безвідносно дій уряду) — наприклад, дуже швидко працює вакцина, дуже швидко минає оця ситуація із коронавірусом і у нас, і в світі. Відповідно, можливе пожвавлення економічної активності, курс може дещо зрости — не думаю, що дуже сильно, десь до 27 грн/$, тобто гривня буде сильнішою.

Другий сценарій — це, в принципі, як прогнозується, що десь протягом 2021 року розрулиться ця ситуація із коронавірусом завдяки вакцинації. Відповідно, сама проблема піде, але це не буде супершвидко. Ймовірно, тоді можна очікувати, що в середньому буде стабільно, як зараз 28-29 грн/$. Може дійде до 30 грн/$, але не факт.
Це все базується на тому, що дії уряду передбачувані та адекватні. Тобто немає проблем із МВФ, немає бюджетних криз на рівному місці, як цьогоріч. Ми не говоримо про якісь супер прориви та реформи, але хоча б грубих помилок не робиться.

І в цьому головний ризик і полягає. Що, звичайно, можна наробити грубих помилок. Можна довести ситуацію до кризи. Якщо ввімкнути друкарський верстат, то долар може бути і 35, і 36,6, і 40, і 50 — який завгодно: скільки надрукують, стільки і буде.

Тобто якщо дійдуть до тієї ситуації, коли бюджет виконати не можуть, з МВФ домовитися не можуть, і комусь вистрілює ідея, що треба таки друкарський верстат увімкнути і таким чином профінансувати бюджет. При такому сценарії, якщо користуватися трейдерським жаргоном, "гривня не матиме дна".

Українцям варто слідкувати за новинами по програмі МВФ — чи є співпраця, чи нема. Ми маємо розуміти, як це працює. Якщо нормальне співробітництво, то уряд має доступ до фінансування, може залучати гроші, бюджет більш-менш нормально фінансувати, ризику ввімкнення друкарського верстата немає, гривня більш-менш стабільна.

Якщо уряд не має цієї програми, у нього будуть періодично проблеми з фінансуванням бюджету, чим глибше у рік — тим гірше. У вересні настає період, коли треба віддавати великі валютні борги і там критично необхідна співпраця з МВФ, тому що важко уявити, що уряд зможе акумулювати ці гроші без цього.

Як зберігати заощадження? Люди загалом тримають заощадження у валюті, вони ж не тримають їх у гривні. Це абсолютно логічна поведінка, вироблена роками безвідповідальної економічної політики. Гривня за 25 років свого існування знецінилася у 10 разів. Так що зрозуміло, чому в ній ніхто гроші не тримає.

Дмитро Боярчук, виконавчий директор аналітичного центру CASE-Україна:

null

Ми не прогнозуємо якихось різких спадів. Тобто коливання навколо позначки 29 грн/$ плюс-мінус.

Основна причина полягає в тому, що у нас, по-перше, на сьогодні непоганий торговий баланс і хороші резерви.
Скоріше за все, буде відновлюватись попит на імпорт, це буде погіршувати торговий баланс. Але ми зараз не в тій точці, де можна було б очікувати якоїсь обвальної тенденції, якогось шокового сценарію.

У нас досить непогано тримаються наші ключові експортні потужності. В основному, на 40%, це продукти харчування. Цей попит нікуди не дінеться, і ціни, в принципі, будуть непогані. І врожай, навіть при тому, що він на 10% менший, — все одно перспективи хороші.

За короткий період торговий дефіцит стрімко розширитись навряд чи зможе, принаймні так, щоб було зовсім-зовсім погано. Тому наша думка така, що в поточних межах повернеться незначний девальваційний тиск, але він не буде різким.

По фінансовим потокам — поки що не видно, щоб вони покращувались. Дуже багато залежить від співпраці з МВФ. А поки що навіть перший квартал не виглядає так, що там буде відновлюватися співпраця, — хіба що приїде місія.

А без співпраці з МВФ нас серйозно не розглядають, навіть при тому, що є ймовірність, що світова економіка буде краще відновлюватися. У таких умовах ми можемо залишатися плямою, яку інвестори будуть обходити.
У таких умовах українцям однозначно варто диверсифікувати свої заощадження. Тому що ніхто не може чітко спрогнозувати всі ці тенденції. Зараз євро укріплюється у певній перспективі, тому що є таке розуміння, що буде покращуватися світова економіка.

Валютні спекуляції — це короткострокові речі. Є, звичайно, люди, які в певний момент поставили на укріплення долара і були праві. Але все дуже стрімко змінюється, і спрогнозувати, тим більше на рік — це досить невдячна справа.

Читайте також:
У Києві медикам довелося рятувати чоловіка, який одягнув гайку на статевий орган
11 квітня, 2021 неділя
У Києві медикам довелося рятувати чоловіка, який одягнув гайку на статевий орган
Бен Ходжес
11 квітня, 2021 неділя
Росія хоче брати Херсонщину і Кримський канал. Решта може бути відволіканням, - генерал Бен Ходжес
Юлія Мендель
11 квітня, 2021 неділя
"Англійська українська". Мендель потрапила у новий мовний скандал
Київ
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.79
  Купівля 27.79
  Продаж 28.02
 • EUR
  Купівля 32.92
  Продаж 33.32
 • Актуальне
 • Важливе
2021, понедiлок
12 квітня
16:31
В Україні з 13 квітня почнуть діяти нові умови двосторонньої торгівлі з країнами СНД
16:26
"Червона" зона: у Житомирі кафе та ресторанам дозволили роботу літніх майданчиків
16:25
24 тис. пачок цигарок. Польські митники затримали велетенську партію контрабанди з України
16:24
Друг Путіна Ротенберг володіє п'ятьма готельними комплексами в окупованому Криму, - росЗМІ
16:15
Артем Мілевський
Скандальний футбольний експерт закликав Мілевського піти з "Минаю"
16:14
Міннеаполіс
У Міннеаполісі - нові масові безлади, до міста введена Нацгвардія
16:10
газ
Дві компанії претендують на відібраний у Медведчука трубопровід, - АРМА
16:10
Партія Шарія
ОАСК розгляне позов "Партії Шарія" до СБУ
16:01
лавина
Рятувальники попередили про сніголавинну небезпеку в Карпатах
15:56
Кирило Шевченко
НБУ має спільне з експертами МВФ бачення бажаного результату, - Шевченко після зустрічі з директором євродепартаменту Фонду
15:54
Ірина Деха
Підіймати прапор і чути гімн країни - дуже велика гордість, - українська важкоатлетка прокоментувала свій тріумф на ЧЄ в Москві
15:53
Петро Порошенко
Немає нічого важливішого, ніж захист людей від пандемії: Порошенко закликає негайно скликати позачергове засідання Ради
15:53
У КМДА повідомили, коли відновлять набір першокласників до шкіл
15:51
"Кращі світові практики реалізовуватимуть в українських університетах": уряд дозволив іноземним ЗВО відкривати філії в Україні
15:44
Олександр Корнієнко
"Нехай постують!": Корнієнко радить нардепам харчуватися "святим духом" через закриття їдальні в Раді
15:33
фільм "Спас"
Український фільм про наслідки війни з РФ отримав підтримку фонду Шведського кіноінституту
15:29
НАЗК
НАЗК почало перевірку декларацій Зеленського, Шмигаля та ще 15 міністрів
15:21
Олександр Куницький
НАЗК склало 2 адмінпротоколи на нардепа-"слугу" Куницького
15:09
Наталка Діденко
Синоптик Наталка Діденко попередила про похолодання та мокрий сніг
15:04
Дмитро Пєсков
У Путіна відповіли США на заклики відмовитися від агресії проти України
14:58
портал "Дія"
Імітує портал "Дія" та пропонує "отримати 8 тис. грн": в Україні виявили підробний сайт, який краде дані кредитних карт
14:57
Дмитро Разумков
Разумков назвав умови, за яких журналісти зможуть знову працювати в кулуарах Ради
14:51
сталін
Росія не приховує своїх намірів
14:45
Верховна Рада
Стефанчук запропонував карати депутатів за порушення маскового режиму в Раді
14:41
Евандер Холіфілд
Холіфілд домовився про бій з екссуперником Тайсона: відома дата поєдинку
14:32
Славомір Новак
Суд у Польщі вирішив не продовжувати арешт екс-голови "Укравтодору"
14:29
пластуни присяга
Всесвітнім онлайн-марафоном пластуни відзначили 109-ту річницю Дня Першої Пластової Присяги 
14:26
СБУ
СБУ викрила керівництво "Сумиобленерго" на виведенні "у тінь" 80 млн грн
14:13
Ярослав Железняк
Раді пропонують заслухати Шмигаля, Хомчака й Степанова на закритому засіданні, - Железняк
14:07
Доставка їжі у локдаун: у Сінгапурі розробили роботів-кур’єрів
14:03
Колос - Олімпік
"Олімпік" встановив ганебне досягнення в УПЛ
13:54
вакцинація
В Україні п'ятеро людей отримали дві дози COVID-вакцини
13:48
Юлія Мендель
ОПУ надіслав запит на переговори з Путіним через загострення на Донбасі, Кремль заперечує отримання
13:48
пенсія
Пенсіонери до 1 вересня повинні будуть обрати банк для отримання пенсій, - Мінсоцполітики
13:41
Ексклюзив
Павло Клімкін
Павло Клімкін: Путінський режим за умов успіху української державності реально не має будь-яких шансів
13:41
Дмитро Чумак
Приснився сон прекрасний - Москва згоріла повністю: важковаговик, який став у Росії абсолютним чемпіоном Європи, опублікував у Instagram патріотичний пост
13:21
зона ООС
Загострення на фронті: внаслідок обстрілу окупантів загинув український військовий
13:12
Іран
Іран звинуватив Ізраїль в атаці на ядерний об'єкт і присягнувся "помститися"
13:07
Олександр Гвоздик
Український боксер Гвоздик прийняв рішення відновити кар'єру заради бою за титул чемпіона світу
13:06
Філіп Девідсон
Упродовж 6 років захопити Тайвань і стати світовим лідером, - адмірал США розповів про амбіції Китаю
Більше новин