Що чекає Білорусь у 2021 році

Дмитро Добрий
10 січня, 2021 неділя
11:23

Ситуація у наших північних сусідів (не плутати з північно-східними) наразі розвивається подібно до подій у комуністичний Польщі взимку 1981-1982 років. Велелюдні акції та страйки профспілки "Солідарність", яка змогла вивести людей на вулиці, але тоді ще не готова була брати владу, 13 грудня закінчилися впровадженням воєнного стану й зодягнутими у мундири телевізійними дикторами

Лідерів опозиції ізолювали, посилилася цензура і репресії. Аж до 89-го, коли в обмін на гарантії особистої безпеки та під ударом економічного цунамі влада вперше погодилася на чесний "круглий стіл" та вільні вибори. Польща стала Польщею.

Але спокійним цей період не був. Починаючи з 1982 року, таємна поліція викрала й закатрупила близько 100 дисидентів, а спроби збиратися на недозволені мітинги жорстоко зупиняли людолови з міліцейського спецпідрозділу "ЗОМО" (аналог Лукашенкового "ОМОНу").

Причина - обрана "Солідарністю" тактика ненасильницького і переважно законослухняного тиску на режим. Вона завжди довготривала і ґрунтується на принципі "малої крові". Наголос робиться на просвітницьку роботу й вичікування сприятливого моменту як всередині країни, так і ззовні.

Щоправда, момент цей може ніколи і не настати. Або ж опозиційні вожді його не помітять і не використають.

Проте "великої крові" ніби як не буде. Ніби як… Такої як під час розстрілів, побиття і арештів польських робітників, шахтарів і студентів у 1956, 1968, 1970, 1976 роках.

"Нормандський формат" по-білоруськи

Приблизно так, схоже, мислять і ті кілька горизонтальних структур, які займаються нинішньою білоруською революцією. Вони нікуди не поспішають і вважають, що диктатура Лукашенка посипиться сама, варто лишень особисто об’їхати провідні країни світу з проханням запровадити санкції й перекрити офіційному Мінську надання позик, експорт добрив і нафтопродуктів.

Саме тому народна президентка Білорусі, перекладачка з англійської й німецької за фахом Світлана Тихановська за 5 місяців перебування у цьому статусі відвідала більше столиць, ніж Олександр Лукашенко за останні 26 років свого безперервного правління.

При цьому її розміщений у Вільнюсі штаб не надто засмучується через відчутне скорочення кількості учасників щотижневих протестів й вимушене перенесення їх проведення з проспектів і площ на подвір’я спальних масивів. Основну ставку вони продовжують робити на міжнародне визнання нової, поки що віртуальної демократичної влади й заохочення іноземних партнерів держави Білорусь до того, аби в той чи інший спосіб змусити де-юре нелегітимного главу держави піти з посади. Зокрема називається Росія, називається Путін.

"Починаючи з вересня, з першої зустрічі (Тихановської - Авт.) з Емманюелем Макроном, йшлося про те щоб створити переговорну групу по Білорусі. Або переговорну площадку. Називалося кілька форматів й усі ці формати передбачають участь як західних держав, так і Росії. Макрон телефонував Путіну. Тоді вони не домовилися. Потім у справі Білорусі з Путіним розмовляла і Меркель. Відразу після зустрічі зі Світланою Курц (федеральний канцлер Австрії Себастьян Курц - Авт.) телефонував Путіну. Вони обмірковували різні комбінації. Це може бути Нормандський формат, це може бути Будапештський формат. Тут залежить від того, які групи країн приймають участь у вирішенні кризи", - каже радник Тихановської Франак Вячорка.

Чим потім дякувати демократично Заходу, зрозуміло. Згодою на багатомільярдні інвестиції, на приватизацію, на відмову від тотального розподілу й командно-адміністративної економічної системи, згодою на присутність західного капіталу, на реформи, на врахування думок Брюсселю, Берліну та Парижу. Але чого вимагатиме Кремль і на що з його своєрідного геополітичного меню готові погодитися противники Лукашенка? На програму "мінімум" у вигляді фінського варіанту - членство у ЄС без членства у НАТО? Чи на програму "максимум" з креатурами ФСБ-ГРУ-"Газпрому"-ВТБ-РПЦ та вищих щаблях? Й чому, власне, опозиція так старанно уникає питання про те, а що такого вони не проти запропонувати Москві, розраховуючи на її сприяння і допомогу?

"Ми готуємося до весни"

Силові органи теж не сидять склавши руки. Вони бажають остаточно зачистити протестне поле за рахунок одного дуже небезпечного для суспільства законодавчого нововведення - кримінальної відповідальності за національний біло-червоно-білий прапор або ж прикрас відповідної кольорової гами. Зараз за БЧБ дають адміністративний арешт чи штраф. Людей це жодним чином не зупиняє.

Тому в пропрезидентських медіа розгорнуто кампанію з підготовки громадської думки до прийняття присвяченого «нацистській символіці» закону. Депутати кишенькового парламенту, дозволена наука, Адміністрація президента і залежні від неї політологи повторюють одні і ті ж слова стосовно "неприпустимості героїзації" колаборантів часів Другої світової війни, забуваючи водночас, що видатний білоруський громадський і політичний діяч Клавдій Дуж-Душевський створив БЧБ-прапор задовго до війни Гітлера зі Сталіним, та й його самого однаково ув’язнювали що нацисти, що комуністи. Не розповсюджуватиметься, певна річ, дія нового закону і на російські дипломатичні представництва і місії. Дарма що вивішений на них триколор використовувався "Російською визвольною армією" генерала Власова.

Історична правда режим Лукашенка не обходить. Там займаються підміною понять і посилаються на передовий досвід ФРН, де за свастику та нацистську атрибутику, справді, серйозно карають.

"Як у Німеччині, з'явився ти з цим прапором - все, 5-10 років", - заявляє на телеканалі "Білорусь-1" провідний політтехнолог самопроголошеного президента Олексій Дзермант. Той самий Дзермант, котрий, окрім того, відповідає на ТБ за поширення антиукраїнської пропаганди.

Повна заборона усього біло-червоно-білого, безумовно, вимагатиме чогось схожого на воєнний стан де-факто. Може, і не з танками на вулицях, як 38 років тому в Польщі, але із новим широкомасштабним конвеєром політично вмотивованих розправ. Значно ширшим, ніж дотепер.

"Ми готуємося до весни. Знаємо, як буде розвиватися ситуація. Діяти будемо жорстко. Справедливо. Але жорстко. Будемо готуватися до гарячої війни, не виключаємо і такого варіанту подій під виглядом гуманітарної місії. Цей непростий період буде 1,5-2 роки", - не приховано залякує населення голова КДБ Республіки Білорусь, генерал-лейтенант Іван Тертель.

"Найпокірніше населення у світі", - каже своєю чергою про білорусів ексміністр внутрішніх справ Юрій Караєв, на чиєму сумлінні життя перших жертв революції.

Чи буде воно і далі "найпокірнішим"? Чи натомість перейде до рішучіших форм і методів боротьби?

Багато що залежить від того, наскільки глибоко кілька опозиційно-еміграційних центрів переосмислять досвід останніх місяців. Адже головні тактичні прорахунки і недоліки підготовчого етапу лежать на поверхні:

- Духівництво чомусь перебуває осторонь вуличного життя. Є звернення, благословення і напоумлення до обох сторін протистояння, є, навіть, анафема Лукашенка від Білоруської автокефальної православної церкви, одначе ми не бачимо священиків і ченців попереду протестувальників, а храми досі не використовуються для захисту й притулку демонстрантів, особливо постраждалих.

- Опозиція як слід не працює з держслужбовцями. З них один тільки посол у Словаччині Ігор Лещеня перейшов на сторону народу. Їхні резиденції не пікетують, їм не пишуть SMS і відкритих листів, їм не задають незручних питань, до не приходять на прийом з прямою трансляцією на Facebook чи YouTube.

- План загальнонаціонального страйку провалився, оскільки немає фонду виплати компенсацій страйкарям. На всіх, хто потребуватиме підтримки, звісно ж, коштів не вистачить. Однак, варто передусім подбати про співробітників найкритичніших в плані валютних надходжень підприємства і подбати про них. Решта ж за день-другий приєднається.

- Чудова ідея з "народними посольствами" як альтернативними осердями білоруського життя за кордоном так і лишилася ідеєю.

- Керівництво протестами представлено різнорідними, конкуруючими групами, тоді як питання створення єдиного опозиційного уряду і парламенту просто перезріло. Даний крок є насамперед символічним, але він би пришвидшив процеси, підвищив би їхню ефективність й посилив би довіру з боку народу.

Якщо такі уроки й надалі лишатимуться  не засвоєними, постане запит на принципово інших опозиціонерів. Вони не виходитимуть з прапорцями і кульками, а заходитимуть у приміщення органів державної влади, телецентри і на склади зі зброєю і боєприпасами. Тим більше, що визначальним рушієм протестів у Білорусі є непередбачувана поведінка Лукашенко, чиї вчинки стають чимраз небезпечнішими.  

Віддані присязі білоруси з погонами, як відомо, об’єдналися в ініціативу BY-POL, зосереджену поки що на поширенні в мережі компромату на найбільш одіозних карателів. Ними ж почато формування "основи майбутніх правоохоронних органів".

Читайте також:
Микола Княжицький
24 липня, 2021 субота
Росія і Зеленський одночасно почали боротьбу з українською мовою, - Княжицький
Микола Чаус
Автор Віталій Портников
23 липня, 2021 п'ятниця
Віталій Портников: Cуддя Чаус - нова стара проблема Зеленського
Меркель
22 липня, 2021 четвер
Меркель про "Північний потік-2": "Російська сторона сказала мені, що не хоче використовувати енергетику як зброю"
Київ
+25
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.95
  Купівля 26.95
  Продаж 27.2
 • EUR
  Купівля 31.67
  Продаж 32.09
 • Актуальне
 • Важливе
2021, субота
24 липня
23:09
Кива обіцяє масові заворушення на чолі з Медведчуком
22:35
Українець загинув в дорожній аварії у Польщі
22:13
ЗМІ назвали ім'я затриманого за хабар в 1 млн заступника голови облради Харківщини
21:47
На Рівненщині після укусу змії ушпиталили 12-річного хлопчика
21:23
Підозрюваному в мільйонному хабарі заступнику голови Харківської облради обрали запобіжний захід
21:00
Лісові пожежі перекинулися з Карелії на Фінляндію
20:40
Окупанти "ЛНР" заборгували за воду 170 млн й різко скоротили її подачу населенню
20:11
На Тернопільщині відреставрували єдиний в області орган
19:50
Противники "ковідних сертифікатів" вийшли на протест у Парижі
19:27
В Харкові помер поранений боєць 57-ї бригади
19:05
На столичній площі Лесі Українки одночасно зіткнулися 4 авто
19:00
Інфографіка
Олена Костевич
Олімпіада-2020: За кого українцям вболівати 25 липня
18:44
Озброєні люди позбавили ексдружину Ротенберга вілли у Франції
18:21
У Маріуполі відсвяткували День Нептуна
17:54
Росія обмежила імпорт помідорів з Білорусі
17:33
ЛГБТ-прайди цьогоріч розпочалися з Кривого Рогу
17:02
Армія України отримає від США в 12 разів менше, ніж армія Афганістану, - Андрій Білецький
16:45
Дар'я Білодід (друга справа)
Олімпіада-2020: Який вигляд має медальний залік Ігор у Токіо
16:13
На фестивалі у Боярці покажуть реконструкцію боїв УГА та УПА
15:50
Ексклюзив
Зеленський має їхати до Вашингтону з відмовою від формули Штайнмаєра , – Раміс Юнус
15:43
Андрій Андрейків
"Закликаючи Росію не використовувати газ як зброю, Меркель тим самим уже визнає, що газ є зброєю", – правник Андрій Андрейків
15:15
Ділки з Волині незаконно постачали бурштин до Еміратів. Проведено 16 обшуків
14:54
РНБО
В уряді назвали причину санкцій проти російського інтернет-магазину модного одягу
14:48
коронавірус
На Львівщині підтвердили три випадки штаму "Дельта"
14:28
Дар'я Білодід
Твоє олімпійське золото ще попереду: Зеленський привітав Білодід з нагородою Ігор у Токіо
14:00
Джо Байден
У США рейтинг підтримки Байдена впав найнижче за півроку
13:41
Пожежа, Кривий Ріг
У Кривому Розі сталася пожежа у будинку для літніх людей
13:23
Ігор Коломойський
У США анонсували нові санкції проти Коломойського
13:10
Володимир Огризко
"Бій проти "Північного потоку-2" триває, і навіть  те, що він майже добудований, не є крапкою в цій війні", − Володимир Огризко
12:51
Дар'я Білодід
Олімпіада-2020: Білодід принесла Україні першу медаль Ігор у Токіо
12:20
SkyUp, бортпровідниці
Український лоукостер перевдягне бортпровідниць у кросівки замість підборів
11:51
посольство США
США пообіцяли призначити посла в Україні найближчим часом
11:32
Дар'я Білодід
Олімпіада-2020: Українка Білодід не змогла вийти до фіналу Ігор у Токіо
11:02
Вірмено-азербайджанський кордон
На кордоні Азербайджану та Вірменії відновилися збройні сутички
10:43
США нададуть Афганістану військову допомогу на $3,3 млрд
10:18
Павло Коростильов
Олімпіада-2020: українець Коростильов зупинився за крок від нагороди
09:51
Микола Княжицький
Росія і Зеленський одночасно почали боротьбу з українською мовою, - Княжицький
09:21
вакцинація на арені львів
Щеплення від коронавірусу отримали 3 млн українців, - МОЗ
08:49
Олімпіада-2020
Олімпіада-2020: посольство РФ у Японії зажадало прибрати Крим з карти України
08:30
коронавірус
В Україні за добу виявлено 745 нових випадків COVID-19
Більше новин