Бізнесу заважає недовіра
Три основних перепони для економічного зростання України тут і зараз
Трохи повізіонерствував. Спитали (іншою мовою, звісно): "Назви три основних перепони для економічного зростання України тут і зараз". Питання з циклу Що-Де-Коли-бліц, тобто, на роздуми 30 секунд, як скажеш, так і буде. Тут або раніше думав на цю тему і маєш відповіді, або вмикай голову на повну, тут і зараз, бо потім не буде. Але таке.
Відповів приблизно так, у перекладі.
- Тиск правоохоронних органів на бізнес, особливо на малий та середній.
- Надмірні, заплутані та суперечливі одне одному закони та регуляції – це причина, чому маємо пункт 1).
- Недовіра бізнесу до споживачів та навпаки, в широкому сенсі недовіра взагалі — це причина, чому маємо пункт 2).
Не знаю, чи то кудись піде, і чи візьмуть до уваги взагалі, то й нехай, наша візіонерська справа сказати.
Якщо про методи та дії, то ключовий тут третій пункт, з нього випливають всі інші й взагалі проблема економічного зростання саме в ньому, і з нього треба й починати. Будувати довіру.
Building trust is a key.
Читайте також: Як отримати конфісковані та арештовані активи Росії за кордоном
Виконувати зобов’язання, навіть коли змінюються обставини (наша, українська, дуже розповсюджена ситуація – "та мало що обіцяв, це коли було, ситуація змінилася, обставини інші"), допоки не домовилися про інше. Домовлятися. Зважати на одне одного, коли робимо домовленості, перестати сприймати договори як гру з нульовою сумою (якщо один виграв, то інший програв). Намагатися виконувати зобов’язання навіть за форс-мажорів, та припинити називати кожну зміну обставин форс-мажором.
"Платити борги", якщо звести до однієї фрази - тобто виконувати зобов’язання, попри нашу часту мантру "борги платять лише боягузи". Вибудовувати на рівні суспільства культуру, де невиконання зобов’язань - це тяжка провина в сприйнятті оточення, те, за що має бути соромно, сором - досить непоганий стимул чогось не робити.
Якщо без пафосу, то, цитатою Митця: "Макаренко казав: намахувать непедагогічно, якщо не можеш зробити, так і кажи, а не намахуй".
І це з завдань, які не виконати одномоментно, однією чи декількома рішучими діями чи постановами, - це про зміну ставлення та, може, навіть світосприйняття. Це довга робота, соррі за банальність.
Про автора. Євген Дубогриз, фінансовий експерт
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.
- Актуальне
- Важливе