Путіна не зупинять санкції, це зробить лише зброя
Поки в Україні повним ходом йде війна, Захід «активно» накладає на Росію санкції. І чого ці санкції тільки не торкалися, але так і не принесли бажаного результату.
«Вголос» розпитав голову Комітету економістів України Андрія Новака про те, на що ж таки вплинули ці санкції, чи відчули на собі пересічні росіяни наслідки війни з Україною і чого варто ще чекати з боку ЄС і США.
Пане Андрію, як санкції США і ЄС вплинули на економіку Росії?
Санкції, які були застосовані проти агресора Російської Федерації, вони наразі торкнулися лише загальних макропоказників, при чому незначною мірою. Також санкції зупинили ріст російської економіки, ріст ВВП, який в цьому році буде, як мінімум нульовим або навіть з великими мінусом. Ці санкції спровокували досить серйозний відтік інвестицій, також вони дещо знизили фондові індекси і вплинули на незначну девальвацію російського рубля.
Однак до рівня пересічних росіян ці санкції ще не дійшли, але якщо РФ надалі буде продовжувати свою агресію в Україні, а очевидно так воно і буде, то Європа і США будуть змушені накласти на Росію санкції, які будуть більш жорсткішими і якщо вони торкнуться головної сфери російської економіки, а це енергетичний сектор, то це і справді вплине на стан російської економіки. Також такі санкції вже зможуть потроху відчувати і рядові росіяни. Розумієте, санкції проти енергетичної сфери Росії спровокують подальше падіння індексів, а найголовніше подальшу девальвацію рубля. А саме рубль і його купівельна спроможність, яка знаходиться в кишені кожного росіянина, дасть можливість відчути наслідки війни з Україною.
Які галузі найбільше постраждали він цих санкцій?
Найбільше від тих санкцій постраждав певною мірою фінансовий сектор, це російські банки, також постраждав військово-промисловий комплекс і авіакосмічна галузь. Тобто, це поки що вплив технологічний і науковий.
Чи таки наважаться в ЄС запровадити новий пакет санкції для Росії і на що саме, на які галузі чи підприємства, він буде спрямований?
Я думаю, що ці санкції вже будуть торкатися головної сфери російської економіки – енергетичної. Наразі невідомо, чи торкнуться вони головної російської компанії «Газпрому». В принципі, зараз вже не залишається ніякої іншої сфери крім енергетичної, щоб застосувати санкції, які були б дієвими і суттєвими.
Для того, щоб запровадити санкції, зроблено більше, ніж достатньо, бо фактично Росія вже неприховано ввела свої війська на територію України і веде фронтальну війну своїми збройними силами. Тобто мова вже йде не про підтримку сепаратистів, а про наступ російської армії. Тому для світу вже цілком достатньо аргументів, щоб ввести ці санкції і нарешті вплинути на Росію.
Пане Андрію, а як запроваджені санкції впливають на саму Європу?
На перших етапах застосування санкцій б’є по обох сторонах, але потім країни, які застосовують санкції, розуміють, що на Росію не можна розраховувати в перспективі. Це і спонукає країни, які застосовують проти Росії, переорієнтовувати свої ринки збуту і переорієнтовувати джерела забезпечення себе газом і нафтопродуктами. Тому з часом і Європа і ті країни, які застосували проти Росії санкції, зроблять свою економіку менш залежною від російської економіки і таким чином будуть поступово відмовлятися від співпраці з російськими компаніями і від російських енергоресурсів і таким чином поступово російська економіка опиниться в стані ізоляції від розвиненого світу.
Чи може власне фінансовий бік справ, як-от французькі вертольотоносці «Містралі», які мала отримати Росія, впливати на те, що Європа не поспішала тоді і не поспішає зараз запроваджувати наступні санкції?
Звичайно, що європейським компаніям чи країнам, які мають якісь замовлення від Росії, їм звісно шкода і вони не хочуть втрачати прибуток, доходи, клієнта. Але з певного моменту, коли агресія переходить будь-які межі і гине дуже багато людей, то звісно, що економічні аргументи відходять поступово на другий план. Це відбувається довго, боляче, але все ж таки відбувається. І після продовження російської агресії і вторгнення російської армії в Україну, я думаю, що Європа і світ будуть брати за основу не економічні розрахунки, а розрахунки на те, щоб приборкати агресію Росії, бо це вже стає фактором небезпеки і для Європи, і для загальносвітової небезпеки, бо Російська Федерація дуже мілітаризована.
Які з цих санкції можуть зупинити Росію і чи взагалі зараз це ще можливо зробити?
На скільки я бачу, то Путін не керується логікою ні політичною, ні економічною, він керується тільки своєю «особливою» логікою самозбереження. Саме через це він вирішив зупинити прояви свободи у сусідній країні, щоб не дай Бог ті прояви свободи не реалізувалися в самій Росії, бо це 100-відсотково припинить владу Путіна в Росії. Тому це - як форма захисту, і логіки в цьому не має і ніякі економічні розрахунки і втрати російської економіки він не бере до розгляду. Думаю, що Путіна не можуть зупинити економічні санкції, це може зробити лише зброя. Перший варіант, це – військова перемога над РФ, другий варіант це історичні закономірності зміни влади в Росії, які говорять про те, що зміна влади там відбувається лише після місцевого перевороту. Тобто потрібна воля російського народу.
Розмовляла Ольга Куровець, «Вголос»
- Актуальне
- Важливе