Нідерландський референдум: можливі наслідки

Олег Витягов
24 січня, 2016 неділя
18:01

Ідея "прямої демократії", як свідчить історія України, набагато ближча українському, а ніж нідерландському народу

Як відомо, 6 квітня 2016 року у Нідерландах відбудеться референдум щодо законодавчих рішень. Предмет референдуму - Угода про асоціацію між Україною та ЄС. Хоча у Нідерландах запевняють: йдеться зовсім не про українські інтереси, а про нідерландський євроскептицизм, здається, в Україні мало хто вірить подібним заявам.

Підстав для українського скепсису більш ніж достатньо. За два роки українці добре обізнані з методами російської пропаганди, наслідком якої стали анексований Росією Крим та війна на Донбасі. Тому для мене, переконаний, як і для багатьох українців, дивно, що законопроект, який внесено у нідерландський парламент ще у 2005 році (!) був проголосований лише у 2014 році, а набув чинності з 1 липня 2015 року. За твердженням нідерландських політиків та експертів ідея «прямої демократії» - спроможності виборців безпосередньо впливати на політичні рішення – у Нідерландах вельми популярна. Окей! Тоді з якого дива, громадська організація  GeenPeil. так сильно занепокоїлася Угодою про асоціацією ЄС з Україною? Уявіть, наскільки "занепокоєною" (можливо, правильніше було написати "мотивованою"?) була ця організація, якщо після "багаторічної боротьби" нідерландського народу за запровадження ідеї "прямої демократії" саме референдум щодо України стане першим "коригуючим" референдумом (об’єктом його є законодавчої ініціативи, які вже пройшли процедуру схвалення, але ще не набрали чинності) в Голландії. За 10-ть (!) років "боротьби" у нідерландців не має іншого питання для референдуму, як Угода про асоціацію з Україною?

Поряд з цим за час оголошення про референдум,  у жовтні минулого року, знайшлося лише два нідерландські депутати від партії D-66 (Шурд Шурдмем і Куйс Верхувен), які запідозрили впив Росії на референдум та звернулися із відповідним запитом до МЗС Нідерландів. Ініціатива непогана. Проте сподівань на швидке з’ясування обставин, які передували прийняттю законопроекту в 2014-му та збору підписів, особисто у мене практично не має. До того ж ініціативи D-66 у самих Нідерландах дуже часто мають зворотню дію: партія є епатажно-популістською.

І ґрунтується це переконання не на банальному песимізмі ("зрада", "все пропало"), а має воно цілком реальні підстави. По-перше: в Голландії потужне російське лобі, яке свою історію веде ще з часів Івана Грозного, коли між державами встановилися тісні торгові відносини. Тричі Голландію відвідував російський цар Петро І, який навчався корабельній справі у нідерландський майстрів. У Нідерландах – справжній культ російської принцеси Анни Павлівни, сестри Олександра I, яка відмовилася виходити заміж за самого Наполеона, проте погодилася стати дружиною нідерландського короля. Проте, не має сенсу заглиблюватися у історичні аспекти, на сьогодні Голландія – один із найбільших торгівельно-економічних партнерів Росії (За результатами торгівельно-економічного співробітництва в 2013 році Росія займала 8-ме місце серед зовнішньоторговельних партнерів Нідерландів. Доля Росії у зовнішньоторговому обороті Нідерландів складала 3,4%). По-друге: не зважаючи на 193 загиблих пасажирів-нідерландців літака Malaysia Airlines, який був збитий ракетним комплексом "Бук" російського виробництва 17 липня 2014 року, 50% громадян Нідерландів, яких опитав місцевий громадський телерадіомовник EenVandaag, впевнені, що на консультативному референдумі 6 квітня проголосують проти ратифікації парламентом Угоди про асоціацію ЄС з Україною. По-третє: Згідно цього ж опитування 53% респондентів заявили, що обов’язково прийдуть проголосувати на референдумі. Таким чином, відмітку у 30% виборців, необхідних для призначення референдуму таким, що відбувся, буде пройдено.

Хтось зауважить, що закон не зобов’язує уряд Нідерландів вносити пропозицію щодо скасування чи розірвання вже підписаної Угоди. Навіть за негативних підсумків референдуму. Це так, але... Не варто сильно розраховувати на подібний сценарій. На тлі політичного тиску в Голландії уникнути повторного затвердження Угоди нідерландським парламентом навряд чи вдасться.

Більше того: політичний тиск на нідерландських політиків по мірі наближення 6 квітня буде лише наростати. Постановочний відеосюжет (за даними українських спеціалістів в області кібербезпеки, процес розкрутки якого проводився з території Росії), в якому буцімто бійці полку Нацгвардії "Азов" в балаклавах, з автоматами на фоні українського прапора роблять заяви українською та англійською мовою з погрозами на адресу Нідерландів, мовляв, у випадку, якщо референдум буде для України негативним, азовці помстяться громадянам Голландії – лише перша ластівка.

Провокації, шантаж, підкуп, замовні статті в нідерландських і міжнародних ЗМІ, активне використання для провокацій соціальних мереж - усе це ще попереду. До того ж не варто забувати: закінчується термін діяльності Генеральних штатів (парламенту) Нідерландів. Восени у Нідерландах мали би відбутися чергові парламентські вибори. Тому – з одного боку – впливові партії не стануть активно виступати з протидією популістським гаслам, а з іншого – не стануть противитися результатам і намагатися піти всупереч волі народу. В цьому – особлива драматургія ситуації з точки зору України.

Негативний результат нідерландського референдуму може мати непередбачувані наслідки - як для України, так і Європейського Союзу. Затримка у ратифікації Угоди, звісно, не відкине Україну в обійми Росії. Проте він може стати поживним ґрунтом для поширення серед українців ідей євроскептицизму та економічного протекціонізму (адже реальних позитивних результатів від запровадження зони вільної торгівлі з ЄС пересічні українці не відчули і найближчими роками навряд чи відчують).  І це на тлі того, що ще на зорі україно-російського конфлікту в українському експертному середовищі активно обговорюється ідея загальнодержавного референдуму щодо визнання референдумів про незалежність, проведених на територіях окремих районів Луганської та Донецької, непідконтрольних Києву. Ця ідея - після прогнозовано негативних для України наслідків нідерландського референдуму - має всі шанси набути значної підтримки серед українців, а це (в свою чергу) може повністю нівелювати Мінські домовленості. 

Ідея "прямої демократії", як свідчить історія України, набагато ближча українському, а ніж нідерландському народу (нагадаю, що референдум 6 квітня – це п’ятий референдум в історії Нідерландів – починаючи з XVIII століття). Тому ЄС не вдасться відгородитися від проблеми голландського референдуму застереженням Голови Єврокомісії Жан-Клода Юнкера про те, що негативний результат референдуму зіграє на користь Росії. Україна як ніколи потребує дій ЄС, а не слів. Але слабкість ЄС, на жаль, полягає у необов’язковості подібних засторог і у відсутності механізмів впливу на позицію окремо взятих Нідерландів з боку ЄС. Адже у 2005 році на національному референдумі Нідерланди – нагадаю – провалили питання про Конституцію Євросоюзу...

 

Теги:
Читайте також:
Київ
+12°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.43
    Купівля 39.43
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.25
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 квітня
00:10
Канада надасть близько $12 млн на виробництво БПЛА й закупівлю снарядів для України
00:09
Ввечері 26 квітня Росія атакувала Україну ракетами
2024, п'ятниця
26 квітня
23:49
У лікарні помер поліцейський, поранений 4 квітня у Харкові
23:04
Іспанія
БМП, боєприпаси та ракети для Patriot: Іспанія передасть Україні новий пакет допомоги
22:43
Військовий літак Іл-20М КООТ-А
Німеччина підіймала свої винищувачі для перехоплення російського літака
22:19
Король Чарльз III
У Букінгемському палаці оголосили про повернення короля Чарльза до публічних заходів
21:57
грузія
У Грузії член керівної партії "Грузинська мрія" виступив проти закону про "іноагентів"
21:55
Ексклюзив
Охоплені практично всі порушення прав людини, які на сьогодні існують в Україні: адвокатка Пушина про звіт Держдепу США
21:51
Оновлено
Вступ України до ЄС і НАТО, санкції проти РФ, та спільне виробництво БПЛА: очільниця МЗС Латвії Браже провела перемовини з Кулебою
21:29
F-16
Бельгія передасть Україні винищувачі F-16 уже цьогоріч
21:26
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Обхід ворогом Часового Яру, оборона Очеретиного та американська допомога. Воєнні підсумки тижня
21:23
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів: 4 людини постраждало. У ОВА заявили про звільнення
21:09
Мелітополь
У Мелітополі окупанти видали паспорти РФ 14-річним дітям, які залишились без батьківського піклування, - Лубінець
20:35
міністр оборони США Ллойд Остін
США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні на $6 млрд
20:23
Огляд
"Каскадер"
Покласти "Крашанку" під "Вуаль": що подивитися на вихідних
20:23
Анонс
Лауреат премії Букера Деймон Ґелґут та лауреат Frontline Club Prize Анджан Сундарам
В Києві поговорять про Україну, Південну Африку, Індію та краще розуміння один одного
20:14
Володимир Зеленський на Чернігівщині (6 квітня 2024 року)
З початку року РФ вдарила по Україні 9 тисячами керованих авіабомб: Зеленський наголосив учасникам "Рамштайну" на необхідності Patriot
20:04
Оновлено
міська дитяча клінічна лікарня №1
У Києві через ворожу провокацію евакуювали дві лікарні
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 793-го дня війни: ГУР знищило російський гелікоптер в Москві і здійснило масштабну кібератаку на сервіси партії "Единая Россия"
20:00
OPINION
Василь Зима
Смерть, як і любов — дуже великі сили
19:50
Херсонська область
На Херсонщині обмежили відвідування низки територій. Перелік
19:44
3 окрема штурмова бригада, ЗСУ
За добу Сили оборони відбили 23 ворожих атаки на Авдіївському напрямку
19:36
Джозеф Байден
Байден назвав термін відправки зброї в Україну
19:30
Ексклюзив
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Коли "СВО" для росіян відійшло на другий план через економічні проблеми, влада РФ "увімкнула" теракти, - соціолог Шульга
19:16
Взяти Часів Яр в оперативне оточення: в ОСУВ "Хортиця" розкрили плани російської армії
19:10
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на дорозі
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на проїжджій частині
18:59
Ексклюзив
Карта бойових дій: Авдіївка
Найскладніша ситуація на фронті у напрямку Авдіївка - Покровськ, - депутат міськради Дружківки
18:49
Росія поновила постачання нафти до Індії, – Reuters
18:48
Українська команда перемогла на міжнародному хакатоні зі штучного інтелекту
Українські підлітки перемогли на міжнародному хакатоні з ШІ: який проєкт представили
18:43
Бустерна доза
У Британії вперше у світі почали тестування на людях вакцини від раку шкіри
18:30
Ексклюзив
Суровкін і Шойгу на нараді з Путіним
Арешт заступника Шойгу навряд чи свідчить про розкол російських "еліт", - соціолог Шульга
18:11
протести у Грузії, закон про "іноагентів"
У Грузії опозиція анонсувала масштабний мітинг проти закону про "іноагентів"
18:09
OPINION
Сашко Лірник
"А все решта — вороги та сміття?"...
18:08
Книжка Романи Романишин та Андрія Лесіва "Куди і звідки"
Переклади двох українських книжок потрапили до списку найкращих дитячих видань у Японії
17:56
Ексклюзив
Валерій Залужний
"Це робить його суперваговитою фігурою": політолог Цибулько про Залужного на посаді посла у Великій Британії
17:51
Єдина Росія
Українська розвідка здійснила кібератаку на сервіси партії "Единая Россия"
17:51
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
РФ уперше за довгий час вивела в Чорне море 2 підводні ракетоносії
17:50
"Російськомовні квіри у Берліні у XVIII-XXI століттях"
Росіяни перепросили, що внесли Лесю Українку до книжки про російськомовних квір-людей
17:24
Олександр Яковець
Зеленський звільнив командувача Сил підтримки ЗСУ Яковця
17:23
наручники
Російського журналіста Forbes затримали за репост публікації про події в Бучі, йому загрожує до 10 років тюрми
Більше новин