![15 пересувних автотранспортних майстерень 15 пересувних автотранспортних майстерень](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/347000_348000/347150_451127440_906349008199656_4037384120292348459_n_new_80x50_0.webp)
Чи є українізація без Фаріон?
Уже котрий день суспільство живе серією скандалів від пані Скандал — експолітикині Ірини Фаріон. І хотілось би забути про цю жінку, яка сипле сіль на рани травмованого війною суспільства
Але хотілось би поговорити на важливу тему: чи є українізація без чорноротої пані з яскравим шлейфом КПРС? Бо ж чимало прихильників подібних випадів упевнені, що після зникнення цієї телеграм-радикалки всі ми одягнемо косоворотки й будемо підспівувати "за деньги да", прости Боже, Інстасамці.
Де ласа до хайпу жінка таки стратила?
Найперше, варто взяти на увагу жахливий вчинок — Фаріон взяла та опублікувала листа з персональними даними свого прихильника з окупованого Криму. Наступного дня студент факультету української філології Максим Глєбов записував відео для ФСБ про екстремізм і спростовував те, що він чекає ЗСУ в Севастополі.
Десять років нашої війни з РФ є неписане правило — отримуєш інфу з окупованих територій — блюр фотки, замальовуй прізвища і не поповнюй обмінний фонд. Бо лише цивільних у застінках численних російських катівень зараз майже десять тисяч осіб. Ми знаємо, як тяжко потім визволяти їх нашим правозахисникам, і на які поступки доводиться іти, аби витягнути на волю якогось цивільного — віддавати Цемаха, харківських терористів, "беркутів", які стріляли людей, наче горобців у провулках поблизу Майдану.
Читайте також: Що не так з Іриною Фаріон? Чому варто припинити хейт піхотинців і зайнятися тилом
Натомість Ірина Дмитрівна на прохання затерти прізвище у звичному стилі послала людей іти лісом і лишила листа з прізвищем у відкритому доступі.
Фото: Телеграм
Тепер вона ще обіймає посаду викладача у "Львівській політехніці" — і хто зна, може, російським кураторам уже полетіли персональні дані студентів, які прийшли на мітинг з вимогою відставки Фаріон. Там у кожного другого як не родич в ЗСУ, так хтось пережив окупацію — а отже, шалене поле для тиску, маніпуляцій та залякувань.Фото: Суспільне Львів
А, по-друге, для тих, хто не вірить у те, що студент Максим в Криму міг таки бути — ось вичерпне пояснення від викладачки КНУ та Києво-Могилянської академії Альони Романчук. Фактчекерка вичерпно пояснює, для чого окупантам "потьомкінський" факультет української філології. Для того, аби на засіданнях ООН, гуман-райтсів і амнесті інтернешенел завжди говорити про мультикультуралізм та повагу до національних меншин.
Тому язиката Ірина Фаріон уперше потрапила у штангу. І фактично підставила людину — здала її своїми діями на підвал, допомогла РФ зачищати будь-які паростки українства на окупованих територіях. І залякувати молодняк, який роздумує, який паспорт брати для подальшого життя.
Читайте також: Яке значення має приватна думка Фаріон? На що вона впливає?
Ще більше надихнула Росгвардію та ФСБ активніше моніторити українських підлітків, які з тих чи інших причин поки лишаються на окупованих територіях. Чи варто зайвий раз нагадати історію про те, як двох підлітків в окупованому Бердянську – Тиграна Оганнісяна та Микиту Ханганова – убили російські снайпери цього літа? Їхні тіла досі не видали родичам для поховання. А перед фізичним знищенням окупаційна влада кілька місяців переслідувала, катувала і залякувала підлітків, бо вважала їх прихильниками України та диверсантами ЗСУ.
Але найголовніше — це соплі й крики про те, що без випилювання Фаріон із публічного простору українство десь стане, загнеться і тихо помре у куточку.
Я покажу одне фото часів, коли Ірина Дмитрівна була депутаткою і не цуралась обіймів із Вадимом Новинським — проросійським олігархом, спонсором РПЦ в Україні та топовим діячем Партії Регіонів. Пані-депутатка мило воркувала із представником ворожого табору.
Фото: Відкриті джерела
Я ж принагідно нагадаю головні віхи українізації До і Після депутатства Фаріон.
- Програма "Територія А" з ведучою Анжелікою Рудницькою закохала підлітків 90-х в українську музику. А український дубляж культових "Друзів", "Беверлі Хіллз", "Альфа", "Сімпсонів" — буквально вирвав мільйони українських підлітків із лап зросійщення, в яке потрапили їх батьки. Зараз саме це покоління в основному сидить в багні донбаських окопів. Це воно ходило на дві революції, на мітинги захисту української мови й відчайдушно пручалось спробам закрити капкан плюралізму за російськими лекалами.
- Україномовна Ірина Білик першою об‘єднала Схід і Захід разом. Її "Ти мій" і "Серце" співали підлітки в Донецьку і в Києві. Потім цю хвилю підхопили наші гранди — Океан Ельзи», ТНМК, Тартак, Бумбокс та Скрябін.
- Важливий буст українізації — наші книговидання, які продирались крізь засилля російської літератури, а нині зберегли себе і видають книжки під бомбами та артударами. Нас українізували Жадан, Лесь Подерев'янський, Забужко, Любка. Нас урешті підсадили на думку, що це можна, потужні хвилі "Червоної рути", а потім "Країни мрій" та "Бандерштату".
- Якщо говорити про політичну сферу — варто віддати належне Віктору Ющенку. Він уперше порушив питання на національному рівні. Далі його раніше російськомовний соратник Петро Порошенко зробив українську частиною свого фірмового впізнаваного образу.
- Важлива віха потужної українізації — український дубляж, обов’язковий з 2006 року. Скільки крику було від проросійських політиків, від бізнес-діячів а-ля Олександр Ткаченко, хихотінь з боку кореспондентів Лєнти.ру а-ля Іван Яковина.
- На такий же опір наштовхувалися закон про мовні квоти щодо аудіовізуальних творів 2017 року та закон про мову 2019 року. Але глуху стіну проламали адекватні депутати і громадянське суспільство, і це дало свій ефект.
- Так стало модним наше нове українське кіно. Так сотні людей пішли робити кар’єри в "Підпільний стендап" і пробувати себе в україномовному ютубі та нашому TikTok.
- Все це відбулось тому, що виник попит, низинна потреба і прийшов час змін, які уже не можна спинити. І найцікавіше, що рушіями цих змін стала аж ніяк не одна львівська пані, яка ніжно посміхалась до Новинського.
Спеціально для Еспресо
Про авторку: Марина Данилюк-Ярмолаєва, журналістка
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.
- Актуальне
- Важливе
![Дмитро Пєсков Дмитро Пєсков](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/251000_252000/251681_peskov_gettyimages_new_80x50_0.webp)
![фейк фейк](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/300000_301000/300212_GettyImages-1365566546_new_80x50_0.webp)
![ЗСУ війна фронт ЗСУ війна фронт](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/296000_297000/296719_1_new_80x50_0.webp)
![Леді Гага, Олімпіада-2024, церемонія відкриття Леді Гага, Олімпіада-2024, церемонія відкриття](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/347000_348000/347133_GettyImages-2162913584_new_80x50_0.webp)
![Дональд Трамп Дональд Трамп](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/332000_333000/332631_trump_reuters_new_80x50_0.webp)
![Володимир Огризко Володимир Огризко](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/222000_223000/222325_Volodimir_Ogrizko_rudenko.kiev.ua._new_80x50_0.webp)
![Оленівка - наша Катинь Оленівка - наша Катинь](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/250000_251000/250913_2022-07-30T124407Z_1724509590_RC2CMV9DDGAA_RTRMADP_3_UKRAINE-CRISIS-PRISON-RALLY_new_80x50_0.webp)
![Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/258000_259000/258035_IMG_0156_new_80x50_0.webp)
![москва червона площа москва червона площа](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/275000_276000/275787_moskow_gettyimages_new_80x50_0.webp)
![метро Харків метро Харків](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/241000_242000/241958_metro-harkiv_metro.kharkov.ua_new_80x50_0.webp)
![переможні новини переможні новини](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/313000_314000/313637_GettyImages-1390327377_new_80x50_0.webp)
![Лукойл Лукойл](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/272000_273000/272950_lukoil-isab_ap_new_80x50_0.webp)
![](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/311000_312000/311613_chernoe_more___new_80x50_0.webp)
![ракета "Довгий Нептун" ракета "Довгий Нептун"](https://static.espreso.tv/uploads/photobank/335000_336000/335571_Obrazets-oblozhky444-4_new_80x50_0.webp)