Ексклюзив

Чи працює держрегулювання цін на пальне. Експертне опитування

22 травня, 2021 субота
07:49

Торговельна надбавка у ціні за 1 л бензину має становити не більше 5 грн, а за 1 л дизпального — не більше 7 грн, вирішив уряд 14 липня

Зміст
"Запровадження урядом граничних торговельних надбавок на паливо – це вимушений і тимчасовий захід на період карантину. Це відповідь на необґрунтоване зростання цін на пальне в роздрібних мережах", — пояснив Ігор Петрашко, який тоді ще був міністром економіки.

За його словами, уряд за конкуренцію, але проти маніпуляції цінами.

Мережі WOG та OKKO, а за ними — Socar і KLO припинили продаж преміального палива.

У Мінекономіки пояснили, що постанова не поширюється на брендове пальне.

Журналістки Ольга Чайка та Софія Когут з "Еспресо" поцікавилися у економістів, як вони оцінюють рішення уряду запровадити державне регулювання цін на пальне і до яких наслідків це призведе.


Агія Загребельська, колишня державна уповноважена Антимонопольного комітету України, співзасновниця "Ліги антитрасту":


Постанова Кабміну передбачає, що Нафтогаз фактично буде встановлювати максимальну ціну, за якою має реалізовуватися А95 та дизельне пальне.

Мінекономіки надало роз’яснення, що нібито преміум-пального ця постанова не стосується. Однак у самій постанові нічого з приводу цього немає. Відповідно, роз’яснення Мінекономіки не можуть вносити жодних змін до постанови.

Тому, якщо орієнтуватися на постанову, то вона передбачає, що ціни мають бути не вище тієї планки, яка фактично встановлюватиметься Нафтогазом. А якщо орієнтуватися на роз’яснення Мінекономіки, то це не стосуватиметься преміум-сегменту.

У постанові Кабміну враховуються лише витрати на закупівлю пального, тобто це міжнародні котирування, до яких Нафтогаз має прив’язувати ціну, яку він буде встановлювати, і акцизні податки і збори. Тобто будь-яких витрат на логістику, утримання комплексів тощо постанова Кабміну не передбачає.

Я так розумію, Кабмін мав на увазі, що в ці 7 грн торговельної надбавки мають входити всі інші витрати: і прибуток компанії, і заробітна плата, і електроенергія, і логістика тощо. На мій погляд, це не схоже на реальність.

Які причини введення держрегулювання? Я думаю, що уряд розумів: якщо економічні фактори, які можуть спричинити зростання цін, виправдаються, то буде різке і аномально стрімке зростання цін. А в Україні є проблема з конкуренцією на цьому ринку — з одного боку картель у преміум-сегменті, з іншого — Коломойський. Тому уряд діяв на випередження, коли почав вручну регулювати ціни.

Хоча у нас дуже багато компаній на ринку. Держава має у власності більше ніж 500 АЗС-комплексів "Укрнафти". Але "Укрнафта" на сьогодні контролюється олігархом Коломойським. Якщо усунути Коломойського від контролю над цією компанією, то держава могла б зробити інтервенцію свого паливного ресурсу на ринок, і це ринковим шляхом могло б вплинути на ціну. Звичайно, не суттєво, ціна б не впала на 20 чи 50%, але все одно була б можливість хоча б не допустити різкого зростання.

Але ж це дуже складно, чіпати олігархів, тому простіше регулювати ціни.

А будь-яке державне регулювання цін, якщо воно вводиться неправильно, призводить до негативних наслідків. Починаючи з того, що це може призвести до збільшення обсягу неякісного і нелегального пального на ринку, зменшення надходжень до державного бюджету, зниження інвестиційної привабливості України, стагнації галузі, і закінчуючи найгіршими наслідками — це дефіцит.

Леонід Косянчук, генеральний директор торгового дому "Сан Ойл":


11 травня було прийнято декларування ціни. Через три дні — декларування скасоване, введено державне регулювання. Що це за такі судоми в рухах?

Для чого це було введено — не зрозуміло. Зовнішній ринок, від якого і залежить ціноутворення в Україні, піднявся більш як на 12% за місяць. Роздрібна мережа збільшила ціну всього-навсього на 1,6% по бензину, а на дизельному пальному взагалі було падіння 0,4%.

Я б ще зрозумів, якби Мінекономіки переймалося наповненням державного бюджету. Але ж ми знаємо, що наповнення державного бюджету відбувається за рахунок сплати акцизу і ПДВ на акциз. Тобто сума акцизів і сума податків з бензину і дизельного пального справляється на кордоні або на заводі. Тобто вона насправді навіть не залежить від ціни. Бо при будь-якій ціні держава отримує з кожного літра бензину десь до 12 грн податків вже на кордоні, ще до початку продажу.

Тобто надходження до державного бюджету збільшаться? Ні. Немає жодного відношення до цього.

Що буде? Можна передбачити, що преміальні мережі, які складають 14% ринку і  встановлювали граничні ціни, муситимуть понизити ціни десь на 2,5 грн. А середній і нижній сегмент має право підтягнутися до цих цін.

Таким чином за всі оці експерименти над живими людьми заплатить хто? Як завжди, кінцевий споживач.

Ми повинні розуміти, що такі кроки уряду, вони ще й відлякують потенційних інвесторів. І так інвестиційний клімат десь близько нуля коливається, а ще такі речі. Яка свідома людина зайде сьогодні на ринок нафтопродуктів, щоб його розвивати?

Натомість уряд мав би просто не втручатися. Створити рівні умови для всіх. Організувати системну боротьбу з нелегальним ринком. Коли уряд не втручається в ціноутворення чи в ресурси наповнення ринку, то ринок сам себе регулює.

Сергій Куюн, директор "Консалтингової групи А-95":


За останні півроку ціна на нафту зросла з 38 до 70 $/барель, тобто майже вдвічі. Звичайно, у світі подорожчали нафтопродукти. І ми бачимо, що ціни на заправних станціях навіть трохи не встигли повністю синхронізуватися. Це ще раз говорить про те, що в Україні ситуація розвивається адекватно.

Ринок нафтопродуктів в Україні дуже розвинений і конкурентний. Іноземці, які керують міжнародними компаніями Socar, Shell, Amic, кажуть, що такого ринку немає ані у країнах Балтії, ані у Польщі, ані в Німеччині, ніде.

Не було жодних підстав для введення такого суворого і безпрецедентного заходу. Нормальний Антимонопольний комітет (АМКУ) мав би виступити з заявою і сказати, що це неприпустима ситуація. Це не буде сприяти розвитку ринку. Це не конкурентна ситуація.

До того ж це рішення уряду стало дуже несподіваним, бо напередодні, ще 31 березня уряд і нафтотрейдери підписали меморандум про взаєморозуміння. Уряд зобов’язувався сприяти підвищенню рівня конкуренції, вільному ціноутворенню і, головне, боротьбі із тіньовим сектором ринку. Але уряд нічого не зробив.

Через це, а також через зростання ціни на нафту наприкінці квітня ринок не зміг втримати ціни. І уряд це сприйняв, як порушення домовленостей — ви ж обіцяли цінову стабільність, і не виконали.

І ось я бачу, що це було таке емоційне рішення: "Ах, ви так — тоді ми будемо регулювати".

Я думаю, що це не в останню чергу бажання зробити піар на тому, що ось ми таким вольовим рішенням будемо захищати людей. Насправді я вважаю, що люди, навпаки, постраждають.

Негативні наслідки відчують всі — споживачі, держава, ринок.

Держава — насамперед через те, що буде дуже великий попит на фальсифіковане пальне, на задіяння схем ухилення зі сплати податків. Ця система штовхне багато компаній замислитись над тим, щоб у якійсь мірі задіяти механізми для збереження своєї дохідності.

А ті, хто вже був у тіні, будуть змушені ще більше туди занурюватись. Тому що треба тримати відстань від лідерів. Регулювання головним чином змусило знизити ціну лідерів. Тож нелегалам треба ще глибше занурюватись для того, щоб зберегти оцю відстань.

Легальні гравці не будуть торгувати фальсифікатом за будь-яких умов, не будуть до якихось вдаватися грубих схем ухилення від оподаткування. Але вони можуть і будуть звільняти людей. Відповідно, якщо тобі раніше заправляли машину, зараз ти це будеш робити сам.

Якщо прибирали, умовно кажучи, чотири рази на день, будуть прибирати два тощо. Тобто це все б’є по сервісу і по якості обслуговування.

Олег Нів'євський, професор Київської школи економіки:


Регулювання цін недоречне в роздрібній торгівлі. Роздрібні ціни на бензин, на дизель співпадають із динамікою цін на нафту.

І говорити про якісь картельні змови або надприбутки в АЗС — це, як на мене, дуже ризикові заяви.

Крім того, такі речі, як надмірне зростання цін у зв’язку з якимись антиконкурентними діями, — це сфера діяльності Антимонопольного комітету. Він мав би провести дослідження і на основі цього досить тривалого процесу винести рішення, яким чином вони цю справу будуть вирішувати.

А такі укази уряду є контрпродуктивними. Це негативно для розвитку всієї галузі. Більше того, це негативний сигнал для ринку. Такі сигнали говорять про те, що уряд не буде гребувати таким от адміністративним регулюванням.

Мені здається, що нашому уряду треба замислитись над проблемою довгостроково. Тому що все це — гасіння точкових пожеж. А такі речі будуть траплятися щомісяця, щороку, — тому що це ринок, це ціни. Світові ціни зараз дуже волатильні.

Начебто нікому не подобається, коли ціни зростають. Але, з іншого боку, зростання ціни — це добре для виробників, бо вони заробляють прибутки, інвестують, розвивають інфраструктуру, винаймають робочу силу. Ті самі люди можуть отримати від того вигоду — вищі зарплати.

Як це узгодити? Економіка дає доволі простий рецепт.

По-перше, ринки мають бути конкурентними. Має бути боротьба між учасниками — і це сфера діяльності АМКУ.

З іншого боку, це дуже погано для бідних верств населення. Їм треба надати матеріальну допомогу — субсидіями, трансфером з бюджету.

А регулювання цін — це якби держава почала регулювати зарплати людям. Тому що зарплата — це ціна робочої сили. Уряд вирішив би, умовно: "Ви будете заробляти не 5 тис. грн, а 3 тис. грн, бо ви нібито забагато заробляєте". Чи вам би це сподобалося?
Теги:
Читайте також:
Київ
+2.7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.04
    Купівля 42.04
    Продаж 42.66
  • EUR
    Купівля 43.51
    Продаж 44.27
  • Актуальне
  • Важливе
2025, понедiлок
6 січня
23:59
ЗСУ
В армії Франції підтвердили втечу кількох десятків українських військових із навчань і пояснили, чому їх не арештовано
23:32
Мінветеранів звільняє заступницю міністра через приниження й образи співробітника-ветерана
23:10
Данія змінила герб після виголошення Трампом претензій на Гренландію
22:55
Оновлено
Армія РФ запустила БПЛА по Україні: ситуація ввечері 6 січня
22:49
Ексклюзив
Юрій Рокецький
Юрій Рокецький прокоментував визнання його книги про Братів Гадюкіних есеїстикою року за версією BBC
22:43
Суджа, РФ, Курська область
За 5 місяців РФ втратила вбитими 15 тис. військових: Генштаб про результати операції ЗСУ на Курщині
22:30
Громадська антикорпуційна рада Міноборони
Громадська антикорупційна рада при Міноборони: онлайн голосування відбудеться 7 січня
22:30
Оновлено
ЗСУ
На фронті сталося 199 боєзіткнень: на Курщині Сили оборони відбили 44 атаки, ще 42 тривають
22:17
Українці
"Бусифікація" стала словом року за версією словника неологізмів "Мислово": що ще ввійшло в добірку
21:56
Дональд Трамп
Конгрес США офіційно затвердив перемогу Дональда Трампа на президентських виборах
21:41
Дональд Трамп
Трамп знову закликав зробити Канаду 51-м штатом США після заяви Трюдо щодо відставки
21:40
Ексклюзив
ЗСУ
"Єдиний можливий шанс": військовий ЗСУ Фірсов назвав спосіб припинити війну
21:26
польща поліція
У Варшаві на пішохідному переході збили на смерть 14-річного українця
21:06
У Києві стартував Стус-Фест: заходи за участі 20 країн заплановані в різних куточках світу, зокрема в Антарктиді
20:39
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Подробиці успіхів ЗСУ на Курському напрямку. Колонка Сергія Згурця
20:28
Володимир Зеленський
Захист Покровська, поповнення бригад, ротації та навчання військових: Зеленський провів Ставку
20:00
OPINION
Про другий термін Зеленського та істерики у соцмережах
19:59
Оновлено
Сергій Гнезділов
Військовослужбовець Гнезділов, якого судять за СЗЧ, хоче повернутися на службу, - адвокатка
19:58
Олександр Усик та Тайсон Ф'юрі (ліворуч)
Усика визнали найкращим бійцем року за версією WBC
19:41
НАБУ
САП та НАБУ повідомили про підозру в.о. очільника Митної служби за недекларування майна на понад $100 тис.
19:38
Володимир Зеленський у Брюсселі
"Заборонених тем не було": радник Зеленського розкрив подробиці створення його інтерв'ю Фрідману
19:30
Ексклюзив
Володимир Зеленський
"Звертався не до Трампа, а до його виборців": професор Айзенберг про інтервʼю Зеленського
18:58
Придністров'я
Прем’єр Молдови Речан заявив про намір реінтегрувати Придністров'я: російських військових мають замінити миротворці
18:50
"Люди будуть здивовані": режисер Метт Рівз підтвердив, що зйомки "Бетмена 2" почнуться у 2025 році
18:43
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець
Є попередня домовленість із РФ, що обміни полоненими у 2025 році стануть систематичними, – Лубінець
18:32
PR
Мобільна мережа під час блекаутів: як сучасні батареї допомагають lifecell тримати зв’язок для українців
18:32
Оновлено
Херсон
РФ вдарила дроном по маршрутці в Херсоні: є загиблий, 6 людей поранені
18:25
Огляд
вибори
Вибори 2025 у світі: які голосування матимуть значення для України
18:15
на фото прапор Індонезії
Індонезія офіційно приєднається до БРІКС
18:13
"У моменті забув": Enleo прокоментував, чому в його плейлісті були пісні російських виконавців
18:11
прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо
Прем'єр Канади Трюдо оголосив про намір піти у відставку
18:06
Герберт Кікль
В Австрії лідер ультраправих Кікль отримав мандат на формування коаліційного уряду
18:03
Оновлено
ЗСУ загиблі
Війська РФ розстріляли українських військовополонених біля Нескучного
18:03
Ексклюзив
155 механізована бригада
"Великий піарний проєкт": ветеран російсько-української війни Симороз про ситуацію із 155-ю бригадою
18:02
Ілон Маск
Макрон і прем’єр Норвегії Стьоре звинуватили Маска у втручанні у вибори в країнах Європи
18:00
OPINION
Розмова Зеленського з Фрідманом: спроба тиснути на Трампа
17:47
мобілізація в Україні
На Вінниччині затримали працівника ТЦК, якого підозрюють у заробітках на ухилянтах
17:43
Суджа Курська область пам'ятник Леніну
В Офісі президента назвали мету операції ЗСУ у Курській області РФ
17:42
Сили оборони уразили місце дислокації росіян поблизу окупованого Маріуполя
17:22
Придністров'я
"Усвідомлюємо серйозність ситуації у Придністров'ї": у Єврокомісії заявили, що працюють над енергозабезпеченням Молдови
Більше новин