OPINION

Допомога США Україні: російсько-українська війна стає не просто темою американської політики, а й передвиборчим сюжетом. Колонка Віталія Портникова

Віталій Портников
2 жовтня, 2023 понедiлок
10:04
Зміст

Відсутність коштів для допомоги Україні в законопроєкті про тимчасове фінансування уряду США віддзеркалює реалії в американській політиці: російсько-українська війна стає передвиборчим сюжетом

Президент США Джозеф Байден у спеціальній заяві, оприлюдненій Білим домом, закликав республіканців у американському Конгресі не дозволити створити ситуацію із відсутністю коштів для допомоги Україні. Це сталося після того, як Палата представників американського Конгресу, де у республіканців більшість, схвалила тимчасовий бюджет без виділення таких коштів. Схвалення тимчасового бюджету на наступні 45 днів допомогло запобігти фактичній зупинці американських державних інституцій - так званому шатдауну. Разом із цим у проєкті тимчасового бюджету, який ще має схвалити Сенат, не має шести мільярдів доларів на допомогу Україні, що створює досить непросту ситуацію. 

Дискусії щодо виділення цих коштів будуть продовжуватися,- із відповідним зверненням до спікера Палати представників американського Конгресу Кевіна Маккарті звернувся не тільки президент США Байден, а й міністр оборони Ллойд Остін. Очільник американського воєнного відомства закликав Конгрес діяти відповідно до зобов'язань Сполучених Штатів надати невідкладно потрібну допомогу народу України, який захищає власну країну від сил тиранії. Америка має діяти відповідно до викликів світу і залишатися лідером, підкреслив міністр оборони США. 

Однак тут, якраз у цій заяві американського міністра оборони, простежуються різні підходи до світової політики: підхід, який сповідується тими, хто вважає, що Америка має бути світовим лідером і тими, хто виступає за так званий ізоляціонізм і вирішення американськими політиками насамперед внутрішніх проблем країни, зокрема тих, які безпосередньо стосуються американської національної безпеки. Скажімо, тоді, коли мова йде про стосунки США і Мексики та ситуацію на кордоні цих країн, а не про далеку війну Росії та України. Звичайно, таких поглядів дотримуються не всі політики-республіканці, але якраз та їхня частина, яка підтримує колишнього президента США Дональда Трампа, впевнена у тому, що допомогу Україні потрібно скорочувати та зосереджуватися на серйозніших з їхньої точки зору викликах для Сполучених Штатів.  

Можна сказати, що це голосування вже віддзеркалює реалії передвиборчого 2024 року в американській політиці. Колишній президент Дональд Трамп впевнено йде до номінації кандидата на посаду президента США від республіканської партії. Дебати претендентів-республіканців, які відбулися без участі Трампа, тільки підкреслили його безсумнівне лідерство. Ба більше, фаворитами у цих дебатах аутсайдерів, навіть якщо уявити собі, що Дональд Трамп не зможе балотуватись у зв'язку з юридичною проблемою, що поки що мало ймовірно, виглядають якраз ті кандидати, які намагаються копіювати й поведінку самого Трампа і, що найважливіше, його ставлення до Росії та України. Є навіть більш радикальні погляди на російсько-українську українську війну, у порівнянні з якими Дональд Трамп може виглядати взірцем більш поміркованого підходу до того, як слід реагувати на небезпеку.

Таким чином тема війни Росії проти України стає не просто темою американської політики, але й передвиборчим сюжетом, на що й розраховував президент Російської Федерації Володимир Путін, коли ухвалив рішення про затягування війни принаймні до президентських виборів у США, щоб зрозуміти, якими будуть їхні результати, скористатися передвиборчим періодом і, ймовірно, домовитися із новим американським президентом щодо власного контролю над Україною, звичайно, якщо цим президентом не буде прихильник подальшої допомоги Україні у її протистоянні з РФ. 

Не виділення України коштів у так званому тимчасовому бюджеті демонструє, що зараз в американського політичному істеблішменті не є нічим забороненим відмовляти Україні у допомозі та навіть публічно висловлюватися проти такої допомоги. Попри те, що більшість республіканців у Палаті представників все ще виступають за подальшу допомогу Україні у війні з Російською Федерацією, існує так званий двопартійний консенсус: спікер Палати представників американського Конгресу Кевін Маккарті залежить від республіканців-"трампістів",  адже під час свого обрання на посаду він уклав з ними політичну угоду, яка не дозволяє йому діяти навіть на користь тієї більшості, яка існує у Палаті представників і могла б ухвалити відповідні статті бюджету, у тому числі зі статтями про допомогу Україні, без будь-яких зайвих клопотів.

Ми прекрасно розуміємо, що з кожним тижнем, з кожним місяцем передвиборчого американського 2024 року ситуація буде не покращуватися, а погіршуватися, бо політики-республіканці будуть бачити що колишній президент Дональд Трамп впевнено просувається до республіканської номінації та має шанси повернутися до Білого дому в якості тріумфатора. Для самого Трампа - це необхідно просто для того, щоб не потрапити до в'язниці. А коли у людини є вибір між владою і в'язницею, а не просто між владою і політичною пенсією, зрозуміло, що ця людина діятиме дуже енергійно і мобілізує всі сили та ресурси для перемоги: принаймні для перемоги у власній політичній партії. 

Готовність багатьох політиків-республіканців, навіть поміркованих, підтримувати Дональда Трампа для збереження власних політичних кар'єр також є загальновідомою. Вже зараз і адміністрації президента США, і Україні потрібно думати про те, як діяти у критичній ситуації, яка може виникнути із фінансовими ресурсами, якщо республіканці поставлять питання допомоги Україні у центр своєї конфронтації із демократами та зроблять його важливим сюжетом передвиборчої кампанії 2024 року. Кампанії, яка, як ми розуміємо із голосування за проєкт бюджету на наступний рік, вже розпочалася у Сполучених Штатах. Звісно, можна шукати якісь додаткові інструменти, які дозволили б обійтися без голосування у Конгресі, однак робити це буде дуже важко.

Буде звичайно важливим і те, як поставляться до цієї зміни, принаймні фінансової зміни, у США європейські союзники України і чи зможуть вони компенсувати проблеми, які можуть виникнути у разі, якщо американські конгресмени не зможуть надалі надавати Україні підтримку і проблеми, які можуть виникнути на тлі американської передвиборчої боротьби. Втім, вважати що Європейський Союз може самостійно замістити собою можливості Сполучених Штатів Америки, звичайно ж було б достатньо наївно.

Джерело

Про автора. Віталій Портников, журналіст, лауреат Шевченківської премії

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+15°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.28
    Купівля 39.28
    Продаж 39.8
  • EUR
    Купівля 42.17
    Продаж 42.9
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
7 травня
02:33
спорт важка атлетика війна з росією
На війні з Росією загинув учасник Олімпіади і дворазовий чемпіон Європи Олександр Пелешенко
01:56
військові навчання, Нідерланди
Стримування Росії: Нідерланд продовжать військову присутність у Литві до кінця 2026 року
01:27
Оновлено
Ізраїль танк
Ізраїль завдає ударів по об'єктах ХАМАС у Рафаху
00:44
росія ядерна зброя
США не бачать ознак підготовки Росії до застосування ядерної зброї в Україні
00:27
Олаф Шольц
Безпека, оборона, Україна: прем'єри країн Балтії провели переговори з Шольцом
00:07
Китайські хакери зламали сайт міністерства оборони Великої Британії, - Sky News
2024, понедiлок
6 травня
23:34
Безпекова угода з США може бути підписана в травні, - ОП
23:17
Поліція РФ
Білий дім офіційно підтвердив затримання в Росії американського військового
23:06
Ріші Сунак
У Британії подадуть вотум недовіри уряду Ріші Сунака
22:57
Угорщина
"Виходячи з елементарної гуманності": Угорщина не видаватиме українських біженців
22:34
В Україні продадуть санкційний завод, конфіскований у російсько-грецького олігарха Саввіді
22:16
Володимир Путін
Франція відправить свого представника на "інавгурацію" Путіна, - Reuters
22:07
речник Держдепу США Метью Міллер
Держдеп США: Путін - президент РФ і діятиме в цій ролі
21:46
US Department of Defense
Коли Нідерланди постачатимуть Україні F-16: заява міністерки оборони Оллонґрен
21:08
Сі Цзіньпін і Еммануель Макрон
Макрон вітає зобов'язання Китаю утримуватися від продажу Росії зброї
21:07
фейк
"Росія рухається до проведення трибуналу над політичними керівництвом України": російські фейки за 6 травня
20:45
Кримський міст
Росія припинила використовувати Кримський міст для забезпечення військ, - The Independent
20:31
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Пентагон уклав з компанією SARA контракт щодо модернізації керованих авіабомб JDAM для ЗСУ. Колонка Сергія Згурця
20:17
інвалідний візок
Уряд спростив отримання статусів особи з інвалідністю через війну: що потрібно зробити
20:02
Оновлено
Дніпро-1 - Кривбас
УПЛ: "Дніпро-1" переміг "Кривбас", "Верес" переміг в битві аутсайдерів: результати 27-го туру
20:02
Володимир Зеленський
Робимо максимум, аби дати більше зброї ЗСУ, – Зеленський на Ставці
20:02
OPINION
Владислав Фарапонов
Чому Мішель Обама не балотуватиметься у 2024 від демократів замість Байдена
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 803-го дня війни: біля Євпаторії уразили швидкісний російський катер, СБУ викрила агентів ФСБ
19:58
Укрнафта
Укрнафта та АРМА просять дозвіл у Антимонопольного комітету, щоб розпочати управління активами групи "Татнєфть"
19:53
ЗСУ
За добу Сили оборони відбили 22 ворожі атаки на Авдіївському напрямку та знищили ракету Х-59
19:46
обстріл Сумщини
РФ обстріляла селище на Сумщині: серед поранених двоє дітей
19:46
Президент вручив державні нагороди з нагоди Дня піхоти
Зеленський нагородив воїнів-піхотинців
19:35
Ексклюзив
Володимир Зеленський на Великдень
Оголошення Росією у розшук Зеленського є частиною плану для нового наступу, - політолог Чаленко
19:31
відключення електроенергії
Втратили понад 8 ГВт генерації: Галущенко розповів єврокомісарці про енергетичні потреби України
19:22
Оновлено
Томаш Шмідт
Польща почала провадження у справі судді, який попросив захисту в Білорусі, за статтею про роботу на іноземну розвідку
19:06
F-16
РФ заявила, що сприйматиме F-16 в Україні як носії ядерної зброї незалежно від модифікації
19:01
Аналітика
Саміт ЄС, Віктор Орбан
Вибори в Європарламент. Наскільки зросте кількість агентів Кремля серед законодавців ЄС
18:59
міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський
МЗС Чехії викликало посла Росії через кібератаки
18:55
Бердянськ
Росіяни "націоналізують" земельні ділянки в окупованому Бердянську
18:45
Польща продовжить абонплату для 20 тис. терміналів Starlink, які дала Україні
18:25
Естонія
Естонія оголосила московський патріархат інститутом, що підтримує агресію РФ
18:25
Костянтинівка
Росія скинула плануючу авіабомбу на Костянтинівку на Донеччині: поранені четверо цивільних
18:21
Президент України Володимир Зеленський
Росіяни розганяють фейк про пошук заміни Зеленському в Україні: у ГУР пояснили, для чого
18:13
Дональд Трамп
Суддя пригрозив Трампу ув’язненням за чергове порушення наказу у справі про підкуп порнозірки
18:01
OPINION
Віталій Портников
Ми і перемирʼя
Більше новин