Ексклюзив

Герої України. Ірина Мельник (Сабріна): найважче було шукати поранених по посадках

Христина Парубій
6 травня, 2023 субота
08:06

Дівчина брала участь у боях за Золоте на Луганщині та під Бахмутом. Історію Ірини розповідає Еспресо

Після закінчення коледжу — одразу на фронт

Протягом кількох років на війні Ірина Мельник з позивним Сабріна була військовим медиком 24 "королівської" бригади. З 2019 року рятувала воїнів на Донеччині, а повномасштабне російське вторгнення зустріла у Золотому на Донеччині та досі виконує завдання на передових позиціях. 

Дівчина у війську вже чотири роки. Вирушила до армії одразу після завершення медичного коледжу. Паралельно ще вчилася в університеті на психолога. Втім не хотіла працювати у цивільній лікарні, а вирішила допомагати військовим. Вона місяць обдумувала своє рішення, але таки зібрала документи, пішла у військкомат і підписала контракт. 

"У мене не було військових у сім'ї. Усі друзі й близькі стосунки з'явилися потім, — розповідає Ірина. - Потрапила одразу у 24-ку. Пригадую, це було перед Паскою у п'ятницю. Я сиділа у військкоматі, а у вівторок дівчата мали їхати вже у Десну на навчання. Був єдиний шанс потрапити у військо — вирушити у 24 "королівську" бригаду. Тому не вагалася і поїхала на вокзал. Тоді їхали жінки з військового шпиталю, які на той час теж підписали контракт. Там і почали вчитися".

Читайте також: Герої України. Військова Ірина: фотографує побратимів і фіксує злочини російських окупантів

Вперше у зону бойових дій потрапила у Мар'їнку на Донеччині. На той час сформувалася позиційна війна. Після місяця перебування на лінії фронту, в Ірини були перші поранення. Довелося рятувати двох "важких" воїнів.

"Це був перший раз, - пригадує Ірина перших поранених. -  Я відкривала сумку, щось шукала, ліки переді мною лежать, а я не можу нічого знайти. Хоч і не можу сказати, що була паніка. Тоді у мене був один важкий. Він мав множинні осколкові поранення по всьому тілі, був повністю посічений осколками. Я надала всю першу допомогу і його евакуювали. Через тиждень я дізналася, що він помер у лікарні в Дніпрі. А в іншого теж було поранення у грудну клітину і кілька пальців відірвано. Чесно кажучи, практично про роботу бойового медика я вже дізналася там, де був підрозділ. Все дізналася під час роботи". 

фото: архів Ірини Мельник

Поки Ірина рятувала воїнів на війні, її виключили з університету. Через бойові дії їй не вийшло з'явитися в університеті на сесії. Лише через рік вдалося відновити навчання. Тоді у Мар'їнці військових відпускали раз на кілька місяців у пункти постійної дислокації. А далі була Світлодарська дуга. 

"Ми тоді міняли військових з Національної гвардії. Вони розповідали, що було багато поранень, всі були дуже бойові, — пригадує Сабріна. - Я тоді, як заїжджала, трохи налякалася, бо думала велика кількість поранених буде. Дуже переживала. Але вся ротація була чудесна. Лише восени був один легкий поранений в ногу, але і його швидко вивезли. Увесь час на цій ротації я чотири години була на зміні, а у вільний час проводила курси тактичної медицини для воїнів".

Думали, що будемо в кільці: бої за Золоте 

У червні 2021 року воїни 24 бригади заїхали у містечко Золоте на Луганщині. Це була одна з найдовших ротацій для бригади. Ірина пригадує, що тоді ротацію обіцяли спочатку у кінці листопада, потім у грудні, а потім і у січні її не було. Далі всі починали розуміти, щось не те. І чим ближче було до повномасштабного вторгнення, тим більше ситуація напружувалася.

За тиждень до 24 лютого вже росіяни почали інтенсивніші обстріли. І що не було характерно - вони обстрілювали тили. 

"Я пам'ятаю тоді були перші виходи і приходи САУ (самохідна артилерійська установка, - ред.), вони через нас всі перелітали, бо  летіли в тил, - згадує той час військова. - А 24 лютого 2022 року я ходила в наряд на зв'язок з шостої до дев'ятої ранку. Коли я повернулася з чергування на наш пункт, всі були дуже стурбовані. У мене були пропущені від мами, хлопця. Фактично ми не відчували початку. Новини дізнавалися із маленького телевізора, який був у нас на позиціях".

Читайте також: Герої України. Вивів з оточення понад три сотні воїнів свого батальйону: комбат 24-ї ОМБР Сергій Мазорчук (Ірис)

Перші бої в районі Золотого були, коли трапився прорив на п'яту роту. Це були позиції лівіше Золотого. Лише тоді місто було цікаве росіянам. Але українські військові підірвали міст, тож окупанти не мали жодного шансу пройти на Золоте. Тому почали штурмувати Попасну, яка була праворуч. Там стояв мотопіхотний батальйон 24-ки. Вони й відчули перші сили противника та глобальні наступи. 

"Ми в Золотому спочатку жили в хаті, а потім переїхали у підвал. Ввечері виходили та в стороні Попасної, о 9 вечора, коли вже темно, було таке світле небо, ніби полудень. Там все горіло у цей час. І було страшно. Бо в перші дні був прорив на Станицю Луганську та Кримське з одного боку, а Попасну з іншого боку штурмували.  Тоді ми розуміли, що можемо бути в кільці", - пригадує Ірина. 

фото: архів Ірини Мельник

Військова була двічі у Золотому. Перший раз перебувала до квітня. А на початку липня знову був цей напрямок. Влітку військова працювала в групі медичної евакуації. Позиції, які утримувала бригада, були поблизу Лисичанського нафтопереробного заводу. Завдання було прикривати фланги, коли бригада виходитиме із Золотого. 

"У перші дні, коли бригада виходила, за нашими пішли війська противника. Зайшли між двох батальйонів з лівого флангу. Тоді були перші поранені, — розповідає Ірина. - Був один дуже важкий командир роти, його евакуювали. Він отримав поранений в живіт. Я майже переконана, що там була внутрішня кровотеча. По факту зверху нічого не було, тільки дірочка маленька біля живота. Його до нас привезли, все під'єднали й везли на точку передачі. Пізніше прийшов командир кулеметного взводу до мене. А в нього рука в "м'ясі", хоч і з турнікетом. Я тоді надала допомогу, зафіксували все, приєднали, обезболила його і поїхала за командиром роти, якого вивозили. Там вже й побачила, що його не врятували. Тоді ще в Часів Яр возили й в Бахмут у лікарню. Вони ще нормально працювали. Потім ще були поранені з руками та ногами. Втім, коли це відбувається, наскільки час швидко летить, що не помічаєш нічого. Це як конвеєр. Завдання зробити так, щоб військовий був живий. Було таких пекельних два дні, а далі трохи стишилося". 

фото: архів Ірини Мельник

В основному вся допомога на рівні медичного пункту батальйону відбувалася в дорозі. Медики отримували військового на точці передачі поранених, по дорозі його підключали, перевіряли всі перев'язки, наліпки і потім передавали лікарям. Військова пояснює, порятунок військового має багато ланок. Бойовий медик працює на позиціях, веде вогонь, стріляє, підтримує свою роту вогневими різними засобами, але, коли є поранений, надає першу домедичну допомогу. Він організовує свій пункт збору поранених і потім відправляє їх на наступну ланку евакуації. Ірина вже працювала на наступному етапі - евакуації. Везли безпосередньо на стабілізаційний пункт медичної частини або на точку передачі. 

"Пам'ятаю випадок, - продовжує Ірина. - Вночі, десь одинадцята година була. На евакуації була я, ще одна дівчинка медик і водій. Нам передають, що треба людину забрати на евакуацію. Були обстріли. Ми мали їхати по трасі, де на виїзді є посадки в яких були наші точки евакуації. Нам потрібно було їхати в кінець. І водій каже, там щось так стріляють, військовий не важкий, то можемо їхати полем. Тож ми їдемо і потрапили у якийсь тупік. Ми заблукали і заледве не заїхали на позиції окупантів. Бо це якраз була траса Бахмут – Лисичанськ, яка обстрілювалася і частинка траси вже була не наша. У результаті ми забрали пораненого і почали шукати ту дорогу. Я пам'ятаю того хлопця було звати Олег, його підключили, цілу дорогу з ним говорили, він нам розповідав звідки він, як його звати, скільки в нього було дівчат, чи він мав серйозні стосунки. Потім ми співали з ним. Поки ми його довезли до стабілізаційного пункту, прокапали всю крапельницю. І він вийшов з машини, наче все нормально. Просто став і пішов до тих медиків. Ми всю роботу стабілізації виконали за цілу дорогу. І це було тільки через те, що ми його дуже довго везли, бо не могли знайти нормальної дороги".

Один з напружених днів – було перше січня. Противник зайшов до нас в траншею і вони почали перекидатися гранатами

Далі були бої на Бахмутському напрямку. Стояла бригада в стороні Опитного. Противник був з лівого боку і попереду. У перші дні точка евакуації була дуже близько до окупантів. Ближче, аніж міномет стояв. Були пункти 1,5 кілометри до точки, а були 300-400 метрів до лінії фронту. 

"У Бахмуті бували такі моменти, що ми тільки на точці евакуації могли завантажувати пораненого, виїхати з дороги за переїзд в Бахмуті, стати між будинками й там ще раз оглядати й надавати додаткову допомогу. Бо інколи не було можливості цього зробити раніше через обстріли. Крім того, дуже важко було знайти поранених, адже деякі медики рот вже були поранені та нам на пряму військові з рот передавали поранених на евакуацію. Тому що медика в них не було. Бувало таке, що відправляли людей на евакуацію без зв'язку. Ми приїжджали туди, шукали по посадках поранених і кричали через вікно, де є триста. І, якщо чули голос, під'їжджали й забирали. Один з таких напружених днів – було перше січня. З обіду почалося дуже багато роботи. Тоді противник зайшов до нас в траншею і наші війська з окупантами просто перекидалися гранатами. Настільки був близький контакт. Тоді багато було поранених. Ми вдень забирали поранених, а ввечері загиблих".

фото: архів Ірини Мельник

Тоді військові позицію відбили, противник туди так і не зайшов. Були втрати, але не було жодних результатів проривів ворога.

Нині дівчина продовжує бути у війську. На війні вона втратила коханого, тож продовжує його справу. Ще й отримує офіцерське звання. Але не планує наперед, а прагне зробити свій внесок у перемогу України. 

Читайте також:
Київ
-3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 36.74
    Купівля 36.74
    Продаж 37.37
  • EUR
    Купівля 39.64
    Продаж 40.59
  • Актуальне
  • Важливе
2023, неділя
10 грудня
19:37
Нова мечеть у Сімферополі, Крим, 9 грудня 2023 р
В окупованому Криму в головній Соборній мечеті відбувся перший колективний намаз
19:35
Інтерв’ю
книга "Київські адреси Української революції 1917–1921"
"Український Київ - це потужна сила, з якою треба рахуватися": історики Файзулін та Кучерук розповіли, які київські адреси містять живу пам'ять часів Української революції
19:23
Віктор Орбан
Представники Орбана зустрінуться з республіканцями США, сподіваючись домогтися припинення допомоги Україні, - The Guardian
19:15
Ексклюзив
У Софії Київській зустріли Вифлиємський вогонь (10 грудня 2023 року)
У Софії Київській зустріли Вифлиємський вогонь. Й відправили по усій Україні, спершу до Ужгорода
19:07
Інтерв’ю
Володимир Зеленський та Джо Байден (праворуч)
Під Новий рік у нас багато що зміниться. Навіть Пентагон має свої загашники, - Рибачук
19:05
Ексклюзив
путін
Політолог Саакян розповів про останню надію Путіна змінити ситуацію у війні проти України
19:00
кіно, люди дивляться фільм
Пристрасті, ревнощі, помста та примирення. Підбірка українського кіно про любов
18:57
Сектор Гази
ГУР заявило про успішне завершення евакуації українських громадян з сектору Гази
18:42
Оновлено
На івгурації нового президента Аргентини Хав'єра Мілеї
Хав'єр Мілей склав присягу президента Аргентини
18:31
Огляд
Пожежа на нафтобазі у Луганську
Пожежа на заводі у Москві, атака дронами та вибух на нафтобазі в окупованій Макіївці: де у росіян вибухало й палало цього тижня
18:31
Євробачення 2023
Європейська спілка телерадіомовлення відхилила вимогу заборонити участь Ізраїлю в Євробаченні
18:12
OPINION
Заставка Княжицький. Політика
Зрада скасовується. ЄС підтримав українських перевізників, США нададуть допомогу
18:07
OPINION
Віталій Гайдукевич
Диявол дрібниць, культура пам’яті та тонке відчуття стилю і доречності формату
17:34
Інтерв’ю
Володимир Путін
Путін створює ефемерну реальність наче він перемагає у війні, щоб добитись результатів у переговорах, - Фейгін
17:24
блокада кордону
До Польщі залізницею прибули перші українські фури
17:02
Президент України в Аргентині
В Аргентині Зеленський зустрівся з президентами Уругваю, Парагваю та Еквадору
16:40
Світло
Північ Донеччини та частково Краматорськ лишилися без світла
16:18
Путін у Георгіївській залі Кремля (8 грудня 2023 року)
"Знахабніли геть?!" Путін невдоволений, що українські дрони на передовій "літають, як мухи над головою"
16:15
Ексклюзив
Володимир Путін
Наївно сподіватись, що після смерті Путіна ситуація зміниться, - політолог Федорчук
16:06
Олексій Навальний
"Переконати 10 людей - мінімум для кожного": Навальний не виходить на зв'язок після того, як його команда почала агітацію проти Путіна
16:01
OPINION
Володимир Гевко
Рейтинги військових високі тому, що політики не справляються
15:50
Херсон
Окупанти обстріляли житлову забудову в Херсоні: поранення дістав чоловік
15:37
Володимир Зеленський
Зеленський обговорив з Макроном наступний французький оборонний пакет допомоги
15:16
ракетный корвет проект 22800 "Каракурт"
РФ пригнала до Чорного моря новий корвет замість знищеного в Керчі "Аскольда", - ЗМІ
15:12
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 10 грудня: долар підскочив, євро дорожчає потроху
15:11
Ексклюзив
ЗСУ, мобільні вогневі групи ППО
"Вже є позитивний результат": менеджерка Work.ua Розлуцька про набір людей в армію через інтернет
14:43
Путін і Нетаньяху
Нетаньягу вдруге з початку війни проти ХАМАСу провів розмову із Путіним, - ЗМІ
14:21
На фото: гурт "Танок на майдані Конґо"
Потяг "Харків - Ясіня" вирушатиме під нову пісню ТНМК
14:07
OPINION
Юрій Богданов
Чому, побачивши "леопардів", російська армія не втекла за Уральський хребет?
14:02
Французька режисерка Жюстін Тріє (ліворуч) і німецька актриса Сандра Хюллер зі своїми призами за найкращого «європейського режисера» та «найкращу жіночу роль» за фільм «Анатомія падіння» під час 36-ї церемонії вручення Європейських кінопремій у Берліні, 9
Фільм Жюстін Тріє "Анатомія падіння" отримав чотири з п’яти головних нагород Європейської кінопремії
13:56
Навпроти 9-поверхівки, куди влучила ракета: у Дніпрі спалили народний меморіал в пам'ять про 46 загиблих та 11 зниклих безвісти містян
13:38
Антон Шеховцов
Як Росія веде політичну війну в Європі. Розмова з Антоном Шеховцовим
13:06
Київ, обстріл ТЕС
Ракетний обстріл України уночі 7 грудня: розвідка Британії припустила, що це може бути початком більш узгодженої кампанії РФ з руйнування енергетики України
12:26
туман
Новий тиждень в Україні розпочнеться з туманів, опадів і хмарності: прогноз погоди від Наталки Діденко на 11 грудня
12:23
окупанти в Криму
На південному напрямку фронту росіяни укріплюють позиції та підтягують резерви
12:08
Антоніу Гутерріш
Генсек ООН заявив, що продовжить закликати до припинення вогню в Газі, після того, як США наклали вето на запропоновану вимогу
12:03
OPINION
Євстратій Зоря
Керівництво московської церкви в Україні принципово не оприлюднює "новий Статут"
11:54
вибори до Держдуми
У Мелітополі окупанти готуються до псевдовиборів: завезли агітаторів і глушать звʼязок
11:10
винищувачі JAS 39 Gripen
Розглядається можливість, що Швеція передасть Україні літаки Gripen, які тестували українські пілоти, - Ігнат
10:58
Ексклюзив
На Авдіївському напрямку окупанти намагаються оточити ЗСУ з трьох напрямків, - майор запасу НГУ Гетьман
Більше новин