OPINION

Гібридний трибунал чи парасолька для Путіна?

Ігор Гулик
6 березня, 2023 понедiлок
20:03

Коли хочеш пояснити щось не надто зрозуміле або ж таке, що на нього не можеш вплинути, то, зазвичай, вдаєшся до туманних термінів і фраз

Зміст

Вже й не знаю, з чиєї подачі чи з не надто чистого умислу далекого 2014 року російське вторгнення у Крим і на Донбас почали називати гібридним. Вкладали при цьому у це поняття різні сенси: поєднання інформаційних операцій з воєнними, використання сил "під чужим прапором" тощо. Відтак спільнота звикла до цих розмитостей та невизначеності, бо ж легше було номінувати увесь комплекс ворожих дій коротким висловом, та й квит.

Тепер, коли Путін вдерся в Україну цілком "негібридно", а відкрито й зухвало, і не менш зрозумілим став крах його кривавої затії, про "гібридність" заговорили правники. Наприкінці минулого тижня у Львові вони сперечалися над форматами трибуналу над кремлівським воєнним злочинцем та його підручними, застосовуючи при цьому справжню канонаду юридичних аргументів, законодавчих новел та емоцій.

Українці наполягають на створенні спеціального міжнародного трибуналу під егідою ООН, який відкрив би можливості для справедливого та заслуженого покарання порушників дотеперішнього світоустрою, відповідальних за агресію, геноцид та інші воєнні злочини, скоєні проти українського народу. Опоненти такої позиції кажуть, що легший і, на їхню думку, ефективніший шлях, — створення так званого "гібридного трибуналу"

Українці наполягають на створенні спеціального міжнародного трибуналу під егідою ООН, який відкрив би можливості для справедливого та заслуженого покарання порушників дотеперішнього світоустрою, відповідальних за агресію, геноцид та інші воєнні злочини, скоєні проти українського народу. Опоненти такої позиції кажуть, що легший і, на їхню думку, ефективніший шлях, — створення так званого "гібридного трибуналу". Київ заперечує: мовляв, цей формат судового процесу відкриє для Путіна, Лаврова та Мішустіна (очільник уряду РФ) можливість уникнути покарання, і на лаві підсудних опиняться другорядні персонажі. Ба більше, Офіс президента України вважає, що повноту вини, а відповідно й адекватне покарання, мав би гарантувати Міжнародний кримінальний суд (МКС), прокурори якого разом з українцями вже збирають необхідні матеріали для організації процесу. Збирати то збирають, — але МКС не має повноважень розслідувати злочин агресії РФ проти України. Через відсутність повноважень, але й почасти через ще одну маленьку деталь: Україна досі не ратифікувала Римський статут, — основоположний документ для Міжнародного кримінального суду.

Читайте також: Російська Федерація не має жодних шансів уціліти

Чому? Це – тема окремої публікації, але одразу ж наголошу, що, як на мене, аргументи нашої влади не витримують критики.

Тому на Банковій просувають серед партнерів (і вже навіть підписано низку двосторонніх угод) ідею створення спецтрибуналу для Путіна та його зграї. Зеленський у Львові озвучив цю ідею, наголосивши, що для початку потрібне результативне голосування на засіданні Генеральної Асамблеї ООН. Президентові розходиться саме на розслідуванні та покаранні злочину агресії (а те, що цей злочин вчинило вище керівництво РФ, не викликає сумніву). Це зрозуміло. Зрозумілий і шлях, який обрала Україна та її однодумці – голосування на Генасамблеї. Засідання Радбезу ООН для цього не підходить – Росія й досі править там бал в українських питаннях, оскільки має право вето на будь-яке рішення, що не подобається Москві. Тим паче з 1 квітня збирається (за чергою) головувати (гірка насмішка над здоровим глуздом!) у Радбезі.

Країни Євросоюзу готові голосувати за український проєкт (не всі – це факт). Але, окрім них, створення спецтрибуналу для Путіна мають підтримати щонайменше 90 держав світу. Чи здатна українська дипломатія переконати тих членів міжнародної спільноти, які й досі прямо чи опосередковано підтримують російський режим?

Але й резолюція Генасамблеї – не надто легкий шлях. Країни Євросоюзу готові голосувати за український проєкт (не всі – це факт). Але, окрім них, створення спецтрибуналу для Путіна мають підтримати щонайменше 90 держав світу. Чи здатна українська дипломатія переконати тих членів міжнародної спільноти, які й досі прямо чи опосередковано підтримують російський режим? Питання риторичне…

Суддя Народного суду в Гаазі Стівен Реп заявив, що "Україна не може судити Путіна. Герасимова  — так, можна навіть Шойгу, але не голову держави чи прем'єр-міністра. І тому потрібен міжнародний суд. Все, що для цього потрібно, — це голосування у Генеральній асамблеї ООН".

Читайте також: Заходу треба весь час нагадувати, хто напав

Пан Реп, однак, додає, що має сумнів в оперативності й невідворотності покарання, навіть якщо спецтрибунал оприлюднить свій вердикт. "Чи зможе такий трибунал після створення одразу взяти Путіна під варту? Відповідь — ні. Але наявність обвинувачень зробить його міжнародним парією... Ми можемо побачити зміну режиму в Росії, коли до влади прийдуть інші люди".

Як на мене, шлях до покарання Путіна один – Росія мусить зазнати поразки на полі бою. Причому такої дошкульної поразки, яка б не дала кремлю та його найголовнішому "стратегові" подати її як можливу "перемогу".

Одне слово, як на мене, шлях до покарання Путіна один – Росія мусить зазнати поразки на полі бою. Причому такої дошкульної поразки, яка б не дала кремлю та його найголовнішому "стратегові" подати її як можливу "перемогу". Поразку, про яку вже почали відверто говорити навіть потенційні обвинувачені на майбутньому трибуналі – російські топпропагандисти та спікери на кшталт Шахназарова. Всі вони відчувають страх перед відповідальністю, і відповідно – зроблять усе, аби сфокусувати вину на одному персонажі.

Читайте також: Вибір для Путіна: Мілошевич чи Каддафі?

Поразку, яку визнають російські бізнес-еліти, що досі (з власної ініціативи, за звичкою, під примусом) живлять геноцидну війну коштами.

Поразку, яку врешті-решт змушений буде прийняти й пересічний, зазомбований імперською пропагандою обиватель.

Єдине, що вселяє оптимізм: незалежно від того, коли й у якому форматі буде створено трибунал для Путіна, злочини такого штибу не мають терміну давності

Лише тоді є надія на те, що, як каже екскомандувач армії США в Європі генерал-лейтенант у відставці Бен Ходжес, Путіна "виженуть з Кремля". "Ми маємо говорити всім навколо Путіна, всім елітам: "Ти, ти, ти, вас всіх повісять за воєнні злочини, тільки-но запрацює міжнародний трибунал. Ви будете відповідальні". Ми маємо про це говорити публічно".

Єдине, що вселяє оптимізм: незалежно від того, коли й у якому форматі буде створено трибунал для Путіна, злочини такого штибу не мають терміну давності. Тому Росію, або те, що від неї залишиться, обов'язково покарають. Якщо буде по-іншому, то світ мусить бути готовим до реанімації зла і, відповідно, до повторення українського жаху.

Про автораІгор Гулик – журналіст, головний редактор сайту "Еспресо.Захід".

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+21°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.01
    Купівля 41.01
    Продаж 41.48
  • EUR
    Купівля 45.28
    Продаж 45.94
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
12 вересня
02:09
Оновлено
Сумщина, шахеди, ППО, обстріл
Росія атакує Україну кількома групами "шахедів" уночі 12 вересня: в Конотопі прильоти в житлову забудову, є постраждалі
01:36
Денис Шмигаль та Ентоні Блінкен
Посилення ППО, фінансова та енергетична допомога: Шмигаль зустрівся з держсекретарем США Блінкеном
01:00
Ексклюзив
Дональд Трамп та Камала Гарріс, дебати
​​Тема України на дебатах між Гарріс та Трампом повернула США у міжнародну політику, - журналістка Гіпсон
00:55
фейк
"Україна вбиває жінок і дітей, бо програє": фейки і маніпуляції іноземних ЗМІ за 11 вересня
00:34
Михайло Фрідман
Суд ЄС залишив чинними санкції проти російських олігархів Авена і Фрідмана
00:30
Анастасія Образцова
Анастасія Образцова перемогла в конкурсі на посаду виконавчого директора УКФ
2024, середа
11 вересня
23:39
Оновлено
ЗСУ
На фронті фіксують 93 бойові зіткнення від початку доби, росіяни не полишають спроб просунутися на Курахівському напрямку
23:24
"Заходи з перевірки одягу школярів – незаконні": освітній омбудсмен порадив скаржитись, якщо учнів змушують носити форму
23:17
OPINION
Інформаційна атака Кремля: війна в Україні та вибори у США
23:12
Засідання Сейму Республіки Польща
"Ганебний замах на українську ідентичність": польський сейм засудив депортацію дітей з України до РФ
22:45
Включення Тайваню до системи ООН посилить безпеку в Індо-Тихоокеанському регіоні, - міністр МЗС Тайваню
22:45
Ексклюзив
Камала Гарріс
Гарріс вдалося обіграти ситуацію проти Трампа на дебатах, попри його коментарі, - журналістка Гіпсон
22:38
Військові потреби, санкції, другий Саміт миру: підсумки зустрічі Зеленського з Блінкеном і Ламмі
22:28
підпал авто
В Україні зафіксували понад 200 підпалів авто військових: більш ніж 50 із них скоїли неповнолітні
22:01
У столиці України презентували  документальний фільм "Щити Києва"
21:53
новини Львівщини
Окупанти вдарили по Херсону: є постраждалі
21:32
Дональд Трамп
"P.S. Ми не їмо котів і собак": у МЗС Німеччини відповіли на критику енергетичної політики ФРН з боку Трампа
21:00
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Контратаки росіян у Курській області, формування українського легіону у Польщі. Колонка Сергія Згурця
20:54
Ексклюзив
Теоретично Росія може застосувати ядерну зброю, але після цього ця країна зникне з мапи світу, - дипломат Огризко
20:48
Ентоні Блінкен
"Ми хочемо, щоб Україна перемогла": Блінкен у Києві запевнив у подальшій підтримці й оголосив про новий пакет допомоги від США
20:43
нафтовий танкер
Велика Британія запровадила санкції проти танкерів "тіньового флоту" РФ
20:40
Ексклюзив
Камала Гарріс
"Україна посіла центральне місце": журналістка Голосу Америки Гіпсон про дебати Гарріс і Трампа
20:14
ракета Storm Shadow
У Британії заявили, що позиція щодо ударів ЗСУ ракетами Storm Shadow по РФ не змінилася
20:05
OPINION
Сергій Громенко
Технократи без знання історії заведуть у прірву
19:58
На війні проти РФ загинув воїн ЗСУ Павло Пархоменко, оператор Прямого
19:55
PR
Топ налаштувань, які потрібно зробити на iPhone 16 Pro Max щонайперше
19:48
Анонс
Lviv Book Forum
31-й Lviv BookForum оголошує кураторську програму фестивалю
19:38
Велика Британія викликала тимчасового повіреного у справах Ірану через передачу балістичних ракет Росії
19:25
Хорватія оголосила про новий пакет військової допомоги Україні на €300 млн
19:12
Оновлено
Окупанти атакували Кам'янський район на Дніпропетровщині: є загиблий і поранені
19:09
Девід Леммі
Британія надасть новий пакет допомоги Україні на понад $780 млн
18:59
Ексклюзив
Війна з Росією, ЗСУ, військові
Росіяни починають чітко розуміти свої недоліки й переваги на фронті, - пресофіцер 3-ї ОШБр Бородін
18:56
школа
Україні необхідно $14 млрд для відновлення освітньої інфраструктури, - Міносвіти
18:38
Оновлено
Напад на ветерана війни з РФ у Смілі: підозрюваному обрали запобіжний захід
18:35
На Донеччині евакуаційна група ДСНС потрапила під ворожий обстріл, є поранені
18:33
Огляд
Гарріс "зробила" Трампа. Як пройшли президентські дебати у США та що по Україні
18:29
Десна
В уряді оцінили збитки довкіллю через забруднення річок Сейм і Десна в більш як 405 млн грн
18:29
Ексклюзив
Томос
Інформація про загрозу відкликання Томосу для України не відповідає дійсності, - Владика Никодим
18:19
Корабель Port Olya 3
Іран міг передати РФ 220 балістичних ракет, - Sky News
18:08
OPINION
Юрій Гудименко
Напад на військового у Смілі: криза справедливості
Більше новин