Грузія прийняла понад 60 тисяч українських біженців, - МВС

9 липня, 2022 субота
15:12

З початку війни в Україні, за даними МВС, Грузія прийняла понад 60 тисяч українських біженців. Більшість із них – зі Сходу України, окупованої Росією території

Зміст

Про це пише JAM-news.

Видання повідомляє, що їм довелося пройти фільтраційні табори, територію країни-агресора та багато інших перешкод. 

В уряді Грузії кажуть, що надають всю необхідну допомогу українським біженцям, які прибули в країну – зокрема житло, продукти харчування тощо. Однак, як виявилося, через чотири місяці після початку війни в Грузії немає єдиного плану допомоги українським біженцям і конкретного відомства, яке б відповідало за управління цим процесом.

Видання розповідає історію 33-річного Івана, який покинув Маріуполь разом із дружиною та маленьким сином 17 березня після того, як місто перейшло під контроль Росії. Їхній вибір був обмежений – вони могли залишити місто лише в напрямку Росії. 

"Всюди панував хаос. Мобільні оператори не працювали, люди один в одного дізнавалися, куди йти. Виїхали з Маріуполя на Запоріжжя. Я злякався, в моїй машині була восьмирічна дитина, і я не знав, що буде далі. Офіційного зеленого коридору не було. Нам просто сказали, що нас пропустять", - розповідає він.

Перед машиною Івана їхала величезна колона. Щоб не потрапити в тягнучку, він вирішив відвідати батьків у селі Ялта (Мангушський район, Донецька область). Каже, що саме це врятувало його родину – колону, що рухалася попереду, було знищено. 

Іван із дружиною та дітьми пробув у Ялті майже місяць. Їм довелося пройти фільтрацію в селищі міського типу Мангуш, що між Ялтою та Маріуполем. 

Фільтрація - це процедура ретельного огляду в спеціально облаштованих місцях, які називаються фільтраційними таборами. Ці табори створені російськими військовими в окупованих селах Донецької та Луганської областей. Їх часто встановлюють у будівлях поліції. Сюди потрапляють українці, які втікають з окупованих міст. Без цієї перевірки українці не можуть виїхати з окупованих територій. 

Іван був зареєстрований 2100-м у списку. Перевірка займала час. За місяць "відфільтрували" лише 190 сімей. Іван розумів, що чекати доведеться довго, і дав росіянам хабара: "Не скажу, скільки, але вийшло. Незабаром нас випустили з черги"

До фільтраційного табору Іван уже приблизно знав, про що його запитуватимуть, тому був готовий. Він заздалегідь видалив з телефону всі "підозрілі" фотографії, контакти та повідомлення. Питання стосувалися переважно того, воював він чи ні, чи мав відношення до війни. Перевірка тривала близько 40 хвилин:

"Мене роздягли, перевірили мої татуювання, обшукали мій телефон і комп’ютер, взяли відбитки пальців і сфотографували". 

18 квітня Іван разом з дружиною та дітьми покинув Ялту і прибув до прикордонного з Росією міста Новоазовська. Йому довелося пройти ще одну перевірку – у ФСБ Росії. П'ять днів вони були змушені ночувати в машині біля російського кордону. Потім знову почалася стандартна процедура перевірки:

"Нас знову обшукали, перевірили телефони. Тут все було набагато серйозніше. Їм не сподобалося моє тату — у мене на коліні великий ведмідь. Вони стверджували, що ведмідь – це символ Росії, я пояснював, що це лише витвір мистецтва і не має до Росії ніякого відношення". 

Потім сім'я була в Ростові, П'ятигорську і Владикавказі. 

На території Росії родина Івана пройшла близько десяти постів. Процедура всюди була однакова. Останній огляд їм довелося пройти на кордоні з Грузією. Там задавали багато питань – хто вони, звідки, куди їдуть. Вже на грузинській стороні у них попросили номер телефону людини, яка мала зустріти їх у Грузії.

"Грузинської SIM-карти у мене не було, українську я не зловив, тому я не міг нічого показати. Ми повернулися до кордону з Росією, включили інтернет і взяли контакти тих знайомих, які вже приїхали в Тбілісі".

Але знову перетнути кордон не вдалося – грузинські прикордонники вимагали у всіх проїзні паспорти.

"У мене був закордонний паспорт, у дружини — ні, хоча ми знали, що в Грузії приймають українців без закордонних паспортів. Тому ми не переживали з цього приводу", – пояснює Іван.

"Ми з дружиною повернулися, сіли і почали плакати. Грузія була нашою останньою надією. Ми не могли повернутися в Росію, ми просто не могли бути там, звідки нас обстрілювали. Шансів повернутися в Україну через Росію просто не було, нас ніхто б не пустив. Ми не знали, що робити. Ми досі не знаємо, чому нас не пустили". 

Іван знімав кімнату у Владикавказі. Усі папери, які мав, переклав з української, спочатку на російську, а потім на англійську, і втретє поїхав на кордон Грузії: "Цього разу нас пропустили. Ми зітхнули з полегшенням".

Після прибуття в Грузію Івана, його дружину і 8-річного сина мерія Тбілісі розмістила в одному з готелів. Відтоді вони живуть у Тбілісі. 

Видання повідомляє, що частина українців, які приїхали до Грузії, живуть у готелях, які виділяє держава, деяким допомагають окремі особи та приватні готелі, деякі зупиняються у друзів чи родичів. Однак єдиного відомства, яке координує процес розселення біженців, немає. Мерія Тбілісі допомагає тим, хто залишився в Тбілісі і не знайшов житло самостійно. У Батумі цим займається мерія Батумі.

У мерії Тбілісі JAMnews повідомили, що для українських біженців виділено 33 готелі по всьому місту. У цих готелях вже поселили 2671 біженця, у тому числі 636 дітей. Щоб українці, які прибули до Грузії, отримали житло в мерії, необхідно зателефонувати на спеціальну гарячу лінію – 0 322 72 22 22. 

Станом на 30 червня в готелях Тбілісі було 100 вільних місць і 37 номерів. Мерія Тбілісі оплачує оренду готелю та харчування. З власниками готелю укладено договір до 1 серпня, а це означає, що до цієї дати людей звідти ніхто не виселятиме.

  • 12 червня ми писали про історії українців, які виїхали з окупованих територій до Грузії і були у фільтраційних таборах.
  • 25 червня віцепрем'єрка Ірина Верещук розповіла, що депортовані українці зможуть повертатися в Україну без документів та звернутися за допомогою з придбанням квитків додому.

Стежте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.23
    Купівля 42.23
    Продаж 42.87
  • EUR
    Купівля 43.41
    Продаж 44.22
  • Актуальне
  • Важливе
2025, четвер
16 січня
00:27
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія запустила безпілотники по Україні: ситуація вночі 16 січня
00:17
Оновлено
ЗСУ
На фронті від початку доби 15 січня зафіксували 118 боєзіткнень: на Покровському напрямку 47 ворожих атак
2025, середа
15 січня
23:50
Володимир Зеленський у Брюсселі
Україна виробила третину зброї від всієї, якою воює, - Зеленський
23:23
декларація
Очільник НАЗК виключає витік даних з їхніх реєстрів
23:02
Володимир Зеленський
Зеленський відповів кандидату у президенти Польщі Навроцькому, який не бачить Україну ні в ЄС, ні в НАТО
22:34
Джон Реткліфф
Війна РФ в Україні підвищує ризик конфлікту США з ядерною країною, - кандидат на посаду очільника ЦРУ Реткліфф
22:08
Денис Прокопенко (Редіс)
Денис Прокопенко: Сьогодні повернули з полону одного важкохворого азовця - в російських застінках ще 849
21:31
Ексклюзив
Курахове
"Під час наступу на Курахове ворог задіяв стратегічні резерви, які планував задіяти вже після взяття міста": речник УДА Братчук
21:29
Оновлено
Тель-Авіві, Ізраїль
Ізраїль і ХАМАС домовились про припинення вогню
21:22
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Не виключені атаки найближчим часом: удар РФ по українській енергетиці, нові деталі історії із закупівлею мін часів Другої світової. Колонка Сергія Згурця
20:57
У Києві чоловік порізав 17-річного юнака бритвою, бо той гучно слухав музику в автобусі: нападнику оголосили підозру
20:56
Ексклюзив
Війна має перейти у 2026 рік, бо 2025-й може стати програшним для України, - екскомандир взводу батальйону "Айдар" Дикий
20:42
У Відні відкриють виставку росіянок, які отримали європейську стипендію для митців, постраждалих від агресії РФ проти України
20:40
Ексклюзив
"Сакральний світ України": у Києві відкрилася виставка українського скульптора Анатолія Куща
20:26
Анджей Дуда
Дуда попросив Зеленського про участь Польщі у потенційних переговорах з РФ
20:05
Володимир Путін
Путін на переговорах з Трампом вимагатиме розірвати звʼязки України з НАТО та визнати окуповані території російськими - Bloomberg
20:02
OPINION
Гасло "Україна — це Європа!» стає актуальнішим саме для європейців
19:58
На 101-му році життя померла зв’язкова УПА Ангелина Паламар
19:46
ЦПД спростував фейк про відпочинок Зеленської на гірськолижному курорті Санкт-Моріц
19:38
Ексклюзив
військові КНДР
Полонені окупанти розповідають, що військових КНДР готують для боїв на Курщині краще, ніж контрактників з РФ, - офіцер 80-ї ОДШБр Гайдащук
19:29
Марко Рубіо
"Необхідні поступки - і з боку РФ, і з боку України": кандидат у держсекретарі США Рубіо оцінив перспективи завершення війни
19:07
Данило Гетманцев
Гетманцев вніс до Ради законопроєкти про оподаткування посилок з-за кордону
18:44
Лариса Жалінська
В Україні знайшли покарання для веслувальниці та військовослужбовиці Жалінської, яка виїхала до РФ
18:42
Друге засідання робочої групи України та Польщі з історичних питань відбудеться наприкінці січня
18:30
росія, санкції
США запровадили санкції проти структури, яка керує окупованою ЗАЕС, та дочірніх компаній Росатому
18:07
Нарендра Моді
Індія спустила на воду підводний човен, есмінець і фрегат для захисту від присутності Китаю в Індійському океані
18:00
OPINION
Гроші для України або еміграція в Нову Зеландію. Як Рютте вперше розклав Європі, хто такі росіяни?
17:49
соцмережа Х (Твіттер)
Бундесвер зупинив ведення сторінки в соцмережі Маска Х
17:43
Сили оборони відбили атаки росіян на кордоні України з Курською областю, - DeepState
17:25
Вишеградська група, Польща, Анджей Дуда
"Перший крок до реальних гарантій безпеки": Дуда закликав надати Україні запрошення до НАТО вже зараз
17:24
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
17:21
Дональд Туск
Польща виділила Україні новий пакет військової допомоги на понад €200 млн
17:16
Кевін Келсі
"Шахтар" за 6 млн євро продає свого форварда у США, - ЗМІ
17:02
тюрма
Шпигувала в Миколаєві та входила в агентурну мережу ГРУ: 15 років тюрми отримала ексвійськова
16:51
Ексклюзив
ракетна атака, ракета
Росія застосовує менше ракет для ударів по Україні: у Defense Express назвали причини
16:45
Оновлено
Обстріл Краматорська 15 січня
Росіяни зранку вдарили по Краматорську: є поранені, серед них – діти
16:43
Андрій Лунін, Реал, Ла Ліга
"Реал" після 5 пропущених голів від "Барселони" поверне у ворота Луніна
16:36
Марта Костюк
Українська тенісистка Костюк вийшла до третього кола Australian Open
16:32
Володимир Зеленський. Рамштайн 9 січня 2025 р
Чисельність української армії складає 880 тис. військових, - Зеленський
16:31
Дональд Туск
"Я не дозволю, аби в Польщі використовували цю драматичну історію в політичних іграх": Туск про Волинську трагедію
Більше новин