"Інший офіціант, те саме меню": що відомо про американського спікера Майка Джонсона
Із 25 жовтня новим спікером Палати представників є республіканець Джеймс Майкл Джонсон, політик, якого навіть американська преса називає "маловідомим"
Еспресо розповідає, хто такий Майк Джонсон, які в нього політичні погляди і що обрання нового спікера означатиме для України.
Хто такий Майк Джонсон
Майк Джонсон народився 30 січня 1972 року в місті Шрівпорт (штат Луїзіана) і був старшою дитиною Жанни Джонсон і Джеймса Патріка Джонсона. Сам політик казав, що є продуктом незапланованої вагітності, а його батьки були ще підлітками, коли він народився. Згодом вони розлучилися. Має ще двох братів та сестру. Його батько був пожежником, отримав серйозні опіки й став інвалідом під час виконання службових обов'язків.
Дід політика по материнській лінії був родом з Італії, також серед його предків є французи та ірландці з боку батька.
Здобувши ступінь бакалавра в галузі ділового адміністрування та ступінь доктора юриспруденції в Університеті Луїзіани, Джонсон майже 20 років займався конституційним правом.
У 2004-2012 рр. був членом Комісії з етики та релігійної свободи Південної баптистської конвенції, найбільшої протестантської організації в США. Представляв християнських клієнтів у судових процесах.
Одружений з Келлі Майк Джонсон з 1999 року, вони мають чотирьох дітей. Сім'я уклала Covenant marriage ("Заповітний шлюб") юридично виокремлений вид шлюбу, передбачений законодавством трьох штатів: Аризона, Арканзас та Луїзіана. Перед укладенням Covenant marriage пара пройшла спеціальні консультації, а згодом підписала заяву на "шлюб на все життя". Юридичний статус "заповітного шлюбу" передбачає вкрай обмежений перелік причин для розлучення – важкий злочин, перелюб чи окреме проживання, терміном щонайменше 2 роки. До речі, якось політик заявляв, що на початку свого подружнього життя вони прийняли 14-річного афроамериканського хлопчика і тепер вважають його частиною своєї сім'ї.
З березня 2022 року Джонсон і його дружина Келлі спільно ведуть подкаст "Truth Be Told", де вони обговорюють суспільні справи та інші християнські питання.
Фото: Getty Images
Конгресмен і відданий трампіст
Конгресменом Майк Джонсон став у 2016-му, у 44-річному віці. Він представляє 4-ий виборчий округ Луїзіани, де проживає майже 760 тис. мешканців. Перші вибори політик виграв із найбільшою перевагою в цьому регіоні за останніх 50 років, йдеться на його офіційному сайті. Згодом політика ще тричі переобирали до парламенту (у 2018, 2020 та 2022 роках).
Обрання Майка Джонсона в Конгрес фактично збіглося із приходом у Білий дім Дональда Трампа. Загалом конгресмена від Луїзіани називають одним із найближчих соратників Трампа. Джонсон працював у його команді захисту в обох процесах щодо імпічменту.
"Він був ключовою фігурою в спробах Конгресу оскаржити програш Трампа на виборах 2020 року. Джонсон організував підтримку з боку 126 республіканців у Палаті представників щодо судового процесу в Техасі, який мав на меті анулювати мільйони голосів із чотирьох ключових штатів, виграних Джо Байденом у 2020 році", – пише Rolling Stone.
Джонсон був серед 147 республіканців, які проголосували за скасування результатів виборів 2020, а після перемоги Байдена він постійно підтримував Трампа, закликав "залишатися сильним та продовжувати боротися".
Фото: Getty Images
Маловідомий політик, що об'єднав республіканців
Відповідно експрезидент США активно підтримував кандидатуру Джонсона на посаду спікера. За даними Politico, Трамп добився, щоб головні конкуренти зняли свої кандидатури.
Місце головуючого в Палаті представників стало вакантним 3 жовтня, після безпрецедентної в американській історії відставки Кевіна Маккарті з посади спікера нижньої палати Конгресу США. Ця подія спричинила суперечки у лавах Республіканської партії, що не могла узгодити кандидатуру спікера впродовж трьох тижнів, паралізувавши роботу парламенту.
Ще 13 жовтня Майк Джонсон заявляв, що не балотуватиметься, а вже через тиждень таки висунув свою кандидатуру на вакантну посаду спікера.
"У Майка найменше ворогів у цій партії. Він просто один із тих приємних людей, які створюють коаліції й не дратують людей без потреби", – схарактеризував нового спікера республіканець Кен Бак із Колорадо.
Оглядачі Bloomberg називають Джонсона "маловідомим політиком", який зміг консолідувати республіканців, після того, як партія відмовилася від висунення своїх лідерів другого та третього рангів.
Майк Джонсон є автором найбільшої кількості ухвалених законопроєктів серед усіх, хто балотувався на посаду спікера, що свідчить про його високі переговорні та процедурні навички. Водночас Джонсон став найменш досвідченим спікером за багато років. Це перший за 140 років конгресмен, який зміг стати спікером, відпрацювавши в Палаті представників менш як 7 років.
Політичні опоненти спокійно відреагували на призначення радикального спікера. Демократи очікують незначних змін після обрання нового спікера.
"Інший офіціант, те саме меню. Може тільки трохи консервативніше", – зазначив конгресмен Джим Макговерн від Массачусетсу, головний демократ у регламентному комітеті.
Фото: Getty Images
Політичні погляди Джонсона
Майк Джонсон є кардинальним противником одностатевих шлюбів і прихильником заборони абортів. Зокрема він виступав проти державного фінансування спорту трансгендерів-чоловіків у жіночих змаганнях, виступав за заборону обговорення одностатевих відносин у школах.
Видання Axios назвало його одним із найконсервативніших спікерів нового часу, часто значно радикальнішим, ніж сам Трамп.
Так Джонсон обіцяв звести кількість абортів в Луїзіані до нуля. Він є співавтором федерального закону, який забороняє аборти після виявлення серцебиття плоду.
Також у політика вкрай консервативні погляди на сексуальну орієнтацію та гендерну ідентичність
"Ваша раса, віросповідання та стать, це те, чим ви є. Тоді як гомосексуалізм і переодягання, це те, що ви робите. Це вільна країна, але ми не надаємо спеціального захисту для дивних виборів кожної людини", – писав Джонсон у 2005 році.
Новий спікер робив чимало гучних заяв щодо одностатевих шлюбів, порівнюючи ЛГБТ із зоофілами.
"Суспільство не може схвалити такий небезпечний спосіб життя... Не буде законної підстави відмовляти бісексуалам у праві одружитися з партнером будь-якої статі або людині одружитися зі своїм домашнім улюбленцем", – писав Джонсон у 2004 році.
Фото: Getty Images
Майк Джонсон і Україна
Обрання нового спікера у Штатах з нетерпінням чекали й в Україні. Внутрішня боротьба у Конгресі заблокувала роботу парламенту і не дозволила Палаті представників розглянути екстрену допомогу Ізраїлю та Україні. Ухвалення цього пакету напряму залежить від Майка Джонсона, адже формування порядку денного належить саме до його повноважень.
Загалом новий спікер має репутацію антиукраїнського політика. Платформа Respublicans for Ukraine, яка моніторить підтримку республіканцями США України, називає Джонсона "дуже поганим" вибором для України. Він голосував проти всіх законів на підтримку України, за винятком ленд-лізу.
У рейтингу прихильності допомозі Україні Майк Джонсон, разом з низкою інших республіканців, має найнижчу оцінку (F), що означає антиукраїнську позицію і дуже низький рівень підтримки.
Крім того, Джонсон зробив кілька різких заяв, що стосуються підтримки України.
"Ми не повинні відправляти ще 40 мільярдів доларів за кордон, не маючи достатнього контролю над тим, куди ці гроші підуть, коли на нашому кордоні панує хаос, американські матері намагаються знайти дитячі суміші, ціни на бензин рекордно високі, а американські сім’ї намагаються звести кінці з кінцями", – заявляв конгресмен у травні 2022 року.
Bloomberg зазначає, що, попри дотеперішню антиукраїнську позицію, Джонсон готовий до компромісів у цих питаннях з Байденом.
"Бувши раніше скептиком у питанні допомоги Україні, Джонсон сказав, що відкритий до переговорів Байдена про виділення додаткового фінансування для допомоги в контрнаступі проти Росії", – наголошує видання.
- Актуальне
- Важливе