Огляд

Хто такий Євген Черняк: алкогольний магнат, щодо якого відкрили провадження і в Росії, і в Україні

Тетяна Яворська
1 січня, 2024 понедiлок
16:45

Напередодні Нового року Служба безпеки Україна оголосила про підозру одному з найзаможніших бізнесменів України – Євгену Черняку. Його називали одним із 20-ти найбагатших українців, підозрюють у фінансуванні збройної агресії Росії проти України. Раніше ті самі звинувачення висунули Черняку у РФ

Еспресо розповідає, хто такий Євген Черняк, які у нього статки і чи справді намагався фінансувати війну в обидві сторони.

Про що у статті:

 • хто такий Євген Черняк
 • алкогольна бізнес-імперія Черняка
 • мільйонер-інфлюенсер
 • переслідування в Росії
 • підозра в Україні
 • реакція на підозру
 • цікаво знати

Хто такий Євген Черняк

Черняк народився у 1969 році в Запоріжжі. Наприкінці 1980-х проходив строкову службу в радянській армії. У 1995 році закінчив Запорізький технічний університет за спеціальністю "Машини та технологія плавильного виробництва". Тоді ж створив дистрибуційну компанію "Торговий дім "Мегаполіс", де згодом був генеральним директором і постійним головою ради засновників.

Попри те, що Євген Черняк подає свою бізнес-біографію –  "почав із нуля" чи з одного кіоску, насправді першим бізнесменом у сім'ї був не Євген, а його батько, розповідав Forbes. 

Олександр Черняк є засновником Запорізького заводу кольорових металів. У радянські часи він працював на керівній посаді на заводі "Радіоприлад" – секретному підприємстві, яке курувало КДБ. Ще в радянські часи він заробляв великі за тими мірками гроші, приблизно 400 карбованців, підвозив людей за гроші задля додаткового прибутку. У 1990-их відкрив на "Радіоприладі" корпоратив, почав торгувати ломом кольорових металів, а згодом запрацював його власний завод на місці колишньої філії "Радіоприладу".

У Черняка-сина були інші вподобання, той вирішив сконцентруватися на іншій прибутковій галузі, а саме виробництві алкоголю. Ймовірно, спочатку син припускав йти стопами батька, про що свідчить перша освіта, пов'язана з плавильним виробництвом. Однак згодом він здобув ще дві освіти за спеціальністю "Право".

Алкогольна бізнес-імперія Черняка

У 2003 році Євген Черняк збудував у Запоріжжі лікеро-горілчаний завод, де виготовляли горілку "Хортиця". До слова, пропускна швидкість конвеєра ЛГЗ "Хортиця" дозволяє щосекунди виробляти 16 пляшок оковитої. 

У грудні 2007 року "Торговий дім "Мегаполіс", ЛГЗ "Хортиця" і Одеський коньячний завод об'єднали в холдинг Global Spirits AMG-77, де Черняк є головою наглядової ради. Він володіє підприємствами з виробництва горілки, настоянок, бренді, вин, ігристого вина, вермутів та слабоалкогольних напоїв. 

До складу GS входить, зокрема, Одеський коньячний завод – підприємство, засноване в 1863 році. Є підприємством повного циклу виробництва бренді за класичною французькою технологією. Має у власності тисячу гектарів власних елітних виноградників та старий і значний (15 000 шт.) парк діжок бренді.

У 2011 році холдинг розпочав виробництво горілки "Мороша" на потужностях заводу "Гетьман" у Львові. 

Того ж року Global Spirits придбала російський лікеро-горілчаний завод "Русский север", витративши на купівлю й модернізацію понад 20 млн доларів. У 2013 році до структури компанії Черняка увійшов Полтавський ЛГЗ, де виробляють продукцію ТМ "Первак". 

Власними брендами холдингу Global Spirits є "Хортиця", Blagoff, "Мороша", "Медовуха", "Первак", Oreanda, Shustoff, "Чайка", "Десна", "Мікадо" та ряд інших алкогольних напоїв. Станом на 2018 рік, за даними "Лівого берега", алкогольний бізнес Черняка контролював 18% усього алкогольного ринку України.

За даними Forbes, у 2021 році Черняк посів 19-те місце в списку найбагатших українців, а його статки оцінили в $470 млн.

Мільйонер-інфлюенсер

Нібито через тиск за часів Януковича Черняк переїхав до Нью-Йорка. Заводи залишились у власності магната, та, попри зміни влади, він залишився жити в США. 

У 2018 році Черняк почав вести свій YouTube-канал під назвою Big Money. Канал створений для глядачів, яких цікавить тема бізнесу, там розміщені інтерв'ю з бізнесменами, політиками й іншими відомими особистостями. До речі на ютуб-каналі у бізнесмена 845 тис. підписників, а в Instagram – 734 тисячі.

У 2019 році Черняк видав книгу "Big Money. Принципи перших", у якій розповідає про бізнес та життя успішних підприємців. У 2020 році вийшла друга частина цієї книги.

Переслідування в Росії

У липні 2023 року російські пропагандистські ЗМІ повідомили, що у РФ оголошений в розшук український бізнесмен Євген Черняк, якого звинувачують у фінансуванні ЗСУ. Йшлося про переведення на потреби захисників України 500 млн рублів у 2022 році. Крім того, рашисти написали про затримання двох співучасників бізнесмена. Було заведено справу про "фінансування тероризму". Російські правоохоронці заявляли, що провели обшуки в житлових, офісних і складських приміщеннях, вилучивши комп'ютерну техніку та фінансово-господарську документацію. 

Деякі українські волонтери переконують, що Черняк справді регулярно їм допомагав. Крім того, Forbes із посиланням на пресслужбу благодійного фонду алкомагната Help Zp Ua, повідомив, що ця організація витратила на гуманітарну допомогу близько 1,9 млн доларів. 

"Ми допомагаємо по різних напрямках – гуманітарні вантажі, тактична медицина. Наприклад, передали 2,5 млн грн на відновлення житла мешканцям Запоріжжя, які постраждали через прильоти, – коментував Черняк діяльність фонду.

Представники бізнесмена переконують у фальсифікації справи росіянами, адже Євген Черняк нібито повністю вийшов із російського ринку і не має там "ані працівників, ані виробництва, ані торгівлі".

"Це ворожий пропагандистський абсурд. Компанії Global Spirits ніколи не було у РФ і не може бути зараз. Ні на яких її співробітників на території РФ ніяких справ не порушено. І ніхто, звичайно, не затриманий. Це примітивна брехня", – заявила в коментарі "Українській правді" представниця PR-служби Global Spirits. 

Підозра в Україні

Офіційним заявам Черняка та компанії в Україні вірити не захотіли. Вже в лютому 2023 року блогер Назар Токар стверджував, що мільйонер-інфлюенсер продовжує вести бізнес у країні-агресорі.

"Після 2014 року компанії Черняка продовжили працювати у Росії й заплатили щонайменше $14 млн. У червні 2022 року кіпрський офшор GSH Trademarks Limited реєструє в Росії ТМ "Шустов", при цьому ця ж компанія володіє правами на ТМ "Хортиця" Євгена Черняка в Україні", – наголошував Токар.

На початку 2023 року розслідувачі з osint-cпільноти "Мольфар" зʼясували, що заводи "Русский Север" і "Родник К2" продовжують виробляти та продавати в Росії продукцію, що за назвою та дизайном схожа на популярні бренди Global Sprirts. Замість "Хортиці" у РФ продають горілку "Хорта", а замість "Мороші" – "Морошу лесную". Також розслідувачі звернули увагу на ознаки фіктивності у зміні бенефіціара компаній у РФ після 24 лютого 2022 року.

Врешті 29 грудня 2023 року Служба безпеки України оголосила підозру Євгену Черняку. Його підозрюють у фінансуванні збройної агресії РФ.

"За даними слідства, попри повномасштабне вторгнення, його компанії продовжили вести бізнес із країною-агресором. Встановлено, що протягом 2022 року лише у вигляді сплати податків і зборів підпорядковані йому підприємства перерахували до бюджету РФ близько 6 млрд у гривневому еквіваленті. Задокументовано, що підприємства фігуранта, розташовані на території чотирьох країн Центральної Азії та Південного Кавказу, закуповували в Росії промислові обсяги спирту та іншу супутню продукцію. Під час обшуків у офісних приміщеннях холдингу в Україні виявлено документи та інші речові докази незаконної діяльності на користь країни-агресора", – йдеться в повідомленні СБУ.

Реакція на підозру

Сам бізнесмен переконує, що з 2014 року проти його компанії в Росії вводили санкції і тому він не міг вести бізнес у РФ. Крім того, Черняк наголошує на сплаті 5 мільярдів податків у бюджет України та волонтерській діяльності. "Навіть не буду перераховувати скільки зроблено, скільки допомоги, авто, бронежилетів, гуманітарної допомоги понад сотню фур, медичні вантажівки, пікапи передала компанія, ми навіть не зафіксували, були впевнені, що нам не знадобиться", – написав він у соцмережах.

Також він наголосив, що вважає це тиском на свій бізнес. "Давайте не будемо мовчати, як і я особисто, так і компанія, в якій я є засновником, нічого не порушувала. Але, як і в багатьох українських бізнесах, у нас ситуація, яка, я сподіваюсь, є помилкою, а не спробою тиснути на бізнес, рейдерською атакою на лідера ринку", – зазначив Черняк.

Цікаво знати

Одним із найрезонансніших відео на ютуб-каналі Черняка було інтерв'ю з прибічником Януковича – Андрієм Портновим. Проросійського політика у 2020 році Черняк називав "найкращим юристом України". Відео переглянуло понад 900 тисяч глядачів і воно викликало хвилю обурення. Бізнесмен виступав з різкою критикою законів про державну мову в Україні. Зокрема, його звернення, де Черняк стверджував, нібито закон про функціонування державної мови "розколює країну" зачитувала в етері телеканалу 1+1 телеведуча Наталія Мосейчук.

Теги:
Читайте також:
Київ
+10°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.55
  Купівля 39.55
  Продаж 40.06
 • EUR
  Купівля 42.21
  Продаж 42.97
 • Актуальне
 • Важливе
2024, п'ятниця
19 квітня
17:42
На фото: чин похорону Павла Петриченка у Михайлівському соборі
Світло пам’яті: Михайлівський собор об’єднав серця у прощанні з Павлом Петриченком. Фоторепортаж
17:40
на фото: Майк Джонсон
"Розраховуємо, що конгрес ухвалить правильне рішення": країни Балтії звернулися до Джонсона напередодні голосування щодо України
17:40
Оновлено
ЗСУ збили у РФ літак Ту-22м3, що запускав по Україні ракети Х-22/Х-32
17:38
скандальний мурал з дівчиною, на яку "падають ракети НАТО"
Росіяни в Маріуполі прибирають пропагандистський мурал з дівчиною, на яку падають "ракети НАТО"
17:35
Марія Захарова
Росія взялась "захищати" права українців під час мобілізації. ЦПД пояснив мотиви
17:13
принц Гаррі
Принц Гаррі офіційно змінив місце проживання з Великої Британії на США
17:00
Вдів російських військових возять на ТОТ агітувати місцевих воювати проти України, - Спротив
16:59
Андрій Лунін та Бернарду Сілва (ліворуч)
Суперкомп'ютер Opta спрогнозував переможця Ліги чемпіонів
16:58
Ексклюзив
"Це зовсім нова унікальна розробка": у Defense Express припустили, чим могли збити російський Ту-22М3
16:43
Сатурн
Учені з NASA виявили передумови для формування життя на одному зі супутників Сатурна
16:41
АрселорМіттал Кривий ріг
Найбільше металургійне підприємство України збільшує виробництво: вийде на 50% довоєнної потужності
16:38
На фото: "Різдвяна свинка"
Дитячу книжку-бестселер Джоан Роулінг "Різдвяна свинка" планують екранізувати
16:29
чорне море, ракетоносій рф
У ВМС пояснили, чому росіяни майже не використовують "Калібри"
16:29
Cybertruck
Tesla відкликала 3,8 тис. авто Cybertruck через несправність
16:28
Оновлено
РФ атакувала Україну: у Дніпрі й області є загиблі та поранені, в тому числі діти
16:28
Миколаївщина обстріл
РФ вдарила артилерією по Миколаївщині: загинула літня жінка, поранено дитину
16:14
Газовики прифронтових областей отримали від чеських колег 20 тонн обладнання
16:10
Ексклюзив
ЗРК Stormer
"В нас є сили й засоби для ураження літаків РФ": у Повітряних силах ЗСУ прокоментували збиття Ту-22М3
16:09
На фото: система ППО
Країни Великої сімки зобов'язалися посилити українську ППО
16:07
РФ атакувала Одещину ракетами: є постраждалий, пошкоджено припортову інфраструктуру
16:06
На фото: Jerry Heil та Alyona Alyona
Jerry Heil та Alyona Alyona показали чорно-білі образи для Євробачення-2024
16:03
OPINION
Олег Манчура
Останні пів року для України були часом самотності
15:54
Конгрес США
У США додали нафтові санкції проти Ірану в законопроєкт про допомогу Україні
15:53
G7
Країни G7 перенесли розгляд питання передачі Україні заморожених активів РФ на саміт у червні
15:17
Непокаране зло повертається
Росіяни організовуватимуть на ТОТ осередки федеральної служби для контролю шкіл, - Спротив
15:13
Чоловіка, який шпигував за Силами оборони на Миколаївщині, засудили до 15 років ув'язнення
15:09
На фото: Команда "20 днів у Маріуполі" привезла BAFTA і "Оскар" в Україну
Команда "20 днів у Маріуполі" привезла "Оскар" в Україну
15:04
Сергій Лавров
Лавров заявив, що РФ не припинить вогонь навіть у разі початку перемовин з Україною
14:52
Пожежа на Ільському НПЗ в РФ
Російська компанія "Башнефть" встановлює антидронові сітки на свої НПЗ, щоб захистити їх від атак БПЛА
14:30
Оновлено
Зеленський відвідав українських поранених бійців
Зеленський провів нараду щодо безпекової ситуації на Донеччині та відвідав поранених військових
14:22
Оновлено
Україна_Польща
У Польщі затримали агента спецслужб РФ, який готував замах на Зеленського. У ГУР прокоментували
14:22
Дмитро Кулеба
Очільники МЗС країн G7 визначили конкретні кроки для допомоги Україні, - Кулеба
14:10
Ексклюзив
Володимир Путін
Путін продовжуватиме війну, поки не стане зрозуміло, хто буде наступним у Білому домі, - політолог Бобиренко
14:01
OPINION
Валерій Пекар
Деколонізація Росії: Божі млини мелють повільно
13:59
курка
"Розвиває здатність заражати людей": ВООЗ занепокоєна через поширення пташиного грипу
13:57
РФ ударила по центру Білопілля на Сумщині: важко поранені три людини
13:47
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
13:38
Херсонський художній музей ідентифікував понад 100 викрадених окупантами картин
13:36
Тейлор Свіфт
Тейлор Свіфт випустила новий альбом The Tortured Poets Department
13:30
діти, злочини росії
Україна повернула з Росії 17-річну дівчину
Більше новин