Китайці можуть шпигувати за Анджеєм Дудою, - ексрадник президента Польщі
За безпекою нової вілли президента Республіки Польща Анджея Дуди поблизу Кракова стежить обладнання китайської компанії Dahua, яку звинувачували в незаконному зборі інформації
На думку відомого польського фахівця з протидії тероризму, радника колишнього президента Польщі Олександра Кваснєвського Єжи Дзєвульського, подібні обставини становлять загрозу як особисто Дуді, так і національній безпеці польської держави, розповідає Еспресо.TV.
Варшавський таблоїд Fakt.pl присвятив цьому питанню цілий матеріал, що вийшов сьогодні, 5 червня 2021 року.
"Це небезпечно для президента. Не може бути такого, щоб хтось за ним спостерігав, а встановлені камери саме це й роблять. З точки зору державної безпеки, це має велике значення", - зазначив, зокрема, Дзєвульський.
Читайте також: У Польщі розпочалось закрите слухання в справі щодо шпигунства директора представництва Huawei на користь Китаю
Йдеться про статичні й динамічні камери спостереження на стовпах поруч із віллою.
Камери також з'явилися на будівлі, що прилягає до президентської вілли, і в саду.
"Все це для того, щоб забезпечити Анджею Дуді почуття безпеки під час перебування вдома", - повідомляє видання.
Тепер виявляється, що самі камери можуть бути не безпечними для глави держави. За даними Gazeta Wyborcza, виробником камер є китайська компанія Dahua, в якій 10%. акції належать уряду КНР. 2017 року було виявлено, що Dahua виробляє камери із прихованим механізмом, який дозволяє несанкціонованим особам використовувати інформацію, записану на пристрої, і відправляти її до Китаю. Тоді в компанії заявили, що цю проблему вже вирішено.
Саме через стурбованість шпигунством американський Конгрес два роки тому наказав федеральним агенціям негайно вилучити ці камери із систем спостереження.
"Обладнання для моніторингу та безпеки, що продається китайськими компаніями, ставить під загрозу безпеку уряду США", - заявила тоді Вікі Хартцлер, представниця Республіканської партії в Палаті представників США. Вона ж стала співавторкою поправки, яка забороняє купувати американським органам влади камери китайського виробництва.
Дзєвульський не сумнівається, що використовуванідля спостереження за будинком президента Польщі камери є обладнанням для незаконного спостереження.
"Китайці відомі тим, що в своїх електронних продуктах, включно із мобільними телефонами та системами моніторингу, вони використовують різні типи "хвірткок", тобто (електронних - ред.) пастки, метою яких є отримання інформації", - наголошує колишній антитерорист.
"Йдеться не про можливість нападу на нього (на Анджея Дуду - ред.), а про те, що камера відстежує все, що відбувається навколо його будинку, наприклад, коли він приїжджає, які гості до нього приходять... Ми не знаємо, що робить розвідка, наприклад, китайська, з отриманими в такий спосіб даними. Якщо ця система дозволяє такі пастки, вона має головне призначення - донести інформацію до тих, хто у ній зацікавлений та здатен її оцінити", - пояснює Дзєвульський.
Колишній радник президента Кваснєвського з питань безпеки додає, що польські спецальні служби "перебувають у зародковому стані, коли йдеться про здатність ідентифікувати такі загрози".
Вальдемар Андзел, голова польського парламентського комітету з питань спецслужб, здивований повідомленнями про китайські камери навколо будинку Анджея Дуди.
"Я чую це вперше саме від вас. Але якби це було так, я б точно не встановлював китайські камери. Однак, у мене недостатньо знань з цього питання, щоб висловити свою думку з цього приводу. У країні є установи, які відповідають за забезпечення президента. Якщо вони дають висновок щодо вилучення камер, я абсолютно за це", - додає Андзел.
Служба захисту держави (пол. Służba Ochrony Państwa - SOP), що є відповідником українського УДО, не стала казати журналістам Fakt.pl, чи буде вона демонтувати китайські камери перед будинком президента.
"Ми не надаємо детальної інформації про обладнання та конфігурацію пристроїв, які використовуються нами для виконання завдань", - повідомив підполковник факту Богуслав Пйорковський, прессекретар командира Служба захисту держави.
Станіслав Жарин, прессекретар міністра-координатора спецслужб, на запитання відповідати відмовився.
- Нагадаємо, китайські інтереси дуже сильно представлені в сусідній з Польщею Лукашенковій Білорусі.
Слідкуйте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb
- Актуальне
- Важливе