Кохання вчительки з учнем, маніфест 90-х і брехня підручників – 5 книг про те, що (не) треба знати

Ігор Бондар-Терещенко
21 січня, 2022 п'ятниця
07:00

…Завжди дивуєшся, скільки у літературних героїв самопожертви і сили, і які ми всі поруч слабкодухі у порівнянні з ними. Здавалося б, маємо бути сильними у цей складний час - можливо, не такими, як вони, але й не проявляти слабкість і не падати духом

Знання, які можна почерпнути з цих книжок, з одного боку, вторинні, а з іншого, все одно потрібні. Вторинні ж вони хоча б тому, що повторюють відомі істини, які для декого можуть бути невідомими, новими, цікавими. Література взагалі циклічна річ, як і житті у ній, де повторюються ті самі помилки. 

Ось, наприклад, кажуть, якби український переклад цього роману, що вважається біблією дауншифтерів, вийшов одночасно з оригінальним американським виданням, то наші "городські" письмаки не поперлися б жити в села, звідки вони повернулися з матюками до (не)рідного Києва. Утім, гальмує у нас не лише література, бо "офісного планктону", який розчарувався в ідеології успіху, що нав'язується сучасною корпоративною культурою, у нас теж не було, тож переклад "Покоління Х" Дуґласа Коупленда (К.: Комубук) нагодилося вчасно. Не те щоб додалося урбанізму в нашій аграрній державі, просто, повернувшись зі своїх "дауншифтерських" мандрів багато хто сьогодні з легкістю впізнає себе в героях роману.

Не лише Чех з Дерешем, повірте. Справжній культурний маніфест вийшов з "Покоління Х" не лише тому, що у ньому описується феномен, відомий у середовищі конформізму як "відкладений бунт". Це коли вчасно не бухаєш і не бігаєш по бабам, роблячи кар’єру, а десь під тридцятку оплакуєш просрану юність. Погодьтеся, такого в 90-х у нас не було. Але було дещо спільне з усіма трьома героями роману, які, кинувши роботу в місті, зняли хату в каліфорнійській пустелі, щоб вечорами розповідати один одному байки про минуле. Це, по-перше, такі симптоми 90-х, як "відкидання сьогодення"("майбутнє України в її минулому", пригадуєте?), "швидка Настя ностальгії" (туга за радянською ковбасою по два двадцять), "смиренність"(філософія волоцюги, який ніколи не досягне добробуту, як у книжках Ульяненка), а також "удаваний мінімалізм" (злидні, якими хизувалися як інтелектуальною перевагою, мов у Цибулька). Тому не дивно, що вже сьогодні, коли ми хоч не понаїдалися, то бодай понадкушували "західної"культури – через книжки, фільми, виставки, але не в житті – дещо в романі сприймається за недалеке ретро. Але дещо лишається актуальним. Наприклад, прикольні моменти, яких у житті героїв роману виявляється два-три, не більше. І тут, друзі, можна розправити плечі! Адже що у них? Обдурив сестру? Мастурбував з друзями? Їв гівенця, щоб дізнатися, які вони на смак? А наші дев’яності? Отож бо. Тому читайте краще Жадана.

Так само, як порівняння із "західним"стилем життя, кохання, яке свого часу спалахнуло між Віталією та Родіоном у попередній історії з наступного роману, було приречене. Учителька й учень — що тепер люди скажуть? Але, за сюжетом, який продовжується вже в книжці Світлани Талан "Де живе свобода. Її полиновий присмак" (Х.: Клуб Сімейного Дозвілля), наші герої не поступилися почуттями. Хоч, ясна річ, жити серед осуду близьких та зневаги чужих було несила. Тож закохані наважилися на божевілля — тікати до зони відчуження, і навіть вагітність Віталії не стає перешкодою. Пара оселилася в одній з покинутих хат, де будувала власний химерний рай, відмежований від світу. Але втеча, як виявилося, не завжди означає свободу. Звісно, Віталія та Родіон розуміли, що колись їм доведеться повернутися до в’язниці суспільних рамок і перевірити, що міцніше: ґрати моралі чи сила почуттів — сила кохання, здатна подарувати свободу… Так, наші герої хотіли бути вільними від усього. Але забули, що свобода — це ще й відповідальність. Болючим було повернення до звичного світу. Вони вирішують на час розійтися, щоб осмислити те, що було, є і буде між ними. Родіон іде добровольцем до АТО, де бачить, заради чого б’ються його друзі, та задля чого він пішов виборювати свободу для свого краю. "Він уперше на Сході стикнувся з реальністю війни. Юнак відчув, що смерть зовсім близько, і її холодний подих пробіг по його спині. — Ти не страждай від того, що все ще тут, а не в окопі, — промовив старший товариш. Він вкинув недопалок у бочку з водою і додав: — За три роки ще встигнеш усього спробувати. До речі, там хлопці десь роздобули пляшку самогону, ходімо, пом’янемо побратима, поки командування немає". Тим часом Віталія вчиться просто жити. Може, матуся пригорне її до серця й дасть сили будувати долю? Але матір-прокурорша відмовляється від неї. Ба більше — з її подачі доньці не знайти роботи в рідному місті. Спасінням для Віталії стає праця в реабілітаційному центрі, де відновлюють поранених побратимів коханого. Вона нарешті розуміє: справжня свобода — це те, що в тебе неможливо забрати. Як і неможливо загасити кохання, що живе в її серці... " - Так вільно дихається, що аж подих перехоплює! Тут живе свобода! – гукає героїня у фіналі.— Яку ми виборюємо, звільнюючи землю від погані! — додав Родіон, пригортаючи до себе кохану.— Така безмежність, що хочеться бігти і бігти вперед, аж туди, де степ сходиться з небом!"Тож біжимо читати?

Не добігаючи середини цього огляду, варто озирнутися на вищезгадані 90-ті, коли в журналі "Український Засів", який редагував автор сих рядків, з’явилася рубрика "Україна militans", де йшлося про українську військову історію. У тому числі, в літературі. Так, наприклад, згадувалися заборонені за радянської влади відповідні зразки у творчості українських поетів 1940-х – Олекси Веретенченка, Олексія Варрави, Дмитра Ніценка. "Ні, ми ще обстанемо, як хмара, / Ні, ми ще ударимо, як грім - / І коли за все приходить кара, / То якої ж кари треба їм?" - питалися вони щодо "червоного"режиму. Їхні побратими у збірці "Стилет і стилос: українська мілітарна поезія"(К.: Стилет і стилос) мовлять про те саме, донедавна заборонене. Іван Багряний і Юрій Клен, Євген Маланюк і Леонід Мосендз, Олег Ольжич і Олена Теліга. Войовнича поезія, покликана розбити стереотип української літератури страждань, як наголошує автор передмови, нагадуючи, що ця збірка є першою антологією української мілітарної поезії: віршів, присвячених тематиці війн та революцій, повстань і підпільних організацій. Серед авторів, які увійшли до збірки - як безпосередні учасники цих подій української історії, так і відомі класики, про чию військову та революційну тематику зазвичай не говорять. Як власне, не говорили, поки не з’явився вищезгаданий "Український Засів", який просто собі "вставив"відсутній період 1940-х в історію української літератури, яка до того була виключно радянською.

Майже про те саме мова у наступній книжці – "Від Червоного терору до мафіозної держави. Спецслужби Росії в боротьбі за світове панування (1917-2036)" Юрія Фельштинського і Володимира Попова. Тобто про те, як саме все довкола могло стати "радянським" - від поетів до президента. Яка саме сила виявилася спроможною здійснити таке перетворення. Тож ця книжка - про історію захоплення влади в Росії державною безпекою як інститутом, а також про всі етапи цього захоплення — від грудня 1917 року, коли було утворено ВЧК під керівництвом Фелікса Дзержинського, до сучасності, коли через каскад неконституційних маневрів влада в Росії опинилася в руках ФСБ, а крісло президента здобув колишній директор ФСБ Володимир Путін. Так читач виявиться свідком смертельної і кривавої боротьби між держбезпекою та компартією, яка завершилася перемогою КГБ над КПРС у 1991 році й над усією країною — у 2000-му, коли президентом (причому навічно) став Путін. Таким чином, автори книжки показують, чим небезпечна для Росії та решти світу держбезпека, що стоїть біля керма управління ядерною державою, а також допомагають зрозуміти, що ж саме відбувається сьогодні в Росії. Тобто хто і як нею керує, чого нам слід очікувати від засілої в Кремлі хунти, наскільки життєздатним виявиться створений Путіним і спецслужбами режим та непередбачуваними для Росії й усього світу будуть наслідки перебування Путіна при владі. "З історії перемог і поразок 1991, 1993 та 1996 років держбезпека як відомство зробила один важливий висновок: - нагадують нам, - у Росії не слід захоплювати владу переворотом, путчем або оголошенням про запровадження НС і скасування виборів. Росія така дивна країна, де владу простіше отримати цілком, через вибори. Тільки попередньо потрібно все-таки вициганити у громадян одну посаду - президента країни. Новий план майже не відрізнявся від схеми Олександра Коржакова, Михайла Барсукова і Олега Сосковця. До нього внесли лише одну поправку: всіх трьох мала уособлювати одна людина, директор ФСБ, який пішов у дієвий резерв і став прем’єр-міністром; прем’єр-міністр — який став як офіцер ДР в.о. президента; в.о. президента — який став як офіцер ДР президентом країни".

Хоч як дивно, але вищезгадана схема позичена політологами з культурної царини, де давно і надійно перемішалися стилі та жанри. Так, наприклад, автори збірки "Котигорошка. Заплутані казки" (Х.: Ранок) звертаються до класичних казкових сюжетів, переосмислюють їх і творять нові тексти — казки на новий лад. Загалом у збірці вміщено вісім «заплутаних» казок від українських дитячих письменниць. Це, звісно, не більш ефективні постструктуралістські вправи на зразок "Гіпограм і дескрипцій" (1997) автора сих рядків, коли з таких самих класичних зразків (віршів Тичини, Сосюри та ін.) методом розбору і реконструкції складалися принципово нові за жанром оригінальні твори, але теж непогано. Так, Анастасія Лавренішина розповідає альтернативну історію Колобка, Галина Ткачук знайомить читачів з Оленкою Зміючкою, а Оксана Лущевська представляє Марі — мудру дівчину з високим IQ. Аліна Штефан у своїй казці мандрує на планету 581g до "кривенької качечки" Кіри, казка ж Мії Марченко переносить читачів на Поділ, де Кожум’яка й царівна Анна рятують Київ. Валентина Вздульська по-новому розказує історію пса та вовка, а Саша Кочубей презентує нову героїню — Котигорошку. І на завершення — притча-казка Ані Хромової про серце в залізній скрині. У будь-якому разі, таке "оживлення" хрестоматійного матеріалу може сприяти не лише реанімації українського фольклору, але й використанні його у більш актуальних текстах для малечі.

Читайте також:
Київ
+11°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 33.81
  Купівля 33.81
  Продаж 35.57
 • EUR
  Купівля 35.3
  Продаж 37.58
 • Актуальне
 • Важливе
2022, вiвторок
24 травня
01:23
Болгарія пропонує країнам ЄС оприлюднити свої контракти з Газпромом і виробити єдиний підхід до енергетичної співпраці з Росією
01:07
Велика Британія спільно зі США шукають альтернативу GPS на випадок атаки РФ на супутники
00:56
Роберта Мецола
"Тероризм ніколи не може бути виправданим, за жодних умов", - президентка Європарламенту виступила в ізраїльському кнесеті
00:47
Варфоломій
Уряд Литви підтримав православну громаду у намірі від'єднатись від РПЦ та звернувся до патріарха Варфоломія
00:37
Роберт Хабек
Нафтове ембарго проти Росії - "у межах досяжності", - віцеканцлер Німеччини
00:19
На фото військова техніка окупантів
Захисники Донбасу 23 травня відбили 16 атак ворога, знищили понад 20 одиниць техніки та близько 10 повітряних цілей
00:14
Засідання Священного синоду ПЦУ
ПЦУ оголосила про намір заснувати монастир у Києво-Печерській лаврі
2022, понедiлок
23 травня
23:54
Росія нарощує авіацію біля наших кордонів, проте у небо над Україною не заходить, - Повітряні сили
23:54
Михайло Федоров
Ігрова платформа Xbox офіційно запуститься в Україні, - Федоров
23:26
"Боротися і перемогти": Зеленський заявив, що у найближчі тижні війна буде складною та закликав кожного українця працювати на перемогу
22:56
Ексклюзив
Морський порт
Найімовірніше до 2-х тижнів ми побачимо практичні рішення щодо розблокування українських морських портів, — військовий експерт Киричевський
22:53
Зеленський
Найтяжча бойова ситуація на Донбасі, але ЗСУ і там ходять в контратаки, - Зеленський
22:47
Денис Шмигаль
Денис Шмигаль підтримав ідею прем'єр-міністра Польщі про джерела коштів на відбудову України
22:42
Аналітика
Сергій Згурець-CAESAR
Окупанти намагаються компенсувати втрати в техніці застарілими зразками. Колонка Сергія Згурця
22:37
Зеленський
Росія випустила по Україні майже 2,3 тис. ракет, - Зеленський
22:30
Олексій Резніков
Підсумовуючи Рамштайн-2, Олексій Резніков використав несподівану метафору із "Зоряних воєн"
22:15
На фото президент України Володимир Зеленський
"Якщо питання на столі буде одне – припинення війни", - Зеленський про умову зустрічі з Путіним
22:13
Сергій Гайдай
ЗСУ вибили росіян з села Тошківка на Луганщині, - Гайдай
21:57
Олег Прудкий
У боях з окупантами загинув боксер, дворазовий чемпіон України Олег Прудкий
21:56
Зеленський
Росіяни на Донбасі мають в 20 разів більше техніки, ніж у ЗСУ, - Зеленський
21:45
Ракетний удар
Дніпропетровщина зазнала ракетних ударів росіян, - голова ОВА
21:39
ППО ЗСУ
На Кіровоградщині ППО збила російську ракету
21:28
Гітанас Науседа
Литва 1 червня відкличе посла з Росії
21:26
Загальна стратегія Путіна щодо України невідома – очільник Пентагону
21:22
карта бойових дій-мала
Карта бойових дій в Україні станом на 19:00 23 травня
21:14
зерно порти
В Угорщині заявили про готовність допомогти з експортом українського зерна
21:08
американські військові
США збільшили на третину кількість своїх військових у Європі від початку війни в Україні
21:05
Ексклюзив
Павло Клімкін
Якщо Україна стане членом ЄС менш ніж за 10 років, це буде достойний результат, - Клімкін
20:50
Гелікоптери, танки і ракетні системи - від Чехії, "Гарпун" - від Данії, артилерія - від Греції та Італії. Ллойд Остін розповів про допомогу Україні після зустрічі у Рамштайні
20:43
Ольга Стефанішина
"Перша зупинка - Париж": Стефанішина розпочала серію візитів до столиць Євросоюзу для переговорів щодо надання Україні статусу кандидата на членство в ЄС
20:27
Олексій Гарань
"Виглядає так, що у влади знову головний ворог не Путін, а Порошенко", - політолог Гарань
20:26
Нова Зеландія
Військові Нової Зеландії навчатимуть бійців ЗСУ користуватись гаубицями L119
20:04
Ексклюзив
Попасна
Авіація, міномети, бронетехніка: на околицях Сєвєродонецька ворог оскаженів та проводить активні штурмові дії, — боєць "Легіону Свободи"
19:59
В трьох областях до кінця воєнного стану заборонили підходити на кілометр до кордону з Білоруссю
19:58
Морські котики США
США мають намір направити до України "морських котиків" для захисту свого посольства у Києві, - CNN
19:50
АЗС
Ціни на пальне в Україні за тиждень зросли на 22-30%
19:42
Ллойд Остін
Рамштайн-2. Міністр оборони США провів віртуальну зустріч щодо України з представниками понад 40 країн
19:33
Ексклюзив
ЄС
Країни Східної Європи продемонстрували все те, що очікували від спільноти ЄС в кризовій ситуації, як зараз — експертка із зовнішньої політики
19:31
Михайло Подоляк
З розумінням ставимось до медиків та комунальників, які працюють в окупації, - Подоляк
19:27
насильство
Окупанти на Херсонщині зґвалтували дівчаток 12 і 15 років, шестимісячну дитину, а троє малолітніх хлопчиків померли внаслідок отриманих травм, – Денісова
Більше новин