Інфографіка

Пояснюємо, якими будуть тарифи: чи варто чекати підвищення ціни на електроенергію, водопостачання та водовідведення з 1 червня

Крістіна Слончак
4 червня, 2024 вiвторок
11:20

Скільки доведеться платити українцям за воду, газ, електроенергію та інші комунальні послуги у червні 2024 року

Зміст

Оплата комунальних послуг та зміни в тарифах – одна з тих тем, що викликає занепокоєння у більшості українців, адже вона може вплинути на фінансовий стан громадян і підприємств в Україні.

Еспресо розповість, чи варто чекати на ще одне підвищення цін на електроенергію, природний газ і водопостачання, які чинники призводять до змін в комунальних платежах та які є шляхи економії задля збереження фінансової стабільності.

Що у статті:

 • Чи варто чекати підвищення ціни на електроенергію з 1 червня

 • Тарифи на природний газ та теплопостачання

 • Які тарифи залишаться без змін у червні

 • Що буде з цінами на водопостачання та водовідведення з 1 червня

 • Тарифи на комунальні послуги з вивезення побутових відходів

 • Зміни у виплатах субсидій

 • Скасування мораторію щодо припинення надання ЖКГ-послуг та нарахування пені

Чи варто чекати підвищення ціни на електроенергію з 1 червня

В Україні постановою №544 Кабмін офіційно затвердив фіксований тариф на електроенергію для населення в розмірі 2,64 грн/кВт∙год, що діяв з 1 червня до 31 грудня 2023 року. Положення про покладення спеціальних обов'язків на учасників ринку електричної енергії було продовжено та залишалось дійсним до 31 травня. 

Згідно з новою поставою уряду №632 від 31.05.2024 з 1 червня тариф на електроенергію для побутових споживачів зросте до 4,32 грн/кВт∙год. Важливим є те, що ціни є фіксованими та не залежать від обсягу споживання.

Раніше були повідомлення про те, що тариф буде збільшено. Так, за повідомленням Костянтина Ущаповського, таке підвищення повинно бути поступовим та добре обміркованим. "Якщо робити наступний крок, то він повинен бути виваженим, максимум - 15%. Це ми виходимо десь до 3 гривень за кіловат-годину", – повідомив голова НКРЕКП в інтерв'ю "Економічній правді".

Народний депутат Сергій Нагорняк, який є членом парламентського комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, в інтерв'ю "Телеграфу" роповідав, що уряд розглядав можливість підвищення тарифів на електроенергію для населення з 1 червня до 4,5-5 грн/кВт. Він наголошував, що це рішення, найімовірніше, буде прийнято.

Нагорняк пояснював, що такі дії відкриють можливість державним компаніям припинити субсидування населення та залучити достатньо коштів протягом року для реалізації проєктів з добудови 3-4 енергоблоків ХАЕС. Крім того, Укргідроенерго отримає можливість розпочати будівництво Канівської ГАЕС з потужністю 1000 МВт. 

Згідно з рекомендаціями від Сполучених Штатів Україні варто здійснити лібералізацію ринку комунальних послуг. За повідомленнями експертів реальна ціна на ринку за газ мала б бути значно більшою. Лібералізація тарифів також стосується цін на електроенергію. 

Деякі експерти зазначили, що торішнє підняття цін не відповідає реаліям сьогодення щодо вартості електроенергії. Так, директор енергетичних програм у Центрі Разумкова Володимир Омельченко зазначив: "Ринкова ціна електроенергії становить 5,5-6,5 грн, а тарифи 1,68 грн, 1,44 грн покривали лише витрати на передачу, на розподіл електричної енергії. І абсолютно не покривали витрати на неї як на товар".

Підняття цін у 2023 році було зумовлено завданою шкодою та руйнуваннями енергетичних об'єктів внаслідок авіаударів, що здійснила Росія. Цю інформацію було повідомлено Германом Галущенком. Він також додав, що Україна пережила найбільш масштабну в своїй історії операцію з ремонту енергетичних об'єктів. У 2024 році українці знову переживають масовані атаки з боку ворога, значних збитків знову завдано енергетичній системі по всій країні.

Новий тариф застосовуватиметься для всіх побутових споживачів, включно зі:

 • споживачами, які представляють колективні об'єднання в житловому секторі, такі як ОСББ, гуртожитки та інші, де електрика використовується для задоволення побутових потреб мешканців;
 • споживачами, які мають електричне опалення (з 1 червня до 30 вересня);
 • іншим споживачам, які відповідно до закону мають право використовувати електроенергію за тарифами для побутових споживачів.

У період з 1 жовтня до 30 квітня для власників будинків та квартир з електроопаленням застосовуватимуть такі тарифи:

 • якщо обсяг споживання до 2000 кВт∙год протягом місяця – 2,64 грн/кВт∙год за всю спожиту електроенергію;
 • якщо обсяг споживання понад 2000 кВт∙год протягом місяця – 4,32 грн/кВт∙год за всю спожиту електроенергію.

Незмінними залишаються тарифні коефіцієнти для споживачів із двозонним та тризонним диференціюванням приладів обліку (двозонні та тризонні лічильники). Так, у нічний час з 23:00 до 07:00, коли енергосистема має мінімальне навантаження, власники сплачуватимуть вдвічі менше за електроенергію  - пояснюють у Yasno. Однак встановлення двозонного лічильника коштує досить дорого і його окупність становитиме більше року, залежно від ваших енерговитрат.

Варто зауважити, що рішення щодо підвищення максимальної граничної ціни на електроенергію для бізнесу з 1 червня вже прийнято. Про це стало відомо з відкритого засідання НКРЕКП, яке відбулось 20 травня. Цей крок був спрямований на стимулювання збільшення обсягу імпорту електроенергії в нічний час.

Ще в листопаді 2023 року відбулися зміни у вартості електроенергії лише для непобутових споживачів. Ціна на електрику для бізнесу залежить від тарифів постачальника, а також від класу напруги (1-й або 2-й) тощо. Тому кінцева вартість для промислових підприємств в різних населених пунктах України буде відрізнятися.

З чого складається ціна на електроенергію

Нагадаємо, до 1 червня 2023 року в Україні ціна на електроенергію була майже вдвічі нижчою. Діяли два основні тарифи для населення, згідно з якими споживачі, що використовували до 250 кВт-год на місяць, платили 1,44 грн/кВт-год, а ті, хто більше 250 кВт-год, оплачували за тарифом вартістю 1,68 грн/кВт-год.

Тарифи на природний газ та теплопостачання

У червні 2024 року ціни на природний газ для побутових споживачів, а також список постачальників залишаться незмінними порівняно з попереднім місяцем.

Компанія "Нафтогаз України", яка постачає газ більшості населення України, а саме 98% побутових споживачів, встановила тариф на природний газ ще у 2023 році, а з 1 травня 2024 року ця ціна була пролонгована ще на рік, тобто до 30 квітня 2025 року включно. Вартість на блакитне паливо в тарифному плані "Фіксований" становить 7,96 гривень за 1 кубічний метр.

"В умовах війни та складної ситуації в економіці маємо підтримати українців. Нагадаю, що наша компанія забезпечує газом понад 12 мільйонів сімей. І всім їм ми наразі гарантуємо наявність ресурсу та фіксовану ціну на рік уперед", - повідомив Олексій Чернишов, очільник правління НАК "Нафтогаз України".

Нещодавно прем’єр-міністр України Денис Шмигаль підкреслив, що відповідно до офіційного рішення Кабінету Міністрів, ухваленого у квітні, пільгова ціна на газ для постачальників тепла та гарячої води для мешканців залишиться без змін до кінця серпня. "Цього місяця ми затвердили постанову, яка зберігає пільгову ціну на газ для постачальників тепла і гарячої води для населення до кінця літа", - йдеться в повідомленні на урядовому порталі.  

Здорожчати газ протягом 2024 року все ж може, як передає "НВ бізнес":

 • ціна на природний газ збільшиться поетапно: спочатку до 11-13 гривень за кубічний метр, а пізніше - до 15 гривень.
 • вартість опалення та гарячого водопостачання може зрости на 30-50%, в залежності від конкретного регіону.

Тарифи інших постачальників природного газу, таких як ТОВ "Рітейл Сервіс", ТОВ "Енерджі Трейд Груп" (ETG), ТОВ "Прикарпатенерготрейд" тощо, коливаються від 7,70 до 9,99 грн за куб. м. Тож подекуди ціни в областях та населених пунктах різняться. Ціна на газ для виробників тепла, що забезпечують населення, а також бюджетних установ залишається на рівні 7420 грн та 16 390 грн відповідно за тисячу кубометрів (з урахуванням ПДВ).

Однак, згідно з повідомленням "ГазПравда", з початку 2024 року окремі споживачі почали сплачувати вартість обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж. Сума цієї оплати є індивідуальною для кожного будинку і залежить від кількості квартир та технічних характеристик мережі. Слід зазначити, що рахунок за утримання внутрішньобудинкових мереж газопостачання, який передбачає відповідальне ставлення до мереж загального користування, – це не щомісячний платіж, а сплачуватиметься один раз на 3-5 років. Так, орієнтовна сума такого ТО для споживачів у Київській області становить 320 гривень.

Фото: Держпродспоживслужба

Які тарифи точно не зростуть у червні

Від 19 серпня 2022 року набрав чинності Закон № 2479-IX "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування", який встановлює тимчасову заборону на збільшення ряду тарифів, включаючи такі:

 • розподіл природного газу
 • виробництво, транспортування та постачання теплової енергії
 • послуги надання гарячої води.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль запевнив, що тарифи на теплову енергію та гарячу воду залишаться незмінними: "Такі тарифи, як на тепло, на гарячу воду, я переконаний, до кінця війни, до кінця воєнних дій в Україні не потрібно покладати на людей додатковим тягарем".

Що буде з цінами на водопостачання та водовідведення з 1 червня

У минулому році НКРЕКП винесло рішення про збільшення вартості послуг водопостачання та водовідведення. Однак воно було скасовано через жорстку критику президента Зеленського. Тоді у своєму повідомленні Володимир Зеленський зазначив, що постанова про зростання тарифів є "ганебною, непрофесійною та не погодженою з урядом". Внаслідок цього президент також доручив провести консультації з метою перегляду цього рішення щодо збільшення тарифів. Згодом голова НКРЕКП Костянтин Ущаповський на позачерговому засіданні оголосив, що скасовують рішення щодо підвищення цін.

Підвищення ціни на воду для побутових споживачів може відбутися у тих громадах, де місцева влада виконує такі дії без погодження з НКРЕКП. Офіційно, з 1 червня національна комісія залишила вартість води для населення без змін.

Водночас на засіданні НКРЕКП, яке відбулося 8 травня, було внесено пропозицію щодо встановлення нових тарифів на воду для непобутових споживачів починаючи з 1 червня.

Пам'ятайте, що ціни на воду відрізняються в різних регіонах країни та залежать від численних факторів, що характеризують ситуацію в містах: доступ до водних ресурсів, вартість електроенергії та інші аспекти. Тому рекомендується докладно дізнаватися про тарифи на воду у своїх постачальників.

Загалом цьогоріч у квітні та липні планували двоетапне збільшення тарифів на воду для споживачів у середньому на понад 12% на першому етапі, а потім більш ніж на 14%. Це підвищення стосувалось ряду міст України, згідно з даними проєктів рішень, що були розроблені НКРЕКП після призначення на посаду нового керівника - Валерія Тарасюка. Такі дані були опубліковані на сайті Українська Енергетика. Однак комісією ці рішення так і не були затверджені.

без води, вода

Фото: Львівтеплоенерго

Тарифи на комунальні послуги з вивезення побутових відходів

За встановлення тарифів щодо поводження з твердими побутовими відходами відповідають органи місцевого самоврядування, отже, в окремих містах і громадах ціни на послуги з вивезення сміття відрізняються. 

Так, однією з причин зміни вартості на ці комунальні послуги можна віднести підвищення цін на пальне. Тож окремі комунальні підприємства підвищують ціни протягом року. 

Вивезення сміття у Львові

Фото: ecopolitic.com.ua

Зміни у виплатах субсидій 

На урядовому порталі зазначили, що з початку травня для більшості людей перерахунок на неопалювальний сезон був проведений автоматично до 30 квітня 2025 року, якщо дані про їхній майновий стан та склад домогосподарства залишились незмінними.

Проте варто зауважити, що є декілька категорій населення, яким необхідно самостійно подати заяву та декларацію про доходи/витрати, щоб отримати субсидію з 1 травня:

 • домогосподарствам, де проживає менша кількість людей, ніж вказано у реєстрації
 • власникам квартир, в яких проживають ВПО
 • орендарям житла, які сплачують житлово-комунальні послуги
 • членам домогосподарств, що звертаються для отримання субсидії на купівлю скрапленого природного газу, твердого та рідкого пічного побутового палива

"З 1 травня буде масовий перерахунок житлової субсидії на неопалювальний період. Це буде здійснено автоматично для всіх домогосподарств, за винятком тих, в яких відбулися зміни в майновому стані або складі домогосподарства. До автоматичного перерахунку потрапить більшість домогосподарств, яким призначено субсидію. Але є домогосподарства, яким необхідно в обов’язковому порядку, щоб мати літню субсидію та надалі зимову, звернутися з заявою та декларацією", – розповіла представниця Пенсійного фонду України у Вінницькій області Оксана Гузенко в матеріалі Факти.

Крім того, за зверненням також може бути надана субсидія на неопалювальний період людям, які мають відповідне право на ці виплати, однак протягом опалювального сезону мали "нульову субсидію".

Якщо заява подається протягом перших двох місяців, коли почався неопалювальний сезон, пільга буде призначатись із початку такого сезону, але лише з моменту виникнення права на її отримання.

Скасування мораторію щодо припинення надання ЖКГ послуг та нарахування пені

Постанова № 1405 Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2023 року, опублікована на Урядовому порталі, скасовує мораторій на відключення житлово-комунальних послуг, нарахування штрафів та пені, а також на стягнення заборгованості населення за ці послуги. Ця заборона діяла з першого дня повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Згідно з документом мораторій на відключення ЖКП залишається в силі лише на окупованих територіях та в зонах бойових дій відповідно до переліку Мінреінтеграції. Для інших споживачів згідно з ухвалою відновлено нарахування пені за несплату. Крім того, уряд повернув можливість відключати від комунальних послуг боржників у випадку несвоєчасної або неповної сплати за послуги.

До правил також внесли норму, що регламентує надання документів до постачальника комунальних послуг, якщо людина тимчасово (більш ніж 30 календарних днів) не проживає в приміщенні.

У постанові є уточнення, що серед таких документів можуть бути витяги з реєстрації місця тимчасового проживання, свідоцтва про роботу, лікування, довідки з місця навчання або військової служби, свідоцтва про відбуття покарання та документи, що підтверджують виїзд за кордон. Зазначено також, що ці документи слід оновлювати щонайменше раз на півроку.

субсидії

Фото: delo.ua

Теги:
Читайте також:
Київ
+15°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.38
  Купівля 40.38
  Продаж 40.91
 • EUR
  Купівля 43.49
  Продаж 44.28
 • Актуальне
 • Важливе
2024, четвер
13 червня
03:06
НАТО, державний прапор України
Посолка США прокоментувала слова Байдена про те, що Україні не обов'язково вступати до НАТО для досягнення миру
02:32
бронетранспортер М113
Литва передасть Україні 14 бронетранспортерів М113
01:55
Єнс Столтенберг
Столтенберг заявив про необхідність зобов'язання для країн НАТО щодо поставок озброєння Україні
01:21
міни, замінований пляж
Країни-партнери виділили додаткові $35 млн на проєкти з гуманітарного розмінування України
01:05
Арман Дюплантіс
Світовий рекордсмен Дюплантіс став триразовим чемпіоном Європи з легкої атлетики
00:49
Ілюстративне фото
У Вірменії сталися сутички під час протестів проти уряду Пашиняна: щонайменше 55 постраждалих і 90 затриманих
00:26
Оновлено
українські військові, Куп'янськ
Протягом доби на фронті відбулося 108 боєзіткнень, найгарячіша ситуація на Покровському напрямку, - Генштаб
2024, середа
12 червня
23:56
Кирило Буданов
"Жодного армагедону не буде": Буданов заявив про важкий період на фронті
23:54
Ліонель Мессі, Золотий м'яч-2023
Мессі розповів, у якому клубі завершить кар'єру
23:23
Харківщина
Росіяни будують фортифікації за 2,7 км від Вовчанська, - DeepState
23:03
У Хмельницькому суд звільнив ще 50 в'язнів для служби у ЗСУ
Керівників підрозділів ЗСУ та командирів зобов'язали узгоджувати тези до коментарів, блогів та інтерв'ю зі СтратКомом, - Детектор медіа
22:36
Олімпіада, Олександр Абраменко
Стало відомо, де пройдуть Олімпійські ігри у 2030 і 2034 роках
22:24
Оновлено
Ракетний удар по Кривому Рогу 12 червня 2024 р.
Ракетний удар по Кривому Рогу: відомо про 9 загиблих, серед поранених є діти
22:03
ЗРК SAMP/T
Столтенберг підтвердив, що Італія передасть Україні додаткову систему ППО SAMP/T
21:55
G7
Країни G7 домовилися про виділення Україні $50 млрд з прибутків від заморожених активів РФ
21:43
Богдан Бутко
"Чорноморець" домовився про перехід ексфутболістів "Шахтаря" і "Динамо"
21:23
Ексклюзив
Володимир Огризко
Як тільки РФ впаде, то Китай полюбить Україну, - дипломат Огризко
20:58
діти війна
РФ виставила на сайтах із усиновлення інформацію про викрадених українських дітей, - FT
20:48
Володимир Сальдо
"День Росії - найдовгоочікуваніше свято для Херсонщини": росфейки за 12 червня
20:30
Володимир Зеленський і Мухаммад бін Салман аль Сауд
Зеленський зустрівся зі спадкоємним принцом Саудівської Аравії. Деталі
20:23
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Окупанти просуваються на Покровському напрямку: намагаються досягти трьох цілей. Колонка Сергія Згурця
20:16
військовий корабель РФ в порту Гавани
Група кораблів ВМС Росії увійшла в порт Куби
19:54
У Криму поменшало росіян: партизани надали звіт щодо військових об'єктів у районі Комишової бухти
19:49
міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан
Міністр закордонних справ Туреччини Фідан підтвердив участь у Саміті миру
19:40
Ексклюзив
Валерій Пекар
Громадський діяч Пекар озвучив три ймовірні сценарії розвитку війни Росії в Україні
19:33
Україна - США, конгрес
Україна та США підпишуть двосторонню безпекову угоду на саміті G7 цього тижня, - Салліван
19:12
Оновлено
санкції США
США запровадили нові санкції проти РФ через перехід Москви до воєнної економіки
19:10
Розтягнули триколор завдовжки 25 м: окупанти в Бердянську зігнали населення і пропагандистів на відзначення "дня Росії"
19:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 840-го дня війни: у ГУР підтвердили ураження двох "новітніх" російських Су-57, а перші F-16 можуть з'явитися вже влітку
19:00
Артем Довбик, "Жирона"
Іспанський топ-клуб погодився заплатити 40 млн євро за Довбика
18:51
кібератака
"Подарунок на свято": ГУР здійснило кібератаку на російські аеропорти й ресурси держвлади, - ЗМІ
18:45
OPINION
Микола Княжицький
Про проблеми з ТЦК в контексті мобілізації
18:40
Паулу Фонсека
Екстренер "Шахтаря" підписав контракт з "Міланом"
18:30
Коли діятимуть графіки вимкнень електрики 13 червня: оновлені дані від Укренерго
18:25
Нагірний Карабах
Росія завершила виведення "миротворців" з території Азербайджану
18:15
Netflix покаже документальний фільм про борщ з Клопотенком
Шеф-кухар Клопотенко пояснив, чому не пішов до тероборони на початку повномасштабного вторгнення
18:00
FPV-дрон
Сили оборони спільно з кіберфахівцями СБУ уразили РЛС росіян вартістю $25 млн
18:00
Огляд
Ігор Вовчанчин та Казухіро Накамура (праворуч)
Бився з Кличком, став легендою MMA та зустрів війну в Харкові. Хто такий Ігор Вовчанчин, якого Олександр Усик зіграє у фільмі з Двейном Джонсоном
17:44
"Дружба"
Найкращий футбольний клуб другої ліги через мобілізацію знімає команду з чемпіонату України
17:42
Продюсер серіалу "Хлопаки" Ерік Кріпке оголосив, який сезон стане останнім
Більше новин