Інфографіка

Пояснюємо, якими будуть тарифи з 1 травня

28 квітня, 2025 понедiлок
18:31

Скільки доведеться платити українцям за воду, газ, електроенергію та інші комунальні послуги у травні 2025 року

Зміст

Оплата комунальних послуг та зміни в тарифах – одна з тих тем, що викликають занепокоєння у більшості українців, адже вона може вплинути на фінансовий стан громадян і підприємств в Україні.

Еспресо розповість, чи варто чекати на ще одне підвищення цін на електроенергію, природний газ і водопостачання, які чинники призводять до змін в комунальних платежах, та які є шляхи економії задля збереження фінансової стабільності.

Чи варто чекати підвищення ціни на електроенергію з 1 травня?

В Україні постановою №544 Кабмін офіційно затвердив фіксований тариф на електроенергію для населення в розмірі 2,64 грн/кВт∙год, що діяв з 1 червня до 31 грудня 2023 року. Положення про покладення спеціальних обов'язків на учасників ринку електричної енергії залишалось дійсним до 31 травня. 

Згідно з поставою уряду №632 від 31.05.2024 з 1 червня тариф на електроенергію для побутових споживачів зріс до 4,32 грн/кВт год. Важливо те, що ціни є фіксованими та не залежать від обсягу споживання. Попри те, що тариф на електроенергію планували зберегти без змін до 1 травня 2025 року, наразі жодних переглядів не передбачається. Ціна залишиться на поточному рівні, запевнив прем'єр-міністр Денис Шмигаль в етері телемарафону, пише 24 Канал.

"У нас немає в уряді дискусії щодо тарифів. Ми не розглядали можливість підняття тарифів найближчим часом", - розповів Шмигаль. 

Підвищення цін на енергоносії найближчим часом не передбачено також відповідно до меморандуму Міжнародного валютного фонду від 18 жовтня 2024 року, що підсумовує п’ятий перегляд програми розширеного фінансування (EFF). У документі немає вимог до України щодо збільшення тарифів. Про це стало відомо з повідомлення Міністерства фінансів України.

Нині тариф застосовується для всіх побутових споживачів, включно зі:

  • споживачами, які представляють колективні об'єднання в житловому секторі, такі як ОСББ, гуртожитки та інші, де електрика використовується для задоволення побутових потреб мешканців;
  • споживачами, які мають електричне опалення (з 1 червня до 30 вересня);
  • іншим споживачам, які відповідно до закону мають право використовувати електроенергію за тарифами для побутових споживачів.

Згідно з постаново Кабміну №37 від 17 січня 2025 року, у період з 1 жовтня року до 30 квітня для громадян та колективних побутових споживачів, що мають електроопалення застосовуватимуть такі тарифи:

  • якщо обсяг споживання до 2000 кВт∙год протягом місяця – 2,64 грн/кВт∙год за всю спожиту електроенергію;
  • якщо обсяг споживання понад 2000 кВт∙год протягом місяця – 4,32 грн/кВт∙год за всю спожиту електроенергію.

Крім того, з 1 січня 2025 року та до кінця опального сезону, деякі категорій громадян отримували електроенергію за пільговими умовами. "Це співвласники великих багатоквартирних будинків, де відсутнє газове забезпечення, або місця, де є проблеми із теплопостачанням. Уряд вніс зміни в постанову, і мешканці таких будинків мають змогу сплачувати за електроенергію 2 грн 64 коп. за кіловат до кінця квітня поточного року", - зазначив Нагорняк.

Незмінними залишаються тарифні коефіцієнти для споживачів із двозонним та тризонним диференціюванням приладів обліку (двозонні та тризонні лічильники). Так, у нічний час з 23:00 до 07:00, коли енергосистема має мінімальне навантаження, власники сплачуватимуть вдвічі менше за електроенергію - 2,16 кіловат-години, - пояснюють у Yasno. Однак встановлення двозонного лічильника коштує досить дорого і його окупність становитиме більше року, залежно від ваших енерговитрат.

Чи можуть ціни на електроенергію зрости та чому?

Народний депутат Сергій Нагорняк, який є членом парламентського комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг в інтерв'ю "Телеграфу" розповідав, що уряд розглядав можливість підвищення тарифів на електроенергію для населення тому, що такі дії відкриють можливість державним компаніям припинити субсидування населення та залучити достатньо коштів протягом року для реалізації проєктів з добудови 3-го та 4-го енергоблоків ХАЕС. Крім того, Укргідроенерго отримає можливість розпочати будівництво Канівської ГАЕС з потужністю 1000 МВт. 

Згідно з рекомендаціями від Сполучених Штатів Україні варто здійснити лібералізацію ринку комунальних послуг. За повідомленнями експертів, реальна ціна на ринку за газ мала б бути значно більшою. Лібералізація тарифів також стосується цін на електроенергію. 

Підняття цін у 2023 році було зумовлено завданою шкодою та руйнуваннями енергетичних об'єктів внаслідок авіаударів, що здійснила Росія. Цю інформацію було повідомлено Германом Галущенком. Він також додав, що Україна пережила найбільш масштабну в своїй історії операцію з ремонту енергетичних об'єктів. У 2024 році українці знову пережили масовані атаки з боку ворога, значних збитків знову завдано енергетичній системі по всій країні.

Голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко в ефірі Ранок.LIVE у грудні 2024 року озвучив прогноз щодо можливого зростання цін на електроенергію з червня 2025 року. Відповідно до слів експерта, ціна на електрику може підвищитись до 6,64 грн/кВтгод.

"На електроенергію для населення планується підняти тарифи з 1 червня 2025 року орієнтовно до цифри 6 гривень 64 копійки. Орієнтовно. Вона може бути плюс-мінус 6,32 грн або 6,64 грн", — зазначив Попенко. Експерт також додав, що у найближчі роки прогнозується подальше зростання цін та вже через два-три роки вартість може сягнути 9 грн/кВтгод.

Варто зауважити, що підвищення ціни на електроенергію для бізнесу відбулось 1 червня 2024 року. Про це стало відомо з відкритого засідання НКРЕКП, яке було проведено 20 травня. Цей крок був спрямований на стимулювання збільшення обсягу імпорту електроенергії в нічний час. Однак, ціна на електрику знову зросла, адже Національна комісія (НКРЕКП) ухвалила проєкт постанови "Про граничні ціни на ринку "на добу наперед", внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку" 1 жовтня на засіданні.

Згідно з проєктом, оприлюдненим на офіційному порталі НКРЕКП, внесено зміни до тарифів, що були затверджені постановою №949. Ключовими причинами підвищення цін називають необхідність фінансування відновлення енергетичної інфраструктури, пошкодженої внаслідок російських обстрілів, а також прагнення вирівняти ціни з європейськими для покращення умов на ринку електроенергії та забезпечення ефективного балансування з країнами ЄС.

Оновлені ціни на електрику набули чинності наприкінці жовтня 2024 року. Зміни торкнулися лише ринку "на добу наперед", тоді як тарифи для балансуючого ринку залишилися на попередньому рівні. Тож, тарифи сегменту "на добу наперед" і внутрішньодобовому ринку встановлено на такому рівні:

  • Гранична ціна максимальна:
    • з 00:00 до 07:00 – 5 600,00 гривень за МВт-год;
    • з 07:00 до 17:00 – 6 900,00 гривень за МВт-год;
    • з 23:00 до 24:00 – 6 900,00 гривень за МВт-год;
    • з 17:00 до 23:00 – 9 000,00 гривень за МВт-год;
  • Гранична ціна мінімальна - 10,00 гривень за МВт-год;

електроенергія

Фото: Getty Images

Тарифи на природний газ та теплопостачання

У травні 2025 року ціни на природний газ для побутових споживачів, а також список постачальників залишаться незмінними порівняно з попереднім місяцем.

Компанія "Нафтогаз України", яка постачає газ більшості населення України, а саме 98% побутових споживачів, встановила тариф на природний газ ще у 2023 році, а з 1 травня 2025 року ця ціна була пролонгована вже вдруге, тобто до 30 квітня 2026 року. Вартість на блакитне паливо в тарифному плані "Фіксований" становить 7,96 гривень за 1 кубічний метр.

"Газ для населення залишається важливою частиною нашої роботи. Ми підтримуємо стабільність постачання та виконуємо зобов’язання перед споживачами навіть у надскладних умовах", — зазначив очільник Групи Нафтогаз Роман Чумак.

Тарифи інших постачальників природного газу, таких як ТОВ "Рітейл Сервіс", ТОВ "Енерджі Трейд Груп" (ETG), ТОВ "Прикарпатенерготрейд" тощо, коливаються від 7,79 до 9,99 грн за куб. м. Тож подекуди ціни в областях та населених пунктах різняться. Ціна на газ для виробників тепла, що забезпечують населення, а також бюджетних установ залишається на рівні 7420 грн та 16 390 грн відповідно за тисячу кубометрів (з урахуванням ПДВ).

Однак, згідно з повідомленням "ГазПравда", з початку 2024 року окремі споживачі почали сплачувати вартість обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж. Сума цієї оплати є індивідуальною для кожного будинку і залежить від кількості квартир та технічних характеристик мережі. Слід зазначити, що рахунок за утримання внутрішньобудинкових мереж газопостачання, який передбачає відповідальне ставлення до мереж загального користування, – це не щомісячний платіж, а сплачуватиметься один раз на 3-5 років. Так, орієнтовна сума такого ТО для споживачів у Київській області становить 320 гривень.

Фото: Держпродспоживслужба

Які тарифи точно не зростуть у найближчий час

Від 19 серпня 2022 року набрав чинності Закон № 2479-IX "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування", який встановлює тимчасову заборону на збільшення ряду тарифів, включаючи такі:

  • розподіл природного газу;
  • виробництво, транспортування та постачання теплової енергії;
  • послуги надання гарячої води.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль запевнив, що тарифи на теплову енергію та гарячу воду залишаться незмінними: "Такі тарифи, як на тепло, на гарячу воду, я переконаний, до кінця війни, до кінця воєнних дій в Україні не потрібно покладати на людей додатковим тягарем".

У Нацбанку України також прогнозують, що тарифи на газ, опалення та гарячу воду залишатимуться на нинішньому рівні ще протягом 2024-2025 років. Однак, враховуючи складну ситуацію в енергетичній галузі, з 2026 року планується поетапне приведення тарифів до економічно обґрунтованих значень. У НБУ підкреслили, що через невизначеність щодо термінів та обсягів коригування тарифів, зокрема енергетичних, виникають додаткові ризики для прогнозу інфляції.

Що буде з цінами на водопостачання та водовідведення з 1 травня?

Ще у 2023 році НКРЕКП винесло рішення про збільшення вартості послуг водопостачання та водовідведення. Однак воно було скасовано через жорстку критику президента. Тоді у своєму повідомленні Володимир Зеленський зазначив, що постанова про зростання тарифів є "ганебною, непрофесійною та не погодженою з урядом". Внаслідок цього президент також доручив провести консультації з метою перегляду цього рішення щодо збільшення тарифів. Згодом голова НКРЕКП Костянтин Ущаповський на позачерговому засіданні оголосив, що скасовують рішення щодо підвищення цін.

Підвищення ціни на воду для побутових споживачів може відбутися у тих громадах, де місцева влада виконує такі дії без погодження з НКРЕКП. Офіційно, з 1 червня національна комісія залишила вартість води для населення без змін.

Пам'ятайте, що ціни на воду відрізняються в різних регіонах країни та залежать від численних факторів, що характеризують ситуацію в містах: доступ до водних ресурсів, вартість електроенергії та інші аспекти. Тому експерти рекомендують докладно дізнаватися про тарифи на воду у своїх постачальників. 

"Тарифи на воду у більшості випадків підіймають органи місцевого самоврядування. Централізованого рішення НКРЕКП про підняття тарифів на водопостачання сьогодні немає. Тобто зараз є містечкові рішення щодо підняття тарифів на водопостачання. Оскільки в нас розділена система прийняття рішень водоканалів. Лише міста, які мають населення понад 100 тис. громадян, підпорядковуються рішенням НКРЕКП. Решта приймають рішення на місцевому рівні", - розповів Попенко в етері Еспресо.

Загалом у квітні та липні 2024 року планували двоетапне збільшення тарифів на воду для споживачів у середньому на понад 12% на першому етапі, а потім більш ніж на 14%. Це підвищення стосувалось низки міст України, згідно з даними проєктів рішень, що були розроблені НКРЕКП після призначення на посаду нового керівника - Валерія Тарасюка. Такі дані були опубліковані на сайті Українська Енергетика. Однак комісією ці рішення так і не були затверджені.

без води, вода

Фото: Львівтеплоенерго

Тарифи на деякі комунальні послуги та вивезення побутових відходів

За встановлення тарифів щодо поводження з твердими побутовими відходами відповідають органи місцевого самоврядування, отже, в окремих містах і громадах ціни на послуги з вивезення сміття відрізняються. 

Відповідно до даних матеріалу Главком із посиланням на Держстат, у період із грудня 2023 року до грудня 2024-го тарифи на комуналку зросли на 18,9%. Зокрема, вартість електричної енергії збільшилася на 63,6%, а послуги з управління багатоквартирними будинками - 11,2%, утримання та ремонту житла – на 3.9%, прибирання відходів - на 8,9%, тоді як деякі інші послуги залишилися без змін.

Вивезення сміття у Львові

Фото: ecopolitic.com.ua

Зміни у виплатах субсидій 

Із початку травня 2025 року для більшості людей перерахунок на неопалювальний сезон буде проведений автоматично, якщо дані про їх майновий стан та склад домогосподарства залишились незмінними. 

Водночас у разі змін у складі родини або при оренді житла, потрібно впродовж 30 днів подати звернення до Пенсійного фонду України (ПФУ) для повторного призначення допомоги. Хоча загалом діє автоматичне перепризначення, є певні обставини, коли обов’язково слід особисто подати заяву та декларацію до ПФУ:

  • домогосподарства, де проживає менша кількість людей, ніж вказано у реєстрації;
  • власники квартир, в яких проживають ВПО;
  • орендарі житла, які сплачують житлово-комунальні послуги;
  • члени домогосподарств, що звертаються для отримання субсидії на купівлю скрапленого природного газу, твердого та рідкого пічного побутового палива;
  • на період опалювального сезону субсидію було встановлено в розмірі 0,0 грн.

Таку заяву можна подати особисто через ЦНАП, онлайн (за допомогою порталу Дія, вебпорталу чи мобільного додатку ПФУ) або уповноважених представників виконавчого органу сільської/селищної/міської ради. 

Скасування мораторію щодо припинення надання ЖКГ послуг та нарахування пені

Постанова № 1405 Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2023 року, опублікована на Урядовому порталі, скасовує мораторій на відключення житлово-комунальних послуг, нарахування штрафів та пені, а також на стягнення заборгованості населення за ці послуги. Ця заборона діяла з першого дня повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Згідно з документом мораторій на відключення ЖКП залишається в силі лише на окупованих територіях та в зонах бойових дій відповідно до переліку Мінреінтеграції. Для інших споживачів згідно з ухвалою відновлено нарахування пені за несплату. Крім того, уряд повернув можливість відключати від комунальних послуг боржників у випадку несвоєчасної або неповної сплати за послуги.

До правил також внесли норму, що регламентує надання документів до постачальника комунальних послуг, якщо людина тимчасово (більш ніж 30 календарних днів) не проживає в приміщенні.

У постанові є уточнення, що серед таких документів можуть бути витяги з реєстрації місця тимчасового проживання, свідоцтва про роботу, лікування, довідки з місця навчання або військової служби, свідоцтва про відбуття покарання та документи, що підтверджують виїзд за кордон. Зазначено також, що ці документи слід оновлювати щонайменше раз на пів року.

субсидії

Фото: delo.ua

Теги:
Читайте також:
Київ
+18.8°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.34
    Купівля 41.34
    Продаж 41.89
  • EUR
    Купівля 47.05
    Продаж 47.81
  • Актуальне
  • Важливе
2025, вiвторок
29 квітня
13:42
тарифи на електроенергію, лічильник
Тариф на електроенергію для українців залишиться незмінним до жовтня 2025 року
13:41
"Там ідуть активні бої": ОСУВ "Хортиця" спростувало фейк РФ про захоплення Кам'янки на Харківщині
13:39
У музеї Роттердама дитина пошкодила картину Марка Ротко вартістю $50 млн
13:30
Серед затриманих - 15-річна школярка: СБУ викрила чотирьох громадян, які на замовлення РФ влаштовували підпали в містах України
13:01
Рустем Умєров
Відповідатимуть за формування стратегії, логістику, закупівлі й авіацію: призначено нових заступників міністра оборони Умєрова
12:59
школа
В Україні зріс відсоток респондентів, які проти вивчення російської мови у школах, - опитування КМІС
12:56
TikTok
"Відділ кадрів TikTok": у ЦПД розповіли про нову шахрайську схему
12:53
Ексклюзив
Володимир Ар'єв
Те, що Нацбанк прив'язали до політичного процесу, вдарить по Україні, а також по ЗСУ: Ар'єв про справу Порошенко
12:47
Парк тварин "XII Місяців" на Київщині, що пережив окупацію, відкриває десятий сезон
12:44
Кирило Дмитрієв
Сестра російського переговорника Дмитрієва таємно відвідала Україну у лютому 2025 року, - журналістка Лівінгстон
12:33
Гольф клуб на Оболоні
Загальна сума інвестиції сягне $40 млн: Київська школа економіки придбала гольф-клуб, який стане новим кампусом
12:31
Опитування КМІС: 84% респондентів вважають, що в Україні немає утисків російськомовних громадян
12:12
Бузок
Де чекати дощів, а де буде найхолодніша ніч: прогноз погоди від Наталки Діденко на останній день квітня
12:01
Втручалися в систему "Оберіг": правоохоронця й експрацівника ТЦК підозрюють у виготовленні фіктивних документів для виїзду за кордон
12:00
OPINION
Триденне перемир'я – це взагалі не про мир
11:56
освіта Рівне
В УЦОЯО розповіли, коли учасники НМТ дізнаються час і місце проведення тестування
11:55
Засновники дитячого видавництва "Кредо" зареєстрували ФОПи в "ДНР". Книгарня "Є" вилучила книжки з продажу
11:48
Молдова ЕС
Шлях до членства в ЄС Молдови можуть розглянути окремо від України через блокування Угорщини
11:42
Огляд
світ, міжнародний огляд
Мерц обіцяє підтримку України з боку Німеччини, а Путін дякує Північній Кореї за допомогу в Курську. Акценти світових ЗМІ 29 квітня
11:29
Ексклюзив
Крим, Балаклава
Крим є індикатором світового порядку, - Барієв
11:29
Змінював дані в реєстрі "Оберіг" за $3 тис.: ДБР повідомило про підозру працівнику ТЦК на Одещині
11:28
електроенергія
Споживачів просять користуватися потужними приладами вдень: ситуація в енергосистемі 29 квітня
11:25
Сценарист "Назад у майбутнє" Боб Ґейл прокоментував, чи можливий вихід четвертого фільму
10:53
Іран
Іран прагне зустрітися з представниками ЄС між переговорами зі США щодо ядерної програми, - Reuters
10:52
Дональд Трамп
"Ми чудово справляємося": Трамп назвав брехнею результати опитування про падіння його рейтингу
10:51
Jerry Heil стане речницею України на Євробаченні-2025
10:26
винищувач Eurofighter
Під час атаки дронів РФ на Україну Румунія підіймала літаки F-16 і Eurofighter
10:24
ЗСУ
Армія РФ просунулася біля трьох населених пунктів на Донеччині, - DeepState
10:21
На Київщині покажуть танцювальний перформанс "Дрімота" про неможливість материнства під час війни
10:21
Ексклюзив
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Противник не зміг вийти на ключові висоти: "Хартія" про ситуацію на Харківщині
10:20
Болгарія
"Безпека Європи починається в Україні": президент Ради ЄС Коста заявив, що Болгарія зможе стати провідним європейським постачальником зброї
10:15
Затримали під час наради: на Миколаївщині СБУ викрила посадовицю міськради, яка шпигувала за Силами оборони для РФ
10:06
OPINION
Debes, ergo potes. Ви — відповідальні
09:54
аварія
У Польщі автобус з українцями та білорусами потрапив у ДТП: 16 постраждалих
09:54
Мелітополь
Повернення карикатурних російських 90-х, - у Жовтій стрічці розповіли про ситуацію в окупованому Мелітополі
09:26
Інфографіка
дорар євро обмін валют
Курс валют на 29 квітня: за скільки можна купити долар та євро
09:15
Оновлено
електроенергія
Масштабні вимкнення світла в Європі: в Іспанії відновили енергопостачання на 99,16%
09:13
дрон
У Росії заявили, що вночі українські дрони начебто атакували Рязань та Нижньогородську область
09:10
Ексклюзив
Карта бойових дій за 12-19 квітня
Кількість противника, що діє в окремих районах Сумщини, не здатна прорватися до Сум, - Грабський
08:46
ППО
Сили ППО за ніч ліквідували 37 зі 100 ворожих дронів
Більше новин