Пояснюємо, якими будуть тарифи з 1 грудня
Скільки доведеться платити українцям за воду, газ, електроенергію та інші комунальні послуги у грудні 2024 року
Оплата комунальних послуг та зміни в тарифах – одна з тих тем, що викликають занепокоєння у більшості українців, адже вона може вплинути на фінансовий стан громадян і підприємств в Україні.
Еспресо розповість, чи варто чекати на ще одне підвищення цін на електроенергію, природний газ і водопостачання, які чинники призводять до змін в комунальних платежах та які є шляхи економії задля збереження фінансової стабільності.
Чи варто чекати підвищення ціни на електроенергію з 1 грудня?
В Україні постановою №544 Кабмін офіційно затвердив фіксований тариф на електроенергію для населення в розмірі 2,64 грн/кВт∙год, що діяв з 1 червня до 31 грудня 2023 року. Положення про покладення спеціальних обов'язків на учасників ринку електричної енергії залишалось дійсним до 31 травня.
Згідно з новою поставою уряду №632 від 31.05.2024 з 1 червня тариф на електроенергію для побутових споживачів зріс до 4,32 грн/кВт год, а в грудні змін не передбачено. Важливо те, що ціни є фіксованими та не залежать від обсягу споживання. Тариф залишатиметься незмінним до 1 травня наступного року. Про це повідомив міністр енергетики України Герман Галущенко у відповіді на запит народного депутата Олексія Кучеренка.
"Ціна на електричну енергію для побутових споживачів згідно з Постановою №632 затверджена до 30.04.2025. Тобто до закінчення осінньо-зимового періоду 2024/2025 років тариф на електроенергію для побутових споживачів переглядати не будуть", – йдеться у тексті документу, який оприлюднив нардеп у Facebook.
Підвищення цін на енергоносії найближчим часом не передбачено також відповідно до меморандуму Міжнародного валютного фонду від 18 жовтня 2024 року, що підсумовує п’ятий перегляд програми розширеного фінансування (EFF). У документі немає вимог до України щодо збільшення тарифів. Про це стало відомо з повідомлення Міністерства фінансів України.
Народний депутат Сергій Нагорняк, який є членом парламентського комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, в інтерв'ю "Телеграфу" розповідав, що уряд розглядав можливість підвищення тарифів на електроенергію для населення з 1 червня до 4,5-5 грн/кВт год. Він наголошував, що такі дії відкриють можливість державним компаніям припинити субсидування населення та залучити достатньо коштів протягом року для реалізації проєктів з добудови 3-го та 4-го енергоблоків ХАЕС. Крім того, Укргідроенерго отримає можливість розпочати будівництво Канівської ГАЕС з потужністю 1000 МВт.
Згідно з рекомендаціями від Сполучених Штатів Україні варто здійснити лібералізацію ринку комунальних послуг. За повідомленнями експертів, реальна ціна на ринку за газ мала б бути значно більшою. Лібералізація тарифів також стосується цін на електроенергію.
Підняття цін у 2023 році було зумовлено завданою шкодою та руйнуваннями енергетичних об'єктів внаслідок авіаударів, що здійснила Росія. Цю інформацію було повідомлено Германом Галущенком. Він також додав, що Україна пережила найбільш масштабну в своїй історії операцію з ремонту енергетичних об'єктів. У 2024 році українці знову переживають масовані атаки з боку ворога, значних збитків знову завдано енергетичній системі по всій країні.
Новий тариф застосовуватиметься для всіх побутових споживачів, включно зі:
- споживачами, які представляють колективні об'єднання в житловому секторі, такі як ОСББ, гуртожитки та інші, де електрика використовується для задоволення побутових потреб мешканців;
- споживачами, які мають електричне опалення (з 1 червня до 30 вересня);
- іншим споживачам, які відповідно до закону мають право використовувати електроенергію за тарифами для побутових споживачів.
У період з 1 жовтня до 30 квітня для власників будинків та квартир з електроопаленням застосовуватимуть такі тарифи:
- якщо обсяг споживання до 2000 кВт∙год протягом місяця – 2,64 грн/кВт∙год за всю спожиту електроенергію;
- якщо обсяг споживання понад 2000 кВт∙год протягом місяця – 4,32 грн/кВт∙год за всю спожиту електроенергію.
Незмінними залишаються тарифні коефіцієнти для споживачів із двозонним та тризонним диференціюванням приладів обліку (двозонні та тризонні лічильники). Так, у нічний час з 23:00 до 07:00, коли енергосистема має мінімальне навантаження, власники сплачуватимуть вдвічі менше за електроенергію - 2,16 кіловат-години, - пояснюють у Yasno. Однак встановлення двозонного лічильника коштує досить дорого і його окупність становитиме більше року, залежно від ваших енерговитрат.
Варто зауважити, що підвищення ціни на електроенергію для бізнесу відбулось 1 червня. Про це стало відомо з відкритого засідання НКРЕКП, яке було проведено 20 травня. Цей крок був спрямований на стимулювання збільшення обсягу імпорту електроенергії в нічний час. Однак, ціна на електрику знову зросла, адже Національна комісія (НКРЕКП) ухвалила проєкт постанови "Про граничні ціни на ринку "на добу наперед", внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку" 1 жовтня на засіданні.
Згідно з проєктом, оприлюдненому на офіційному порталі НКРЕКП, внесено зміни до тарифів, що були затверджені постановою №949. Ключовими причинами підвищення цін називають необхідність фінансування відновлення енергетичної інфраструктури, пошкодженої внаслідок російських обстрілів, а також прагнення вирівняти ціни з європейськими для покращення умов на ринку електроенергії та забезпечення ефективного балансування з країнами ЄС.
Оновлені ціни на електрику набули чинності наприкінці жовтня. Зміни торкнулися лише ринку "на добу наперед", тоді як тарифи для балансуючого ринку залишилися без змін. Тож, тарифи сегменту "на добу наперед" і внутрішньодобовому ринку встановлено на такому рівні:
- Гранична ціна максимальна:
- з 00:00 до 07:00 – 5 600,00 гривень за МВт-год;
- з 07:00 до 17:00 – 6 900,00 гривень за МВт-год;
- з 23:00 до 24:00 – 6 900,00 гривень за МВт-год;
- з 17:00 до 23:00 – 9 000,00 гривень за МВт-год;
- Гранична ціна мінімальна - 10,00 гривень за МВт-год;
Фото: Getty Images
Тарифи на природний газ та теплопостачання
У грудні 2024 року ціни на природний газ для побутових споживачів, а також список постачальників залишаться незмінними порівняно з попереднім місяцем.
Компанія "Нафтогаз України", яка постачає газ більшості населення України, а саме 98% побутових споживачів, встановила тариф на природний газ ще у 2023 році, а з 1 травня 2024 року ця ціна була пролонгована ще на рік, тобто до 30 квітня 2025 року включно. Вартість на блакитне паливо в тарифному плані "Фіксований" становить 7,96 гривень за 1 кубічний метр.
"В умовах війни та складної ситуації в економіці маємо підтримати українців. Нагадаю, що наша компанія забезпечує газом понад 12 мільйонів сімей. І всім їм ми наразі гарантуємо наявність ресурсу та фіксовану ціну на рік уперед", - повідомив Олексій Чернишов, очільник правління НАК "Нафтогаз України".
Тарифи інших постачальників природного газу, таких як ТОВ "Рітейл Сервіс", ТОВ "Енерджі Трейд Груп" (ETG), ТОВ "Прикарпатенерготрейд" тощо, коливаються від 7,70 до 9,99 грн за куб. м. Тож подекуди ціни в областях та населених пунктах різняться. Ціна на газ для виробників тепла, що забезпечують населення, а також бюджетних установ залишається на рівні 7420 грн та 16 390 грн відповідно за тисячу кубометрів (з урахуванням ПДВ).
Однак, згідно з повідомленням "ГазПравда", з початку 2024 року окремі споживачі почали сплачувати вартість обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж. Сума цієї оплати є індивідуальною для кожного будинку і залежить від кількості квартир та технічних характеристик мережі. Слід зазначити, що рахунок за утримання внутрішньобудинкових мереж газопостачання, який передбачає відповідальне ставлення до мереж загального користування, – це не щомісячний платіж, а сплачуватиметься один раз на 3-5 років. Так, орієнтовна сума такого ТО для споживачів у Київській області становить 320 гривень.
Фото: Держпродспоживслужба
Які тарифи точно не зростуть у найближчий час
Від 19 серпня 2022 року набрав чинності Закон № 2479-IX "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування", який встановлює тимчасову заборону на збільшення ряду тарифів, включаючи такі:
- розподіл природного газу;
- виробництво, транспортування та постачання теплової енергії;
- послуги надання гарячої води.
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль запевнив, що тарифи на теплову енергію та гарячу воду залишаться незмінними: "Такі тарифи, як на тепло, на гарячу воду, я переконаний, до кінця війни, до кінця воєнних дій в Україні не потрібно покладати на людей додатковим тягарем".
У Нацбанку України також прогнозують, що тарифи на газ, опалення та гарячу воду залишатимуться на нинішньому рівні ще протягом 2024-2025 років. Однак, враховуючи складну ситуацію в енергетичній галузі, з 2026 року планується поетапне приведення тарифів до економічно обґрунтованих значень. У НБУ підкреслили, що через невизначеність щодо термінів та обсягів коригування тарифів, зокрема енергетичних, виникають додаткові ризики для прогнозу інфляції.
Що буде з цінами на водопостачання та водовідведення з 1 грудня
У минулому році НКРЕКП винесло рішення про збільшення вартості послуг водопостачання та водовідведення. Однак воно було скасовано через жорстку критику президента. Тоді у своєму повідомленні Володимир Зеленський зазначив, що постанова про зростання тарифів є "ганебною, непрофесійною та не погодженою з урядом". Внаслідок цього президент також доручив провести консультації з метою перегляду цього рішення щодо збільшення тарифів. Згодом голова НКРЕКП Костянтин Ущаповський на позачерговому засіданні оголосив, що скасовують рішення щодо підвищення цін.
Підвищення ціни на воду для побутових споживачів може відбутися у тих громадах, де місцева влада виконує такі дії без погодження з НКРЕКП. Офіційно, з 1 червня національна комісія залишила вартість води для населення без змін.
Пам'ятайте, що ціни на воду відрізняються в різних регіонах країни та залежать від численних факторів, що характеризують ситуацію в містах: доступ до водних ресурсів, вартість електроенергії та інші аспекти. Тому рекомендується докладно дізнаватися про тарифи на воду у своїх постачальників.
"Тарифи на воду у більшості випадків підіймають органи місцевого самоврядування. Централізованого рішення НКРЕКП про підняття тарифів на водопостачання сьогодні немає. Тобто зараз є містечкові рішення щодо підняття тарифів на водопостачання. Оскільки в нас розділена система прийняття рішень водоканалів. Лише міста, які мають населення понад 100 тис. громадян, підпорядковуються рішенням НКРЕКП. Решта приймають рішення на місцевому рівні", - розповів Попенко в етері Еспресо.
Загалом цьогоріч у квітні та липні планували двоетапне збільшення тарифів на воду для споживачів у середньому на понад 12% на першому етапі, а потім більш ніж на 14%. Це підвищення стосувалось низки міст України, згідно з даними проєктів рішень, що були розроблені НКРЕКП після призначення на посаду нового керівника - Валерія Тарасюка. Такі дані були опубліковані на сайті Українська Енергетика. Однак комісією ці рішення так і не були затверджені.
Фото: Львівтеплоенерго
Тарифи на деякі комунальні послуги та вивезення побутових відходів
За встановлення тарифів щодо поводження з твердими побутовими відходами відповідають органи місцевого самоврядування, отже, в окремих містах і громадах ціни на послуги з вивезення сміття відрізняються.
Відповідно до даних матеріалу OBOZ.UA, у період із травня 2023 року до травня 2024-го тарифи на комуналку зросли на 18,6%. Зокрема, вартість електричної енергії збільшилася на 63,6%, а послуги з управління багатоквартирними будинками - 9,1%, утримання та ремонту житла – на 4%, тоді як деякі інші послуги залишилися без змін.
Фото: ecopolitic.com.ua
Зміни у виплатах субсидій
На урядовому порталі зазначили, що з початку травня для більшості людей перерахунок на неопалювальний сезон був проведений автоматично до 30 квітня 2025 року, якщо дані про їхній майновий стан та склад домогосподарства залишились незмінними. Крім того, автоматично було перераховано розмір субсидій у зв'язку із підвищенням тарифу на електроенергію.
У травні вже було проведено масовий перерахунок субсидій. Так, мали заново подати заяви:
- домогосподарства, де проживає менша кількість людей, ніж вказано у реєстрації;
- власники квартир, в яких проживають ВПО;
- орендарі житла, які сплачують житлово-комунальні послуги;
- члени домогосподарств, що звертаються для отримання субсидії на купівлю скрапленого природного газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
"З 1 травня буде масовий перерахунок житлової субсидії на неопалювальний період. Це буде здійснено автоматично для всіх домогосподарств, за винятком тих, в яких відбулися зміни в майновому стані або складі домогосподарства. До автоматичного перерахунку потрапить більшість домогосподарств, яким призначено субсидію. Але є домогосподарства, яким необхідно в обов’язковому порядку, щоб мати літню субсидію та надалі зимову, звернутися з заявою та декларацією", – розповіла представниця Пенсійного фонду України у Вінницькій області Оксана Гузенко в матеріалі Факти.
За зверненням також може бути надана субсидія на неопалювальний період людям, які мають відповідне право на ці виплати, однак протягом опалювального сезону мали "нульову субсидію". Якщо заява подається протягом перших двох місяців, коли почався неопалювальний сезон, пільга буде призначатись із початку такого сезону, але лише з моменту виникнення права на її отримання.
Крім того, на вебпорталі Пенсійного фонду зазначено, що деякі громадяни мали подати заявку до 1 липня 2024 року, щоб забезпечити виплати субсидії з початку опалювального сезону. Тож, це мають зробити громадяни, які відповідають всім нижчезазначеним критеріям одночасно:
- людина отримує субсидію або пільгу на оплату комунальних послуг;
- отримувала субсидію або пільги станом на початок повномасштабного вторгнення Росії (від 24 лютого 2022 року);
- ви проживали чи проживаєте в зоні, де ведуться активні бойові дії або на тимчасово окупованій частині України;
- із 24 лютого 2022 року не зверталися до органів соцзахисту чи ПФУ, щоб перепризначити субсидію або пільги.
Таку заяву можна подати особисто, через пошту чи онлайн.
Скасування мораторію щодо припинення надання ЖКГ послуг та нарахування пені
Постанова № 1405 Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2023 року, опублікована на Урядовому порталі, скасовує мораторій на відключення житлово-комунальних послуг, нарахування штрафів та пені, а також на стягнення заборгованості населення за ці послуги. Ця заборона діяла з першого дня повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Згідно з документом мораторій на відключення ЖКП залишається в силі лише на окупованих територіях та в зонах бойових дій відповідно до переліку Мінреінтеграції. Для інших споживачів згідно з ухвалою відновлено нарахування пені за несплату. Крім того, уряд повернув можливість відключати від комунальних послуг боржників у випадку несвоєчасної або неповної сплати за послуги.
До правил також внесли норму, що регламентує надання документів до постачальника комунальних послуг, якщо людина тимчасово (більш ніж 30 календарних днів) не проживає в приміщенні.
У постанові є уточнення, що серед таких документів можуть бути витяги з реєстрації місця тимчасового проживання, свідоцтва про роботу, лікування, довідки з місця навчання або військової служби, свідоцтва про відбуття покарання та документи, що підтверджують виїзд за кордон. Зазначено також, що ці документи слід оновлювати щонайменше раз на пів року.
Фото: delo.ua
- Актуальне
- Важливе