Інфографіка

Пояснюємо, якими будуть тарифи з 1 липня

27 червня, 2024 четвер
16:44

Скільки доведеться платити українцям за воду, газ, електроенергію та інші комунальні послуги у липні 2024 року

Зміст

Оплата комунальних послуг та зміни в тарифах – одна з тих тем, що викликає занепокоєння у більшості українців, адже вона може вплинути на фінансовий стан громадян і підприємств в Україні.

Еспресо розповість, чи варто чекати на ще одне підвищення цін на електроенергію, природний газ і водопостачання, які чинники призводять до змін в комунальних платежах та які є шляхи економії задля збереження фінансової стабільності.

Чи варто чекати підвищення ціни на електроенергію з 1 липня

В Україні постановою №544 Кабмін офіційно затвердив фіксований тариф на електроенергію для населення в розмірі 2,64 грн/кВт∙год, що діяв з 1 червня до 31 грудня 2023 року. Положення про покладення спеціальних обов'язків на учасників ринку електричної енергії було продовжено та залишалось дійсним до 31 травня. 

Згідно з новою поставою уряду №632 від 31.05.2024 з 1 червня тариф на електроенергію для побутових споживачів зріс до 4,32 грн/кВт год, а у липні змін не передбачено. Важливо те, що ціни є фіксованими та не залежать від обсягу споживання.

Народний депутат Сергій Нагорняк, який є членом парламентського комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, в інтерв'ю "Телеграфу" розповідав, що уряд розглядав можливість підвищення тарифів на електроенергію для населення з 1 червня до 4,5-5 грн/кВт год. Він наголошував, що це рішення, найімовірніше, буде прийнято.

Нагорняк пояснював, що такі дії відкриють можливість державним компаніям припинити субсидування населення та залучити достатньо коштів протягом року для реалізації проєктів з добудови 3-4 енергоблоків ХАЕС. Крім того, Укргідроенерго отримає можливість розпочати будівництво Канівської ГАЕС з потужністю 1000 МВт. 

Згідно з рекомендаціями від Сполучених Штатів Україні варто здійснити лібералізацію ринку комунальних послуг. За повідомленнями експертів реальна ціна на ринку за газ мала б бути значно більшою. Лібералізація тарифів також стосується цін на електроенергію. 

Деякі експерти й досі зазначають, що ціна не є ринковою. Так, директор енергетичних програм у Центрі Разумкова Володимир Омельченко зазначив: "Ринкова ціна електроенергії становить 5,5-6,5 грн, а тарифи 1,68 грн, 1,44 грн покривали лише витрати на передачу, на розподіл електричної енергії. І абсолютно не покривали витрати на неї як на товар".

Підняття цін у 2023 році було зумовлено завданою шкодою та руйнуваннями енергетичних об'єктів внаслідок авіаударів, що здійснила Росія. Цю інформацію було повідомлено Германом Галущенком. Він також додав, що Україна пережила найбільш масштабну в своїй історії операцію з ремонту енергетичних об'єктів. У 2024 році українці знову переживають масовані атаки з боку ворога, значних збитків знову завдано енергетичній системі по всій країні.

Новий тариф застосовуватиметься для всіх побутових споживачів, включно зі:

  • споживачами, які представляють колективні об'єднання в житловому секторі, такі як ОСББ, гуртожитки та інші, де електрика використовується для задоволення побутових потреб мешканців;
  • споживачами, які мають електричне опалення (з 1 червня до 30 вересня);
  • іншим споживачам, які відповідно до закону мають право використовувати електроенергію за тарифами для побутових споживачів.

У період з 1 жовтня до 30 квітня для власників будинків та квартир з електроопаленням застосовуватимуть такі тарифи:

  • якщо обсяг споживання до 2000 кВт∙год протягом місяця – 2,64 грн/кВт∙год за всю спожиту електроенергію;
  • якщо обсяг споживання понад 2000 кВт∙год протягом місяця – 4,32 грн/кВт∙год за всю спожиту електроенергію.

Незмінними залишаються тарифні коефіцієнти для споживачів із двозонним та тризонним диференціюванням приладів обліку (двозонні та тризонні лічильники). Так, у нічний час з 23:00 до 07:00, коли енергосистема має мінімальне навантаження, власники сплачуватимуть вдвічі менше за електроенергію - 2,16 кіловат-години, - пояснюють у Yasno. Однак встановлення двозонного лічильника коштує досить дорого і його окупність становитиме більше року, залежно від ваших енерговитрат.

Варто зауважити, що підвищення ціни на електроенергію для бізнесу відбулось 1 червня. Про це стало відомо з відкритого засідання НКРЕКП, яке відбулось 20 травня. Цей крок був спрямований на стимулювання збільшення обсягу імпорту електроенергії в нічний час. Ціна на електрику для бізнесу залежить від тарифів постачальника, а також від класу напруги (1-й або 2-й) тощо. Тому кінцева вартість для промислових підприємств в різних населених пунктах України буде відрізнятися.

З чого складається ціна на електроенергію

Нагадаємо, до 1 червня 2023 року в Україні ціна на електроенергію була майже вдвічі нижчою. Діяли два основні тарифи для населення, згідно з якими споживачі, що використовували до 250 кВт-год на місяць, платили 1,44 грн/кВт-год, а ті, хто більше 250 кВт-год, оплачували за тарифом вартістю 1,68 грн/кВт-год.

Тарифи на природний газ та теплопостачання

У липні 2024 року ціни на природний газ для побутових споживачів, а також список постачальників залишаться незмінними порівняно з попереднім місяцем.

Компанія "Нафтогаз України", яка постачає газ більшості населення України, а саме 98% побутових споживачів, встановила тариф на природний газ ще у 2023 році, а з 1 травня 2024 року ця ціна була пролонгована ще на рік, тобто до 30 квітня 2025 року включно. Вартість на блакитне паливо в тарифному плані "Фіксований" становить 7,96 гривень за 1 кубічний метр.

"В умовах війни та складної ситуації в економіці маємо підтримати українців. Нагадаю, що наша компанія забезпечує газом понад 12 мільйонів сімей. І всім їм ми наразі гарантуємо наявність ресурсу та фіксовану ціну на рік уперед", - повідомив Олексій Чернишов, очільник правління НАК "Нафтогаз України".

Нещодавно прем’єр-міністр України Денис Шмигаль підкреслив, що відповідно до офіційного рішення Кабінету Міністрів, ухваленого у квітні, пільгова ціна на газ для постачальників тепла та гарячої води для мешканців залишиться без змін до кінця серпня. "Цього місяця ми затвердили постанову, яка зберігає пільгову ціну на газ для постачальників тепла і гарячої води для населення до кінця літа", - йдеться в повідомленні на урядовому порталі.  

Здорожчати газ протягом 2024 року все ж може, як передає "НВ бізнес":

  • ціна на природний газ збільшиться поетапно: спочатку до 11-13 гривень за кубічний метр, а пізніше - до 15 гривень.
  • вартість опалення та гарячого водопостачання може зрости на 30-50%, в залежності від конкретного регіону.

Тарифи інших постачальників природного газу, таких як ТОВ "Рітейл Сервіс", ТОВ "Енерджі Трейд Груп" (ETG), ТОВ "Прикарпатенерготрейд" тощо, коливаються від 7,70 до 9,99 грн за куб. м. Тож подекуди ціни в областях та населених пунктах різняться. Ціна на газ для виробників тепла, що забезпечують населення, а також бюджетних установ залишається на рівні 7420 грн та 16 390 грн відповідно за тисячу кубометрів (з урахуванням ПДВ).

Однак, згідно з повідомленням "ГазПравда", з початку 2024 року окремі споживачі почали сплачувати вартість обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж. Сума цієї оплати є індивідуальною для кожного будинку і залежить від кількості квартир та технічних характеристик мережі. Слід зазначити, що рахунок за утримання внутрішньобудинкових мереж газопостачання, який передбачає відповідальне ставлення до мереж загального користування, – це не щомісячний платіж, а сплачуватиметься один раз на 3-5 років. Так, орієнтовна сума такого ТО для споживачів у Київській області становить 320 гривень.

Фото: Держпродспоживслужба

Які тарифи точно не зростуть у найближчий час

Від 19 серпня 2022 року набрав чинності Закон № 2479-IX "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування", який встановлює тимчасову заборону на збільшення ряду тарифів, включаючи такі:

  • розподіл природного газу
  • виробництво, транспортування та постачання теплової енергії
  • послуги надання гарячої води.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль запевнив, що тарифи на теплову енергію та гарячу воду залишаться незмінними: "Такі тарифи, як на тепло, на гарячу воду, я переконаний, до кінця війни, до кінця воєнних дій в Україні не потрібно покладати на людей додатковим тягарем".

Що буде з цінами на водопостачання та водовідведення з 1 липня

У минулому році НКРЕКП винесло рішення про збільшення вартості послуг водопостачання та водовідведення. Однак воно було скасовано через жорстку критику президента Зеленського. Тоді у своєму повідомленні Володимир Зеленський зазначив, що постанова про зростання тарифів є "ганебною, непрофесійною та не погодженою з урядом". Внаслідок цього президент також доручив провести консультації з метою перегляду цього рішення щодо збільшення тарифів. Згодом голова НКРЕКП Костянтин Ущаповський на позачерговому засіданні оголосив, що скасовують рішення щодо підвищення цін.

Підвищення ціни на воду для побутових споживачів може відбутися у тих громадах, де місцева влада виконує такі дії без погодження з НКРЕКП. Офіційно, з 1 червня національна комісія залишила вартість води для населення без змін на найближчі декілька місяців.

Водночас на засіданні НКРЕКП, яке відбулося 8 травня, було внесено пропозицію щодо встановлення нових тарифів на воду для непобутових споживачів починаючи з 1 червня.

Пам'ятайте, що ціни на воду відрізняються в різних регіонах країни та залежать від численних факторів, що характеризують ситуацію в містах: доступ до водних ресурсів, вартість електроенергії та інші аспекти. Тому рекомендується докладно дізнаватися про тарифи на воду у своїх постачальників. Тому рекомендується докладно дізнаватися про тарифи на воду у своїх постачальників.

Загалом цьогоріч у квітні та липні планували двоетапне збільшення тарифів на воду для споживачів у середньому на понад 12% на першому етапі, а потім більш ніж на 14%. Це підвищення стосувалось ряду міст України, згідно з даними проєктів рішень, що були розроблені НКРЕКП після призначення на посаду нового керівника - Валерія Тарасюка. Такі дані були опубліковані на сайті Українська Енергетика. Однак комісією ці рішення так і не були затверджені.

без води, вода

Фото: Львівтеплоенерго

Тарифи на комунальні послуги з вивезення побутових відходів

За встановлення тарифів щодо поводження з твердими побутовими відходами відповідають органи місцевого самоврядування, отже, в окремих містах і громадах ціни на послуги з вивезення сміття відрізняються. 

Так, однією з причин зміни вартості на ці комунальні послуги можна віднести підвищення цін на пальне. Тож окремі комунальні підприємства підвищують ціни протягом року. 

Вивезення сміття у Львові

Фото: ecopolitic.com.ua

Зміни у виплатах субсидій 

На урядовому порталі зазначили, що з початку травня для більшості людей перерахунок на неопалювальний сезон був проведений автоматично до 30 квітня 2025 року, якщо дані про їхній майновий стан та склад домогосподарства залишились незмінними. Крім того, автоматично було перераховано розмір субсидій у зв'язку із підвищенням тарифу на електроенергію. 

У травні вже було проведено масовий перерахунок субсидій. Так, мали заново подати заяви:

  • домогосподарства, де проживає менша кількість людей, ніж вказано у реєстрації;
  • власники квартир, в яких проживають ВПО;
  • орендарі житла, які сплачують житлово-комунальні послуги;
  • члени домогосподарств, що звертаються для отримання субсидії на купівлю скрапленого природного газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

"З 1 травня буде масовий перерахунок житлової субсидії на неопалювальний період. Це буде здійснено автоматично для всіх домогосподарств, за винятком тих, в яких відбулися зміни в майновому стані або складі домогосподарства. До автоматичного перерахунку потрапить більшість домогосподарств, яким призначено субсидію. Але є домогосподарства, яким необхідно в обов’язковому порядку, щоб мати літню субсидію та надалі зимову, звернутися з заявою та декларацією", – розповіла представниця Пенсійного фонду України у Вінницькій області Оксана Гузенко в матеріалі Факти.

За зверненням також може бути надана субсидія на неопалювальний період людям, які мають відповідне право на ці виплати, однак протягом опалювального сезону мали "нульову субсидію". Якщо заява подається протягом перших двох місяців, коли почався неопалювальний сезон, пільга буде призначатись із початку такого сезону, але лише з моменту виникнення права на її отримання.

Крім того, на вебпорталі Пенсійного фонду зазначено, що деякі громадяни повинні подати заявку до 1 липня 2024 року, щоб забезпечити виплати субсидії з початку опалювального сезону. Тож, це мають зробити громадяни, які відповідають всім нижчезазначеним критеріям одночасно:

  • людина отримує субсидію або пільгу на оплату комунальних послуг;
  • отримувала субсидію або пільги станом на початок повномасштабного вторгнення Росії (від 24 лютого 2022 року);
  • ви проживали чи проживаєте в зоні, де ведуться активні бойові дії або на тимчасово окупованій частині України;
  • із 24 лютого 2022 року не зверталися до органів соцзахисту чи ПФУ, щоб перепризначити субсидію або пільги.

Таку заяву можна подати особисто, через пошту чи онлайн. 

Скасування мораторію щодо припинення надання ЖКГ послуг та нарахування пені

Постанова № 1405 Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2023 року, опублікована на Урядовому порталі, скасовує мораторій на відключення житлово-комунальних послуг, нарахування штрафів та пені, а також на стягнення заборгованості населення за ці послуги. Ця заборона діяла з першого дня повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Згідно з документом мораторій на відключення ЖКП залишається в силі лише на окупованих територіях та в зонах бойових дій відповідно до переліку Мінреінтеграції. Для інших споживачів згідно з ухвалою відновлено нарахування пені за несплату. Крім того, уряд повернув можливість відключати від комунальних послуг боржників у випадку несвоєчасної або неповної сплати за послуги.

До правил також внесли норму, що регламентує надання документів до постачальника комунальних послуг, якщо людина тимчасово (більш ніж 30 календарних днів) не проживає в приміщенні.

У постанові є уточнення, що серед таких документів можуть бути витяги з реєстрації місця тимчасового проживання, свідоцтва про роботу, лікування, довідки з місця навчання або військової служби, свідоцтва про відбуття покарання та документи, що підтверджують виїзд за кордон. Зазначено також, що ці документи слід оновлювати щонайменше раз на пів року.

субсидії

Фото: delo.ua

Теги:
Читайте також:
Київ
+20°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.03
    Купівля 41.03
    Продаж 41.51
  • EUR
    Купівля 44.47
    Продаж 45.19
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 липня
03:08
школа в окупації
Росіяни склали список пропагандистської літератури, який буде обов’язковим для шкіл та бібліотек на ТОТ, - Нацспротив
02:31
На фото: Меланія та Дональд Трамп
Дружина Трампа Меланія заявила, що випустить мемуари
01:49
безпілотник, дрон
У РФ заявили про масовану атаку безпілотників на Брянську область
01:25
Румунія, прапор Румунії
Інциденти з російськими "шахедами" в Румунії: прем'єр Чолаку пояснив, чому їх не можуть збивати
00:45
Мін'юст провів перевірку законності нових правил вступу в аспірантуру
00:33
Олімпіада-2024, Париж, Ейфелева вежа
Олімпіада-2024: онлайн-трансляція церемонії відкриття Ігор у Парижі
00:22
фейк
"Україна не може перемогти, не спровокувавши ядерну війну": маніпуляції світових ЗМІ за 26 липня
2024, п'ятниця
26 липня
23:50
Збірна України, Олімпіада-2024, церемонія відкриття
У Парижі відкрилися XXXIII літні Олімпійські ігри
23:27
Оновлено
ЗСУ війна фронт
Від початку доби на фронті відбулося 107 боєзіткнень: ворог концентрується на Курахівському і Покровському напрямках
23:01
Зеленський зустрівся з прем’єр-міністром Індії Нарендрою Моді
Прем'єр Індії Нарендра Моді може здійснити візит до України в серпні, - ЗМІ
22:49
Міністр фінансів США Єллен
Міністерка фінансів США Єллен розповіла, коли G7 погодить умови кредиту Україні на $50 млрд
22:23
Леді Гага, Олімпіада-2024, церемонія відкриття
Леді Гага виступила на церемонії відкриття Олімпіади в Парижі та виконала пісню французькою мовою
21:58
Дональд Трамп
Деякі республіканці незадоволені вибором Венса кандидатом у віцепрезиденти від Трампа, - The Hill
21:53
Вільям Бернс
Шеф ЦРУ зустрінеться з представниками Ізраїлю, Катару та Єгипту для обговорення питань щодо Гази
21:35
Володимир Зеленський
Має бути зроблене все, щоб посилити наші позиції, - Зеленський про ситуацію на Покровському напрямку
21:28
Ексклюзив
Володимир Огризко
Китайці продовжують гратися з нами, - дипломат Огризко про невідповідність слів та дій Пекіну
21:23
Оленівка - наша Катинь
Військовополонені азовці вперше звернулись до президента України з полону, дружини вимагають їхнього звільнення
21:20
ЛУКОЙЛ
Російський "Лукойл" через зупинку нафтопроводу "Дружба" збільшив експорт нафти морем
21:11
US Department of Defense
Маркарова розповіла, коли F-16 будуть застосовані на полі бою
20:48
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Ситуація на фронті та як протидіяти розвідувальним безпілотникам ворога. Воєнні підсумки тижня
20:32
москва червона площа
На Красній площі в Москві хотів вчинити самопідпал співробітник НДІ, що працює на міноборони РФ
20:15
У матчі між "Епіцентром" і "Минаєм" визначили другого претендента на вихід в УПЛ
20:04
Оновлено
метро Харків
Деімперіалізація та деколонізація: у Харкові перейменували 3 станції метро та 48 вулиць
20:01
OPINION
Борислав Береза
Історія з Чирковим ганебна, але ілюстративна
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 884-го дня війни:  удари по аеродрому в окупованому Криму, ЄС виділив Україні 1,5 млрд євро із заморожених активів РФ
19:37
Міноборони, мобілізація, Резерв+, Оберіг
У Резерв+ можна підвантажувати актуальні дані про бронювання: кому доступна послуга
19:36
Лукойл
Припинення транзиту нафти "Лукойл": Словаччина заявила, що запропонувала Україні технічне рішення
19:10
Оновлено
дрон, БПЛА
Росіяни атакували з дронів Херсон і Кіндійку: поранено 6 людей
19:05
Податки нерухомість
У Мінфіні пояснили, чи можна підвищити в Україні ПДВ замість військового збору
18:59
Ексклюзив
Не схоже на робочий зразок морського дрона: Defense Express про гідроцикл з вибухівкою біля Стамбула, який нібито належить Україні
18:58
ракета "Довгий Нептун"
Російські ракети й дрони містять іноземні компоненти з понад 20 країн, - Інститут судекспертиз
18:55
санкції проти Ірану
Україна та Молдова приєдналися до рішення Ради ЄС продовжити санкції проти Ірану
18:52
безпілотник, дрон
Росія використовує дешеві дрони для виявлення української ППО, - Reuters
18:41
РФ здійснила майже два десятки атак на Нікопольський район за день: тяжко поранено людину
18:31
У 59-й ОМБр завершили службову перевірку після звернення парамедикині Пташки щодо діяльності командира. Що виявили
18:28
окупанти в Криму
У Росії навряд чи закінчиться військова техніка у 2025 році, – розвідка Естонії
18:21
Олександр Лукашенко
У КНДР повідомили, що Лукашенко пообіцяв працювати "над подальшим розширенням співпраці" держав
18:11
Фредерік Бегбедер
Суд відхилив позов проти Фредеріка Беґбедера, звинуваченого у зґвалтуванні
18:03
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
Убивство Фаріон. Чому надмірний піар може зашкодити знайти реального замовника?
18:01
Сергій Жадан
Жадан про військових і цивільних: "Тилу не потрібно соромитися своєї втоми"
Більше новин