Інфографіка

Пояснюємо, якими будуть тарифи на світло і воду з 1 березня, та що треба знати про повернення відключення за заборгованість

Крістіна Слончак
27 лютого, 2024 вiвторок
13:40

Скільки доведеться платити українцям за воду, газ, електроенергію та інші комунальні послуги у березні 2024 року

Оплата комунальних послуг та зміна в тарифах – одна з тих тем, що викликає занепокоєння у більшості українців, адже вона може вплинути на фінансовий стан громадян і підприємств в Україні.

Еспресо розповість, чи варто чекати на ще одне підвищення цін на електроенергію, природний газ та водопостачання, які чинники призводять до змін в комунальних платежах та шляхи економії задля збереження фінансової стабільності.

Що у статті:

 • Чи варто чекати підвищення ціни на електроенергію з 1 березня?

 • Тарифи на природний газ та теплопостачання

 • Які тарифи залишаться без змін у березні?

 • Що буде з цінами на водопостачання та водовідведення з 1 березня?

 • Тарифи на комунальні послуги з вивезення побутових відходів

 • Зміни у виплатах субсидій в осінньо-зимовий період 

 • Скасування мораторію щодо припинення надання ЖКГ послуг та нарахування пені

Чи варто чекати підвищення ціни на електроенергію з 1 березня?

В Україні постановою №544 Кабмін офіційно затвердив фіксований тариф на електроенергію для населення в розмірі 2,64 грн/кВт∙год, що діятиме з 1 червня до 31 грудня 2023 року, - за повідомленням від НКРЕКП.

Нещодавно низка ЗМІ та Телеграм-каналів, посилаючись на нібито дані інтерв’ю голови НКРЕКП Костянтина Ущаповського, поширила інформацію, що з початку 2024 року відбудеться збільшення тарифу на електроенергію. Однак, Національна комісія публічно спростувала ці дані, а сам спікер у інтерв'ю не висловлював подібних тверджень. У Міненерго запевняють, що населенню не варто очікувати підвищень цін на електроенергію щонайменше до кінця цього опалювального сезону.

Даний тариф застосовується для всіх побутових споживачів, включно з:

 • Споживачами, які представляють колективні об'єднання в житловому секторі, такі як ОСББ, гуртожитки та інші, де електрика використовується для задоволення побутових потреб мешканців.
 • Споживачами, незалежно від того, чи є у них електричне опалення.
 • Споживачами, які мають статус багатодітної сім'ї.
 • Іншим споживачам, які відповідно до закону мають право використовувати електроенергію за тарифами для побутових споживачів.

Важливим є те, що дані ціни є фіксованими та не залежать від обсягу споживання, як це було раніше. Незмінними залишаються тарифні коефіцієнти для споживачів із двозонним та тризонним диференціюванням приладів обліку (двозонні та тризонні лічильники). Так, у нічний час з 23:00 до 07:00, коли енергосистема має мінімальне навантаження, власники сплачуватимуть вдвічі менше за електроенергію ( 0,5 фіксованої ціни - 1,32 грн/кВт∙год) - пояснюють у Yasno.

Однак не варто забувати, що встановлення двозонного лічильника коштує близько 3 тисяч гривень і його окупність становитиме більше року, залежно від ваших енерговитрат.

Тодішнє підняття цін і станом на зараз було зумовлено завданою шкодою та руйнуваннями енергетичних об'єктів внаслідок авіаударів, що здійснила Росія. Цю інформацію було повідомлено міністром енергетики Германом Галущенком. Він також додав, що Україна переживає найбільш масштабну в своїй історії операцію з ремонту енергетичних об'єктів.

За підтвердженими даними від Германа Галущенка, підвищення тарифів на електроенергію для побутових споживачів у цьому році більше не планується. Також міністр уточнив, що положення про покладення спеціальних обов'язків на учасників ринку електричної енергії буде дійсним до кінця 2023 року. Це положення створює передумови для забезпечення побутових споживачів доступною електроенергією: "І ми будемо продовжувати дію ПСО до кінця опалювального сезону. Тому питання підвищення тарифів навіть не обговорюється", - підкреслив він.

У свою чергу низка екпертів зазначили, що навіть таке підняття цін не відповідає реаліям сьогодення щодо вартості електроенергії. Так, директор енергетичних програм у Центрі Разумкова Володимир Омельченко зазначив: "Ринкова ціна електроенергії становить 5,5-6,5 грн, а тарифи 1,68 грн, 1,44 грн — покривали лише витрати на передачу, на розподіл електричної енергії. І абсолютно не покривали витрати на неї як на товар".

З 1 листопада 2023 року відбулися зміни у вартості електроенергії лише для непобутових споживачів. Ціна на електрику для бізнесу залежить від тарифів постачальника, а також від класу напруги (1-й, або 2-й) та інше. Тому кінцева вартість для промислових підприємств в різних населених пунктах України буде відрізнятися.З чого складається ціна на електроенергію

Нагадаємо, до 1 червня 2023 року в Україні ціна на електроенергію була майже вдвічі нижчою. Діяли два основні тарифи для населення, згідно з якими споживачі, що використовували до 250 кВт-год на місяць платили 1,44 грн/кВт-год, а ті, хто більше 250 кВт-год, оплачували тариф на світло у вартості 1,68 грн/кВт-год.

Тарифи на природний газ та теплопостачання

У березні 2024 року ціни на природний газ для побутових споживачів, а також список постачальників залишаться незмінними порівняно з попереднім місяцем.

Компанія "Нафтогаз України", яка постачає газ більшості населення України, а саме 98% побутових споживачів, встановила тариф на природний газ з 1 травня 2023 року. Ціна на блакитне паливо в тарифному плані "фіксована" і становить 7,96 гривень за 1 кубічний метр. Така вартість для населення залишатиметься незмінною, принаймні до 30 квітня 2024 року.

"Я хочу заспокоїти всіх українців: Нафтогаз не планує змінювати ціни на газ цього опалювального сезону. Взимку українці можуть бути впевнені в тому, що їхні платіжки не будуть зростати", - повідомив Олексій Чернишов очільник правління НАК "Нафтогаз України".

Тарифи інших постачальників природного газу, таких як: ТОВ "Рітейл Сервіс", ТОВ "Енерджі Трейд Груп" (ETG), ТОВ "Прикарпатенерготрейд" тощо, коливаються від 7,70 до 9,99 грн за куб. м. Тож подекуди ціни в областях та населених пунктах різняться. Ціна на газ для виробників тепла, що забезпечують населення, а також бюджетні установи залишається на рівні 7 420 грн та 16 390 грн відповідно, за тисячу кубометрів (із урахуванням ПДВ).

Однак, згідно з повідомленням "ГазПравда", з початку 2024 року окремі споживачі почнуть сплачувати вартість обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж. Сума цієї оплати є індивідуальною для кожного будинку і залежить від кількості квартир та технічних характеристик мережі. Слід зазначити, що рахунок за утримання внутрішньобудинкових мереж газопостачання, який передбачає відповідальне ставлення до мереж загального користування – це не щомісячний платіж, а сплачуватиметься один раз на 3-5 років. Так, орієнтовна сума такого ТО для споживачів у Київській області становить 320 гривень.

Фото: Держпродспоживслужба

Які тарифи не зростуть у березні

Від 19 серпня 2022 року набрав чинності Закон № 2479-IX "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування", який встановлює тимчасову заборону на збільшення ряду тарифів, включаючи такі:

 • розподіл природного газу;
 • виробництво, транспортування та постачання теплової енергії;
 • послуги надання гарячої води.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль запевнив, що тарифи на теплову енергію та гарячу воду залишаться незмінними: "Такі тарифи, як на тепло, на гарячу воду, я переконаний, до кінця війни, до кінця воєнних дій в Україні не потрібно покладати на людей додатковим тягарем".

Що буде з цінами на водопостачання та водовідведення з 1 березня?

Підвищення ціни на воду для побутових споживачів не буде. Після липневого рішення НКРЕКП про збільшення вартості послуг водопостачання та водовідведення, а згодом скасування даної постанови через жорстку критику президента Зеленського нових підвищень тарифів поки не очікується.

Тоді у своєму повідомленні Володимир Зеленський зазначив, що постанова про зростання тарифів є "ганебною, непрофесійною та не погодженою з урядом". Внаслідок цього президент також доручив провести консультації з метою перегляду цього рішення щодо збільшення тарифів. Згодом, голова НКРЕКП Костянтин Ущаповський на позачерговому засіданні оголосив, що скасовують рішення щодо підвищення цін.

З початку липня 2023 року вартість на послуги водопостачання та водовідведення була схвалена для 34 підприємств, і, як результат, середнє зростання тарифів мало складати 32%, що призвело б до середнього збільшення платежів за водоспоживання для домогосподарств (2-3 людини) на 62 гривні в місяць з урахуванням ПДВ.

Для деяких водоканалів ціна мала б зрости трохи вище середнього у два етапи: з 1 липня, а потім з 1 вересня 2023 року. Водночас залишалася без змін вартість послуг водопостачання у містах, які більш серйозно зазнали впливу від бойових дій: Харків, Миколаїв і Херсон.

Тож у березні 2024 року будуть діяти встановлені ще з 1 січня 2022 року тарифи на водопостачання та водовідведення.

Ціни на воду відрізняються в різних регіонах країни. Найвищі тарифи спостерігаються в Запоріжжі, де вартість водопостачання становить 25 грн за кубометр, а водовідведення - 40,51 грн за кубометр. Загальна вартість стновить 65,55 грн/куб.м. Тоді як менш ніж 30 грн за кубічний метр води платять жителі Харківської, Вінницької, Львівської, Хмельницької та ще низки областей. 

без води, вода

Фото: "Львівтеплоенерго"

Тарифи на комунальні послуги з вивезення побутових відходів

За встановлення тарифів щодо поводження з твердими побутовими відповідають органи місцевого самоврядування, отже, в окремих містах і громадах ціни на послуги з вивезення сміття відрізняються. 

Так, однією з причин зміни вартості на дані комунальні послуги можна віднести підвищення цін на пальне. Тож окремі комунальні підприємва підвищили ціни протягом 2023 року. Так, наприклад, "Луцькспецкомунтранс" з 1 серпня 2023 року збільшив вартість послуги в середньому на 3,5 гривні для всіх груп населення на вивезення побутових відходів. Однак значних змін та підвищень цін у загальному на вивезення твердих побутових відходів не відбулось.

Вивезення сміття у Львові

Фото: ecopolitic.com.ua

Коли і які тарифи можуть підвищити у 2024 році?

До кінця опалювального сезону, що припадає приблизно на середину квітня 2024 року, немає планів щодо підвищення комунальних тарифів в Україні.

Однак ближче до літа 2024 року тарифи на електроенергію все ж можуть зрости. Так, за повідомленням Костянтина Ущаповського, який керує Комісією з регулювання ринку енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), таке підвищення повинно бути поступовим та добре обміркованим. "Якщо робити наступний крок, то він повинен бути виваженим, максимум 15%. Це ми виходимо десь до 3 гривень за кіловат-годину" – повідомив голова НКРЕКП в інтерв'ю Економічній правді.

Згідно з рекомендаціями від Сполучених Штатів, Україні варто здійснити лібералізацію ринку комунальних послуг. За повідомленнями експертів реальна ціна на ринку за газ мала б бути значно більшою. Лібералізація тарифів також стосується цін на електроенергію "Можна говорити, що ціна зросте приблизно вдвічі від сьогоднішніх цифр. Тобто буде трохи менше ніж 6 гривень", - повідомив в інтерв'ю "Телеграфу" Сергій Нагорняк, народний депутат та член парламентського Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг.

Крім того, є низка тарифів, які можуть здорожчати протягом 2024 року, як передає НВ бізнес, зокрема:

 • ціна на природний газ збільшиться поетапно: спочатку до 11-13 гривень за кубічний метр, а пізніше - до 15 гривень;
 • вартість опалення та гарячого водопостачання може зрости на 30-50%, в залежності від конкретного регіону, тоді як вартість холодної води може збільшитися на 50%.

Зміни у виплатах субсидій в осінньо-зимовий період 

Українці надалі можуть розраховувати на субсидії для погашення комунальних платежів. Прогнозується, що цю допомогу отримають 1,7 мільйона сімей, з середнім розміром щомісячної допомоги 1 189,3 гривень.

Відповідно до рішення уряду, субсидія надається, якщо оплата житлово-комунальних послуг перевищує 15% загального середньомісячного доходу сім'ї, на період до закінчення воєнного стану та ще місяць після його скасування.

Нарахування субсидії здійснюється Пенсійним фондом (ПФУ). Для отримання пільг не обов'язково відвідувати зазначену установу, достатньо заповнити форми та додати зіскановані документи на порталі ПФУ, або Дії. Ті, хто вже отримує субсидію або у літній період отримували "нульову субсидію", не повинні були подавати документи знову перед настанням опалювального сезону. Перерахунок був проведений автоматично.

Заступниця міністра соціальної політики Дарина Марчак повідомила, що восени 2023 року не було введено додаткові обмеження для отримання субсидій: "По субсидіях ніяких змін, які б унеможливили для когось отримання такої допомоги, не передбачається. Навпаки, ми розуміємо, що у зв’язку з підвищенням тарифів може буде збільшення видатків". Однак, варто зауважити, що існує декілька категорій населення, яким все ж потрібно було восени перед 2023-2024 опалювальним сезоном заново подати заявки для отримання субсидій, зокрема: 

 • домогосподарствам, де проживає менша кількість людей, ніж вказано у реєстрації;
 • власникам квартир, в яких проживають ВПО;
 • орендарям житла, які сплачують житлово-комунальні послуги;
 • членам домогосподарств, що звертаються для отримання субсидії на купівлю зрідженого природного газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Скасування мораторію щодо припинення надання ЖКГ послуг та нарахування пені

Постанова № 1405 Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2023 року, опублікована на Урядовому порталі, скасовує мораторій на відключення житлово-комунальних послуг, нарахування штрафів та пені, а також на стягнення заборгованості населення за ці послуги. Ця заборона діяла з першого дня повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Згідно з документом, мораторій на відключення ЖКП залишається в силі лише на окупованих територіях та в зонах бойових дій відповідно до переліку Мінреінтеграції. Для інших споживачів, згідно з ухвалою, відновлено нарахування пені за несплату. Крім того, уряд повернув можливість відключати від комунальних послуг боржників у випадку несвоєчасної або неповної сплати за послуги.

До правили також внесли норму, що регламентує надання документів до постачальника комунальних послуг, якщо людина тимчасово (більш ніж 30 календарних днів) не проживає в приміщенні.

У постанові є уточнення, що серед таких документів можуть бути витяги з реєстрації місця тимчасового проживання, свідоцтва про роботу, лікування, довідки з місця навчання або військової служби, свідоцтва про відбуття покарання та документи, що підтверджують виїзд за кордон. Зазначено також, що ці документи слід оновлювати щонайменше раз на півроку.

субсидії

Фото: delo.ua

Теги:
Читайте також:
Київ
+9°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.18
  Купівля 38.18
  Продаж 38.7
 • EUR
  Купівля 41.34
  Продаж 42.12
 • Актуальне
 • Важливе
2024, вiвторок
5 березня
15:01
на фото торбинки з зерном
Від початку 2024 року Україна експортувала 3,7 млн тонн вантажів через дунайські порти
14:56
фейк
"Україні, яка спалює твори російської літератури, не місце в ЄС": добірка фейків та маніпуляцій світових ЗМІ за 5 березня
14:45
Генеральний прокурор України Андрій Костін
Генпрокурор Костін: за вбивства полонених українців відповідальні як виконавці, так і їхні командири
14:42
На фото: Кейт Міддлтон
Кейт Міддлтон уперше зʼявилась на публіці після госпіталізації та операції
14:35
Митрополит УПЦ МП Павло
Комітет Ради підтримав законопроєкт про заборону УПЦ МП і рекомендував його для голосування
14:34
За матеріалами СБУ судитимуть екснардепа Мураєва: слідство завершено, йому загрожує до 15 років тюрми
Поширював пропаганду РФ: справу екснардепа Мураєва, звинуваченого в держзраді та дискримінації, передали до суду
14:15
На фото: цирк-шапіто
У Росії оголосили "стратегічним" виробництво цирків-шапіто
14:15
На фото: Логотип OpenAI
У ChatGPT з'явилась нова функція: відтепер може озвучувати відповіді
14:06
OPINION
Віталій Портников
Медведєв бачить переговори можливими, тільки якщо до влади в Україні прийдуть колаборанти. Колонка Віталія Портникова
14:01
Верховна Рада
"Рада не засідатиме місяць": нардеп Железняк заявив про парламентську кризу й назвав причину
13:58
СБУ затримала у Дніпрі рекетирів, які викрадали людей та "вибивали" з них гроші
Викрадали підприємців та вибивали з них гроші за "безперешкодну" діяльність: СБУ затримала рекетирів із Дніпра
13:57
вокаліст гурту U2 Боно
Боно з U2 присвятив пісню вдові Навального Юлії
13:52
Оновлено
патрульний корабель воєнно-морського флоту РФ "Сергій Котов"
Українські дрони уразили патрульний корабель РФ "Сергій Котов" у Криму: є загиблі та поранені
13:30
Буча після звільнення, Київщина
Україна повідомила про підозру двом російським військовим, які розстріляли цивільного у Бучі
13:29
Оновлено
Tesla
У Німеччині горіла електроопора біля заводу Tesla, без світла залишилась частина Берліна: у підпалі підозрюють екоактивістів
13:27
На фото: Мілена Мельничук
Учасниця "Міс Європа" від України Мельничук прокоментувала відео з росіянкою Гадієвою 
13:21
безпілотник
Україна цьогоріч планує виготовити близько 2 млн одиниць безпілотників, - Мінстратегпром
13:21
Рахів_сніг
Унаслідок крижаного дощу та снігопаду у Пакистані загинуло щонайменше 35 людей, серед них 22 дитини
13:21
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 5 березня: скільки коштують долар та євро у банках
13:08
ФСБ
В окупованому Криму зранку відбулися масові обшуки в будинках кримських татар. Чоловіків відвезли до ФСБ
13:07
Коралові острови
Американські екологи попереджають про масове знебарвлення рифів унаслідок зміни клімату
13:04
Prozorro
Агенція оборонних закупівель уперше придбає дрони для ЗСУ на Prozorro
12:48
дощ, зима, осінь, киця
Наталка Діденко попередила про похолодання та розповіла, де чекати на дощ і мокрий сніг
12:47
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус
Пісторіус пояснив, як стався витік розмови німецьких офіцерів про ракети Taurus
12:44
соцмережа Х (Твіттер)
Колишні керівники Twitter подали до суду на Ілона Маска за невиплату понад $128 млн вихідної допомоги
12:36
Партнерський матеріал
гривні
В Україні з початку повномасштабного вторгнення РФ зріс попит на мікрокредити
12:29
Ексклюзив
Українське зерно, яке висипали у Польщі
Жодних доказів наявності українського зерна на ринку Польщі немає, - заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Марчук
12:16
Ексклюзив
Реджеп Тайїп Ердоган
Ердогану не важливі результати можливих переговорів України й Росії, - експерт-міжнародник Данилов
12:08
OPINION
Вадим Денисенко
Росія та Китай без рожевих окулярів
12:05
Польські фермери на кордоні з Україною перекрили залізницю та висипали збіжжя з вантажного вагонуПольські фермери на кордоні з Україною перекрили залізницю та висипали збіжжя з вантажного вагону
Польські фермери оголосили продовження блокади кордону з Україною до 30 квітня
12:01
пластик пакет
ЄС планує заборонити одноразовий пластик у межах угоди про екологічні правила пакування
11:43
Обстріл Харківщини
Зросла кількість жертв російського обстрілу Харківщини 15 лютого
11:33
Росія, РФ, Сталін, РПЦ
Комуністи РФ просять ФСБ перевірити причетність західних спецслужб до смерті Сталіна
11:32
малий бізнес
Гранти "Власна справа": 14 600 українців отримали 3,5 млрд грн на розвиток бізнесу, програма триває
11:27
Електроенергія
В Україні попри рекордний експорт виник профіцит електроенергії: ситуація в енергосистемі станом на 5 березня
11:17
Огляд
світ, міжнародний огляд
Росія використовує сербського агента для проникнення у Європарламент, а воля НАТО не допустити ескалації війни слабшає. Акценти світових ЗМІ 5 березня
11:14
терористи ХАМАС
Ізраїль заявив, що 450 співробітників агентства ООН у справах палестинців є терористами ХАМАС
11:07
Франція
Франція підтримає пропозицію Чехії про постачання 800 тис. боєприпасів Україні, - Bloomberg
10:57
Дмитро Медведєв
"Цілі Кремля залишаються незмінними": ISW проаналізував промову, в якій Медведєв назвав Україну Росією
10:43
Планував теракт у Запоріжжі за вказівкою РФ: місцевому жителю оголосили підозру
Більше новин