Ексклюзив

Культурне розкодування "Дюни": який прадавній сюжет сховано за декораціями?

25 вересня, 2021 субота
09:00

Зараз ми з вами спостерігаємо за тим, як фільм "Дюна" Дені Вільньова просто на наших очах набирає статусу культового. Таким чином ця стрічка стає в один перелік із "Матрицею", "Зоряними війнами" або "Володарем перснів"

Зміст

Однак не лише знамените першоджерело - епопея Френка Герберта, зірковий акторський склад і статус блокбастера та найочікуванішого фільму осені ставить "Дюну" в такий поважний ряд. 

Адже за цією епічною історією - прянощі-спайси, ментати, орден Бене Ґессерит, феодальні міжусобиці міжпланетного розмаху - стоїть історія правічна. І вона - зовсім не про боротьбу добра зі злом, вона... чи не прадавніша! Адже це - історія справжнього героя, разюче схожа на тисячі інших подібних історій, а все ж - особлива! 

Але якщо вам простіше сприймати інформацію у відео- або аудіоформаті - клікайте на це відео:

Як антропологія та психоаналіз допомагають декодувати "Дюну"? 

Вперше на цій універсальній історії яскраво акцентував американський культуролог Джозеф Кемпбелл у своїй праці "Тисячоликий герой" 1949 року. Ось як він коротко переказує явище мономіфу: "Класична схема міфологічної мандрівки героя - це та сама формула, тільки у збільшеному масштабі, представлена в ритуалах переходу, виправа, ініціація, повернення. І цю формулу можна назвати ядром мономіфу. Герой насмілюється вийти з буденного світу в край надприродних див. Там він знаходить казкові сили і здобуває вирішальну перемогу. Відтак повертається з таємничої мандрівки, наділений силою чинити добро для своїх ближніх".

Як ілюстрації до своєї тези Кемпбелл згадує історії Прометея, Ясона, Енея та - о диво - Сіддхартхи Гаутами, тобто Будди. А далі вже себе не стримує - на сторінках цієї книги то тут, то там можна зустріти як приклади шляху героя історії про Мойсея, Мухаммеда і, звісно ж, про Ісуса, не рахуючи безліч екзотичніших для нас героїв на кшталт Гільгамеша чи Хуан-ді. 

Кемпбелл робить усі ці виверти порівняльної міфології, щоб ми ну вже точно переконалися, що мономіф - це вічний сюжет, який повторюється із не принциповими видозмінами в культурах різних часів і народів. 

Американець базував свою теорію на чималому антропологічному матеріалі, а також на дослідженнях Зіґмунда Фройда та Карла Густава Юнга. Але не тільки - його спостереження також ґрунтувалися на працях дослідника сновидінь і казок Отто Ранка та етнографа Джорджа Фрезера. 

Юнг, наприклад, чимало уваги в своїх дослідженнях присвячує процесу індивідуації - духовному становленню індивіда. Цей процес є антропологічно універсальним, саме тому за різноманітністю його культурних проявів ховається єдиний сюжетний патерн, базований на взаємодії індивіда та архетипів з колективного несвідомого. Це можуть бути Велика Матір, трикстер або дракон, або будь-які інші - Юнг не обмежував їхню кількість. 

Однак ця концепція Юнга - ну дуже витончена та ускладнена. Зрештою, може через свою простоту й деяку утрируваність сама праця "Тисячоликий герой" Кемпбелла й стала культовою та надзвичайно впливовою. 

Як мономіф впливає на масову культуру і до чого тут "Гаррі Поттер", "Аватар" або "Матриця"?  

І я тут кажу навіть не про академічні кола. Ні, дослідження Кемпбелла значно більше, ніж психоаналітикам, згодилися… голлівудським сценаристам і їхній тусовці! 

Загальновідомим є визнання Джорджа Лукаса про те, що сюжет епопеї "Зоряні війни", той, який про Люка Скайвокера, базується на ідеях Кемпбелла. Між іншим, подейкують, що Лукас із Кемпбеллом навіть товаришували. 

А от українська дослідниця Ганна Старкова взагалі провела доволі переконливе дослідження про те, як "Тисячоликий герой" вплинув на індустрію комп’ютерних ігор. І це - вражаючий вплив, адже історію мандрів героя зашивають не лише в самі сюжети ігор, але і в маркетинг довкола них!  

Тож мономіф дедалі сильніше проявляється у сучасній нам популярній культурі. І зовсім не тому, що в яку історію не плюнь - там уже сидить мономіф. Ні, сучасні дослідники вважають сюжет подорожі героя одним із цілої низки дійсно цікавих і прикметних. 

Наприклад - Крістофер Букер виділяє сім основних сюжетів, і серед них є "Перемога над чудовиськом" чи "Із грязі в князі", а сюжетів про подорож героя там - цілих два. А деякі дослідники вважають, що є понад 30 сюжетних паттернів.  Однак ніде правди діти - завдяки їхній простоті та якійсь містичній дії на аудиторію логіку мономіфів юзали всі кому не лінь - і при цьому отримували серйозні бенефіти. 

Візьмімо, наприклад, Гаррі Поттера - здавалося б, звичайна собі дитяча історія про чарівників, а якщо копнути глибше - чергова історія про героя. Про врятованого хлопчика, наділеного чарівними здібностями, який вирвався з буденного світу в магічний, пройшов низку випробувань, осідлав дракона, а у фінальному поєдинку переміг Зло й захистив світ. При цьому - не забувши про те, щоб померти і воскреснути. 

Або Нео з Матриці. Так само вирваний із буденного, звичного світу, він потрапляє у "пустелю реального" - альтернативний світ. Так само набуває надздібностей, так само проходить серйозні випробування, знову і знову перемагає зло, зрештою - помирає у боротьбі, щоб знову ж таки - воскреснути… ну і далі за сюжетом. 

Ну або геть новий герой - Джон Сноу із "Гри Престолів", або, якщо так комусь більше подобається - з "Пісні Льоду й полум’я". Там взагалі все на купу - і містична подорож за Стіну, і смерть із подальшим воскресінням, і повернення додому у Вінтерфел, я вже мовчу про спокуси і випробування, яких у бідного парубка було тьма-тьмуща. 

Історія Пола Атрида як мономіф про подорож героя

"Дюна" Френка Герберта, як і "Дюна" Дені Вільньова - це водночас і масштабна космоопера, і знову-таки цей незнищенний сюжет про героя. Щоб обійтися без спойлерів - говоритиму зараз більше про кінофільм, адже він є лише першою частиною саги, яка обіцяє народити в подальшому цілий всесвіт. Якщо Ворнер Бразерс буде задоволена фінансовими результатами прокату, звісно. 

Отже, жив собі Пол Атрид, ніби молодий герой Сіддхартха Гаутама, привільно в батьківському домі на повній води планеті Каладан і горя не знав. Він мужнів, оточений мудрими наставниками, проте спокою йому не давали містичні видіння, натякаючи на його таємничий подальший шлях. 

Аж ось настає час пригоди, до якої героя змушують обставини. Підступний імператор, аби ослабити найкрупніших феодалів Відомого Всесвіту, робить рокіровочку. Він віддає дому Атридів найпривабливішу, але й найпідступнішу планету Всесвіту - Аракіс - єдине джерело спайсів, гм, ну тобто прянощів у ЦІЙ пустелі реальності. Ну, ви зрозуміли. 

Це - засновок, початок шляху героя. Він переходить кемпбеллівський поріг у найепічніший спосіб - рушає в подорож із планети на планету й потрапляє у світ антиподів. Замість планети-океану - на планету-пустелю! Тут на нього чекають неабиякі випробування, покликані зробити з юнака - чоловіка. Він покликаний пройти стародавнє таїнство ініціації, вступити в нерівний бій із ворогом - спершу втратити щось дуже дороге, щоб потім здобути щось іще дорожче. 

Пол Атрид при цьому має отримати контроль над своїми надприродними силами, даними йому не ким-небудь, а колективною Великою Матір’ю - тисячолітньою жіночою містичною традицією феміністичного ордену Бене Ґессерет. Або ж ні - може, ці сили дані йому як месії, героєві пророцтв та легенд? І як тут знову не згадати про Піфію, яка довго морочила голову Нео, так толком і не відкриваючи йому - обраний він чи все ж таки "тварь дрожащая". 

Але як Пол може зробити собі кар’єру у світі, де він - неофіт, без жодної підтримки від своєї цивілізації? Правильно - зробити точно те саме, що й герой іншого постколоніального кіношедевра - "Аватара", до речі, також класичного прикладу продуктивного використання мономіфу. 

І я не про політ на драконі, ну, тобто поїздку на черві як відсилку до юнгіанського архетипу дракона, яка символізує опанування себе, власної самості. Я про інше - Герой має очолити боротьбу пригноблених колоніальних народів проти панівного класу, аби досягти священної, пророкованої перемоги… Власне, тут першій частині кіносаги Дені Вільньова настає кінець, тож здогадуватися, що там далі буде з нашим тисячоликим Полом Атридом ледачим глядачам доведеться ще кілька років. 

Ну, а всім іншим раджу прочитати книгу "Дюна" Френка Герберта. Адже там - не лише розв’язка історії Пола Атрида, але й остаточна відповідь на запитання: чи не притягнув я за вуха поняття мономіфу конкретно до цього сюжету? 

Заперечення проти "мономіфу": що говорять дослідники? 

На завершення скажу ще кілька слів про мономіф і Дюну. У наш час до теорії Кемпбелла є чимало питань. Концепцію мономіфу зараз критикують десь із тих же причин, з яких Ніцше приписували інспірування нацизму. 

Американські науковці Сара Бонд і Джоел Крістенсен у своїй нещодавній публікації підважують сучасність теорії Кемпбелла. Адже він зосереджується на супергероєві-чоловікові, і цей фокус переходить у новий маскульт, при цьому стаючи домінантним. 

Герой мономіфу звершує долю, він і тільки він є важливим, він не залежить від суспільства та історії. Нічого "супергеройського" не нагадує? 

Тільки в останні десятиліття Голлівуд всерйоз підважує цей маскулінний міф зверхності, акцентуючи на жінках-супергероїнях у головних ролях і на диві різноманіття.  

Однак Френк Герберт зробив це ще раніше. Як стверджують Бонд і Крістенсен, Дюна особлива й новаторська не лише новітніми екологічними ідеями, фемінізмом та антиколоніалізмом. Мономіф веде до спрощення, а Герберт йому протидіє. 

Зрештою, якщо вплив ідей Кемпбелла на Джорджа Лукаса й Зоряні Війни є безсумнівним - то Герберт, видно, обрав самостійний метод аналізу міфів, прийшов до свого сюжету, хоч якого типового на перший погляд, особливим шляхом! 

От і Пол Атрид, як стверджують науковці, "бореться проти власної долі та пропаганди", що вже - попри решту збігів - нетипово для героя мономіфу… Але це вже - інша історія, для того, щоб її проаналізувати варто додивитися франшизу "Дюна" до кінця.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.07
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
23:56
вогонь, полум'я, пожежа
У росіян є просування на Курщині, Донеччині та Харківщині, - DeepState
23:13
Олександр Усик і Тайсон Фʼюрі
"Пояси знову будуть моїми": Фʼюрі зробив амбітну заяву перед боєм з Усиком
22:38
Роман Кабачій
До комуністичних Голодоморів українці від нестачі їжі масово не вмирали, лише від епідемій, - історик Кабачій
22:38
Віктор Циганков, Ла Ліга, Жирона
Циганков вперше з вересня зіграв у Ла Лізі та допоміг "Жироні" розгромити "Еспаньйол"
22:37
Ексклюзив
Віталій Портников
Портников назвав умови, за яких війна може закінчитися у 2025 році
22:16
Генеральний секретар ЦК КПРС у 1982-1984 рр. Юрій Андропов
За Андропова агентура КДБ вишукувала, хто з України передає на Захід списки жертв та спогади про Голодомор: Служба зовнішньої розвідки оприлюднила документи
22:02
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Є нюанс, через який республіканці жодним чином не припинять підтримку України, - російський опозиційний експерт Морозов
21:59
Ерлінг Холанд і Філ Фоден, АПЛ, Манчестер Сіті
"Ман Сіті" програв свій 5-й матч поспіль, цього разу "Тоттенгему". Це найгірший відрізок у карʼєрі Гвардіоли
21:56
фейк, розсилка
У мережі шириться фейк про нібито виїзд співробітників низки посольств за межі України: в ЦПД спростували
21:35
Ексклюзив
Віталій Портников
Путін може вважати, що ескалація ситуації дасть йому кращі позиції в розмові з Трампом, - Портников про ядерну загрозу
21:29
Буджак на мапі України
Під час влаштованого Сталіним голодомору вимерло 50% гагаузів, а сьогодні вони вірять російській пропаганді й Україна занехаяла цей регіон, - історик Кабачій
21:26
Віктор Бондарєв
Російський сенатор анонсував повторний удар "Орешником"
21:24
Операції з золотом
Вірменські компанії допомагають РФ обходити західне ембарго на торгівлю золотом, – ЗМІ
21:05
Донбас, Донеччина, війна
Навколо Великої Новосілки на півдні Донеччини вкрай складно, ситуація продовжує погіршуватися, - DeepState
20:42
Роман Яремчук, збірна України, Євро-2024
У Греції встановили цінник на українця, якого забажали продати після вдалого матчу за збірну
20:27
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп не в змозі забезпечити ні одну з умов закінчення війни, - російський опозиційний експерт Морозов
20:10
Оновлено
До кінця сьогоднішнього дня в Україні світло не вимикатимуть
20:03
OPINION
Хоронителі пам'яті совка
20:00
У Києві вночі сталася стрілянина в готелі: загинув 27-річний чоловік
19:58
Озброєні комуністичною символікою: у Греції невідомі напали на українців під час акції до роковин Голодомору
19:53
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Ворскла" здолала "ЛНЗ Черкаси", "Шахтар" розніс "Інгулець". Результати та розклад 14-го туру УПЛ
19:48
У Броварах вибухнула граната у квартирі: постраждала жінка
19:37
Війна з Росією, ЗСУ
"Генерал, який не був в окопі, – не генерал": Зеленський про зміну підходів до управління в ЗСУ
19:29
Рабин Цві Коган
В Абу-Дабі зник безвісти рабин: до пошуків підключилась ізраїльська розвідка
19:29
Анашкін з Путіним
Генерала Анашкіна зняли з командування армією РФ на Сіверському напрямку: у ворога там немає просування
19:15
світло
Тільки з 14:00 до 18:00 й одна черга: графік відключень світла на 24 листопада
19:00
Грузія протести
Грузинська опозиція закликала громадян узяти вихідний на 25 листопада, аби прибути до Тбілісі й не допустити "Мрію" до парламенту
18:46
Інтерв’ю
Анатолій Храпчинський
У застосування Росією ядерної зброї я не вірю. Розмова Еспресо з авіаекспертом Храпчинським
18:25
Володимир Зеленський
Зеленський: у січні хочу почути нові пропозиції Трампа щодо плану завершення війни
18:05
OPINION
Як влада мала б боротися з telegram
17:51
Володимир Зеленський
Путін дав наказ витіснити ЗСУ з Курщини до інавгурації Трампа, – Зеленський
17:25
МВС створило електронну мапу понад 2000 випадків канібалізму під час Голодомору
17:23
Ексклюзив
Володимир Путін і Дмитро Пєсков
Кремль буде позначати Трампу свої рамки щодо припинення війни, - російський опозиційний експерт Морозов
17:20
Віктор Ющенко
Розвідка США розсекретила, що Віктора Ющенка у 2004 році отруїла Росія, - Bloomberg
17:03
ЗСУ
На фронті з початку доби відбулося 125 боєзіткнень: росіяни завдали 110 обстрілів по Курщині
17:03
Жан-Ноель Барро
Немає ніяких "червоних ліній", коли йдеться про підтримку України, - очільник МЗС Франції Барро про можливість залучення до війни французьких військових
16:52
Заходи у США за участі Зеленського від 24.09. Володимир Зеленський
Український експорт продовольства забезпечує 400 млн людей у 100 країнах, - Зеленський
16:39
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Без гарантій безпеки для України жодні переговори не мають сенсу, - дипломат Брайза
16:34
Мати пекла коржики з перетертих бруньок, половина села не вижила: 100-річна жителька Черкащини розповіла про Голодомор
16:22
Огляд
Іван Калюжний (праворуч), Албанія - Україна
Волейболісти-втікачі та успіх України в Лізі націй: головні новини українського спорту за тиждень
Більше новин