Ексклюзив

Максим Розумний: Коли закінчиться ця війна?

Максим Розумний
8 травня, 2022 неділя
15:17

Для величезної більшості українців немає сьогодні гострішого і нагальнішого питання, ніж те, що стоїть у заголовку. Про це щодня думають мільйони наших переселенців у чужих краях і в чужих хатах. Ця думка супроводжує щоденне життя батьків, дружин і дітей наших воїнів. Над цим міркують власники виробництв, підприємці, інвестори. Це питання турбує того, хто сьогодні втрачає роботу, і того, хто турбується, чи матиме завтра шматок хліба

Зміст

Поза межами нашої країни у цього питання також велика аудиторія. Особливо напружено стежать за ситуацією в країнах Балтії, Польщі, Грузії. Впевнений, що тривожно сьогодні й казахам та молдованам. Ціла Європа на чолі з Папою Римським не має спокою через це прокляте питання: коли ж закінчиться війна?

Не маю сумніву, що це питання тривожить і мовчазну більшість населення сучасної РФ.

Звісно, Путін “до свята” може й оголосити війну. Ніби як “справжню”. Але цим вже нікого не надихне і не вмотивує навіть свій zомбований електорат. Тому що навіть в СРСР 9 травня було передовсім святом ЗАКІНЧЕННЯ війни.

І такого свята дуже хочеться сьогодні багатьом людям у нашій частині земної кулі.

Ні, я не кажу про історичний, цивілізаційний чи світоглядний вимір цієї війни. Боротьба за справжню незалежність України триватиме ще довго. Руйнування імперії займе десятиліття. А протистояння свободи і рабства є вічним. Але ця війна має інший, цілком практичний вимір, який торкається щоденного життя мільйонів людей. Вони хочуть, щоб припинилися обстріли і бомбардування. Щоб можна було сіяти і доглядати урожай. Мобілізований вояк хоче повернутися додому. Політик хоче ділити бюджети і постити гламурні фото в соціальних мережах. Так було, є і буде в усі часи і серед усіх (нормальних) народів.

Але так сталося, що сьогодні виконати це природне бажання мільйонів може лише один скромний чоловічок з великою вавкою в голові, який заплутався у своїх страхах, бажаннях і порадах оточуючих.

Ми справедливо говоримо, що Україні потрібна перемога і вона в руках наших Збройних Сил. Але ми розуміємо, що наші війська не перейдуть російсько-український кордон і навіть не будуть відкрито завдавати ударів по об’єктах на території противника. Ми сподіваємося, що міжнародна ізоляція та економічні санкції послаблять Росію. Але вже очевидно, що Захід не буде знищувати Путіна в найближчі місяці і роки. Найамбіційніша мета, заявлена нашими союзниками, – це не дозволити Путіну перемогти в Україні.

Тому відповідь на питання, коли закінчиться ця війна, фактично тотожна відповіді на інше питання. Коли Путін вирішить припинити збройне вторгнення на ту частину України, що була вільною до 24 лютого 2022 року?

Цим питанням, без сумніву, сьогодні займаються провідні експертні центри Америки, Європи і Азії. А нам, як стороні зацікавленій, як то кажуть, і сам Бог велів.

Мало хто вірив у те, що цю війну Путін взагалі почне. Настільки бездарної, безглуздої і невчасної війни просто важко було собі уявити. Не створити жодного пристойного інформаційного приводу. Не підготувати мережі місцевих колаборантів. Вляпатись у бездоріжжя і розлив річок. Недооцінити противника і не передбачити спротив населення. Переоцінити себе. Не розуміти, наскільки жорсткою буде реакція Заходу. Можливо, росіяни очікували, що й “Північний потік - 2” можна буде під шумок запустити.

Виникає питання: чому? І воно, своєю чергою, дає відповідь на головне питання: що далі?

У мене є три пояснення, чому ця затія виявилася настільки дурною.

Перше пояснення: аутсорсинг. Скоріш за все, основні елементи “операції” розроблялися різними структурами путінського режиму автономно один від одного. Генштаб малював стрілки на карті, а підконтрольне йому ГРУ формувало агентурні мережі і закладки зброї. Паралельно ФСБ вербувала “п’яту колону” і фінансувала медведчуківські телеканали. Козак і Лавров імітували якусь діяльність в рамках Мінського процесу. Соловйов і Скабєєва драконили російського обивателя.

Але цілісного задуму не знав ніхто. Точніше, він мав бути в голові самого Путіна, але з якихось біологічних чи психічних причин цей інтелектуальний центр дав збій.

Всезнаючий Грозєв запевняє, що навіть Лавров був у шоці, коли в останній момент дізнався про масштаби майбутніх воєнних дій. Є непрямі свідчення, що у такому ж шоці опинилися частина генералітету збройних сил, керівництво ФСБ, не кажучи вже про керівника СВР Наришкіна і спікера Держдуми Матвієнко, реакцію яких ми спостерігали на засіданні російського радбезу. І можна лише уявити собі здивування відповідальних за фінансову безпеку Росії керівника центробанку Набіулліної і міністра фінансів Сілуанова, які на нараді 15 лютого ніяк не могли домовитися про механізми регулювання обігу криптовалют.

Схоже, що найближчими до розуміння цілісного задуму була група “молодих технократів”, яким стара кремлівська гвардія віддала питання поточної політики після апробації їхніх технологічних ноу-хау на президентських виборах 2018 року.

Глава адміністрації російського президента Антон Вайно і заступник голови радбезу Дмітрій Медведєв, судячи з усього, були кураторами роботи відповідного пулу політтехнологів, чий продукт під назвою “кидок мангуста” став відомим як прелюдія до Третьої світової війни. Інші ймовірні архітектори путінської “побєди” – Владіслав Сурков, Сєргєй Кірієнко, Тімофєй Сергєйцев та інші менш публічні особи. Більшість із цих людей – вихованці школи так званої методології Г.П. Щедровіцкого. Вони - майстри з конструювання віртуальної дійсності, натхненні творці “концепцій” і “смислів”. Сьогодні ми спостерігаємо, що відбувається, коли ці “смисли” зіштовхуються з дійсністю. Колишній прем’єр-міністр Росії, генеральний директор Росатому С. Кірієнко зараз у Маріуполі займається “парадом” переодягнених в українську військову форму “полонених”.

Якщо чекісти мислять категоріями “спецоперацій”, то політтехнологи з числа методологів оперують ігровими ситуаціями. Тому поки гру не буде закінчено, нікому вони з “віртуалу” вийти не дозволять.

Друге пояснення путінського провалу – традиційне сподівання на “русское авось”. В російській кримінальній культурі, яка пронизує все суспільство від армійського середовища до шоу-бізнесу, однією з найважливіших характеристик ватажка є його “фартовість”. Авторитет Путіна серед росіян тримається, головним чином, на тому, що йому нібито завжди вдається викрутитись, повернути ситуацію собі на користь. Принаймні, в цьому вже більш як два десятиріччя цілеспрямовано переконують глядачів російського телебачення.

На якомусь етапі віра у власну непереможність і непогрішимість передалася і самому Путіну. Після весняної прогулянки до Криму в 2014-му захоплення України виглядало справою легкою і приємною. Це ж навіть і не держава. Певні опасіння викликала можлива реакція Заходу, але Медвєдєв з Лавровим обіцяли все “порішать”.

Психологія гопника, що лежить в основі російської стратегічної культури, дуже добре показана в культовому російському серіалі “Бригада”. Готовність ризикнути – це ключова лідерська якість будь-якого пітерського відморозка, перед яким відкрилася нагода щось безкарно хапнути. Чим закінчується шлях подібних “джентельменів удачі”, відомо не лише з монологу Доцента з одноіменної радянської комедії. Рано чи пізно, він закінчується провалом і “втратою авторитету”. Чому й Путін останнім часом такий сумний. Тому він воюватиме доти, поки не зможе показати своїй братві якийсь позитивний результат.

Нарешті, третє можливе пояснення рішення Путіна полягає в тому, що його не надто цікавить результат цієї війни в Україні. Його цікавить результат війни в Росії. Під цим приводом він може зробити Росію такою, яка буде безпечною і комфортною для нього самого і його тісного оточення. Цій компанії, Путіну, Патрушеву, Володіну, які підривали будинки в Підмосков’ї, вбили 200 тисяч чеченців, труїли полонієм Литвиненка, давали наряд на відстріл Нємцова, буде спокійно на душі лише тоді, коли вся Росія перетвориться на концтабір.

Напад на Україну, реакція Заходу, тотальна цензура, пошук зрадників, втеча усього незалежного, мислячого і совісного за межі країни – це той сценарій, який влаштовує господарів кремля, незалежно від того, як завершаться воєнні дії в Україні. Всередині Росії результат досягнутий вже сьогодні, тому Путіну немає про що сильно турбуватися. Якщо для підтримання казарменого стану в РФ потрібно буде воювати вічно, Путін це робитиме, поки не помре.

Ймовірно, усі три версії до певної міри справедливі. Тобто діяли разом усі названі вище фактори – відірваність від реалій ідеологів війни, самовпевненість вождя і спільне бажання закрутити гайки всередині Росії. Отже, Путін не псих, а просто цинічний владолюбець, який помилився у своїх розрахунках, але не відмовився від своїх цілей.

Що це означає для перспектив завершення війни? Путін може її припинити за кількох умов.

Якщо продовження війни нестиме більші загрози його рейтингу в Росії, ніж її завершення.

Якщо “операція” буде визнана російським керівництвом провальною і хибною в самому задумі.

Якщо будуть визначені і покарані винні у провалі, а сам Путін зможе вийти із ситуації без втрати “авторитету”.

Усе це в підсумку означає, що для перемоги нам необхідно відкрити другий фронт. І цей другий фронт – всередині Росії.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
00:19
війна з Росією
Росія захопила Дальнє на Курахівському напрямку, - DeepState
2024, четвер
21 листопада
23:04
Володимир Зеленський
Другий цьогоріч крок Путіна до ескалації війни, сильної реакції світу немає, - Зеленський про удар ракетою нового типу
23:03
Ексклюзив
Микола Княжицький
Ми не повинні дозволяти казати, що програємо війну без підтримки США, треба шукати варіанти, - Княжицький
22:48
Алроса
Російський виробник алмазів "Алроса" анонсував зупинку низки шахт і скорочення працівників
22:37
Робота з відновлення електропостачання Херсон
Ракетні атаки РФ на вихідних пошкодили три з пʼяти теплоелектростанцій ДТЕК, - Reuters
21:51
Білий Дім
Кремль заявив, що попередив США про удар ракетою нового типу, Білий дім - що повідомив Україні та союзникам
21:51
поїзд в Карпатах
У Харків і Карпати: Укрзалізниця запускає нові рейси внутрішньго сполучення
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ, ймовірно, попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
16:02
Ексклюзив
Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх
"За останній рік було відкрито 7 нових посольств в Африці": спецпредставник України Субх
16:00
OPINION
Ракетою "Рубіж" Москва цілила у голови на Заході
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
Більше новин