Ексклюзив

Максим Розумний: Як зупинити Путіна?

Максим Розумний
24 січня, 2022 понедiлок
10:00

Завдяки активним та ініціативним діям наших основних союзників, передовсім Сполучених Штатів і Великої Британії, стратегічна ситуація нині стала для України значно кращою, ніж була ще на початку 2021 року. При чому, схоже, що це відбулося навіть без відома вищого керівництва нашої країни

Зміст

Союзники почали перегравати Путіна на його ж полі – в сфері провокацій і спецоперацій. Перший раунд ескалації напруги, що відбувся навесні минулого року, можна вважати виграшним для Росії. Несподіваним скупченням військ біля українського кордону Москва змогла нав’язати свій порядок денний у відносинах із Заходом, Путін відновив свій імідж “крутого хлопця” у міжнародній політиці і переключив росіян з внутрішніх проблем на зовнішні атрибути імперської величі.

Але зараз американці і британці зуміли зіграти на випередження. І зробили це з розумінням того, що основний фронт у сучасних гібридних війнах – це, все ж таки, інформація та інтерпретація подій.

Превентивне повідомлення про ймовірне збройне вторгнення росіян в Україну, що вийшло з американських джерел, створило інформаційне тло, на якому путінські надуті щоки імперської величі, хамські замашки російської дипломатії, абсурдні ультиматуми, істерика в російських медіа сприймалися вже як симптоматика душевно хворого пацієнта в стадії загострення.

Читати також: Максим Розумний: Ігри реконструкторів, або Чого хоче Путін?

У підсумку незграбної російської спроби геополітичного шантажу інформаційна картина російсько-українського конфлікту зазнала кардинальних змін. Ось, головні наслідки на сьогоднішній день.

1) Стало вже очевидним для всіх, що Росія використовує Україну як заручницю своїх відносин із Заходом. Тобто агресія проти нашої країни є способом дошкулити Європі й Америці та жодним чином не залежить від нашої “хорошої” чи “поганої” поведінки.

2) Стало зрозумілим, що не існує “провини обох сторін”, а є одностороння агресія РФ, яка обумовлена фактичним невизнанням української незалежності та права Києва самостійно визначати свою політику.

3) Ясно тепер і те, що події в Криму і на Донбасі 2014 року були не внутрішньоукраїнським конфліктом, а актом агресії з боку Росії. А відтак – не існує ніяких “представників Донбасу” чи “волі народу Криму”, а є лише російські спецоперації та окупаційні адміністрації.

4) Видно також, хто із західних наших партнерів справді хоче допомогти українцям захиститися від загрози зі сходу, а хто використовує кризову ситуацію для отримання зиску від співпраці з Кремлем.

Утвердження цих прозрінь у свідомості світового співтовариства є надзвичайно позитивним чинником і тим наслідком кризи, який Росія вже не може змінити.

Якщо Путін, у той чи інший спосіб, реалізує свої погрози, то це тільки погіршить його становище. Якщо ж він зробить вигляд, що нічого не сталося і жодної загрози від Росії для України не надходить, то це означатиме “кінець гри” з очевидним геополітичним та іміджевим програшем Кремля в підсумку. Адже Путіну, по-перше, вже ніхто не повірить, а по-друге, прояв слабкості – це те, чого йому не пробачать ні прихильники, ні вороги.

Бонусом до цього йде а) посилення антиросійських настроїв в Україні, б) переведення всіх вітчизняних проросійських політиків у статус потенційних або дійсних колаборантів, в) ресурсне посилення і додаткова мотивація українського війська.

Читати також: Максим Розумний: Путінська загроза - реальність чи блеф?

Крім того, спостерігаємо безпрецедентну мобілізацію на антиросійській платформі найбільш активних сил в НАТО. А також ймовірне відчуження від Москви національних еліт пострадянських республік. Вірним Путінським холопом залишається один лише Лукашенко, зростання проросійськості якого чітко корелює з втратою внутрішньобілоруської і міжнародної легітимності.

Що повинна за цих умов робити українська влада, аби не послаблювати позитивний ефект, а посилювати і розвивати його?

Тут є два головних напрямки роботи – інформаційний і дипломатичний. Про військові аспекти реагування на російську загрозу і внутрішню консолідацію на ґрунті громадянського патріотизму зараз не говоримо, але пам’ятаємо, що без цього нічого не працюватиме.

Отже, перше. Слід чітко артикулювати ті реалії, з якими вже не може не рахуватися світове співтовариство. Росія сьогодні – це непередбачувана, агресивна імперія, яка не приховує своїх реваншистських намірів, ігнорує норми і цінності цивілізованого співжиття та є головною загрозою миру і свободі в Європі. Будь-які спроби “зрозуміти” Путіна, виявляти йому «повагу», визнання особливих “інтересів” РФ на пострадянському просторі ведуть лише до зростання агресивності та авантюризму путінського режиму.

Названі вище висновки, які випливають з невмотивованої агресивної поведінки Росії в контексті поточної кризи, мають бути внесені в численні комюніке та меморандуми двосторонніх зустрічей наших посадовців та міжнародних форумів, у яких братиме участь Україна. Вони мають звучати з трибуни ООН та тиражуватися в світових медіа.

Друге. Потрібно запропонувати дієву і раціональну стратегію стримування агресора, яка була б прийнятна для наших партнерів. Для того, щоб зупинити нового Гітлера і врятувати Європу від страшної війни, Захід має зайняти жорстку і консолідовану позицію. Кожен акт агресії стосовно сусідів, кожен факт придушення свободи всередині Росії має вести до зменшення рівня політичної та економічної взаємодії з Кремлем західних демократій та скорочення ресурсної бази режиму, аж до повної його ізоляції.

Очевидно, що для реалізації такої стратегії є дві перешкоди. Перша – це вигоди від співробітництва з Росією, яка є джерелом сировини та ринком збуту продукції для західних корпорацій. Друга – це загрози неконтрольованої поведінки неадекватного лідера та можливих наслідків внутрішньої кризи в ядерній державі.

Обидві проблеми необхідно вирішувати автономно від завдань політичного стримування. Переговори щодо постачання російського газу в Європу і щодо контролю над ядерною зброєю РФ мають вестися з Москвою окремо від основного комплексу відносин. Спроби пов’язати вирішення цих питань з “індульгенціями” на зовнішню агресію та придушення свободи всередині РФ мають бути рішуче відкинуті Заходом.

Паралельно з цим Москву слід послідовно позбавляти інструментів шантажу – і сировинного, і ядерного. Іншого шляху просто не існує. Диверсифікація постачання енергоресурсів у Європу, розірвання технологічних ланцюгів, у яких присутні російські складові, нарощування воєнної переваги НАТО в регіоні Центральної та Східної Європи, домінування США в сфері стратегічних озброєнь і високих технологій – це єдиний шлях зменшити російську загрозу і змусити Москву домовлятися.

Позиція України в цих умовах викликатиме значно більшу повагу і розуміння, якщо в нашій зовнішньополітичній поведінці та риториці також будуть зроблені давно очікувані корективи.

Ми повинні перестати безкінечно щось просити і вимагати. Нам слід більше пропонувати і аргументувати. Україна має стати для Європи і євро-атлантичної спільноти не частиною проблеми, а механізмом вирішення проблеми.

Зокрема, необхідно переключитися у своїй зовнішньополітичній риториці з абсолютно контрпродуктивної вимоги негайного вступу до НАТО (“нас не беруть, але ми дуже хочемо”) на розширення і наповнення практичним змістом тих форм союзницьких відносин, які вже виникли, або можуть виникнути на хвилі нинішнього загострення. Нові програми співробітництва з НАТО, двосторонні і багатосторонні проекти і програми посилення обороноздатності України – це те вікно можливостей, яке може змінити наш статус і роль в Європі вже сьогодні, а не у віддаленій незрозумілій перспективі.

На наших очах формується балтійсько-чорноморський безпековий пояс, що охоплює країни з досить відмінними політичними, геополітичними та економічними інтересами, але об’єднані актуальною проблемою стримування російської експансії. Сюди входять члени НАТО Норвегія і Данія, нейтральні Швеція і Фінляндія, держави Балтії, ключові союзники США в регіоні Польща і Румунія, близька до нас Молдова, Туреччина, яка формально є членом НАТО, але займає дуже самостійну позицію, Грузія та Азербайджан.

Нема сумнівів, що програми військово-політичного співробітництва у цьому форматі можуть отримати значну підтримку з боку США, Канади і Великої Британії. А це вже, погодьтесь, серйозна коаліція.

Для України її географічне становище і перебування на вістрі протистояння Росії створюють унікальну нагоду (і необхідність, насправді) бути ініціатором подібного об’єднання.

А чекати, поки ця вся компанія опиниться в Північно-атлантичному блоці, де вона буде залежати від голосів російських симпатиків з Німеччини, Франції та Італії, немає ні часу, ні сенсу.

Теги:
Читайте також:
Київ
-3.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.97
    Купівля 41.97
    Продаж 42.57
  • EUR
    Купівля 43.3
    Продаж 44.08
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
5 січня
00:00
Оновлено
шахед
Армія РФ запустила нові групи дронів по Україні, на Київщині спрацювала ППО: ситуація ввечері 4 січня
2025, субота
4 січня
23:11
Ліквідований окупант Володимир Федоров
На війні в Україні ліквідували російського футболіста та тренера Федорова
22:38
війна з РФ, ЗСУ
"Напружена та хаотична, бої можуть проходити між кімнатами будинку": DeepState розповів про ситуацію у Торецьку
21:59
Кевін Келсі, "Шахтар", Ліга Європи
Венесуельський форвард покинув США й повернувся у "Шахтар"
21:47
Американський подкастер Лекс Фрідман записав інтерв'ю з Зеленським
21:40
Ексклюзив
Віталій Портников
РФ не збирається закінчувати війну й буде робити все, щоб Зеленський не дожив до її завершення, - Портников
21:38
Оновлено
Росіяни зруйнували КАБом під'їзд багатоповерхівки у селищі Свеса на Сумщині: серед поранених є 2-річні діти
20:58
Володимир Зеленський
Зеленський: 3-4 січня ЗСУ ліквідували в районі Махновки на Курщині до батальйону солдатів КНДР і десантників РФ
20:56
ППО
Сили ППО 4 січня збили 14 із 30 ворожих дронів
20:40
Володимир Зеленський
На "Рамштайні" обговорять захист України від російських ракет і КАБів, – Зеленський
20:26
військовий
Двоє українських десантників полонили 14 окупантів
20:03
OPINION
Досвітні огні
20:01
Ексклюзив
Російський газ
Росія може транзитувати газ до Придністров'я через "Турецький потік", але є пояснення, чому цього не робить, - ексочільник української ГТС Макогон
19:56
Придністров'я
Уряд Молдови оприлюднив прогноз щодо електропостачання: запасів вугілля для Придністров'я вистачить лише на січень
19:27
Затримання винуватця ДТП в Одесі
В Одесі помічник депутатки з Кривого Рогу влаштував ДТП "під кайфом": чим це закінчилося
19:19
укриття
"Проблема зачинених укриттів надалі залишається гострою": новий очільник Київської МВА проведе аудит
19:19
Роберт Фіцо та готель Capella Hanoi
Фіцо після зустрічі з Путіним відпочиває в апартаментах за 6000 євро на добу у В'єтнамі, - ЗМІ
18:35
Мін'юст
Реєстрація шлюбів та народження: Мін'юст відновив роботу ДРАЦС після кібератаки РФ
18:30
Ексклюзив
Роман Безсмертний
Сьогодні світовий інформаційний сюжет диктують Китай і Росія через соціальні платформи, - Безсмертний
18:10
Шольц путін
У німецькій опозиційній партії ХДС вважають, що Шольц зустрінеться з Путіним до 23 лютого, а Трамп – у березні
18:04
Зараз ми щодоби втрачаємо 20 кілометрів квадратних: Тарас Чмут оприлюднив темпи просування ворога
18:03
OPINION
Росія – тінь ілюзій 1970-х років,  у які повірив Захід
18:00
Ексклюзив
Карта Покровськ 2.01.24
Ворог має намір захопити відразу декілька сотень квадратних кілометрів: військовий експерт Ступак про ситуацію на Донеччині
17:37
окупанти крим
Якби ми 2014 року воювали за Крим, то перемогли б: Білецький пояснив чому
17:31
Безпілотники Switchblade
У Данії зафіксували 20 невідомих безпілотників над портом Кеге
17:30
Ексклюзив
Зеленський, Макрон, Трамп
На початку лютого Трамп має оголосити, кого він призначає винним у зриві переговорів — Москву чи Київ, - Піонтковський
17:24
Польща
МВС Польщі розробляє план евакуації цивільних на випадок стихійного лиха або війни
17:09
літаки
Нова влада Сирії відновлює роботу міжнародного аеропорту в Дамаску
17:07
Казино
Зеленський підписав закон про регулювання азартних ігор та лотерей: що зміниться
16:53
на фото ситуація на фронті
Від початку доби на фронті відбулося 107 бойових зіткнень: найбільше атак росіяни проводять на Покровському напрямку
16:45
Грузія, біля будівлі парламенту
У Грузії анонсували страйк робітників та роботодавців: як він проходитиме
16:24
Ексклюзив
Верховна Рада
Маємо спонукати парламент створити слідчу комісію: громадська радниця Міноборони Ніколаєнко про постачання неякісних мін
16:21
У Росії внаслідок вибуху в критичному стані перебуває командир, причетний до вбивства цивільних в українському селі Гроза
16:00
OPINION
"Слуги" хочуть закон про кібервійська. Що тут не так
15:59
У Запорізькій області готують до відкриття третю підземну школу
15:57
151-а бригада ЗСУ знову отримала браковані міни
ЗСУ продовжують отримувати браковані міни, - Бутусов
15:52
Кримінал
У Варшаві поляк побив українку на парковці, але за неї заступився інший чоловік
15:50
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія запустила безпілотники по Україні: ситуація вдень 4 січня
15:37
Огляд
Олександр Усик та Даніель Дюбуа (праворуч)
Наступний бій Усика, злиття "Карпат" і "Руху", Геращенко стане мамою: головні новини українського спорту за тиждень
15:15
розлив мазуту в Севастополі
Розлитий у Чорному морі російський мазут дійшов до Севастополя
Більше новин