На Дніпропетровщині створять музей просто неба довкола кургану перших скотарів віком 3 тис. років до н. е.
В кургані, виявленому під час будівництва траси Н-31 у селі Новоолександрівка цього травня виявили так званий кромлех - капище з кількох концентричних кіл кам'яних брил, встановлених вертикально на кшталт Стоунхенджу
Про це пише "Суспільне".
Археологи датують знахідку добою ранньої бронзи. Будівничі Новоолександрівського кромлеху були південними сусідами пізніх трипільців.
Саму конструкцію звели у 4 тис. до н. е. за кілька століть до перших пірамід у Єгипті. Знахідка є ровесником Стоунхенджу.
Археолог Дмитро Тесленко, який проводив розкопки кургану з виявленим кромлехом зазначає - брили виготовлені вручну, та старші пірамід на 500 років.
Кромлехи у людей доби ранньої бронзи виконували функції обсерваторій.
Якщо сстати посередині кола або еліпса, який формують брили та провести лінії від центру до каменів і далі до обрію, то лінії вкажуть певні точки на небі. Ці точки відповідають сходу і заходу Сонця в дні сонцестоянь і рівнодень, а також показують схід Сіріуса (альфа Великого Пса), схід Бетельгейзе (альфа Оріона), схід Арктура (альфа Волопаса) та інших важливих зірок - також для днів сонцестояння і рівнодення.
"Ми маємо глиняні горщики тієї доби, намисто із просвердлених ікол вовка чи лисиці та пташиних кісток. У нас є знахідка крем’яних знарядь, невелика кількість. І у нас є знахідка бойового молота. Усі знахідки будуть передані по завершенню робіт, оскільки вони перетворяться автоматично на державну частину музейного фонду України, вони будуть передані в Національний музей ім. Дмитра Яворницького", - прерахував археолог перші знахідки.
"Складні конструкції на кшталт ложа та перекриттів, будуть досліджуватися окремо. На такі поховання йшло дуже багато матеріалу та праці, тож ховали тут виключно видатних людей. Кого саме - покаже ретельна обробка знайдених артефактів", - додав Дмитро Тесленко.
Муміфіковані людські рештки передадуть столичним антропологам для встановлення віку, статі померлих та власне причини смерті. Далі матеріал направлять до Німеччини, де методом радіовуглецевого датування визначать абсолютний вік поховання та зроблять ДНК-аналіз останків. Це допоможе з’ясувати ступінь спорідненості між померлими. Зберігатимуть кістки в антропологічній колекції у місті Київ.
"Уже з’явилася така можливість, що ми, не порушуючи методику археологічних досліджень, можемо залишити цей кромлех, це кам’яне кільце, так, як воно стоїть, не пересуваючи його ані на метр. Про це досягнуто домовленість із Центром охорони історико-культурних цінностей облдержадміністрації, із замовником робіт. І зараз навіть у Міністерстві культури готують листа, що це буде найкращий вихід для цього кам’яного кільця, для цього кромлеху", - наголосив археолог.
Водночас маршрут автотраси Н-31 змінять. Виконувач обов’язків начальника обласної служби автодоріг Олександр Коломійцев запевнив, що пам'ятку не чіпатимуть та анонсував відкриття там музею просто неба.
- Актуальне
- Важливе