Аналітика

Нацбанк проявив незалежність

Андрій Яніцький
8 червня, 2022 середа
10:57

Своїм рішенням змінити облікову ставку з 10% одразу до 25% Національний банк України закликав інші органи влади відволіктися від продукування популярних тимчасових рішень та попри війну повернутися до зваженої та раціональної економічної політики

2 червня НБУ підвищив облікову ставку одразу у 2,5 рази, з 10% до 25% річних. Цей показник впливає на вартість грошей у економіці. Напряму це стосується позик та запозичень НБУ для комерційних банків. Але опосередковано розмір ставки може відображатися й на ставках по кредитах та депозитах для звичайних клієнтів банків, а також впливати на вартість боргових паперів. Такий вплив ще називають монетарною трансмісією по аналогії з агрегатами автомобіля, які допомагають передавати крутний момент від двигуна до колес. Все ж напряму НБУ віддавати накази банкам змінювати облікові ставки не може, а тим більше він не може диктувати свою волю Мінфіну, який випускає боргові папери "облігації внутрішньої державної позики" (ОВДП).

"Національний банк очікує, що уряд та банки адекватно відреагують на зміну облікової ставки відповідним підвищенням ставок за ОВДП та депозитами", - повідомила прес-служба фінансового регулятора.

Але ж монетарна трансмісія працює в умовах ринкової економіки із мінімумом адміністративних обмежень і за звичайних умов. Тоді як ситуацію в України назвати звичайною не можна: до 20% території окуповані, ведуться активні бойові дії, а за прогнозами Світового банку наша країна може втратити до 45% своєї економіки (валового внутрішнього продукту, ВВП) на кінець року.

Власне, саме через війну Нацбанк не змінював облікову ставку у перші дні повномасштабного вторгення Росії в Україну. Замість м'яких монетарних методів центробанк застосував жорсткі адміністративні обмеження: зупинив відтік іноземної валюти за кордон та зафіксував курс гривні. НБУ також почав активно підтримувати комерційні банки, щоб вони не збанкрутували через відтік коштів, а також допомагав фінансувати витрати бюджету, які стрімко зросли у рази. 

Жорсткість у фінансовій сфері дивним чином поєднувалася із надвичайно ліберальними підходами у фіскальних рішеннях. Депутати Верховної Ради з подачі Уряду скасували мита та податки на імпортні товари, зокрема й на розкішні автомобілі, скоротили або скасували інші джерела наповнення центрального та місцевих бюджетів. Такі рішення, звісно, сподобалися багатьом українським громадянам, але ніяк не сприяли наповненню бюджета, з якого платять зарплати у тому числі й військовим. Можливо, урядовці покладалися на міжнародну фінансову підтримку. Але вже у травні міністр фінансів Сергій Марченко констатував у інтервю The Economist, що бюджет потребує щомісяця до 5 млрд доларів додатково і що іноземних коштів наразі недостатньо. З'явилися навіть повідомлення про затримки виплат у бюджетній сфері через "касові розриви" у казні.

Крім цього українці почали відчувати на собі й інші наслідки адміністративних обмежень: дефіцит окремих груп товарів у супермаркетах, які не були включені у перелік "критичного імпорту", черги з автопоїздів на кордонах, зокрема й з доволі коштовними авто, стрімке зростання цін через "друк коштів" для бюджету та "задвоєння" курсів іноземних валют та відродження чорного валютного ринку. 

Тримати економіку у "їжакових рукавицях" адміністративних обмежень та фінансувати бюджет через НБУ тривалий час неможливо. Ці рішення можуть бути дієвими на короткий період, вони також можуть бути популярними. 

Чим закінчується "друк грошей" ми добре памятаємо по 90-х роках минулого сторіччя, коли Україна пережила гіперінфляцію. А до чого призводить фіксація курсу ми знаємо вже з історії часів президентства Януковича, коли задля підтримки курсу 8 гривень за долар його слухняний центробанкир спалював золотовалютні резерви. 

Тобто така економічна політика у довгостроковій перспективі могла призвезти до ще більших економічних руйнувань, коли шкода від неї почне перевищувати користь. Власне, про це голова центробанку Кирило Шевченко написав у авторській колонці для видання "Дзеркало тижня" напередодні рішення про зміну облікової ставки. Зокрема, він сказав, що українці вже адаптувалися до війни і час поступово переходити від "ручного управління" економікою до монетарних методів. 

"Економіка поступово адаптується. Економічна логіка починає заміщувати психологічний шок початку війни і переважання благодійних мотивів. Бізнес намагається максимізувати прибуток, а громадяни — збільшити доходи та захистити заощадження", — Кирило Шевченко.

Таким чином саме НБУ, а не Уряд зробив перший крок до економічної нормальності. Економісти по-різному цей крок оцінюють: хтось підтримує, хтось критикує, але не стільки через саме зростання ставки, скільки через саме радикальне зростання аж до 25%. 

Сергій Фурса, інвестбанкир з компанії Dragon Capital

"Це не рішення від доброго життя. Це рішення, яке спирається на тиск на національну валюту, на те, що дефіцит бюджету дуже високий, і тому це викличе негатив… з точки зору вартості обслуговування державного боргу.  Хоча Мінфін на це не пішов. Але так потрібно зробити, тому що військові облігації зараз 11% річних. Це не допомагає перебити інфляцію і це не забезпечує їхню привабливість, і люди їх купують лише з патріотичних міркувань.
А з міркувань власної безпеки фінансової люди купують долари, і це створює тиск на національну валюту. Національний банк слушно зауважив Мінфіну, що ставки мають бути ринковими, а ринкова ставка зараз була десь на рівні інфляції 23-25%. І, так, це викличе негатив з точки зору вартості кредитів. Але це вимушений негатив. Національний банк не обирає між добрим та поганим рішенням. Національний банк обирає між поганим та дуже поганим рішенням. Але це погане рішення ще й потрібне", - прокоментував "Новинам економіки під час війни" на телеканалі Еспресо це рішення Сергій Фурса, інвестбанкир з компанії Dragon Capital.  

Зі всієї цієї історії можна зробити ще один важливий висновок: Нацбанк залишається незалежним від Уряду органом влади та може проводити незалежну політику, що дозволяє органам влади коригувати рішення один одного.

Теги:
Читайте також:
Київ
+12°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.05
    Купівля 39.05
    Продаж 39.52
  • EUR
    Купівля 42.21
    Продаж 42.93
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
28 березня
12:24
США перекинули у Червоне море понад 3 тис. військових
Єменські хусити атакували військовий корабель США дронами
12:21
відключення електроенергії
На Харківщині діють графіки відключень електроенергії: ситуація в енергосистемі станом на 28 березня
12:16
Чорне море, Крим
Росіяни готуються відбивати атаки українських ДРГ у Севастополі, - "Атеш"
12:14
Росія щодня продукує нові фейки
"У відповідь на теракт в Москві РФ знищила штаб-квартиру СБУ": добірка фейків і маніпуляцій світових ЗМІ за 28 березня
12:01
OPINION
Юрій Ніколов
Чим не догодив "слугам" "Уклон"
11:55
україна українці
Населення України може скоротитися до 25,2 млн у найближчі 26 років: Мінсоцполітики пропонує рішення
11:37
Оновлено
Стрілянина в Житомирі: поранений на вулиці чоловік помер у лікарні
11:28
Прем'єр міністр України Денис Шмигаль та прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск
Зброя для України, ситуація на кордоні, розвиток торгівлі: українська делегація прибула до Польщі
11:20
За матеріалами ДБР судитимуть працівника військкомату та правоохоронця, які на Одещині торгували "білими квитками"
На Одещині судитимуть працівника ТЦК та правоохоронця, які торгували "білими квитками"
11:05
тарифи на електроенергію, лічильник
Атаки РФ на енергосистему: в Міненерго розповіли, чи підвищать тарифи на світло
10:50
Ексклюзив
"Через Курахове на Вугледар": військовослужбовець ЗСУ "Магнат" про спроби просування росіян
10:37
Намагався скоригувати удар по ТЕС та військовому шпиталю у Дніпрі: СБУ затримала підозрюваного
10:35
Огляд
світ, міжнародний огляд
Сіярто заявив про загрозливий ризик третьої світової війни, а українська армія окопується, щоб стримати атаки Росії. Акценти світових ЗМІ 28 березня
10:30
Наслідки руйнування житлового будинку після ракетного удару в Дніпрі
ООН: щонайменше 14 085 цивільних загинуло внаслідок російського вторгнення
10:20
Ексклюзив
річниця деокупації Ірпеня
Друга річниця деокупації Ірпеня: у місті вшанували пам'ять полеглих військових і цивільних
10:15
Ексклюзив
гроші
З 29 березня збільшиться коло осіб, які мають право на допомогу в разі загибелі військового, - правозахисниця Денісова
10:10
ДБР викрило злочинну групу посадовців, яка зрубала 100-річні дуби на 60 млн грн у Чорнобильському заповіднику
Зрубали 100-річні дуби у Чорнобильському заповіднику на 60 млн грн: ДБР викрило посадовців держпідприємства
10:02
OPINION
Олексій Голобуцький
"Гаряча картоплина" мобілізації: з ким грають у пінг-понг?
09:56
Дмитро Пєсков
"Використовується терористами": у Кремлі закликали Дурова уважніше стежити за Telegram
09:36
Київ літо спека
КМВА не виключає загрозу проникнення російських ДРГ у Київ
09:24
Саміт ЄС, Олаф Шольц
Низка країн, включно з Україною, обговорюють можливу мирну домовленість з Росією, - Шольц
09:02
Оновлено
Удар балістикою по Миколаєву 27 березня: 12 людей поранені
08:59
ЄС - Китай
Сі Цзіньпін заявив прем'єру Нідерландів, що Китай готовий поглиблювати взаємодію з Європою
08:48
діти війна
Через російську агресію в Україні загинули 537 дітей
08:40
Оновлено
Еммануель Макрон
Bloomberg припустив, що заява Макрона щодо іноземних військ в Україні могла розлютити чиновників у США. У Держдепі відреагували
08:36
Оновлено
Обстріл Запоріжжя
Росія вночі запустила ракети Х-22 та "шахеди": Повітряні сили знищили 26 БПЛА
08:25
Партизани зафіксували прибуття нової партії військової техніки РФ в окупований Крим
08:16
росія дипломат
"Бачимо, куди західні цінності котяться": на Далекому Сході РФ в одному з міст скасували вибори мера
08:00
OPINION
Орест Сохар
Китай зазіхає на Європу
07:53
На фото діти з України
Канада не планує продовжувати програму зі спрощеного прийому українських біженців
07:39
ЗСУ. Війна з Росією. Військові новини
Сили оборони за добу ліквідували 780 окупантів, 10 танків та 32 артсистеми
07:30
Telegram
"Законопроєкт "про заборону телеграм" ніякої заборони Telegram або анонімних каналів, не передбачає": Микола Княжицький відповідає на поширені питання про законопроєкт
07:19
Кім Чен Ин КНДР Північна Корея
Південна Корея, США та Японія обговорили співпрацю для протидії військовим загрозам КНДР
07:04
електроенергія
Росія не може повернути жителям ТОТ електроенергію: Спротив розповів, де найважча ситуація
06:49
Естонія
Міністр юстиції Естонії не бачить перспектив швидко позбавити росіян права голосу на виборах
06:37
Володимир Путін і Дмитро Пєсков
Кремль, ймовірно, посилить риторику про "терористичні загрози", щоб підвищити підтримку війни проти України, - ISW
06:15
Більшість американців не підтримують війну Ізраїлю проти ХАМАСу, - опитування
05:59
світ Канада Латвія військові новини
Канада відправила до Латвії 150 одиниць техніки для міжнародної бригади
05:56
Сергій Наришкін
"Обговорили змовницькі дії ворогів": Наришкін з'їздив до КНДР
05:36
Окупанти, кримінал, росіяни
РФ формує резерви для підтримки поточних операцій, а не для нового наступу, - ISW
Більше новин