Інтерв’ю

Не хочу, щоб ми для Заходу були тими, хто постійно розповідає про наші проблеми, - кінопродюсер Яценко

Ярослава Наумова
24 квітня, 2023 понедiлок
15:06

Володимир Яценко, який продюсував "Дике поле", "Атлантиду", "Додому" та інші відомі українські фільми, розповів Еспресо про ставлення до українського кіно у світі, наслідки відсутностні фінансування, паралелі з Балканами, власний вибір бути на війні та митців на фронті. "Було б круто, якщо б більше людей впряглися за свою країну", – вважає він.  

Зміст

На допрем'єрний показ фільму "Люксембург, Люксембург" його продюсер Володимир Яценко приїхав до Києва прямо з полігону і вже наступного ранку мав повернутися до війська. З минулого року він – боєць ЗСУ, але продовжує займатися продюсуванням – "поки ще є така можливість". Еспресо поспілкувався з Володимиром про кінофронт і фронт реальний.   

Сьогодні популярні міркування про те, як нам скористатися безпрецендентною цікавістю до України на міжнародній арені. Про це кажуть в розрізі різних галузей, тож спитаю вас про кіно.

А такої цікавості вже немає. Вона тривала майже рік і ми нею не дуже скористались. Я взагалі думаю, що безпрецендентна цікавість до чогось – не дуже добре. Мені подобається чесно конкурувати. Останніми роками фестивальний успіх українського кіно був вже трохи схожий на гетто. Так, ми вибороли місце для українського кіно на кожному фестивалі. Але будь-яке гетто має свої обмеження, і те, що в ці параметри не вкладається, вже не проходить далі, це стримує розвиток.

Тобто, від нас вже очікували певного напряму кіно.

Так. І якраз зараз супер виклик – робити просто європейські фільми. Нормальне кіно про нас. І все.

Наведу приклад, що маю на увазі. Ми всі бачили "Ще по одній" (данський фільм 2020 року з Мадсом Мікельсеном, який отримав низку міжнародних нагород, - ред). Уявіть собі такий фільм про трішки випиваючого вчителя фізкультури, який знімає Антоніо Лукіч, а герой з тих же Лубнів. Думаю, це могло б бути і цікавішим, ніж у данців. Але нам важко з такими фільмами на всіх етапах: створювати, промотувати, продавати...

Коли ми кажемо про українські фестивальні фільми, то і самі фестивалі – це ж теж гетто, але глобальне. Там немає грошей. А коли маємо на увазі кіно як бізнес – туди не пропускають, чужих там не люблять. І це нормально, що треба добре поштовхатися ліктями, щоб звернути на себе увагу. До речі, зараз "Мавка" це змінює і дуже цікаво за процесом поспостерігати. 

Володимир Яценко

Чому кінематографісти не скористалися підвищенною цікавістю до України за цей рік?

 Я думаю, тому що не було готові до цього. Навіть інстутиціонально. Нам потрібна постійна робота і постійне лобіювання українського кіно як кінематографістами, так і державними інституціями. І нам треба думати більш глобально.

Нам потрібно в середньостроковій перспективі навчитися робити фільми, які цікаві європейцям, цікаві американцям.

Ми ж теж європейці, тож треба навчитися круто робити різне за жанрами європейське кіно. І це дуже цікава задача.

А немає тут пастки: щоб ми не робили, від нас очікують саме про війну? По аналогії із кіно країн екс-Югославії, де війна присутня ледь не у кожному проєкті.

Так, це вдалий приклад. І це таке прокрустове ложе... Більше 20 років минуло, а очікування від балканських кінематографістів ті самі. Вони навіть вимушені знімати про війну, щоб задовільняти саме таку цікавість до них, це своєрідна самоцензура. І я не хочу для України такої долі.

Не хочу, щоб ми для Заходу були тими, хто постійно розповідає про наші проблеми – які ми бідні, нещасні і т.п.

Ми заслуговуємо бути нормальною нацією серед інших нормальних націй. І демонструвати це в кінематографі.

Які ще зміни відчула кіносфера після 24 лютого?  

Можливо, через війну відкрились деякі недержавні фонди фінансування в Європі. Але це сталося надто дорогою ціною: краще б цього не відбулося.

Більша частина індустрії зараз поїхала за кордон і там, наскільки це можливо, інтегрується до індустрії інших країн. Тобто, ми їх збагатимо своїми кадрами: не думаю, що багато людей повернуться. Для української культури це, звичайно, погано.

Всім відомо, що зараз кіно не фінансується, отже є загроза, що за рік-два українських фільмів у кінотеатрах не буде. Чи можна якось зарадити цій ситуації?

Вже ні. Більше року немає взагалі фінансової підтримки фільмів, не розрахувались навіть з тими, які вже відзняли... На раді з Президентом ми обговорювали це. Поки ніяких зрушень не спостерігається. Цього року добіжуть кінця прокати фільмів, зроблених раніше – і все. Далі – діра.

Тобто паузи не уникнути.

Ні. І це провалля буде лише розширюватись. Якщо навіть зараз дати багато грошей на кіновиробництво, для появи кіно потрібен рікдва. І це дуже велика проблема.

Ця війна йде тупо через те, що у нас 30 років не зважали на культуру.

Тільки тому. І ми зараз надто дорого за це платимо... Навіть чисто математично – краще сплачувати 2% ВВП на культуру у рік, ніж 30% ВВП втрачати через війну. Ми цей урок не вивчили і знов повторюємо те ж саме. Воюємо, забуваючи про культуру. Це велика помилка, бо наступного шансу може вже не бути. Про це треба говорити всюди. Навіть кричати.

І в такій ситуації дискусії – чим зацікавити світ, який він, новий український герой – не надто актуальні?

Дискусії можна вести, питання лише – чи буде щось, крім слів. Культура – наш щит, наш захист. Держава має давати їй імпульс, вкладати кошти і не заважати самоорганізації галузі.  

А наскільки реальна співпраця з іноземними компаніями?

У нас у фільмі "Ти  космос" мала зніматися француженка (мова йде про Маріон Котійяр – ред), і все було погоджено. Але після масованої ракетної атаки восени вона пише мені смс "я не хочу вмирати, я не приїду". Контракт є контрактом, але людина боїться, її неможливо примусити. І такі випадки непоодинокі.

Разом з тим, ми зараз спостерігаємо в Україні бум документалістики. Зараз в цьому напрямі працюють не лише професійні кіношники, а і рекламісти, журналісти, аматори. Іноземці приїзжають.

Це взагалі паралельний світ. Це різні речі.

Але можливо документальне кіно здатне заповнити українську нішу в кінотеатрах, доки створення художніх фільмів не відновиться?

Документалки можна показувати в кіно. Але там все інше: тип героя, тип відносин... Не думаю, що це рівноцінна заміна.

Ви, як продюсер, продовжуєте працювати над кіно, незважаючи на відсутність державного фінансування. Як так виходить?

Шукаємо в інших місцях. Ведемо перемовини. Якби були гроші Держкіно, фільмів було б більше.

Скільки фільмів зараз в роботі?

Три у нас в девелопменті. Один – в постпродакшені. Один – в препродакшені.

"Ти – Космос" Павла Острікова відібрали на Buyers Showcase в Каннах. Далі ще з ним поїдемо на First cut lab+ в Карлових варах. Слава богу ми його відзняли, але у випадку із scifi – відзняти – це половина роботи, а то і менше. Ми будемо раді закінчити постпродакшен до кінця року.

Декілька проєктів у девелопменті. Це наступний фільм Антоніо Лукіча – Special trip, наш перший повністю англомовний та новий фільм Павла Острікова "Трагедія". В Берліні ми пітчили дебютний фільм Анни Яценко "Сіблінги". В пре-продакшені у нас новий фільм Валентина Васяновича: якщо ми зараз знайдемо недержавне фінансування, то швидко знімемо його цієї осені.

І ще три фільми вже готові до прокату: "Люксембург, Люксембург" вже в кіно, "Я і Фелікс", "Відблиск" – заплановані на осінь.

Те, що багато представників культури, кіношників зокрема, зараз на фронті – це змінить галузь?

Насправді, таких зовсім небагато, десь 10% всієї галузі. І такий відсоток її не змінює. Крім того, я думаю, через деякий час нам скажуть "ми вас туди не відправляли". Як це було із АТО. Всі сторони до цього мають бути готовими.

Але тим не менш ви продовжуєте служити в ЗСУ.

Я мобілізований добровільно, це свідомий вибір. У мене росте син. Коли він у мене запитає – де я був і що робив, я хочу відповісти, що був там, де мав бути.

Це не питання навіть про чоловіків. Бо у нас є Конституція, яка каже, що захист вітчизни – обов’язок кожного громадянина, незалежно від статі.

Для мене є певний водорозділ людей між тими, хто ризикнули своїм життям за таку абстрактну штуку як країна і тими – хто ні.  Це важливо.

У всіх свої обставини – це не те, що я кращий чи гірший, ніж інші. Але вони, ці люди, різні. Є воїни, є волонтери і ще є й третя верства – які нічого не роблять, для яких війни не існує. І відстань між ними буде зростати. І ось це – велике питання – як ми всі будемо співіснувати, за якими принципами.

А для себе ви як сформулювали ставлення до цих 90% і майбутнє співіснування?

Мені жаль, що вони не обрали захищати Україну. Бо в якийсь момент ці 10% закінчаться. Тоді у решти вже не буде вибору: вони будуть змушені або тікати, або воювати. Але ми ж не судді: кожен для себе вирішує сам.

Втім нерідко можна почути, що митець і війна непоєднувальні штуки.

Та ні. Паштет Белянський – ніжна тонка людина, а воює в штурмовому підрозділі. Олег Сенцов воює, Сергій Міхальчук. Пілунського бачу постійно... Митці на війні є. Є ті, хто, на жаль, гине. І багато ще загинуть. Але те, що одні знімають фільм "Буча", а інші воюють – це певною мірою відображає наше суспільство в цілому, його полярність. З одного боку – добре, що суспільство не гомогенне, ми ж не тоталітарна країна.

Але було б круто, якщо б більше людей були готові впрягатися за свою країну.

Не на словах, розмовляючи красивою українською мовою у Франції, але хоча б розмовляючи російською, але в окопах. Тоді б ми швидче перемогли і повернулися б до кіно, до наших справ, і до наших улюблених срачів. Вірю, що так і буде.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.1
    Продаж 43.87
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
23:39
Росіяни найактивніше атакують на Покровському й Курахівському напрямках, на Курщині українські бійці тримають оборону
23:37
OPINION
Мігранти в Україні: зрада чи порятунок економіки?
23:28
шахеди, ППО, ЗСУ
Росія атакувала Україну "шахедами". Ситуація у ніч на 23 листопада
23:21
Оновлено
Оборонна співпраця й посилення санкційного тиску на РФ: Сибіга і Шмигаль зустрілися в Києві з очільником МЗС Чехії Ліпавським
23:11
Запорізька область
РФ обстріляла Запоріжжя та область: пошкоджено будинки, ферму та склади
23:03
Конор Макгрегор
Ірландського бійця UFC Макгрегора визнали винуватим у зґвалтуванні жінки у 2018 році
22:50
вогонь, полум'я, пожежа
Росіяни мають значне просування на відтинку Кліщіївка - Андріївка, - DeepState
22:45
Петер Сіярто
Сіярто заявив, що санкції США проти Газпромбанку "є атакою на суверенітет" Угорщини
22:37
Представник ГУР Вадим Скібіцький
У ГУР підтвердили, що Росія розробляла план з поділу України на три частини
22:23
Оновлено
Кім Чен Ин інспектує війська КНДР
В ОТУ "Харків" заперечили, що на Харківському напрямку помітили північнокорейських військових
22:08
Володимир Зеленський
Робота над Планом стійкості триває, її мають завершити в грудні, - радник Зеленського Литвин
21:26
Ексклюзив
Контратенор Андреас Шолль виступив на закритті Міжнародного фестивалю барокової музики в Києві
21:24
Дональд Туск
"Відчуваємо, що наближається невідоме": Туск про ймовірність глобального конфлікту з Росією
21:19
Едіє Муслімова
У Криму ФСБ затримала головну редакторку дитячого кримськотатарського журналу "Арманчыкъ" Едіє Муслімову
21:09
Ексклюзив
Валентин Наливайченко
Росія модернізує радянський мотлох, американці знають, як із цим боротися, - ексголова СБУ Наливайченко
20:56
Дональд Трамп
Винесення вироку Трампу в справі про підкуп порноакторки відклали на невизначений термін
20:52
Херардо Мартіно та Ліонель Мессі
Команда Мессі та Кривцова залишилась без головного тренера
20:50
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Нові подробиці щодо удару по Дніпру та чим зумовлене просування росіян на Донеччині. Колонка Сергія Згурця
20:39
Огляд
Не загубіть "Сімейний альбом": що подивитися на вихідних
20:19
ЗРК NASAMS
До України прибула система ППО NASAMS від Канади
20:01
OPINION
День поцілунків
19:54
ППО THAAD
Україна веде переговори з партнерами щодо нових систем ППО, які здатні захистити від нових ризиків, - Зеленський
19:54
Оновлено
Карпати, УПЛ
"Карпати" перемогли "Колос" в УПЛ. Результати та розклад 14-го туру
19:46
Ламін Ямаль (ліворуч), Монако - Барселона
"Барселона" і 17-річний футболіст домовилися про контракт із відступними в 1 млрд євро
19:42
Володимир Зеленський
Інформацію про загрози не потрібно сприймати як дозвіл на вихідний, – Зеленський
19:40
Кароль Навроцький
У Польщі опозиційна партія "Право і справедливість" підтримає на виборах президента безпартійного кандидата Навроцького
19:40
путін
"Викликає гордість і захоплення": Путін заперечив, що "Орешник" є модернізованою радянською ракетою
19:00
Оновлено
Росія атакувала Україну "шахедами": у Сумах є загиблі та постраждалі, на Київщині працювала ППО
18:57
Ексклюзив
РФ нічого не стримує завдати ядерного удару, - Defense Express
18:56
Іспанія
В Іспанії розробляють план цивільної оборони на випадок війни, - ЗМІ
18:55
Волейбол, "Решетилівка"
Троє волейболістів клубу "Решетилівка" не повернулись в Україну після виїзних матчів у Європі
18:47
Юлія Саніна з The Hardkiss озвучила персонажку в "S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля"
18:45
рубль долар
Російський рубль упав до найнижчого рівня відносно долара з березня 2022 року
18:42
PR
Гривня, гривні, гроші
"Ми повинні стати нацією інвесторів", - керівник проєкту АУБ про фінансову грамотність Юрій Борщ
18:41
Оновлено
Екстрене засідання НАТО через удар РФ новою балістичною ракетою відбудеться 26 листопада, - Reuters
18:34
У США затримали норвезького студента за підозрою в шпигунстві на користь Росії та Ірану
18:18
голодомор
Росіяни на ТОТ закликали "здавати" тих, хто запалюватиме свічки в День памʼяті жертв Голодомору, - Спротив
18:16
Apple Music назвав Біллі Айліш артисткою року
18:14
загинув свічка
Росіяни розстріляли 5 полонених воїнів ЗСУ поблизу Вугледара
18:14
ппо
Сили ППО впродовж доби знищили 64 зі 114 ворожих БПЛА
Більше новин