Непомітний та небезпечний: що відомо про невловимий український безпілотник Punisher
Punisher – один з безпілотників, який в руках військових Збройних сил України допомагає нищити російську армію
Безпілотний авіаційний комплекс Punisher – це легкий ударно-розвідувальний БПЛА від української компанії UA Dynamics. Він був розроблений у 2016 році спеціально для підрозділів Сил спеціальних операцій ЗСУ. З появою у війську активно виконував бойові задачі на передовій і до початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну у лютому 2022 року встиг здійснити близько 120 місій, після – ще близько 60.
Ударно-розвідувальний безпілотник Punisher від компанії UA Dynamics, фото: shotam.info
Станом на вересень 2022 року відомо, що наразі з безпілотником Punisher вже працюють 16 екіпажів, а до кінця року компанія планує збільшити цю кількість до 40.
Здавалося б, що Punisher – типовий безпілотник, однак насправді розробка досить цікава передусім з огляду на те, що розробник позиціює її як "високоточну альтернативу далекобійній артилерійській або ракетній зброї". Але про все по черзі.
Безпілотник Punisher: ТТХ та призначення
Компанія UA Dynamics називає свій БПЛА Punisher "багаторазовим ударним дроном з найдешевшою вартістю місії у світі". На полі бою цей безпілотник може виконувати широкий спектр завдань. Передусім це типові для цієї зброї розвідувальні та ударні місії. Крім того, в активі Punisher є такі завдання, як проведення психологічних операцій, а також місій пошуку та порятунку – безпілотник може транспортувати та скидати пораненим спеціальний контейнер з медикаментами.
Тактико-технічні характеристики цього безпілотника наступні: максимальний бойовий радіус – до 45 км, ефективна висота як ударного дрона – до 400 м. Крейсерська швидкість – 80 км/год, максимальна – 198 км/год. Безпілотник Punisher може працювати у несприятливих погодних умовах, зокрема при швидкості вітру понад 21 м/c. Розмах крил БПЛА – 2 м.
Запуск дрона відбувається за допомогою стандартної катапульти, підготовка до старту займає 15 хв, "перезаряджання" безпілотника (зміна корисного навантаження) – 5 хвилин.
До стандартної комплектації безпілотника Punisher входять один дрон (з трьома комплектами батарей), катапульта, наземна станція (з одним комплектом батарей), антена та антенний кабель, балістичний калькулятор, модульні компоненти, транспортні кейси тощо. Комплектація може бути змінена відповідно до вимог замовника та потреб місії.
Бити ворога з повітря
Про Punisher як ударний безпілотник варто поговорити окремо. Як стверджує розробник, у "прицілі" зброї цього дрона – низка цілей, таких як стаціонарні командні пункти бригади чи дивізії та машини командного зв’язку, підрозділи РЕБ, ППО та ПРО, склади з паливом чи боєприпасами та казарми.
Як для ударного дрона Punisher має високу живучість – з 2016 року не було втрачено жодного безпілотника. Це пояснюється тим, що Punisher малопомітний, безшумний, не залишає температурного сліду та має функцію контрольованого зменшення радіосліду.
Для знищення ворожих цілей безпілотник Punisher використовує некеровані 75-мм бомби вагою 2 кг: UB-75HE з фугасною бойовою частиною проти легкоброньованих цілей, протитанкову UB-75HEAT з кумулятивною бойовою частиною та UB-75HEI із запальною.
Попри те, що бомба некерована, вона має точність керованого озброєння – при скиданні з висоти до 400 м похибка від точки прицілювання становить до 4 м. Для прикладу – такий самий показник має високоточний артилерійський снаряд M982 Excalibur.
Загалом для ударів оператори Punisher обирають стаціонарні цілі, хоча вже були випадки, коли вдавалося поцілити й у ворожий бронетранспортер.
За один бойовий виліт Punisher може атакувати три різні цілі. Цікаво, що виконувати бойові завдання йому допомагає менший за розмірами дрон-коригувальник "Спектр-1", який шукає цілі в тилу противника.
- Актуальне
- Важливе