Інтерв’ю

Якою буде участь Польщі у відбудові України, — представник польського уряду Павел Коваль

29 січня, 2024 понедiлок
13:10

Павел Коваль, про призначення якого представником з питань відновлення України оголосив польський уряд, розповів про те, як виглядатиме участь Польщі у відбудові, коли розпочнуться та на що будуть скеровані спільні дії двох країн

Зміст

Головна редакторка Sestry.eu, журналістка Еспресо Марія Гурська поспілкувалася з Павелом Ковалем.

Ви перебували разом із прем'єр-міністром Польщі Дональдом Туском у Києві під час його нещодавнього візиту. Що для вас було найважливішим?

Надихаючим є рішення Дональда Туска здійснити свій перший закордонний візит саме до Києва. Першою його поїздкою на посаді прем'єра була участь у засіданні Європейської Ради. Однак робочий виїзд в Брюссель — це не те саме, що візит до Бельгії. Тож саме Україна була першою закордонною поїздкою, першою за межами ЄС. І це була фіналізація того, що раніше зазначалося Дональдом Туском в його програмній промові перед депутатами Сейму. У ній він 35 разів вимовив слова "Україна", "українки" чи "українці". Це, мабуть, рекорд усіх часів і це підтверджує спосіб його мислення — Україна повинна отримати підтримку зараз

І наша роль полягає в тому, щоб мобілізувати Захід. Роллю польського політика (і саме такий я бачу своє завдання) — пояснювати громадянам і громадянкам наступне: якщо ти сьогодні щось робиш для України, ти робиш це для себе. Якщо не робиш, якщо проспиш — Путін отримує додатковий час на те, щоб  доозброїтися і вдарити з більшою силою. Саме тому перший візит Туска — до України. 

‍Як все відбувалося, якою була атмосфера поїздки? 

‍Коли ми їхали потягом  до України, було враження пересування у міжчассі. На міжнародні зустрічі сьогодні не їздять поїздами, та ще й так довго. Все працює трохи інакше, ніж під час звичайного візиту, коли ви стрибаєте в літак, вибігаєте з літака та виконуєте пункти програми. Водночас є час на те, щоб подумати, поговорити між собою. Важливою була наша участь у святкуванні Дня Соборності України, а потім довга розмова тет-а-тет прем’єр-міністра Туска і президента Зеленського. Потім спільні переговори делегацій за участі глав урядів. Все зараз наноситься пунктиром, адже наш уряд тільки формується. Це тривалий процес у сучасній країні. Трохи говорили про енергетику, про сільське господарство, про транспорт, про військові питання. І, звичайно, про фундаментальні політичні питання. Також був акцент на поверненні до вирішення історичних питань, щоб не відкладати все на післявоєнний час.

‍Які взагалі ваші враження від Києва? Якою була атмосфера перед візитом? Про що говорили за лаштунками офіційних зустрічей?

Тиждень тому я вже знав, що будемо їхати до Києва. І перед виїздом присвятив час брифінгам і зустрічам з експертами, щоб поговорити про Україну. Я намагався знайти відповідь на запитання, що мало б статися, щоб включити більш позитивний, динамічний сценарій цієї війни. Чим довше триватимуть воєнні дії, тим гірший цей сценарій для України та Центральної Європи. Тому, по суті, завдання кожного західного політика полягає у забезпеченні того, щоб ця війна тривала менше — тобто, у забезпеченні Україні можливості досягнення виразних перемог. Ми шукаємо відповіді на питання, що робити, щоб українці переламали цю стабілізацію фронту, яка була викликом у Першій світовій війні 

‍Давайте поговоримо про вашу нову посаду — представника уряду Польщі з відновлення України. Чи існувала вона раніше? Коли планується початок роботи?

Подібні посади існували в польському уряді і раніше — до мене цими питаннями займалися Ядвіга Емілевич, Міхал Дворчик. Аналогічні позиції спецпредставників з України існують і в США, і в Німеччині. Очевидно, що в Польщі має бути хтось, хто буде зв’язувати всі українські справи, бо для нас це вже суто сімейна історія. Всі питання, які ми маємо, так чи інакше стосуються України. У прем’єр-міністра має бути хтось, з ким він говоритиме і кого запитає й про енергетику, й про культуру, й про ексгумації на Волині тощо. Той, хто швидко вирішуватиме питання. Прем’єр-міністр невдовзі вирішить, яким буде обсяг обов’язків. Зараз ми робимо невеличку інвентаризацію того, що робила попередня влада. Були й хороші ідеї в попереднього уряду, та не всі вони були реалізовані. Є  питання інтерконекторів, тобто енергетики та електроенергії, рідкого палива та іншого. Є стара тема "Сарматії", тобто нафтопроводу "Одеса-Броди-Гданськ". До кожної теми потрібно придивитися: як виглядає ситуація і яким має бути наступний крок. 

‍Чи залишитесь ви депутатом Сейму і головою комітету у закордонних справах? 

Є кілька формальних можливостей. Прем'єр-міністр оголосить про це найближчими днями.

Коли на вашу думку має початися процес відбудови України — зараз чи після війни?

Він безперервний — українці постійно відновлюють розбомблені міста та інфраструктуру. Я часто буваю в Україні, бачу, що відбудова триває, ніхто не буде чекати, поки Путін закінчить війну, щоб відновити міст чи будинок. По суті, у нас є три напрямки роботи. Перший — ця позапланова реконструкція, коли відбудовуємо те, що зруйновано на даний момент, те, що після 24 лютого фінансувалося з засобів гуманітарної допомоги. Другий — це думки про майбутню глобальну відбудову. І третє — я хотів би, щоб ми собі поставили питання: а що взагалі має означати відбудова? Чи відбудова не є чимось більшим, ніж просто фізична реконструкція того, що було? Україна одночасно входитиме в ЄС, а значить, мова йде і про енергетичну трансформацію. Україні доведеться готуватися до нових правил Європейського союзу. Тож третій напрямок — це модернізація і зміни, тобто використання процесу реконструкції для того, щоб наблизити Україну до європейських стандартів у різних сферах, наприклад, у споживанні енергії.

Про які фінансові засоби може йти мова? Польські чи європейські? Хто і на що в першу чергу скеровуватиме гроші?  

‍Може виявитися, що є багатші країни, ніж Польща. Вони можуть дати більше грошей та боєприпасів. Але саме Польща є головною транзитною країною з Україною. Найближчою сусідкою. Саме ми першими відреагували на події 2022-го року. І саме з цієї точки зору формується наша участь у процесі відбудови. Маємо подумати про спільні проєкти у виробництві боєприпасів, мобілізувати інші країни Заходу. Відколи прем’єр-міністр Дональд Туск сказав, що буде створена посада представника уряду у справі відбудови, на мій телефон почалися безкінечні дзвінки. Вперше за багато років я перевів телефон у тихий режим, бо не міг відповісти на всі дзвінки людей, які хотіли  розповісти про те, що вони зробили, і що хотіли б зробити. Тож наша участь у відбудові — це вже факт. Потрібно просто встановити додаткові мотори

‍Якою буде роль польського бізнесу у відбудові України?

Перш за все, це спеціальне страхування, яке працює навіть під час війни. Це працює дуже добре — краще, ніж можуть запропонувати деякі західні країни. По-друге, ми можемо запропонувати підтримку польського, американського, німецького чи європейського бізнесів. Що стосується конкретно польського бізнесу, будуть інвестиційні кошти для того, щоб почати — як на стартап. Для маленьких фірм є кілька варіантів серед спеціалізованих установ. Для великих, думаю, кошти скеровуватимуться з Банку Крайового Господарства (BGK). Ми наразі перебуваємо на концептуальній стадії. Якщо хтось захоче взяти участь у бізнесі та залучити трохи більше грошей, він також зможе отримати трохи грошей як внесок у цей бізнес.

Тут мова не лише про фінансову спроможність польських компаній до інвестицій, а й про додаткову безпеку, яка буде парасолькою для цих інвестицій

Отже, в першу чергу, йдеться про будівництво, інфраструктуру, енергетику. 

Якщо говорити про інфраструктуру, вже публічно прозвучала пропозиція побудувати в Україні автомагістраль, щоб вона була надовго, а потім її можна було використовувати в комерційних цілях і отримувати від цього дохід. Потрібно ще кілька флагманських великих інвестицій, і про це маємо говорити вже зараз. І нам просто необхідно повністю розблокувати кордон, тому це, чесно кажучи, головна проблема. 

Загальний бюджет відновлення України — це 750 мільярдів євро на 10 років. Наскільки це реально? 

Я скептично ставлюся до цих розрахунків. Вони, на мою думку, є дуже умовними. Якщо закінчиться війна, буде величезна динаміка розвитку української держави і демографії. Тоді ми будемо по-іншому рахувати. 

Зараз потрібно зосередитися на механізмах, як це має виглядати, щоб за великою відбудовою йшли модернізація і зміни

Великі гроші — це завжди ризик корупції. Як мінімізувати його — у випадку як українських, так і польських компаній?

Потрібні спільні процедури, дискусія про те, як має виглядати перевірка на кордоні тощо. Безумовно інструментом для боротьби з корупцією буде також вступ України до ЄС. Антикорупційні інституції мають бути частиною системи відновлення, модернізації України. Післявоєнна травма — це джерело, яке після кожної війни об’єктивно підживлює корупцію чи якісь соціальні патології. Тож давайте думати про відбудову України не лише в тому сенсі, що ми відбудуємо розбомблене росіянами, а й про те, що відбудова змінить підходи — і буде рушієм соціальних змін.

Теги:
Читайте також:
Київ
+20°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.12
    Купівля 41.12
    Продаж 41.57
  • EUR
    Купівля 45.61
    Продаж 46.3
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
23 серпня
00:44
НАТО
НАТО посилило охорону авіабазі в німецькому Гайленкірхені через імовірну загрозу
00:20
Оновлено
ФК Карпати
Кубок України: результати усіх матчів третього попереднього раунду
00:09
Ярослава Магучіх
Ярослава Магучіх здобула перемогу на етапі Діамантової ліги в Лозанні
2024, четвер
22 серпня
23:53
Балістика, ракета, шахед, дрон, атака
Росія атакує Україну ракетами та БПЛА: на Сумщині лунали вибухи
23:36
Оновлено
ЗСУ війна фронт
За добу на фронті відбулось 135 боєзіткнень, ЗСУ мають успіхи на деяких ділянках на Курщині
23:34
Пентагон
"Політика США дозволяє Україні вести вогонь у відповідь": у Пентагоні прокоментували Курську операцію
23:11
Павло Лебідь, Паша "Мерседес"
Суд продовжив запобіжний захід митрополиту УПЦ МП Павлу Лебедю
22:55
Ніколас Мадуро
Вибори президента у Венесуелі: Верховний суд визнав Мадуро переможцем
22:53
Оновлено
перше вересня, школа
У МОН відреагували на слова заступника міністра, що Україна в Курській області за потреби забезпечить освіту дітям
22:48
на фото Курська АЕС
Росія повідомила МАГАТЕ, начебто виявила залишки дрона біля Курської АЕС
22:33
УЗ анонсувала запуск модернізованого електропоїзда Львів – Рівне
В Укрзалізниці заявили, що у 2028 році дефіцит вагонів може стати критичним
22:30
ЗСУ
Боротьба з окупантами має стати війною більшості, інакше Україна перестане існувати, – сержант ЗСУ Бірчак
22:22
Ексклюзив
Сергій Кривонос
Час є, завдання №1 для України - підготувати Мирноград і Покровськ до потужної оборони, - генерал Кривонос
22:21
Ексклюзив
Путін та Кадиров
"Велике приниження": політолог Шлінчак про візит Путіна до Чечні
22:05
Румунія, прапор Румунії
США схвалили продаж ракет AIM-120 AMRAAM Румунії на близько $180 млн
21:49
Повітряні сили уразили пункт управління безпілотниками в Курській області
21:46
Аналітика
Сергій Згурець
Нова атака українських БПЛА по російських летовищах, доповідь Сирського Зеленському. Колонка Сергія Згурця
21:36
Україна Британія
Україна ратифікувала угоду про безмитну торгівлю з Британією
21:33
Оновлено
війна з Росією, вибух, Росія
У мережі поширили супутникові фото аеродрому "Маринівка" у Волгоградській області, по якому вночі вдарили СБУ та ССО
21:28
Оновлено
На фото: нагородження
Матвієнко, Баффет, Усик і Харлан: Зеленський вручив відзнаку президента "Національна легенда України"
21:16
Умєров і Сміт
Умєров у Києві зустрівся з заступником начштабу оборони Британії Смітом: обговорили оборонні потреби України
21:15
Вступні екзамени
Понад 4 тис. абітурієнтів з ТОТ вступили до вишів України цьогоріч
21:03
Оновлено
паром Кондор Трейдер
На Кубані в порту "Кавказ" після прильоту загорівся й потонув пором із цистернами з пальним
20:56
зерно, зернова угода
Росіяни вивозять українське зерно з ТОТ до Ірану, - Спротив
20:51
Ексклюзив
Генерал-майор ЗСУ Сергій Кривонос
Це могло бути 300 заправлених російських танків: генерал Кривонос про ураження порома з пальним в порту "Кавказ" на Кубані
20:44
Оновлено
ракета Х-59
Окупанти атакували Богодухівський район Харківщини: загинув чоловік, серед постраждалих - підліток
20:13
пінгвін Сфен
Символ рівності: в Австралії помер пінгвін-гей Сфен, який зі своїм партнером Меджиком здобув популярність у 2018 році
20:09
OPINION
Віталій Портников
Путін створює тероборону
20:08
OPINION
Ірина Цілик
Називати наших військових "загарбниками"? Та ви не попухли часом?
20:03
"Повертаємо території": Третя штурмова повідомила про наступ на Харківщині
20:00
Огляд
ЗСУ
Переможні новини 911-го дня війни: українські захисники знищили склад боєприпасів на Кінбурнській косі та уразили пором з 30-ма цистернами палива
20:00
Ексклюзив
ЗСУ
"В УНР цього не було": сержант ЗСУ Бірчак пояснив, що Україна має для збереження своєї державності
19:41
Курська область
Українські військові допомогли евакуювати жительку Курської області в Суми до родичів
19:21
каналізація
На Чернігівщині з каналізаційної шахти дістали тіла трьох людей
19:16
Віктор Орбан
"Ми хочемо припинення вогню і миру", - в Орбана відреагували на операцію ЗСУ в Курській області
19:09
Аналітика
північнокорейська ракета KN-23
Точково не вражає, тероризує цивільних: що таке KN-23 – північнокорейська ракета, якою РФ активно обстрілює українські міста
19:05
До розмінувань в Україні залучать кінологинь із собаками, які пройшли навчання в Камбоджі
18:56
Рустем Умєров
В Україні запрацює мобільний застосунок Ветеран+, - Умєров 
18:46
на фото ремонт метро в Києві
Кличко заявив, що відновлювальні роботи між станціями метро "Деміївська" та "Либідська" на завершальному етапі
18:44
Володимир Зеленський
Зеленський доручив уряду затвердити Національну стратегію ветеранської політики
Більше новин