Пентагон випробував нове покоління перехоплювачів для ПРО
Льотне випробування нового типу перехоплювача наземного базування створюваної США системи протиракетної оборони (ПРО) завершилося в неділю успішно.
Про це заявили прес-служби міністерства оборони США і агентства по ПРО, повідомляє ІТАР-ТАРС.
"Це дуже важливий крок у наших зусиллях, спрямованих на поліпшення та підвищення надійності системи оборони нашої країни від балістичних ракет", - сказав директор агентства по ПРО віце-адмірал Джеймс Сірінг.
За свідченням агентства по ПРО, попередня інформація вказує на те, що всі системи відпрацювали в рамках випробування як належало. У наступні кілька місяців фахівці Пентагону аналізуватимуть функціонування цих систем на підставі телеметричних та інших даних.
США почали розробляти систему ПРО в 2002 році. Тоді вона отримала офіційну назву - Національна протиракетна оборона (НПРО). Метою програми був заявлений захист територій США і їх союзників від балістичних ракет Ірану і КНДР.
З приходом в 2009 році в Білий дім президента Барака Обами програма була переглянута. Нова архітектура, що здобула популярність як нестратегічна адаптована ПРО, використовує як стаціонарні, так і мобільні ракетні комплекси з малим і середнім радіусом дії переважно морського базування.
Створення цієї системи спочатку планувалося здійснити в чотири етапи. Перший з них уже реалізований: на території США встановлено 30 ракет-перехоплювачів шахтного базування, в Катарі, Кувейті, ОАЕ і Бахрейні розміщені системи наземного і морського базування (комплекси Patriot), в Туреччині діє радар системи раннього попередження, в районі Середземного моря знаходяться кораблі, оснащені комплексами Aegis і ракетами-перехоплювачами Standard 3.
На другому і третьому етапах Standard 3 будуть модернізовані.
Четвертий етап був розрахований до 2020 року. Передбачалося, що до цього часу модернізовані Standard 3 будуть замінені на більш досконалі ракети. Однак у березні 2013 адміністрація США відмовилася від цих планів, але запланувала розгортання ще 14 ракет-перехоплювачів на Алясці і установку другої РЛС в Японії. Крім того, планується розміщення ракет-перехоплювачів у Румунії (до 2015 року) і в Польщі (до 2018 року).
У ході нинішнього випробування з бази ВПС США Ванденберг (штат Каліфорнія) була запущена триступенева ракета-перехоплювач наземного базування, оснащена вдосконаленою головною частиною Сі-і-2. Вона перехопила в космічному просторі мішень, що імітувала балістичну ракету проміжної дальності, "приблизно через шість хвилин" після того, як та стартувала з випробувального полігону на атолі Кваджалейн (Маршаллові острова) в Тихому океані, уточнив Пентагон. Як повідомило відомство, головна частина справила необхідні маневри при підльоті до мішені, провела її упізнання й знищила в результаті прямого зіткнення.
Мета відстежували дві радіолокаційні станції - багатоцільового зенітно-ракетного комплексу "Іджіс", розміщеного на борту крейсера "Хоппер" ВМС США, і морського базування, що працює в діапазоні "Ікс". Остання здатна виявляти і відстежувати об'єкти розміром з бейсбольний м'яч на відстані близько 4,7 тис. км.
Йдеться про перший успішне випробування такого роду з 2008 року. Два попередніх льотних випробування головної частини Сі-і-2, які відбулися в січні і грудні 2010 року, завершилися провалом. Крім того, в цілому за період з 2004 року аналогічним чином закінчилися п'ять з восьми випробувань ракет-перехоплювачів наземного базування. У 2004 році США приступили до розміщення перехоплювачів шахтного базування на Алясці і в Каліфорнії. До теперішнього часу розгорнуто 30 таких протиракет: 26 - на базі сухопутних військ США Форт-Грилі (Аляска) і 4 - на базі Ванденберг.
Відповідно до підрахунків американських неурядових експертів, відсоток невдач при випробуваннях системи перехоплювачів наземного базування ще вище. Приміром, згідно з висновками вашингтонського Центру за контролем над озброєннями і нерозповсюдженням, тільки у восьми з 17 випадків льотних випробувань, проведених з 1997 року, умовна мета була вражена.
Крім того, агентство по ПРО ще жодного разу не організувало випробування, при якому мішенню виступала б справжня навчальна міжконтинентальна балістична ракета (МБР). Між тим, саме для захисту від таких ракет розміщувалися перехоплювачі на базах в Форт-Грилі і Ванденберге.
Як раніше повідомляв Пентагон, першу спробу перехоплення МБР, що летить на видаленні більше 5,5 тис. км, за допомогою своєї системи ПРО США мають намір вжити в 2015 році. "Це також буде перше випробування, в рамках якого по одній цілі будуть випущені два перехоплювача наземного базування", - підкреслив директор відділу операційних випробувань і оцінок в апараті міністра оборони США Майкл Гілмор, виступаючи в травні минулого року на слуханнях у сенаті Конгресу. Перша ж спроба перехоплення двох цілей одночасно при використанні створюваної США системи ПРО буде зроблена лише в 2018 році, додав він.
- Актуальне
- Важливе