Російський валютна криза ховає євразійську мрію Путіна, - Reuters
Зростаючі збитки сусідів Росії від її фінансової кризи можуть поховати мрію Володимира Путіна про створення в колишньому СРСР нового економічного союзу, здатного змагатися з США та ЄС
Про це йдеться в матеріалі Reuters, передає Еспресо.TV.
Від Білорусі та Казахстану країни, які колись сприймаються як сателіти Москви, все голосніше задаються питанням, чи достатньо у останньої підстав виступати в ролі лідера, пишуть в статті.
Деякі з них, наприклад, Білорусія, виявилися змушені послабити свої валюти на тлі економічних труднощів в Росії, тоді як Азербайджан витрачає мільйони доларів на збереження стабільності національної валюти.
В офіційній риториці глави сусідніх держав співчувають важкому становищу Росії, підданої західним санкціям за анексію Криму, а ряд лідерів на словах підтримали путінський проект створення Євразійського економічного союзу, за допомогою якого російський президент сподівався відшкодувати потенціал, втрачений з розпадом СРСР більше двох десятиліть тому.
Однак падіння більш ніж на 40 відсотків російського рубля до долара в минулому році, яка не припинилося в новому, ледь не позбавило дару мови деяких спостерігачів.
Кремль розглядав Україну, третю за величиною після Росії та Казахстану економіку колишнього СРСР, як життєво важливого учасника нового альянсу.
Однак після анексії Криму в березні минулого року і підтримки Москвою сепаратистів на сході України картина очікувань різко змінилася.
За дев'ять місяців 2014 на Росію довелося 19 відсотків українського експорту і 25 відсотків імпорту, показує офіційна статистика. Гривня впала до долара торік на 50 відсотків.
Мало хто з сусідів Росії по колишньому Радянському Союзу можуть уникнути впливу її кризи, що поглиблюється падінням нафтових цін до майже шестирічних мінімумів. Хвороблива ситуація може спонукати деяких з них міркувати більш незалежно.
Азербайджан (який також видобуває нафту), який витратив в грудні майже $ 1,13 мільярда на підтримку свого маната, не проявляє інтересу до входження до альянсу з Путіним. Сусідня Грузія впевнена, що плутанина в Росії лише зміцнить Тбілісі в прагненні зближуватися із Заходом.
Не дуже багато переваг бачиться і для нового члена альянсу, Вірменії, яка приєдналася до союзу Росії, Білорусії і Казахстану в цьому році. Ануш Седракян, одна з лідерів опозиційної партії "Вільні демократи", каже, що Єреван не отримав ні субсидій, "ні фінансових чи політичних вигод".
Киргизії, однією з найбідніших країн регіону, яка бажає приєднатися до блоку в травні, доводиться все тугіше. Киргизький сом обвалився торік майже на 20 відсотків і продовжив знижуватися в цьому. Як багато колишні радянські республіки, Киргизія покладається на грошові перекази заробітчан - для неї це близько 30 відсотків ВВП.
У багатому нафтою Казахстані багато скористалися падінням рубля для покупки в Росії подешевшавших, порівняно з цінами в тенге, аудіотехніки та автомобілів. У той же час жителі країни, чиї фінансові уряди рік тому різко девальвували національну валюту, слідуючи за курсом рубля, побоюються продовження, незважаючи на запевнення чиновників про те, що новою девальвації в найближчі роки не очікується.
Багато аналітиків чекають незабаром девальвації тенге і припускають, що центробанк підтримує його на поточних рівнях, задіюючи валютні резерви. У той же час офіційні дані вказали на зростання резервів до $ 28 мільярдів на 31 грудня з $ 27,9 мільярда на 30 листопада.
"Коли у вас є величезний сусід і торговий партнер, чия валюта різко ослабла, а ви бажаєте захистити свою валюту і не девальвувати її, єдиний спосіб зробити це - звести нову Велику китайську стіну", - сказав Ораз Жандосов, колишній глава центробанку Казахстану.
- Актуальне
- Важливе