"Газпром" знайшов черговий спосіб позбавити Україну транзитних доходів, - ЗМІ
Підписавши акціонерну угоду щодо трансбалтійського газопроводу Nord Stream 2 (Північний потік 2), "Газпром" де-факто сформував блок найбільших європейських енергокомпаній, зацікавлених у поставках російського газу в обхід України
Про це сьогодні пише російське видання "Коммерсант", передає Еспресо.TV.
31 серпня "Газпром" на Східному економічному форумі підписав з європейськими енергокомпаніями акціонерну угоду щодо будівництва газопроводу Nord Stream 2. Монополія буде володіти контрольним пакетом, німецькі E.On і Wintershall, австрійська OMV і англо-голландська Shell отримають по 10%, французька Engie - 9 %.
Крім того, Газпром несподівано повернувся до операції з обміну активами з німецькою BASF (материнська компанія Wintershall). Переговори по ній почалися ще в 2012 році, але в кінці 2014 року вона була зупинена за ініціативою німців, хоча Єврокомісія дала свої дозволи.
За два тижні до цього Газпром скасував проект South Stream, а вже цієї весни глава компанії Олексій Міллер в Берліні заявив, що якщо ЄС хоче піти від відносин взаємопроникнення та взаємозалежності в газовій сфері, то і Газпром буде змінювати свою стратегію. На ринку цю заяву сприйняли як відмову від політики виходу на кінцевого споживача в Європі, яку Газпром вів десять років.
Але угода свідчить і про зміну позиції BASF. За словами джерел видання, знайомих з ситуацією, німецька компанія загальмувала угоду, оскільки "вона була неможлива в тих політичних умовах".
"Торік BASF була дуже обережна і не збиралася йти на конфлікт з політичним керівництвом Німеччини через стосунки з Газпромом - мабуть, зараз такого конфлікту немає", - зауважує один зі співрозмовників.
Саме по собі підписання угоди акціонерів по Nord Stream 2 вже свідчить про те, що в ЄС, як і колись, немає єдиної позиції ні з відносин з Газпромом в цілому, ні з найбільш гострого зараз питання транзиту газу через Україну, пише видання.
"Найбільші енергокомпанії Британії, Франції, Німеччини та Австрії підписалися під проектом, реалізація якого якщо не припиняє, то мінімізує транзит газу через країну, яку політично всі ці держави продовжують підтримувати", - пише видання.
Угода йде врозріз з позицією Брюсселя: на думку віце-президента ЄК Марош Шефчович, ніякі газопроводи в обхід України не потрібні.
Вона також виглядає як дискримінація південних країн ЄС, яким торік США і Єврокомісія завадили побудувати South Stream. Тепер же пропонується будувати газопровід, який при потужності 55 млрд кубометрів на рік принесе мільярди доларів транзитних платежів не Болгарії та Угорщині, а Німеччини та Чехії.
Крім того, практично весь російський газ буде приходити в Європу через Німеччину, що забезпечить німецькі газопровідні компанії стабільними грошовими надходженнями на десятиліття.
Співрозмовники видання згодні з тим, що дуже важливою виявиться позиція США.
"Зараз ведуться дуже важливі для ЄС і Німеччини переговори з США по трансатлантичному договору про вільну торгівлю (TTIP), в ході яких Вашингтон пропонує постачати в Європу свій газ", - зазначає науковий керівник Німецько-російського форуму Олександр Рар, додаючи, що "США виступали і проти першого Nord Stream, але все було побудовано".
Останнім часом російський енергетичний ринок переживає далеко не найкращі часи. Торік була зупинена реалізація проекту "Південний потік", проблеми Газпром також відчуває з проектом "Сила Сибіру", гальмується будівництво "Турецького потоку".
- Актуальне
- Важливе