В Австралії виявили найбільший у світі ланцюг вулканів
Найдовший ланцюг вулканів (серед континентальних) вчені виявили на сході Австралії
Про відкриття повідомляється в журналі Nature, передає Еспресо.TV.
Це відкриття не є випадковим. Геологи давно відзначали невеликі осередки вулканічної активності на континенті, проте тільки зараз виявилися ознаки давньої "вогненної дуги", що об'єднувала розрізнені вогнища в гігантський ланцюг.
Регіони зі слідами вулканічної активності (від лавових полів до покладів лейцититу) удосталь зустрічаються на сході Австралії, однак їх відділяють один від одного сотні кілометрів. Тільки геолог Родрі Девіс запідозрив, що у цих вогнищ є спільне джерело: магматичний плюм (швидкий потік магми всередині верхніх шарів мантії), який плавить земну кору в міру того, як австралійська плита зрушується на північ.
Щоб знайти докази своєї гіпотези, Девіс і його колеги за допомогою радіоактивних ізотопів аргону встановлювали, коли в кожному з районів східної Австралії почалася вулканічна активність. З'ясувалося, що одна і та ж гаряча точка (глибинне джерело енергії), ймовірно, пов'язана з плюмом, відповідала за всю вулканічну активність на сході Австралії.
Нововідкритий ланцюг вулканів, названа грядою Косгроува, утворився в проміжку між 9 і 33 млн років тому. Він простягнувся від Хіллсборо на півночі (недалеко від Великого Бар'єрного рифа) до Тасманії на півдні - на дві тисячі кілометрів.
Велику відстань між окремими вогнищами поверхневого вулканізму Девіс пояснює тим, що в багатьох місцях літосфера була дуже щільною, і магма не змогла вийти назовні. Для таких явищ товщина літосфери не повинна перевищувати 130 кілометрів.
- Актуальне
- Важливе