live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Цього дня армія Канади створила перший жіночий підрозділ на чолі з українкою

13 серпня 1941 року у Канаді створено жіночий армійський корпус. Це було нове, експериментальне формування, створене для використання потенціалу активного патріотично налаштованого жіноцтва в ім'я воюючій країні

На відміну від радянських, канадські дівчата не мали права служити у бойових підрозділах, розповідає Армія FM.

Жінки траплялися у військах виключно як медсестри. Масова мобілізація чоловічного населення до армії поставила перед всіма країнами, що воювали у Другій світовій, спільну проблему: нестача кадрів для цивільних професій та забезпечення військ.

Жінки Canadian Women's Army Corps (CWAC) працювали водіями, механіками, стенографістками, кухарками, телефоністками, виконували також інші роботи, щоб вивільнити чоловіків для служби у військах, пише Історична правда.

Набір до Корпусу здійснювався на добровільній основі, але претендентки мали відповідати строгим вимогам: вік від 18 до 45 років; відмінне здоров’я і фізична форма; зріст не менше 152 см і вага принаймні 48 кг.; як мінімум 8 класів освіти.

Після складання нормативів та проходження навчання, жінок зараховували у підрозділи, організовані за військовим принципом. Службовці CWAC носили уніформи, мали звання і підпорядковувалися своєму командуванню.

Очолила CWAC українка Анна Храплива, яка народилася в 1920 році у Канаді в містечку Ледівуд провінції Манітоба. Проживала в місті Вінніпег.

Вона закінчила Університет Манітоби за спеціальністю домашня економіка, а після вивчення бухгалтерської справи працювала бухгалтером. Трохи згодом це визначило її роль в українських організаціях на Британських островах.

За час існування CWAC у 1941-1946 роках жодна з 22 тисяч його представниць не загинула за військових обставин. Тільки четверо жінок отримали поранення під час бомбардування Антверпену балістичними ракетами Фау-2.  У липні 1945-го, вже після розгрому Німеччини, Анну відрядили на континент для підготовки прибуття частин Корпусу в британську окупаційну зону. Храплива служила в Німеччині до початку 1946 року. У серпні 1946 CWAC було розформовано.

Також Храплива була співорганізатором Союзу українських канадських вояків (СУКВ), котрий постав 7 січня 1943 року. 

Загалом у королівській армії Канади тоді воювало 40 тис. українців.

null

  • Влітку 2016 року армію Канади очолив онук українських переселенців зі Львова Пол Винник.

новини партнерів

20 лютого, 2020 четвер

19 лютого, 2020 середа

20 лютого, 2020 четвер

19 лютого, 2020 середа

Відео

Введіть слово, щоб почати