live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Вчені з'ясували, чому у жирафів довга шия

Вчений Грем Мітчелл із університету штату Вайомінг (США) і його колеги з Австралії і ПАР обґрунтували нову гіпотезу про появу довгої шиї у жирафів

Про це пише Journal of Arid Environments.

В цілому відомо щонайменше шість припущень про походження довгої шиї жирафів. Основна, запропонована ще Дарвіном, гіпотеза полягає в тому, що довга шия жирафам потрібна, аби зручно їсти листя з високих дерев. Насправді жирафи з довгою шиєю живуть, як правило, менше своїх короткошиїх родичів. Це живить інші гіпотези, наприклад про подовження шиї в результаті статевого відбору – так, як це сталося з хвостами у павичів або рогами у лосів.

Шиї справді служать самцям жирафів важливим знаряддям у поєдинках за самку, але можуть і сприяти кращому огляду, допомагаючи знаходити їжу, помічати хижаків і т. д. Автори останнього дослідження відзначають, що подовження шиї веде до збільшення співвідношення поверхні тіла до маси, сприяючи ефективній віддачі надлишку тепла в навколишній простір.

Щоб показати це, вони розрахували площу поверхні у 60 жирафів обох статей і різного віку масою від 141 до 1358 кг. Вдалося з'ясувати, що відносне співвідношення площі до маси тіла варіюється від 145 см2/кг у молодняка до 90 см2/кг у дорослих особин.

Однак у середньому поверхня тіла у жирафів склала 7,3±2,5 м2, що можна порівняти з аналогічними показниками в інших тварин тієї ж маси: додаткова площа, яку створюють шия та довгі ноги, компенсується зменшеною головою і тулубом.

Але при цьому і ноги, і шия мають порівняно невеликий діаметр, що забезпечує менший нагрів від сонячних променів і підвищену ефективність відведення тепла за рахунок конвекції і випаровування.

Все це дозволило Мітчеллу і його колегам зробити висновок, що хоча довга шия не дає жирафам виграшу в площі поверхні тіла, вона забезпечує більш вигідну геометрію, яка дозволяє досягти ефективної терморегуляції в умовах африканської савани.

Все по темі

новини партнерів

19 листопада, 2017 неділя

18 листопада, 2017 субота

19 листопада, 2017 неділя

18 листопада, 2017 субота

17 листопада, 2017 п'ятниця

Відео

Введіть слово, щоб почати