live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

"Динозавр" Всесвіту: вчені виявили унікальну безсмертну зірку, яка не згасає

Вчені виявили наднову зірку, яка порушує всі відомі закони - вона вибухала вже багато разів, але й досі не загинула

Про це йдеться в статті журналу Nature, передає Naked Science.

Коли у великій зірці закінчується термоядерний синтез на ядрах водню, порушується баланс між відцентровими силами і гравітацією, то вона колапсує,  вибухаючи надновою. 

На сьогодні відомо тисячі типів зірок, але лише нещодавно серед них виявили одну, не схожу на жодну іншу. Вона вибухає знову і знову, але не гине.

Зірка, яка знаходиться на відстані близько 500 мільйонів світлових років від Сонця отримала кодове ім’я iPTF14hls і була відкрита на Palomar Transient Factory у 2014 році. 

За розрахунками вчених , до останнього вибуху вона була мінімум в 50 разів важча за Сонце, але цілком ймовірно що мова йде про куди більшу масу. Повідомляється, що саме її великі розміри могли стати однією з причин аномального явища.

Що таке "наднова"

Наднова - це зоря, що раптово збільшує свою світність у сотні разів, а іноді й більше. У максимумі спалаху вона випромінює стільки ж світла, скільки його випромінюють мільярди зір разом. Це найяскравіші з відомих зірок, а їх світність порівняна зі світністю цілої галактики, а іноді навіть перевищує її.

Спалахи наднових — досить рідкісне явище. У нашому Чумацькому Шляху вони спостерігаються приблизно раз на 500 років, хоча очікуваний проміжок між спалахами — 50-25 років. Завдяки високій світності наднові спостерігають в інших галактиках.

Вибух такої зірки можна спостерігати протягом тижнів або місяців. На короткий час наднова засвічує всю галактику, в якій вона розташована. 

Найчастіше, на Землі вибух наднових зірок спостерігають постфактум, як і в даному випадку, коли астрономи спостерігають події, які відбувалися 500 млн років тому.

Згасання яскравості наднової спостерігають близько півроку, після чого її слід зникає. Але у випадку з iPTF14hls вчені змогли помітити низку з 5 інтенсивних спалахів за два роки і тільки після цього інтенсивність світіння почала спадати.

nulliPTF14hls ставала то яскравіше, то тьмяніше п'ять разів за два роки. Звичайна наднова (показана синім) так себе не поводить.

Зацікавившись незвичайною надновою, автори провели спектральні спостереження її галактики і вивчили архівні знімки, виявивши, що вперше спалах помітили ще в 1954 році. Зірка якимось чином пережила той вибух, щоб знову спалахнути в 2014-му —  півстоліття потому.

null

На знімку галактики 1954 року помітний вибух iPTF14hls, але на ідентичій фотографії, зробленій в 1993 році його немає. Ця наднова порушує всі попередні уявлення вчених. Можливо вона є першим прикладом "наднової нестабільної пульсуючої зірки".

"Динозавр" Всесвіту

Деякі теорії свідчать, що в таких надмасивних і надгарячих зірках утворюється антиречовина, що робить їх вкрай нестабільними. А це призводить до вибухів, які супроводжуються яскравими викидами. Процес може відбуватись століттями, доки остаточний і найпотужніший вибух не перетворить зірку на чорну діру.

Раніше вважалося, що такі зірки існували лише в молодому Всесвіті, і те, що одну з них вдалося побачити сьогодні, вчені порівнюють з виявленням живого динозавра.

"Ви, швидше за все, запитаєте, чи справді це динозавр?" - говорить один з авторів роботи Енді Хоуелл (Andy Howell). Дійсно, ця гіпотеза пояснює далеко не всі дивацтва iPTF14hls - наприклад, її яскравість виявилася вище і зберігається довше, ніж треба. Її можна спостерігати досі, і астрономи продовжують стежити за iPTF14hls. Можливо, вони з'ясують, що ми маємо справу з чимось абсолютно новим і непередбачуваним.

новини партнерів

19 жовтня, 2018 п'ятниця

18 жовтня, 2018 четвер

19 жовтня, 2018 п'ятниця

18 жовтня, 2018 четвер

17 жовтня, 2018 середа

Відео

Введіть слово, щоб почати