Українська частина Українсько-польського форуму партнерства закликала Дуду зупинити закон про "бандеризацію"
Українська частина Українсько-польського форуму партнерства звернулася до президента Польщі пана Анджея Дуди із відкритим зверненням
Текст звернення оприлюднив голова української частини Форуму, журналіст та політичний оглядач Віталій Портников. Наводимо текст звернення повністю:
"Українська частина Українсько-польського форуму партнерства з великим розчаруванням і тривогою сприйняла схвалення обома частинами польського парламенту законодавчих рішень, які передбачають політичне з'ясування історичних взаємин поміж нашими народами.
Такі рішення не пропонують і не відкривають діалогу правди. Вони свідомо використовують взаємні кривди нашого минулого, щоб спровокувати нові біди в майбутньому. З жалем бачимо, що такий підхід стосується не лише української історії, але й катастрофи Голокосту.
Ми засуджуємо такий підхід. Закликаємо відмежуватися від нього наших добрих польських друзів і колег, які представляють польську частину форуму. Прийнятий акт розцінюється в Україні як спроба створити атмосферу тиску та залякування українців, що проживають у Польщі.
Така дія є зловісною, бо повторює трагічні помилки, які не раз призводили до втрати державності обох наших народів. От уже понад рік часу упевнюємося, що мовчазне спостереження за цілком очевидними агресивними діями, заснованими на політичному егоїзмові, не розв'язує, а ускладнює двосторонні проблеми.
Просимо наших колег застосувати свій авторитет, щоб зупинити остаточне схвалення законодавства, яке здатне істотно підірвати партнерство та довіру між нашими народами.
Закликаємо Президента Республіки Польща, пана Анджея Дуду зупинити схвалений акт, аби він не виявився символом нашої спільної історичної поразки."
Діяльність Форуму започатковано 25 лютого 2011 року у Варшаві міністрами закордонних справ України та Польщі. 15 березня 2017 р. Форум партнерства відновив свою роботу в оновленому складі.
До складу Форуму з обох сторін включено представників громадянського суспільства: відомих науковців, політологів, журналістів та представників неурядових організацій. Головне завдання Форуму полягає в обговоренні чутливих питань українсько-польських відносин на громадському рівні.
З українського боку Форум очолює журналіст та політичний оглядач Віталій Портников, а з польського – директор Центру східноєвропейських досліджень Варшавського університету Ян Маліцький.
- Нагадаємо, Сенат Польщі ухвалив без поправок закон про Інститут національної пам'яті Польщі, в якому, зокрема, передбачено кримінальну відповідальність за заперечення злочинів українських націоналістів проти поляків.
- Президент Петро Порошенко наголосив, що закон про Інститут національної пам'яті не відповідає принципам стратегічного партнерства з Україною.
- Ухвалений закон стосується визначення злочинів українських націоналістів та українських організацій, що співпрацювали з Третім рейхом, а також можливості відкриття кримінальних проваджень проти осіб, які заперечують ці злочини.
- Раніше МЗС України заявило, що Польща намагається зобразити українців "злочинними націоналістами".
- У МЗС Польщі заявили, що закон про заборону пропаганди так званої "бандерівської ідеології" стосується тільки тих осіб, які прилюдно і всупереч фактам заперечують злочини, скоєні "колабораціоністами нацистського режиму".
- Закон також забороняє згадувати причетність поляків до Голокосту, зокрема, передбачає кримінальну відповідальність за використання формулювання "польські табори смерті". Ізраїль готує відповідь на скандальний польський закон.
- Президент Європейської ради Дональд Туск назвав "непристойним наклепом" закон про Інститут національної пам’яті, ухвалений Сеймом і Сенатом Польщі.
- Співголови депутатської групи у Верховній Раді з міжпарламентських зв’язків з Республікою Польща Оксана Юринець та Микола Княжицький вважають, що закон про Інститут національної пам'яті є радикальним антиукраїнським кроком, який може зруйнувати фундамент добросусідських відносин між нашими націями і державами.
- Актуальне
- Важливе