live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

У Москві помер засновник найбільшої фінансової піраміди МММ Сергій Мавроді. Чому його ніколи не забудуть

Як обдурити понад 10 млн людей, вийти з в’язниці, ставши депутатом, а потім обдурити ще жителів США та Африки. Біографія Сергія Мавроді, який обіцяв стати президентом Росії в 1996 році

Про смерть 62-річного Мавроді повідомляє інформагентство "Москва" з посиланням на помічника Мавроді Олександра Власова.

За даними російських ЗМІ, Мавроді помер у Боткінській лікарні, куди його відвезли з тролейбусної зупинки на вул. Полікарпова поблизу Савеловського вокзалу. Мавроді стало погано, перехожий викликав йому "швидку". За попередніми даними, Мавроді помер від серцевого нападу.

Чим запам’ятався засновник найвідомішою на теренах пострадянського простору фінансової піраміди, жертвами якої стало 10 до 15 млн людей.

Початок

Сергій Мавроді народився 11 серпня 1955 року у Москві. Батько Пантелей Андрійович працював монтажником та мати Валентина Федорівна пропрацювала все життя економістом на одному держпідприємстві.

Дитинство Мавроді було незвичним. Через непосидючість за 10 років навчання хлопчик  зазнав 12 струсів мозку. В юному віці в Сергія діагностували порок серця, тож прогнози були невтішні - Мавроді міг не дожити до 18 років.

Тим не менш, за його словами, Мавроді “виграє всі можливі шкільні олімпіади” та у 1972 році вступає до Московського державного інституту електроніки і математики на факультет Прикладної математики.

До слова, він виробив власний режим дня, якому слідував з дитинства. Мавроді спав з 6 до 10 ранку, а потім з 18 до 22.

Не менш дивним він згодом покаже себе в шлюбі. Дружиною Мавроді стала запорізька студентка Олена Павлюченко (“Міс глядацьких симпатій” одного з конкурсів та  колишня учасниця програми “Ранкова зірка”). Але після одруження її Сергій поселив у сусідній квартирі, і Олена відвідувала чоловіка кілька разів на тиждень.

Олена Павлюченко, дружина Мавроді

Під час навчання Мавроді намагається заробити, виробляючи та продаючи аудіо- та відокасети. За це вперше й потрапляє за ґрати - на 10 діб за заборонену приватнопідприємницьку діяльність. Та вже тоді хлопець розуміє, що заробити таким чином можна вкрай мало.

У 1989 році заснував кооператив МММ, який спочатку займався торгівлею імпортної техніки, проте після розвалу СРСР запрацювало як фінансова піраміда.

Назва МММ походить від перших літер трьох засновників (Сергій, його брати В’ячеслав та Ольга Мельникова). Але за словами самоого Мавроді, він був єдиним засновником.

“Щоб створити кооператив, потрібно було не менше трьох засновників. Але це були чисто номінальні люди”, - пояснює Мавроді в одному з інтерв’ю.

Шалений успіх та афера століття

В 1993 році зареєструвало свій перший проспект емісії акцій, а вже 1 лютого 1994 року акції надійшли у вільний продаж.

Всього за півроку були досягнуті небачені раніше в інших структурах результати: 15 млн вкладників, акумуляція третини бюджету Росії, зростання цін на акції у 127 разів.

Мавроді в цей час заробляв по $50 млн на день. За місяць успішні вкладники МММ купували трикімнатну квартиру.

Акції почали друкувати на тому самому поліграфпідприємстві, що й валюту. Та й зовнішньо “червонці Мавроді” були схожі на гроші, тільки замість портрету сталіна на паперах було зображення засновника МММ.

Величезну роль в поширенні МММ відігравав телевізор та телереклама. В 1994 році Мавроді навіть вітав росіян з екранів телевізорів (замість Єльцина!) з новим роком. Він пояснює це тим, що виграв аукціон.

В рекламі МММ брав участь знаний персонаж Льоня Голубков та відома на той час акторка серіалів Вікторія (“Просто Марія”) Руффо.

Та все ж піраміда рухнула. 20 липня по ТБ виступили з критикою МММ голова Антимонопольного комітету, начальник податкової поліції та сам Єльцин. А вже 4 серпня 1994 Мавроді був зарештований за звинуваченням у приховуванні податків від доходів очолюваної ним фірми Інвест-Консалтинг.

Існує версія, що атака на МММ почалася після того, як міністри і директори підприємств понесли в МММ державні гроші.

Лайфхак від Мавроді, як вийти з в’язниці: він організував збір підписів для реєстрації кандидатом у депутати Держдуми РФ, і вже в жовтні його звільнили з-під варти.

В афері брало участь бдизько 15 млн людей, своєрідна країна в країні. В одному з інтерв’ю Сергій шкодує, що не скористався можливостями, які могла дати така кількість розлючених людей:

"Не став, будучи заарештованим в 94-м, кидати натовпу на Кремль і розв'язувати громадянську війну. Треба вже було йти до кінця. Гірше, ніж зараз, для країни все одно не було б “.

В 1996 році Мавроді обіцяв балотоуватися в президенти Росії.

Втім, ставши депутатом Сергій і не думав виконувати свої обов’язки. Він жодного разу не з’явився на засідання Держдуми. Його звільнили та звинуватили в шахрайстві. 2 вересня 1997 року МММ було визнано банкрутом. 52 людей покінчили життя самогубством.

Тоді Мавроді тікає з Росії. 17 грудня 1997 року Сергія Мавроді оголосили спочатку в загальноросійський, а через рік і в міжнародний розшук. Однак п'ять років йому вдавалося переховуватися.

Курс на Африку

Перебуваючи у розшуку , він створив ще одну піраміду, тепер уже в мережі - віртуальну фондову біржу Stock Generation (SG), яка була зареєстрована в одній із країн карибського басейну. Й лише за рік від схеми постраждало близько 275 тис. людей (здебільшого громадяни США та Західної Європи).

Зрештою, Мавроді таки вдалося арештувати в січні 2003 року на орендованій квартирі в Москві. Подейкують, що під час затримання його знайшли в хутряній безрукавці та парикові.

Мавроді висунули три звинувачення. Суди тривали до 2007 року. Справа мала обсяг в понад 650 томів, лише перелік позивачів зачитували два дні.

Зрештою суд постановив 4 роки та 5 місяців за гратами, які він практично провів під слідством. 22 травня 2007 року Мавроді вийшов з в’язниці.

Та на цьому не його діяльність не припинилася. В 2011 році він запустив МММ-2011, згодом МММ-2012. Обидві зазнали краху, але формально до Мавроді претензій не було. Тепер про небезпеки в МММ ніби-то попереджали.

В 2014 році аферист з досвідом засновує MMM-Global, від діяльності якої постраждали жителі африканських країн, як-от ЮАР та Нігерія. В цьому випадку він представляв МММ як можливість допомогти ближньому.

Має Мавроді стосунок й до України. В серпні 2012 року він оголошує про створення політичної партії МММ (Ми Маємо Мету) в Україні. Ця партія висунула Дениса Пушиліна (згодом ватажка ДНР) кандидатом в депутати в одному з округів Київськиї області.

Він є автором півсотні літературних творів, зокрема книги “Син Люцифера”, де герой його віку за часів МММ спокушає людей. Також про Мавроді знято фільм “Піраммміда”.

 

новини партнерів

‡агрузка...

17 жовтня, 2019 четвер

17 жовтня, 2019 четвер

Відео

Введіть слово, щоб почати