//
live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Палеонтологи знайшли сліди кінцівок перших багатоклітинних. Чому це важливо

Палеонтологи знайшли в гирлі річки Янцзи незвичайні скам'янілості, яким понад 550 мільйонів років. Вони зберегли в собі найдавніші сліди щупалець, ніжок та інших парних кінцівок перших багатоклітинних тварин Землі

Про це йдеться у дослідженні, опублікованому на Science Advances.

"Генетичні дослідження показують, що майже всі складні тварини, які мають рот і нервову систему, з'явилися приблизно 700 мільйонів років тому, проте у нас фактично немає їх скам'янілостей, а тільки їх сліди на скам'янілому грунті. У гирлі річки Янцзи нам вдалося знайти перші сліди тварин, що мали пари кінцівок", - пишуть Чже Чен (Zhe Chen) і його колеги з Інституту геології і палеонтології КАН в Нанкіні (Китай).

Сьогодні вчені вважають, що життя могло з'явитися на Землі вже три мільярди років тому, проте перші 2,5 мільярда років свого існування воно існувало виключно в одноклітинній формі. Перші багатоклітинні істоти імовірно з'явилися лише 600-650 мільйонів років тому, під час едиакарського періоду, і про їхнє життя, завдяки майже повній відсутності їх останків, ми майже нічого не знаємо.

Це заважає вченим зрозуміти, коли виникли перші тварини, котрі володіли парними кінцівка ми, кишечником і розвиненою нервовою системою - рисами, які мають майже всі сучасні багатоклітинні живі істоти, крім гідр, медуз і губок.

Частина палеонтологів вважає, що вони виникли ще за часів едіакарій, тоді як інші вважають, що вони з'явилися набагато пізніше, в епоху "кембрійського вибуху".

Чен і його колеги з'ясували, що перша теорія ближча до істини, проводячи розкопки в околицях гирла річки Янцзи, де залягають породи формації Ден'їн, що сформувалися на дні первинного океану Землі приблизно 550-540 мільйонів років тому.

На поверхні цих вапняних порід вчені знайшли вкрай незвичайні структури - "норки", тунелі, а також лінії з паралельних точок і інших заглиблень, що їх з'єднували.

null

Проаналізувавши їх форму і порівнявши їх із слідами трилобітів і інших кембрійських тварин, вчені прийшли до висновку, що їм вдалося знайти відбитки кінцівок, схожих на лапки багатоніжок або оксамитових черв'яків.

Вони використовували ці ніжки для того, щоб ходити по поверхні своєрідних "ковдр" з бактерій, що покривали тоді мілководдя морів.

Поки не зрозуміло, як саме рухалися ці істоти - чи ходили вони по "зовнішній" стороні цієї ковдри, поїдаючи те, що падало на її поверхню, або ж повзали по "внутрішній" частині, виїдаючи її зсередини. З іншого боку, вже зараз можна говорити, що перші щупальця, лапи та інші парні кінцівки з'явилися на Землі задовго до початку "кембрійського вибуху".

Довідка:

Кембрійський вибух — раптова (в геологічному сенсі) поява в ранньокембрійських (близько 540 млн років тому) відкладеннях скам'янілостей представників багатьох підрозділів тваринного царства, на тлі відсутності їх скам'янілостей або скам'янілостей їхніх предків у докембрійських відкладеннях.

Едіакарій  — підрозділ верхнього протерозою ( інтервалу часу геологічної історії Землі), представлений комплексом пізньопротерозойських гірських порід, які лежать безпосередньо під породами кембрійської системи. Віковий інтервал — від приблизно 635 до 542,0±1,0 млн років тому.

новини партнерів

‡агрузка...

19 травня, 2019 неділя

19 травня, 2019 неділя

18 травня, 2019 субота

Відео

Введіть слово, щоб почати