Архієпископ розповів, як українська церква отримає томос
Зараз близько 40% світової мережі РПЦ знаходиться в Україні. Очевидно, що російська церква без цих 40% вже не буде церквою-імперією
Про це в ефірі Еспресо.TV розповів прес-секретар Української православної церкви Київського патріархату архієпископ Євстратій (Зоря).
Зокрема, архієпископ розповів, що саме втрачає російська церква у випадку отримання українською церквою томосу.
"Зараз близько 40% світової мережі РПЦ знаходиться в Україні. Очевидно, що російська церква буде до кінця прагнути зберегти хоча б щось, але без цих 40% вона вже не буде церквою-імперією, вона буде просто однією з великих церков. Українська церква з часом буде за масштабом рівна РПЦ, а може і трошки більша, ніж російська церква", - сказав архієпископ Євстратій.
За його словами, Українська церква може отримати томос наступним чином. Найближче засідання Синоду буде в жовтні. Синод як розпорядчий орган приймає рішення про томос. Далі на цій підставі скликається собор українських ієрархів і в присутності спеціального представника Вселенського патріарха вони обирають предстоятеля єдиної церкви. Після цього предстоятель єдиної церкви отримує томос як документ.
"Швидше за все, отримання томосу буде в Україні. Чи Патріарх Вселенський особисто чи через свого уповноваженого представника передасть цей томос і він буде урочисто проголошений. Я думаю, що це буде в Софії Київській", - додав архієпископ.
Читайте також: У пошуках втраченої єдності. Навіщо потрібна українська помісна церква
Також архієпископ Євстратій оприлюднив у Facebook уривки з доповіді про автокефалію української церкви Патріарха Варфоломія. Фактично Варфоломій сказав про неканонічність московського патріархату і його зазіхань на Київ:
“Як би не бажали певні особи прикрасити ситуацію в Україні, історія доводить їхню неправоту і наводить безперечні аргументи, які свідчать про те, що виникнення труднощів та реакцій в Україні не є явищем нещодавнім або спричиненим Вселенським Патріархатом.
Вже з початку 14-го століття, коли престол Київської митрополії було перенесено без канонічного дозволу Матері-Церкви до Москви, наші київськи брати докладали невтомних зусиль, щоб здобути незалежність від церковного контролю з боку московського центру. Дійсно, внаслідок упертості Московського патріархату постійно відбувалися злиття та відновлення церковних єпархій, неканонічні вибори єпископів, а також розколи, від яких і досі потерпає благочестивий український народ.
Однак, поза тим, дослідження цього питання в світлі священних канонів не виправдовує жодного втручання з боку російської Церкви. Томос, який проголошує Москву Патріархатом, не відносить регіон сьогоднішньої Київської митрополії до юрисдикції Москви.
Крім того, після відомого способу проголошення Московського Патріархату Вселенським Патріархом Єремією II (Траносом) канонічна залежність Києва від Константинопольської Церкви-Матері залишалася постійною і безперервною. У 1686 році наш попередник, покійний патріарх Діонісій IV, під дією значного політичного тиску та за жахливих обставин, прагнучи миру у помісній Церкві, був зобов'язаний видати листа, що надав Москві дозвіл на посвячення Київського митрополита з обов’язковою умовою, що кожен Митрополит Київський згадуватиме ім'я Вселенського Патріарха як своє церковне начальство і церковну владу, а також демонструватиме канонічну підлеглість цієї Метрополії Константинополю”.
- Нагадаємо, президент України Петро Порошенко дійшов згоди із Вселенським патріархом Варфоломієм щодо єдиної помісної церкви та звернувся до Верховної Ради за підтримкою ідеї створення єдиної автокефальної церкви в Україні. УПЦ КП та УАПЦ передали Порошенку звернення до Константинопольского патріарха щодо автокефальної церкви в Україні.
- Порошенко в Раді назвав створення в Україні автокефальної церкви відновленням історичної справедливості та питанням національної безпеки. Верховна Рада підтримала постанову про підтримку звернення щодо створення автокефальної церкви в Україні.
- Після створення в Україні єдиної православної церкви УПЦ МП муситиме приєднатися або змінити назву.
- 2 вересня на Архієрейському соборі у Стамбулі єпископи заявили, що Константинопольська церква уповноважена без згоди інших церков надавати автокефалію.
- Актуальне
- Важливе